საპროტესტო აქცია გორის პროკურატურასთან
გორში იუსტიციის სახლთან მომხდარი ინციდენტის დროს დაკავებულ გიგა ზარხოზაშვილის ოჯახის წევრებმა და ახლობლებმა 11 ნოემბერს ქალაქ გორის პროკურატურასთან აქცია გამართეს და სასამართლო პროცესის გაჭიანურება გააპროტესტეს.  საქმე სისხლის სამართლის კოდექსის 553-ე მუხლით მიმდინარეობს, რაც პოლიციისთვის წინააღმდეგობის გაწევას გულისხმობს.
გიგა ზარხოზაშვილი 10 სექტემბერს მომხდარი ავტოსაგზაო შემთხვევის ერთ-ერთი მონაწილეა. იგი ნასვამ მდგომარეობაში მართავდა ავტომანქანას. საპატრულო პოლიციის შემთხვევის ადგილზე მისვლის შემდეგ ზარხოზაშვილსა და პოლიციის თანამშრომლებს შორის შეხლა-შემოხლა მოხდა. ინციდენტის დეტალებზე საუბრისას, სამართალდამცველები მოქალაქის დაუმორჩილებლობასა და კანონდარღვევაზე მიუთითებენ. ზარხოზაშვილის ახლობლები კი პოლიციის მხრიდან უფლებების გადამატებაზე ამახვილებენ ყურადრებას.
მარინე გაგლოშვილი, გიგა ზარხოზაშვილის დედა: „ერთ-ერთმა თანამშრომელმა დამარტყა. ჩემი შვილი ამაზე აღელდა და ამიტომ გაუწია წინააღმდეგობა. მათ არ იცოდნენ, რომ მე დედა ვიყავი. მოვითხოვ პოლიციის მიერ ჩაწერილ მთლიან ფირს. თუ ჩემი შვილი დამნაშავეა და თუ წინააღმდეგობას უწევდა, გვაჩვენონ. პასპორტიც ხელში ეჭირა და მართვის მოწმობაც, ჯდებოდა მანქანაში და ამ დროს სამ-სამი პოლიციელი ზემოდან დაახტა და სამჯერ გამოიყენეს ელექტროშოკი. გადავიხდი ჯარიმას. საპროცესო გარიგებაზე წამოვიდნენ და გაანთავისუფლონ. რაც დაისაჯა, ეყო. ორი თვე საკმარისი იყო მისი დასჯისთვის“.
ეკა ქარელი, თვითმხილველი: „ეს ბავშვი ეუბნებოდა - ხელი არ დამადოთ, მანქანაში ჩემით ჩავჯდებიო. მე ისეთ დროს მივედი, როცა ეს ბავშვი წაქცეული ჰყავდათ და ზედ აჯდა სამი პოლიცელი და ამდენი ხალხის თვალწინ ელექტროშოკს ადებდნენ და ვერ იმორჩილებდნენ. მე თვითონ რაც დავინახე, სამჯერ გამოიყენეს ელექტროშოკი. ჩემი ვარაუდია და ყველასი, ისევ რომ ჩასვეს მანქანაში (ჩატენეს, რასაც ქვია), ბორკილებიანს ისევ დაადეს ელექტროშოკი და როგორც საქონელი, ისე ბღაოდა ბავშვი“.
შსს-ს პრესსამსახურში პოლიციის მხრიდან ელექტროშოკის გამოყენებას არ ადასტურებენ და აცხადებენ, რომ დაკავება მას შემდეგ განხორციელდა, რაც ზარხოზაშვილმა საპატრულო პოლიციის თანამშრომლებს ჯერ სიტყვიერი შეურაცხყოფა მიაყენა, შემდეგ კი წინააღმდეგობა გაუწია.
პოლიციის ვერსიას არ იზიარებს დაკავებულის ინტერესების დამცველი, ადვოკატი მამუკა ნოზაძე, რომელიც საპატრულო პოლიციის თანამშრომლების მხრიდან უფლებამოსილების გადამეტებაზე საუბრობს.
მამუკა ნოზაძე, ადვოკატი: „გიგა ზარხოზაშვილის სისხლის სამართლის საქმეში არ არსებობს არანაირი სახის მტკიცებულება. ბრალდების მხარეს სასამართლო განხილვის დროს ვერ მოყავს ვერც ერთი მოწმე და მიზანმიმართულად აჭიანურებენ პროცესს.  ამავდროულად დანაშაული პოლიციელების მიერ ჩადენილია გიგა ზარხოზაშვილის დედის მიმართ, რაზეც გაგვაჩნია სამედიცინო დოკუმენტაცია. პროკურატურა სამართლებრივ რეაგირებას არ ახდენს - არ ატარებს სასამართლო სამედიცინო ექსპერტიზას, ვინაიდან არსებობს უამრავი მოწმე და ექსპერტიზის დასკვნითაც გამყარდება ის, რომ პოლიციელები ჩადიან მოქალაქეების მიმართ დანაშაულს. პროკურატურას არ სურს ჩვენი მოწმეები დაიკითხონ. სასამართლომ კი ეს უკვე დასაშვებად სცნო. თვალნათლივ დადგინდება, რომ ზარხოზაშვილი არის უდანაშაულო. პროკურატურის ერთადერთი ქმედება ახლა არის ის, რომ გააჭიანუროს საქმის განხილვა“.
გორის რაიონულ სასამართლოში საქმის არსებითი განხილვის რიგით მესამე სხდომა 13 ნოემბერს არის ჩანიშნული. მოსამართლემ ბრალდების და დაცვის მხარეს დამატებითი მტკიცებულებები მოსთხოვა.

Protest Rally at Gori Prosecutor’s Office
Family members and relatives of Giga Zarkhozashvili, detained during the incident near Gori Justice House held protest rally in front of the Gori Prosecutor’s Office on November 11; they protested dragged out court hearing of the case, which was launched under Article 553 of the Criminal Code of Georgia – resistance to police officers.
Giga Zarkhozashvili is one of the participants of September 10 car crash. He was driving a car drunken. After patrol police officers arrived at the scene of the incident, Zarkhozashvili and police officers had an incident. Law enforcement officers blamed the citizen in disobedience and violation of the law. Zarkhozashvili’s relatives insist that police officers exceeded their power.
Marine Gagloshvili, Giga Zarkhzashvili’s mother: “One of the police officers hit me. My son got astonished with it and argued with him. They did not know that I was his mother. I request the full video-recording of the incident. They must show if my son was guilty and really disobeyed them. He was holding both passport and driving license in his hands; he was going to sit into the car, when three police officers attacked him and used electro-shock three times. I would have paid the fine. Let them offer plea-agreement and release him. Two-month imprisonment is enough punishment for him.”
Eka Kareli, witness: “The boy was telling police officers – do not touch me, I will sit in the car myself. When I arrived, he was on the ground and three police officers were over him; they used electro-shock against him in front of so many people; they could not hold him. I personally saw police officers used electro-shock three times. I and many people, who were there, suppose that police officers used electro-shock when he was sitting into the police car; he had handicaps; the boy was screaming like an animal.”
MIA press-center does not confirm use of electro-shock by police officers and claim that person was arrested after he verbally insulted police officers and then resisted to them.
Defense lawyer Mamuka Nozadze does not agree with the MIA version, and states that police officers exceeded power.
Mamuka Nozadze, lawyer: “There is no evidence in the criminal case against Giga Zarkhozashvili. The prosecutor cannot invite any witness to the trial and they purposefully drag out the process. At the same time, police officers committed crime against Zarkhozashvili’s mother and we can produce relevant medical documentation to prove it. Prosecutor’s office does not react on the fact – does not conduct forensic expertise because there are many witnesses and their allegations can be easily confirmed by the forensic expertise conclusion. Prosecutor’s office does not want to question our witnesses, though the court already satisfied our motion on the witnesses. It is very evident that Zarkhozashvili is innocent. The only thing prosecutor’s office can do now, is to drag out the court hearing.”
Gori district court has scheduled third substantial hearing of the case on November 13.  Judge requested the both parties to provide additional evidence.