ცხოვრება ავარიული ელექტროსადენების ქვეშ
გურჯაანის მუნიციპალიტეტის სოფელ ვაზისუბნის მოსახლეობა დენის ბოძების გადატანას რამდენიმე წელია, ითხოვს. მოსახლეობის თქმით, დაზიანებული ბოძები საფრთხეს უქმნის მათ ჯანმრთელობასა და სიცოცხლეს.
მაღალი ძაბვის ხაზები, რომლითაც ელექტროენერგია სოფელ ვაჩნაძეანს სოფელ ვაზისუბნიდან მიეწოდება,  მოსახლეობის ეზოებსა და სახლებზე გადის. საყრდენი ბოძები უმეტესად დაზიანებულია, რის გამოც სადენებმა დაბლა დაიწია და მიწიდან, დაახლოებით, 5 მეტრის სიმაღლეზეა. ადგილობრივი ვახტანგ ძულიაშვილის ეზოში კი, მაღალი ძაბვის ხაზი მიწიდან 3,5 მეტრითაა დაშორებული.
„ჩემს ეზოში სადენები ისეთი დაბლაა დაწეული, ხეხილი გადავჭერით, რადგან  ცეცხლის გაჩენის საშიშროებას ქმნიდა. ბავშვებს ეზოში სათამაშოდ არ ვუშვებთ, გვეშინია, შემთხვევით რამე არ მოარტყან სადენებს და ტრაგედია არ დატრიალდეს. მე სამჯერ გადავრჩი, მსუბუქად დამარტყა დენმა.  გარდა ამისა, ჯანმრთელობა გვაქვს შერყეული, რასაც მთავარი ძაბვის ქვეშ ასე ახლოს ცხოვრებას ვაბრალებთ. წლებია, ვდაობთ, მაგრამ ჩვენი გასაჭირი არავის აინტერესებს. უბედურ შემთხვევას ელოდებიან?!“ -აღნიშნა ვახტანგი ძულიაშვილმა.
ალექსანდრე სოლომნიშვილის თქმით, მაღალი ძაბვის ხაზები მისი საცხოვრებელი სახლის აივანზე გადის. სახლის გვერდით საყრდენი ბოძი დგას, სადაც სადენებია დამაგრებული. საყრდენ ბოძი ისეა დამწვარი, რომ მოსალოდნელია, ძირს ჩამოცვივდეს მაღალი ძაბვის ხაზები, რასაც შესაძლოა, მსხვერპლი მოჰყვეს.
სოლომნიშვილმა, მედიის დახმარებით, გურჯაანის მუნიციპალიტეტის წარმომადგენლებსა და ენერგოდისტრიბუციის სათაო ოფისს მიმართა. მისი თქმით, შესაბამისი უწყებებიდან მოვიდნენ, შეამოწმეს და უთხრეს- ბოძი შენ იყიდე და ჩვენ გამოგიცვლითო.
2011 წელს სს „კახეთის ენერგოდისტრიბუციის“ გურჯაანის სერვის- ცენტრის მენეჯერი, ილია ამონაშვილი მოსახლეობას დახმარებას დაჰპირდა. ამონაშვილი ავარიული ბოძების გამოცვლას გეგმავდა, თუმცა დღემდე დანაპირები არ შეუსრულებია.
სოფელ ვაზისუბნის მოსახლეობას განსაკუთრებით აშფოთებს სკოლის უკან მდგარი ბოძები.
„დენის ბოძები ისეა დამპალი, სულ მოლოდინი გვაქვს, რომ წაიქცევა. განსაკუთრებულ საფრთხეს ის ორი ბოძი ქმნის, რომელიც სკოლის უკან დგას. აქ ბავშვები მოძრაობენ და ძალიან საშიშია“, - განაცხადა მარინე სოლომნიშვილმა.
ს/ს ,,კახეთის ენერგოდისტრიბუციის“ საზოგადოებასთან უთიერთობის სამსახურის უფროსმა ბექა ბარამიძემ ადამიანის უფლებათა ცენტრთან საუბრისას განაცხადა,  რომ უახლოეს თვეებში  ვაზისუბანში სარეაბილიტაციო სამუშაოებს დაიწყებენ.
„ჩვენ ვიცით ვაზისუბნის მდგომარეობა, მაგრამ ბევრად უფრო კრიტიკული მდგომარეობაა სხვა სოფლებში. ამჟამად, ერთდროულად რამდენიმე სოფელში ქსელის რეაბილიტაციას ვატარებთ. უახლოეს თვეების განმავლობაში ვაზისუბნის ქსელსაც მივხედავთ“, - განაცხადა ბექა ბარამიძემ.
ადგილობრივები კი, ს\ს ,,კახეთის ენერგოდისტრიბუციისგან უსაფრთხოების ზომების დაცვას დროულად მოითხოვენ.

Life under damaged electricity wires
Residents of Vazisubani village in Gurjani municipality has been requesting removal of the electricity towers from the area for several years already, but in vain. According to them, damaged towers threat their health and life.
High-voltage lines, which supplied Vachnadzeani village with electricity from the neighboring village of Vazisubani, are stretched over the yards and houses of local residents. Most of the towers are damaged, for what the wires have lowered down and now they are stretched 5 meters up above the ground. In the yard of local Vakhtang Dzuliashvili, the high-voltage line is hanging 3.5 meters up from the ground.
"In my yard wires are hanging so low, that we had to cut fruit-trees to avoid possible fire. We cannot allow children to play outside, because we are afraid, they can throw something to the wires and it will end in a tragedy. I survived three times from light electricity shock. In addition, it damaged our health because we live very close to the high-voltage electricity. We have been arguing for years, but nobody cares about our problems. Do they wait for a tragedy?!” Vakhtang Dzuliashvili said.
Aleksandre Solomnishvili said high voltage lines go through his balcony too. The electricity tower stands next to his house. The tower is burnt so the wires can fall from it any minute.
With the support of media Solomnishvili appealed to the representatives of the Gurjaani district administration and head office of the electricity distribution company. According to him, the representatives arrived in the village, studied the situation and told him – You can buy a new tower and we will replace it.
In 2011, manager at the Gurjaani service center of the JSC Kakheti Energy Distribution Ilia Amonashvili promised the local population to help them. Amonashvili planned replacement of towers, but the promise was not kept.
Residents of Vazisubani village are particularly concerned about the towers standing behind the school.
“The towers are so damaged, we are afraid they will fall down any moment. The two poles that stand behind the school create particular threat. Children are walking in the area and it’s very dangerous”, Marine Solomnishvili said.
Head of public relations unit at the Kakheti Energy Distribution Company Beka Baramidze told Human Rights Centre, that the rehabilitation works will start in upcoming months in Vazisubani.
“We know the situation in Vazisubani village, but the situation is much more critical in other villages. Currently, we are rehabilitating the system in several villages. And will start rehabilitation of the system in Vasizubani village in the nearest future,” Beka Baramidze said.