სასამართლო თავისუფალია, მაგრამ არა 100%-ით - კოტე კუბლაშვილი გასულ ათ წელს აფასებს
„ვფიქრობთ, რომ ნებისმიერი ინსტანციის სასამართლოში სრული კომფორტი უნდა შეიქმნას საიმისოდ, რათა  მოსამართლეებს, ისევე როგორც მხარეებს და  დარბაზში მყოფ საზოგადოებას მაქსიმალურად ხელსაყრელ პირობებში უწევდეთ ყოფნა. ეს დარბაზი, სწორედ ამის დადასტურებაა და ეს მე ძალიან მახარებს “, - ამ განცხადებით 25 დეკემბერს უზენაესი სასამართლოს თავმჯდომარემ  ქუთაისის სააპელაციო სასამართლოს ერთერთი, სისხლის სამართლის საქმეებისთვის განკუთვნილი, უახლესი ტექნოლოგიებით აღჭურვილი დარბაზი მედიის თანდასწრებით, საზეიმო ვითარებაში გახსნა.
მოგვიანებით კი, კოტე კუბლაშვილმა იმერეთის რეგიონული მედიის წამომადგენლებს სასამართლო სისტემის მუშაობის როგორც წინა წლების, ისე  ბოლოდროინდელი პერიოდის ანგარიში ჩააბარა.
"საქართველოს სასამართლოს რეალობაში ძირეული რეფორმა განხორციელდა. შევქმენით მარტივად ხელმისაწვდომი სისტემა, რომლის შედეგად დაინტერესებულ პირს ეძლევა შესაძლებლობა, მასთან ყველაზე ხელსაყრელ, ახლომდებარე სასამართლოში მიიტანოს თავისი საჩივარი, შემდეგ კი, იგი საჭიროების შემთხვევაში ორი ინსტანციის  სასამართლოში გაასაჩივროს," - აღნიშნა კოტე კუბლაშვილმა.
მან ყურადღება გაამახვილა სასამართლო პრაქტიკიდან ნაწილობრივ აღმოფხვრილ ე.წ.  გაჭიანურებულ საქმეებზე. მისი განმარტებით, ამ მხრივ დიდია მოსამართლეთა წვლილი. მათ შეიმუშავეს საკანონმდებლო ცვლილებები, რომლებიც საპროცესო კოდექსში აისახა და რომლის შედეგად დაძლეულ იქნა ის ბერკეტები, რის შედეგადაც სასამართლო საქმეები ჭიანურდებოდა.
"რა თქმა უნდა, დღესაც გვაქვს გაჭიანურებული საქმეები, თუმცა, ძველ პერიოდთან შედარებაც არ შიძლება. დღეს სისხლის სამართლის საქმეები სამივე ინსტანციის სასამართლოში 12 თვის ვადაში მთავდება, ადმინისტრაციული - 14 თვის, ხოლო სამოქალაქო საქმეები - 16 ნახევარი თვის ვადებში, რაც, ვფიქრობ, რომ მნიშვნელოვნად წინგადადგმული ნაბიჯია," - აღნიშნა უზენაესი სასამარლოს თავმჯდომარემ.
მან ქართული სასამართლოს რეფორმებზე პუნქტობრივად ისაუბრა, თუმცა,
რამდენიმე საკითხი განსაკუთრებული ხაზგასმით გამოყო. მათ შორს - იუსტიციის უმაღლესი სკოლის შექმნა, რომელიც მისივე განმარტებით, მოქმედ მოსამართლეებს მუდმივი გადამზადების საშუალებას აძლევს: "შევქმენით კანდიდატების შერჩევისა და მომზადების სრულიად ახალი სისტემა. თუ მოსამართლე მანამდე გამოცდისა და გასაუბრების შემდეგ პირდაპირ ინიშნებოდა, დღეს აბარებს გამოცდას, შემდეგ გასაუბრებას, რასაც მოჰყვება 10 თვიანი გადამზადება. იგი ეუფლება უნარჩვევების, სხდომის დარბაზის მართვის, ასევე, კომუნიკაციის კურსს, რის შემდეგაც კვლავ აბარებს გამოცდას და მხოლოდ ამის შემდეგ ინიშნება მოსამართლედ."
კოტე კუბლაშვილი აცხადებს, რომ სასამართლოს დამოუკიდებლობისთვის ბევრი რამ გაკეთდა და ერთი შეხედვით შედეგიც მიღწეულია, თუმცა რჩება საკითხი, რომელიც მის სრულყოფილებას მნიშვნელოვნად აფერხებს.
"ვამბობთ, რომ სასამართლო სისტემა დამოუკიდებელია. ამას განსაკუთრებული ხაზგასმით დღევანდელი ხელისუფლება აღნიშნავს (განსაკუთრებით მაშინ, როცა სასამართლოს ესა თუ ის გადაწყვეტილებები მისთვის მისაღებია), თუმცა, მე მათ მხოლოდ 90-95%-ით თუ დავეთანხმები. რა თქმა უნდა, ქართული სასამართლო დამოუკიდებელია, თუმცა, სამწუხაროდ, არა 100%-ით. ამას ხელს უშლის ის გარემოება, რომ დღეის მდგომარეობთ მოსამართლეები გამოსაცდელი, 3 წლიანი ვადით ინიშნებიან. არადა, სწორედ რეფორმის შედეგად საქართველოს კონსტიტუციაში ჩაიწერა მოსამართლეების უვადო დანიშვნასთან დაკავშირებით, რაც ნიშნავს იმას, რომ ხელისუფლებაში  სხვადასხვა დროს, სხვადასხვა პოლიტიკური ძალების ყოფნის მიუხედავად, მოსამართლეებს საფრთხე არ ემუქრებათ. ისინი ინიშნებიან უვადოდ 65 წლის ასაკამდე. თუმცა, სამწუხაროდ, ვერ მოვახერხეთ და დღემდე არცერთი მოსამართლე უვადოდ დანიშნული არაა," - განმარტავს უზენაესი სასამართლოს თავმჯდომარე.
კუბლაშვილი მიიჩნევს, რომ მოსამართლის 3 წლის ვადით დანიშვნა არა მხოლოდ მოსამართლის, მთლიანად სასამართლო სისტემის "დაღუპვაა" და უვადო დანიშვნის პრაქტიკა მოქმედებაში რაც შეიძლება სწრაფად უნდა მოვიდეს.

“Court is free but not at 100%” Kote Kublashvili evaluated past ten years
“We think complete comfort must be created in every court for judges, parties of the dispute and attendees to create proper environment for them in the courtrooms. This room is a good example of it and I am happy with it,” On December 25, chairman of the Supreme Court of Georgia Kote Kublashvili addressed to the society and media gathered at the opening ceremony of the modern courtroom for criminal cases at the Kutaisi Appeal Court.
Later, Kote Kublashvili presented the report on the activities of the judiciary system for the past few years to the representatives of Imereti regional media.
“Fundamental reform was implemented in the Georgian judiciary authority. We created easily accessible system, as a result of what applicant can appeal to the most convenient and nearest court and then appeal the initial judgments at two upper instances of the court too,” Kote Kublashvili said.
He spoke about partly eradicated problem of the so-called dragged out cases. According to his clarification, the judges made a huge contribution in it. They developed legislative amendments, which were reflected in the procedural code and as a result all those obstacles, which hindered the court hearings of cases, were canceled.
“Of course, we still have dragged out cases but it cannot be compared with the past practice. Today, all three instances of the court finish discussion of criminal cases within 12 months; administrative cases within 14 months and civil cases within 16 months and half. I think it is a good progress,” the chairperson of the Supreme Court said.
He spoke about the Georgian judiciary reforms separately, but underlined several issues. Among them was creation of the High School of Justice, which gave opportunity to the acting judges to permanently take qualification trainings. “We created completely new system of the selection and training of the candidates. Before, judges were hired as a result of passed exams and interviews, now they take exams, are interviewed and then attend 10-month training course. With it the candidate acquires skills of leading court hearing as well as communication skills; afterwards, they again take exams and only after all these procedures the applicant takes up position of a judge.”
Kote Kublashvili said, much was done for the independence of judiciary system and at one sight the progress was also achieved but there is one issue that hinders absolute success.
“We say that judiciary system is independent. Particularly current government claims on that (when court judgments are acceptable for them) but I can agree with it only at 90-95%. Of course, Georgian court is independent but unfortunately not at 100 %. One obstacle for that is that nowadays judges occupy their positions only for three years. Whilst, as a result of the reform the Constitution of Georgia requires to appoint judges to the position for life that means judges will not be under threat of losing job regardless which political party is in power.   Judges shall be on the position until 65. However, it has never happened in practice,” the chairperson of the Supreme Court clarified.
Kublashvili believes that appointment of a judge to the position for only 3 years degrades not only the judge but entire judiciary system and to avoid this problem, it is urgently important to appoint judges on the positions for life term.