თვითმმართველობის კონკურსთან დაკავშირებით საიას კითხვები უჩნდება
ქალაქ გორში თვითმმართველობის საჯარო მოხელეთა შესარჩევი კონკურსი 2014 წლის დეკემბრის თვეში გაიმართა. გორის მერიაში 102 ვაკანსიაზე მიიღებოდა აპლიკანტთა განაცხადები.
საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის გორის ოფისის ხელმძღვანელი ქეთი ბებიაშვილი თვითმმართველობის საჯარო მოხელეთა შესარჩევი კონკურსის გასაუბრების  მესამე ეტაპს არასამართლიანად მიიჩნევს. მისი თქმით, რიგ შემთხვევებში, კომისიის გადაწყვეტილება, თუ რის საფუძველზე ხდებოდა კონკურსანტების სამსახურში აყვანა ან მათთვის უარის თქმა, არ იყო დასაბუთებული.
„გასაუბრების ეტაპი გამჭვირვალედ არ იყო ჩატარებული. კომისიასა და გარეშე პირებს არ მოგვეცა საშუალება, დაგვენახა, თუ როგორ შემოწმდა კონკურსანტების უნარ-ჩვევები. აღსანიშნავია ის ფაქტი, რომ არ არსებობდა შეფასების კრიტერიუმები. შეკითხვები, ძირითადად, დასმული იყო საკანონმდებლო ბაზიდან“, - განაცხადა ქეთი ბებიაშვილმა.
ქალაქ გორის მერია აღნიშნულ ფაქტზე კომენტარს არ აკეთებს. გორის მუნიციპალიტეტის გამგეობის საკონკურსო-საატესტაციო კომისიის ერთ-ერთი წევრის გია წვერავას თქმით კი, ტესტირების ეტაპზე შესაძლებელი იყო გამსვლელი ქულები აპლიკანტს შემთხვევით შემოხაზვის პრინციპით დაეგროვებინა, გასაუბრებაზე კი კონკრეტული აპლიკანტების შედეგების გადამოწმება მიმდინარეობდა.
„ნაწილი კითხვებისა საკანონმდებლო ბაზიდან იყო დასმული, ამით ვამოწმებდით იმ ცოდნას, რაც აპლიკანტებმა ტესტირების ეტაპზე გამოავლინეს. რა თქმა უნდა, კითხვები პროფესიული კუთხითაც იყო დასმული“, - აღნიშნა გია წვერავამ.
საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის გორის ოფისის შეფასებით, გორის მუნიციპალიტეტი უფრო გამჭვირვალე იყო, ვიდრე გორის მერია.
გორის მერიაში გამოცხადებულ 102 ვაკანსიაზე განაცხადი 703 კონკურსანტმა შეიტანა, აქედან ტესტირების ეტაპი 255-მა გადალახა.  გასაუბრების ეტაპის შეჯამების შედეგების მიხედვით, გორის მერიაში 35 ახალი კადრი დასაქმდა,  ხოლო 55  ძველი კადრი დარჩა. 9 ვაკანსიაზე მერიამ ვერცერთი აპლიკანტი ვერ შეარჩია და ხელახალი კონკურსი გამოაცხადა.
გორის მერის, ზურაბ ჯირკველიშვილის განცხადებით, შემოსულ განცხადებებში არცერთი მშენებელ-ინჟინერის სპეციალობის მქონე ადამიანი არ აღმოჩნდა, აქედან გამომდინარე, ზედამხედველობისა და ინფრასტრუქტურის სამსახურში განმეორებითი კონკურსი გამოცხადდა. რაც შეეხება გორის მუნიციპალიტეტის გამგეობის  საკონკურსო-საატესტაციო კომისიას,  კონკურსის შედეგების გამოქვეყნების ვადა მათ 24 იანვრამდე აქვთ.

GYLA Has Questions about the Competition in Local Self-Government
Competition for public servants at Gori self-governmental agencies took place in December 2014. Applications were sent for 102 vacant positions in the Gori city hall.
Head of Gori office of the Georgian Young Lawyers’ Association Keti Bebiashvili evaluated the third stage of the competition – the interview as unfair. She said the commission decisions, based on which applicants were either hired or rejected, were not well grounded in some cases.
“The interview stage was not conducted in transparent manner. The commission and observers were not allowed to clearly see how the skills of the applicants were evaluated. It is noteworthy that there were no evaluation criteria at all. Mostly, the questions were asked from the legislative base,” Keti Bebiashvili said.
Gori City Hall did not comment about the issue. One of the competition commission members Gia Tsverava said during the test-exams applicants could collect high points randomly and we checked their real knowledge during interviews.
“Part of the questions was about legislation to re-check the knowledge they showed in tests. Of course, our questions referred to their professional background too,” Gia Tsverava said.
Gori office of GYLA believes the competition was more transparent at Gori district administration than in the Gori City Hall.
703 people applied for 102 vacant positions at Gori City Hall; 255 of them passed the test stage. According to the final results of the interview stage, 35 new people were hired at the Gori City Hall; 55 applicants were old employees of the city hall. The City Hall could not find adequate candidate for 9 vacant positions and announced repeated competition.
Gori City Mayor Zurab Jirkvelishvili said there was no construction engineer among applicants so the supervision and infrastructure service announced repeated competition. As for the competition commission of the Gori municipal board, their deadline for announcing the competition results expires on January 24, 2015.