პარლამენტის ადამიანის უფლებათა დაცვის კომიტეტი საიხან მუზაევის საქმის გამოძიებას ითხოვს
პარლამენტის ადამიანის უფლებათა დაცვისა  და სამოქალაქო ინტეგრაციის კომიტეტი გამოეხმაურა არასამთავრობო ორგანიზაციების მიმართვას, რომლებმაც მოითხოვეს საიხან მუზაევის უფლებების დარღვევების ფაქტთან დაკავშირებით, აღნიშნული საქმის შესწავლა და დროული რეაგირება.
არასამთავრობო ორგანიზაციების შეფასებით, შინაგან საქმეთა სამინისტრო მუზაევს დაუსაბუთებლად არ აძლევს ქვეყნის დატოვების შესაძლებლობას და უზღუდავს საქართველოს კონსტიტუციით გარანტირებულ გადაადგილების თავისუფლებას.
არასამთავრობო ორგანიზაციების მიმართვის პასუხად, პარლამენტის ადამიანის უფლებათა დაცვის კომიტეტმა საქართველოს მთავარ პროკურორს გიორგი ბადაშვილსა და შინაგან საქმეთა მინისტრს ალექსანდრე ჭიკაიძეს, სთხოვა, მოახდინონ საკითხის ყოველმხრივი შესწავლა.
არასამთავრობო ორგანიზაციები: „საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია“, „საერთაშორისო გამჭვირვალობა - საქართველო“, „ადამიანის უფლებათა ცენტრი“, „ადამიანის უფლებათა ინსტიტუტი“, კონსტიტუციის 42-ე მუხლი“, და „ადამიანის უფლებების სწავლებისა და მონიტორინგის ცენტრი“ თავიანთ მიმართვაში აღნიშნავენ, რომ საიხან მუზაევს, კანონიერი საფუძვლების გარეშე შეზღუდული აქვს საქართველოდან გასვლის უფლება, რაც, მუზაევის განმარტებით, უკავშირდება ე.წ „ლაფანყურის საქმეს“. მისივე განმარტებით, სამართალდამცავები აიძულებენ ჩვენების მიცემას და მისთვის უცნობი ინფორმაციის დადასტურებას ლაფანყურის სპეცოპერაციის საკითხებზე.
ადამიანის უფლებათა დაცვისა და სამოქალაქო ინტეგრაციის კომიტეტი, აღნიშნულ თემასთან დაკავშირებით წერს, რომ მან ჯერ კიდევ 2014 წლის თებერვალში მიმართა საქართველოს მთავარ პროკურატურასა და შინაგან საქმეთა სამინისტროს #1899/4-2 რეკომენდაციით, საკითხის შესწავლისა და სამართლიანი რეაგირების თაობაზე.
კომიტეტი აღნიშნავს, რომ საქართველოს კონსტიტუციის 22-ე მუხლის მე-2 პუნქტის თანახმად: ყველას, ვინც კანონიერად იმყოფება საქართველოში, შეუძლია, თავისუფლად გავიდეს საქართველოდან. ამავე მუხლის მე-3 პუნქტის თანახმად, უფლების შეზღუდვა შეიძლება მხოლოდ კანონის შესაბამისად.
კომიტეტი მთავარ პროკურორს და შს მინისტრს სთხოვს, შეისწავლონ, არსებობს თუ არა საქართველოს კონსტიტუციასა და ადამიანსი უფლებათა და ძირითად თავისუფლებათა დაცვის კონვენციაში მითითებული რომელიმე საფუძველი, რაც დაასაბუთებდა საიხან მუზაევისათვის ქვეყნის დატოვების უფლების შეზღუდვის კანონიერებას.
ადამიანის უფლებათა დაცვისა და სამოქალაქო ინტეგრაციის კომიტეტი მოითხოვს, საქართველოს მთავარი პროკურორისგან და შინაგან საქმეთა სამინისტროდან დაადგინონ, აქვს თუ არა საიხან მუზაევის კონსტიტუციური უფლების დარღვევის ფაქტს ადგილი და თუ აქვს, მოახდინონ დროული რეაგირება.

Human Rights Committee of the Parliament Requests Investigation into Saikhan Musaev’s Case
Committee on Human Rights and Civil Integration at the Parliament of Georgia responded to the statement of the nongovernmental organizations, where they requested to examine the fact of human rights violation of Saikhan Muzaev and to timely respond to it.
According to the civil society organizations, Georgian Ministry of Internal Affairs deprives Saikhan Muzaev from the possibility to leave the country without any grounds and restricts his constitutional right of movement.
In response to the petition of CSOs, Committee of Human Rights at the Parliament requested the Chief Prosecutor of Georgia Giorgi Badashvili and Minister of Interior Aleksandre Tchikaidze to thoroughly study the case.
Nongovernmental organizations – Georgian Young Lawyers’ Association, Transparency International – Georgia, Human Rights Center, Human Rights Institute, Article 42 of the Constitution and Human Rights Education and Monitoring Center noted in their statement that Saikhan Muzaev’s right to leave Georgia is restricted without legal grounds that is allegedly connected with the so-called Lapankuri Case, as Muzaev states. He stated that the investigating authorities were forcing him to testify about the special operation and confirm the information that he had no possession of.
The Parliamentary Committee on Human Rights and Civil Integration noted in their letter to CSOs that in February of 2014 they had sent Recommendation #1899/4-2 to the Chief Prosecutor’s Office of Georgia and MIA with regard to the case and requested to examine facts in it and adequately respond to them.
The Committee clarifies that in accordance to the Article 22 Paragraph II of the Constitution of Georgia everyone legally within the territory of Georgia shall be free to leave Georgia. A citizen of Georgia may freely enter Georgia. In accordance to the Paragraph III of the same Article, these rights may be restricted only in accordance with law.
The Committee requests the Chief Prosecutor and Minister of Interior to examine whether there are any grounds listed in the Constitution of Georgia or in the Convention on Human Rights and Basic Freedoms in the case of Saikhan Muzaev’s case that could become legal grounds for the restriction of his right to leave the country.
The Committee on Human Rights and Civil Integration requests the Chief Prosecutor of Georgia and MIA to estimate whether constitutional rights of Saikhan Muzaev were breached and if so, to react on it timely.