სახალხო დამცველმა ფარული მოსმენების რეგულაციებზე საკონსტიტუციო სასამართლოში სარჩელი შეიტანა
საქართველოს სახალხო დამცველმა საკონსტიტუციო სასამართლოში სარჩელი შეიტანა ელექტრონული კომუნიკაციების შესახებ საქართველოს კანონის იმ მუხლის წინააღმდეგ, რომელიც შსს-ს უსაფრთხოების სტრუქტურებს საკომუნიკაციო ოპერატორების სერვერებზე პირდაპირ წვდომას უნარჩუნებს.
ნოემბრის ბოლოს პარლამენტმა დაამტკიცა ფარული მოსმენების შესახებ მთავრობის მიერ მხარდაჭერილი საკანონმდებლო პაკეტი, რომელიც შსს-ის უტოვებს ბერკეტს საკომუნიკაციო საშუალებებზე ჰქონდეს პირდაპირი წვდომა; იმავდროულად, ის უფლებას აძლევს პერსონალურ მონაცემთა დაცვის ინსპექტორის სამსახურს ელექტრონული თანხმობა მისცეს სამართალდამცველ ორგანოებს მოსმენების განხორციელებაზე, სასამართლო ნებართვის არსებობის შემთხვევაში. თუმცა, როგორც ოპონენტები აცხადებენ, სანამ შინაგან საქმეთა სამინისტროს ხელში რჩება წვდომა საკომუნიკაციო ოპერატორების სერვერებზე ე.წ. „შავი ყუთთან“, მას მარტივად შეუძლია  პერსონალურ მონაცემთა დაცვის ინსპექტორის გვერდის ავლით მოუსმინოს ფარულად.
პრეზიდენტმა გიორგი მარგველაშვილმა კანონპროექტს ვეტო დაადო, თუმცა პარლამენტმა 30 ნოემბერს დაძლია ეს ვეტო.
„სახალხო დამცველი მიიჩნევს, რომ სახელმწიფო ორგანოების უფლება, ჰქონდეთ მაიდენტიფიცირებელი მონაცემების კოპირების [ჩანაწერები, თუ რომელი ნომრიდან რომელზე განხორციელდა ზარები, როდის განხორციელდა ეს ზარები და რამდენ ხანს გაგრძელდა] და კომუნიკაციის შინაარსის რეალურ დროში მიღების უწყვეტი შესაძლებლობა, არღვევს საქართველოს კონსტიტუციის მე–20 მუხლის პირველი პუნქტით გათვალისწინებულ პირადი ცხოვრების ხელშეუხებლობის უფლებას“, – განაცხადა სახალხო დამცველის აპარატმა 2 თებერვალს.

Georgian Public Defender has filed a lawsuit in the Constitutional Court against a clause in law on electronic communications, which allows the security agencies to retain direct access to telecom operators’ networks.
In late November Parliament passed government-backed package of legislative amendments, allowing the Interior Ministry to retain its direct access to telecom operators’ servers, but at the same time giving the office of personal data protection inspector the right to electronically authorize law enforcement agencies’ lawful interception of communications once there is a relevant court warrant. But, as opponents say, as long as the Interior Ministry keeps operating ‘black box’ spy devices in telecom operators’ networks, it can easily circumvent personal data protection inspector and launch unlawful surveillance.
President Giorgi Margvelashvili vetoed the bill, but the Parliament overrodethe veto on November 30.
“The Public Defender believes that the right of state agencies to have uninterrupted capability to copy metadata [records of which phone number calls which other number, when the calls are made and how long they last] and to receive content of communication in real time violates the right privacy, envisaged by the paragraph 1 of the article 20 of the Georgian Constitution,” the Public Defender’s Office said on February 2.