დაწინაურებული მაღალჩინოსნები, რომლებიც პოლიტპატიმართა საქმეების გამოძიებაში მონაწილეობდნენ
10 თებერვალს არასამთავრობო ორგანიზაციებმა - ადამიანის უფლებათა ცენტრი, „კონსტიტუციის 42-ე“ მუხლი და „საზოგადოებრივი დამცველი“ - პრესკონფერენცია გამართეს. არასამთავრობო ორგანიზაციებმა შეშფოთება გამოთქვეს თავდაცვისა და შინაგან საქმეთა სამინისტროში იმ პირთა დაწინაურების გამო, რომლებიც წარსულში მონაწილეობდნენ ყოფილი პოლიტპატიმრებისა და პოლიტიკურად მოტივირებული სხვა ტიპის სისხლის სამართლის საქმეების გამოძიებაში.
ნინო ელბაქიძე („კონსტიტუციის 42-ე მუხლის“ აღმასრულებელი დირექტორი): „საუბარი გვაქვს იმ ადამიანებზე, რომლებიც წარსულში, მეტნაკლებად, დაკავშირებულები იყვნენ  ყოფილი პოლიტპატიმრებისა და პოლიტიკურად მოტივირებული სხვა ტიპის სისხლის სამართლის საქმეების გამოძიებასთან. ცნობილია, რომ ამ საქმეების გამოძიება წარიმართა კონკრეტული დარღვევებით, ჩვენებები როგორც ბრალდებულებს, ასევე  მოწმეებს ჩამოართვეს ზეწოლით. ამასთან, მათი მხრიდან წამებასა და არაადამიანურ მოპყრობასაც ჰქონდა ადგილი. ჩვენ გამოვხატავთ პროტესტს ამ ადამიანების მაღალ თანამდებობზე დანიშვნის გამო. ეს ფაქტები მიუთითებს იმაზე, რომ დღემდე გრძელდება ამ ადამიანების წახალისება, რაც, ჩვენი შეფასებით, ძალიან ცუდი ფაქტია.“
ალეკო ცქიტიშვილი (ადამიანის უფლებათა ცენტრის აღმასრულებელი დირექტორი): „რამდენიმე ადამიანზე გვაქვს ინფორმაცია, რომ ისინი დაწინაურებულები არიან მაღალ ინსტანციებში როგორც თავდაცვის, ისე შინაგან საქმეთა სამინისტროში. მაგალითად, სახელდება რობერტ გრიგალაშვილის გვარი, რომელიც არის თავდაცვის სამინისტროში სამხედრო პოლიციის უფროსის მოადგილე და, ჩვენი ინფორმაციით, მას წარსულში შეხება ჰქონდა კონტრდაზვერვის დეპარტამენტიდან ე.წ. „ჯაშუშების საქმესთან.“
ირინა ფუტკარაძე („საზოგადოებრივი დამცველი“, თავმჯდომარე): „ამ ადამიანების საქმეები უნდა შეისწავლონ. პასუხები უნდა გაეცეს შემდეგ კითხვებს: რა გადაცდომები ჰქონდათ, არიან თუ არა ჩართულები დანაშაულებრივ ქმედებებში, ახორციელებდნენ თუ არა ზეწოლას, იყო თუ არა მათი მხრიდან წამების ფაქტები დაფიქსირებული. ზუსტად ეს ის კითხვებია, რომლითაც ჩვენ ასევე მივმართავთ პროკურატურას, რომ დაინტერესდნენ ამ ადამიანების მიერ განვლილი სამსახურეობრივი მოვალეობების შესწავლით.“
ყოფილი პოლიტპატიმრების განცხადებით, საქართველოს მოსახლეობას აქვს უფლება, იცოდეს სიმართლე საქართველოს უახლოეს წარსულში უმაღლესი ხელისუფლების, მთავრობის წარმომადგენელთა და ხელისუფლების მაღალჩინოსანთა მიერ ჩადენილ დანაშაულთა შესახებ.
„ჩემი დაპატიმრების ე.წ. „ოპერაციის“ ხელმძღვანელი იყო ვალერი ზუმბაძე. 2006 წლის 28 მარტს ჩემს კაბინეტში შემოიჭრნენ და დამაპატიმრეს ყალბი ბრალდების, ჯაშუშობის გამო. მინდა, რომ ბატონი ვალერი გამოვიდეს და თქვას, რომ ჩემი დაკავების ვიდეოკადრებზე თვითონ არ არის ან თქვას, ვინ დაავალა ჩემი დაპატიმრება და რის საფუძველზე“, - აცხადებს ყოფილი პოლიტპატიმარი სიმონ კილაძე.
„ჩვენ ვითხოვთ, რომ მოხდეს ამ ფალსიფიცირებული საქმეების გადახედვა, გრიფით საიდუმლოს მოხსნა და იმ ადამიანების კანონის წესით დასჯა, რომლებმაც ჩვენი საქმეების გამოძიებაში მიიღეს მონაწილეობა. ასევე ჩვენ მოვითხოვთ იმ ადამიანების დასჯას, რომლებიც შემსრულებლებს უშუალოდ დავალებებს აძლევდნენ“, - აცხადებს ყოფილი პოლიტპატიმარი ვახტანგ მაისაია.
ყოფილმა პოლიტპატიმრებმა პრემიერ მინისტრს, თავდაცვის მინისტრს, შინაგან საქმეთა მინისტრს, მთავარი პროკურორს, სახალხო დამცველს, არასამთავრობო ორგანიზაციებსა და მასმედიას მიმართვა გაუგზავნეს, სადაც დაასახელეს იმ მოქმედ მაღალჩინოსანთა გვარები, რომლებიც უშუალოდ მონაწილეობდნენ მათ დაკავებებში. მათი თქმით, ეს მაღალჩინოსნები არიან: ვალერიან ზუმბაძე, ვლადიმერ დათაშვილი, ოთარ ორჯონიკიძე, არჩილ გვადიბაძე, პოლკოვნიკი სადათეირაშვილი, გიორგი მაზმიშვილი, მიხეილ ბერეკაშვილი, ზვიად ესებუა, დავით დევნოზაშვილი. ყოფილი პოლიტპატიმართა განცხადებით, ეს ადამიანები მოქმედებდნენ უშუალოდ მიხეილ სააკაშვილი, ვანო მერაბიშვილის, ამირან მესხელისა და ზურაბ ადეიშვილის დავალებებით.
10 თებერვალს ცნობილი გახდა, რომ თავდაცვის სამინისტროს გენინსპექციის უფროსის მოადგილე ვალერი ზუმბაძე  თანამდებობიდან გადადგა, ამის შესახებ მან სპეციალური განცხადება გაავრცელა, სადაც ვკითხულობთ:
„ჩემ წინააღმდეგ ბოლო პერიოდში ვრცელდება ყოველგვარ რეალურ საფუძველს მოკლებული ბრალდებები და მიმდინარეობს ცილისმწამებლური კამპანია. იმისათვის, რათა არ მოხდეს საქართველოს თავდაცვის უწყების იმიჯის შელახვა, მივიღე გადაწყვეტილება, დავტოვო დაკავებული თანამდებობა. მზად ვარ, სამართლებრივი პროცედურების ფარგლებში, პასუხი გავცე ჩემი მისამართით დასმულ ყველა კითხვას. აქვე მინდა აღვნიშნო, რომ გადავწყვიტე, ცილისმწამებლური განცხადებების ავტორების წინააღმდეგ სარჩელი შევიტანო სასამართლოში“, - აღნიშნულია განცხადებაში.
არასამთავრობო ორგანიზაციები მოუწოდებენ პარლამენტს, გააძლიეროს საპარლამენტო კონტროლი როგორც მსგავსი საქმეების გამოძიებაზე, ისე მიმდინარე საკადრო პოლიტიკაზე.

Promoted Senior Officials Who Participated in the Investigation of Political Prisoners’ Cases
On February 10, nongovernmental organizations Human Rights Center, Article 42 of the Constitution and Public Defender held press-conference. The NGOs expressed concern about the promotion of those officials in the Defense and Interior Ministries, who participated in the investigation of criminal cases against former political prisoners and other politically motivated cases in the past.
Nino Elbakidze, executive director of the Article 42 of the Constitution: “We are speaking about the people who were more or less connected with the investigation of the criminal cases of former political prisoners and politically motivated cases. It is known that these cases were investigated with concrete violations; both accused people and witnesses made testimonies under oppression. Besides that, these people were tortured and inhumanly treated. We protest appointment of these people on senior positions. It shows that these people are still encouraged that is very negative fact according to our evaluation.”
Aleko Tskitishvili (executive director of Human Rights Center): “We have information about several people, who were promoted in both Defense and Interior Ministries of Georgia. For example, Robert Grigalashvili is deputy head of military police at the Ministry of Defense and according to our information he was connected with the so-called “spy case” when he worked for the Counter-Intelligence Department.”
Irina Putkaradze (Public Advocacy, chairwoman): “Cases of these people must be studied. The following questions must be answered: what did they do wrong? Did they participate in criminal activities? Did they oppress people? Did they torture people? We address the prosecutor’s office with these questions and request to study past professional activities of these people.”
Former political prisoners said the Georgian population has right to know truth about the crimes committed by senior governmental officials in the recent history of the country.
“Valeri Zumbadze was head of the so-called special operation when I was arrested. On March 28, 2006 they broke into my working room and arrested me based on the false accusation – espionage. I want Mr. Valeri to publicly deny that he is not in the video-recording of my arrest or let him confess who ordered to arrest me and why,” former political prisoner Simon Kiladze said.
“We request to review these falsified cases, to remove Top- Secret status from them and to punish those people under the law, who participated in the investigation of our cases. We also request punishment of those people, who have instructions to them,” former political prisoner Vakhtang Maisaia said.
Former political prisoners addressed to the Prime Minister, Defense Minister, Minister of Interior, Chief Prosecutor, Public Defender, nongovernmental and media organizations and named concrete senior officials, who personally participated in their arrest operations. They said these senior officials are: Valerian Zumbadze, Vladimer Datashvili, Otar Orjonikidze, Archil Gvadibadze, Colonel Sadateirashvili, Giorgi Mazmishvili, Mikheil Berekashvili, Zviad Esebua and Davit Devnozashvili. According to former political prisoners, these people acted in accordance to the instructions of Mikheil Saakashvili, Vano Merabishvili, Amiran Meskheli and Zurab Adeishvili.
On February 10, deputy head of the General Inspection at the Defense Ministry Valeri Zumbadze resigned from the position; he made special statement about it:
“Groundless accusations have been imposed on me lately and dirty smear campaign is led against me. In order not to damage the reputation of the Defense Ministry of Georgia, I decided to resign. I am ready to respond to all questions within legal procedural frames. I want to add that I intend to bring lawsuit against the authors of slander statements at the court,” the statement reads.
NGOs call on the Parliament of Georgia to reinforce parliamentary control over the investigation of similar cases and ongoing personnel policy in state institutions.