არასამთავრობო ორგანიზაციების მიმართვა საქართველოს პარლამენტს
როგორც საზოგადოებისთვის არის ცნობილი, 2014 წლის 25 დეკემბერს, საქართველოს პარლამენტმა მხარი დაუჭირა საყდრისი-ყაჩაღიანის საბადოსთან დაკავშირებული მოვლენების შემსწავლელი საქართველოს პარლამენტის დროებითი საგამოძიებო კომისიის შექმნის მიზანშეწონილობის საკითხს. კომისიის გამოსაკვლევ საკითხად განისაზღვრა - საქართველოს კულტურისა და ძეგლთა დაცვის სამინისტროსა და კულტურული მემკვიდრეობის დაცვის ეროვნული სააგენტოს შესაბამის თანამდებობის პირთა მიერ საყდრისი-ყაჩაღიანთან დაკავშირებით განხორციელებული ქმედების (მათ შორის, ძეგლის სტატუსის მოხსნისა და კომპანია “RMG-Gold”-ის მიერ საბადოს ტერიტორიაზე სამუშაოების ჩატარების საკითხი) შესწავლა.
საქართველოს პარლამენტის რეგლამენტის თანახმად, დროებითი საგამოძიებო კომისიის შექმნის მიზანშეწონილობის თაობაზე საკითხის მხარდაჭერის შემდეგ, კომისიაში პროპორციული წარმომადგენლობის კვოტებს განსაზღვრავს პარლამენტის საპროცედურო საკითხთა და წესების კომიტეტი და ამტკიცებს პარლამენტის ბიურო. ხოლო, დროებითი საგამოძიებო კომისიის წევრთა კანდიდატურების წარდგენის შემდეგ კენჭი ეყრება დროებითი საგამოძიებო კომისიის შექმნის შესახებ გადაწყვეტილების პროექტს.
ჩვენს ხელთ არსებული ინფორმაციის თანახმად,  ყველა შესაბამისი სუბიექტის  მიერ  ამ დრომდე სრულად არ მომხდარა დროებითი საგამოძიებო კომისიის წევრობის კანდიდატების დასახელება. აღნიშნული გარემოება მნიშვნელოვნად ამცირებს საყდრისი-ყაჩაღიანის საკითხზე საგამოძიებო კომისიის შექმნის და გადაწყვეტილების მიღების შესაძლებლობას.
მოვუწოდებთ ყველა საპარლამენტო ფრაქციას, რომ ზემოთ აღნიშნული დროებითი საგამოძიებო კომისიის შექმნის მიზნით, პატივი სცეს საქართველოს პარლამენტის გადაწყვეტილებას, გამოიჩინოს მაღალი სამოქალაქო და პოლიტიკური პასუხისმგებლობა და დაასახელოს დროებითი საგამოძიებო კომისიის წევრობის კანდიდატები.
ამასთან, გამოვხატავთ მზადყოფნას, რომ აქტიურად ვითანამშრომლოთ საქართველოს პარლამენტის დროებით საგამოძიებო კომისიასთან და მივაწოდოთ ჩვენს ხელთ არსებული ყველა ის ოფიციალური ინფორმაცია, რომელიც დაკავშირებულია საყდრისი-ყაჩაღიანთან და უაღრესად მნიშვნელოვანია საკითხზე ობიექტური გადაწყვეტილების მისაღებად.

The Address of the NGOs to the Parliament of Georgia
As it is known to the public, on December 25, 2014, the parliament of Georgia has expressed its support towards creation of the temporary investigative commission under the parliament to examine the events relating to the Sakdrisi-Kachaghiani mine. The commission was tasked to examine the actions of the officials of the Ministry of Culture and Monument Protection of Georgia, as well as the National Agency of the Culture Protection, relating to Sakdrisi-Kachaghiani (among others, to examine the decision to strip the site of its status and the issue of conducting mining works by the company “RMG Gold” at the territory of the site).
According to the Rules of Procedure of the Parliament of Georgia, following the support to create the temporary investigative commission, the parliamentary committee of the procedural issues and rules defines the quotas of proportional representation in the commission, which is later confirmed by the parliamentary bureau. Following the nomination of the candidates for the membership of the temporary investigative commission, the project of creation of the temporary investigative commission is subject to voting.
According to the information available to us, not all of the relevant subjects have fully nominated their candidates for the membership at the temporary investigative commission. This circumstance significantly decreases the possibility of creation of the temporary investigative commission and the decision-making on the Sakdrisi-Kachaghiani.
We call upon all of the parliamentary factions to respect the decision of the parliament of Georgia, for the purpose of creation of the above temporary investigative commission, to demonstrate their higher civil and political responsibility and to nominate the candidates for the membership of the temporary investigative commission.
At the same time, we express our willingness to actively cooperate with the parliament’s temporary investigative commission and provide it with all of the official information available to us, which relates to Sakdrisi-Kachaghiani and which is of utmost importance for making an impartial decision on the issue.