პარლამენტმა საყდრისის საკითხზე საგამოძიებო კომისიის შექმნას მხარი არ დაუჭირა
4 მარტს პარლამენტში „თავისუფალი დემოკრატების“ ინიციატივა ჩავარდა. კანონმდებლებმა საყრდრისის საბადოს საკითხის შემსწავლელი კომისიის შექმნას მხარი არ დაუჭირეს. 55 მომხრე და 3 წინააღმდეგი - ასეთი იყო გუშინდელი კენჭისყრის შედეგი. ინიციატივას უმრავლესობის წევრთა დიდმა ნაწილმა მხარი არ დაუჭირა. კომისიის შექმნისათვის კი მინიმუმ 76 დეპუტატის ხმა იყო საჭირო.
პარლამენტის ფრაქცია „ქართული ოცნება-მრეწველების“ მდივნის, ზურაბ ტყემალაძის განცხადებით, პარლამენტარები ვერ გადაწყვეტენ საყდრისის საბადო არის თუ არა კულტურული მემკვიდრეობა, რადგან ამ საკითხზე თავად მეცნიერებიც ვერ თანხმდებიან. ამიტომ ტყემალაძე კომისიის შექმნას მიზანშეწონილად არ მიიჩნევს.
პარლამენტის ფრაქცია „ქართული ოცნების“ თავმჯდომარის გია ვოლსკის განცხადებით, ამ კომისიის შექმნა სკანდალის მოწყობაზეა ორიენტირებული: „ისეთი კომისიის შექმნას, რომელიც მოწოდებულია და ორიენტირებულია გარკვეული სკანდალის შექმნაზე, მხარს ვერ დავუჭერთ“.
ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის წევრის ნუგზარ წიკლაურის განცხადებით კი, საპარლამენტო უმრავლესობისთვის ივანიშვილის სურვილი უფრო მნიშვნელოვანია, ვიდრე კულტურული მემკვიდრეობა: „საპარლამენტო უმრავლესობისათვის უფრო მნიშვნელოვანია ივანიშვილის სურვილი, რომ საყდრისის საბადოზე ოქროს მოპოვება გაგრძელდეს, ვიდრე ის, რომ ხუთიათასწლოვანი ძეგლი არ განადგურდეს“.
სერგო რატიანის თქმით, პარლამენტში საყრდრისის საბადოს საკითხის შემსწავლელი კომისიის შექმნასთან დაკავშირებით ინიციატივას კიდევ შეიტანენ.
საყდრისის გადარჩენის კომიტეტის წევრის ეკატერინე სოხაძის თქმით, ისინი ბრძოლას არ შეწყვეტენ. საპროტესტო აქციების დაწყებაზე საუბრობს კომიტეტის წევრი ირაკლი მამალაძე.
შეგახსენებთ, რომ საყდრისის გარშემო განვითარებული მოვლენების შემსწავლელი დროებითი საგამოძიებო კომისიის შექმნის ინიციატივით "თავისუფალმა დემოკრატებმა" პარლამენტს ჯერ კიდევ 2014 წლის დეკემბერში მიმართა. 25 დეკემბრის პარლამენტის სხდომაზე ამ ინიციატივას 58 დეპუტატმა დაუჭირა მხარი.

The Parliament of Georgia did not vote for the formation of the investigation commission into Sakdrisi Mine Case
On March 4, the initiative of the Free Democrats was failed in the parliament. The law makers did not support the initiative of forming the commission to study the issue of the Sakdrisi Mine. 55 supporters and 3 against – it was result of the yesterday’s ballot. The big part of the majority did not vote for the initiative. The initiative needed support of at least 76 MPs.
Secretary of the parliamentary fraction Georgian Dream –Industry Will Save Georgia Zurab Tkemaladze said the MPs will not decide whether Sakdrisi mine is culture heritage or not because even scientists could not reach agreement about it. So, Tkemeadze did not find formation of the commission as reasonable decision.
Chairman of the parliamentary fraction Georgian Dream Gia Volski said the establishment of the commission aims at provoking scandals. “We cannot support creation of the commission, which aims to create some scandals.”
MP from the United National Movement Nugzar Tsiklauri said the desire of Ivanishvili is more important for the parliamentary majority than cultural heritage. “Desire of Ivanishvili is more important for the parliamentary majority to continue gold obtaining in the Sakdrisi mine than to destroy the five-century heritage.”
MP Sergo Ratiani from UNM said they will again submit their own initiative to create the commission about Sakdrisi mine.
Ekaterine Sokhadze, member of the Committee for the Survival of Sakdrisi mine, said they will not stop struggle. The committee member Irakli Mamaladze speaks about protest rallies.
The Free Democrats addressed to the Parliament of Georgia with the imitative to establish the commission to study the issue of the Sakdrisi mine in December, 2014. On December 25, 58 MPs supported the idea at the session.