თბილისის ადამიანის უფლებათა სახლის განცხადება არასრულწლოვანთათვის ძალადობის ამსახველი კადრების ჩვენებასთან დაკავშირებით
17 მარტი, 2015
თბილისის ადამიანის უფლებათა სახლი და მისი წევრი ორგანიზაციები ვგმობთ არასრულწლოვნებისთვის ძალადობრივი კადრების ჩვენების ფაქტებს. ჩვენთვის ყოვლად მიუღებელია 12-დან 18 წლამდე მოზარდებისთვის ციხის კადრებისა და სხვადასხვა სასტიკი ფაქტის ამსახველი კადრების ჩვენება. თუ დადგინდა არასრულწლოვანთა მონაწილეობა შეხვედრაში, ამგვარ ქმედებას  შეიძლება, მიეცეს ბავშვთა მიმართ ძალადობის კვალიფიკაცია. გარდა იმისა, რომ ძალადობრივი კადრების ნახვამ, დიდი ალბათობით, შეიძლება, გამოიწვიოს მოზარდთა ტრავმირება, არსებობს მოზარდთა მხრიდან  მსგავსი ძალადობრივი ქცევების მოდელირების  რისკიც. სახელმწიფომ აუცილებლად უნდა მიიღოს ზომები, რათა დაიცვას ბავშვები იმ სახის ინფორმაციისგან, რომელიც მათი კეთილდღეობისთვის საზიანოა (რასაც უზრუნველყოფს ბავშვთა უფლებების კონვენციის მე-17 მუხლი).
შეგახსენებთ, რომ 13-15 მარტს სამეგრელოს ქალაქებში - ფოთში, ზუდგიდში, სენაკსა და ხობში ადგილობრივი მუნიციპალიტეტების საკუთრებაში არსებულ თეატრებსა და დარბაზებში სპეციალური ღონისძიებები მოეწყო, სადაც აჩვენეს დოკუმენტური მასალა -„სააკაშვილის რეჟიმის სისხლიანი ქრონიკა“. არაადამიანური მოპყრობის ამსახველი ფოტომასალა ნაჩვენები იყო დარბაზის გარეთაც, რაც ერთგვარ საგამოფენო სივრცეს ქმნიდა. ღონისძიებაზე მისულ მაყურებელთა შორის იყვნენ მოსწავლეებიც, რომელთა ასაკიც რიგ შემთხვევაში 14 წელს არ აღწევდა. დოკუმენტური მასალა გასული წლების გახმაურებულ საქმეებს ეხებოდა, მათ შორის ციხის სკანდალურ ფაქტსაც.
მოზარდების განცხადებით, ისინი ინფორმირებული არ იყვნენ, თუ რა თემატიკის ფილმის სანახავად მიდიოდნენ. მოსწავლეების მედიისთვის მიცემული ინტერვიუებიდან ირკვევა, რომ ღონისძიების ორგანიზატორები სკოლის პედაგოგები და ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანოების წარმომადგენლები იყვნენ. რიგ შემთხვევაში, მოსწავლეებმა ფილმის ჩვენებაზე დასწრების სურვილი ხელმოწერითაც დაადასტურეს. სკოლის დირექტორები მოზარდთა შეკრებას, მათი ასაკისთვის შესაუბამო კადრების სანახავად, უარყოფენ. მათი თქმით, არ ჰქონდათ ინფორმაცია, თუ რა ტიპის ღონისძიება იმართებოდა და ისინი მხოლოდ და მხოლოდ რესურს ცენტრის მითითებებს ასრულებდნენ.
თბილისის ადამიანის უფლებათა სახლი მოუწოდებს განათლების სამინისტროს, სწრაფი და ადეკვატური  რეაგირება მოახდინოს ამ ფაქტზე და დაადგინოს, რეალურად ვინ იყო ორგანიზატორი არასრულწლოვნებისთვის აკრძალული ვიდეო მასალის ჩვენების. მოვითხოვთ, დადგეს იმ პირთა პასუხისმგებლობის საკითხი, რომლებიც ჩართულები იყვნენ ბავშვების უფლებების დარღვევის ფაქტებში.

Human Rights House Tbilisi statement regarding showing the footage of ill-treatment and violence to underage children
March 17, 2015
Human Rights House Tbilisi and its member organizations condemn screening the photo-video footage of violence to the underage children. It is absolutely inadmissible to show the photo and video footage of the prison scenes on torture and other cruelties to the adults of the age from 12 to 18. If their participation is confirmed in the event, it can be qualified as violence against children. In addition to that, the fact of showing such violent footage can traumatize under age children and also, there is a risk of simulation of the violent act by them.  The state shall take measures to protect children from the information that harms their well-being (that is guaranteed by the Article 17 of the Convention on the Rights of the Child).
A few days ago, series of special screening was arranged in local theatres and halls of the cities in Samegrelo - Poti, Zugdidi, Senaki and Khobi. The organizers showed the video “Saakashvili’s Bloody Regime”. The photos of the scenes from the video were exhibited outside the hall. The materials contained scenes of violence. Public school pupils were in the audience, and some of them were younger than 14. The children were shown the film made up the scenes from the high-profile cases of the past years; among them were the scandalous prison videos on torture.
As adults say they were not informed what kind of films they were going to see in the cinemas. In some cases, they even confirmed their presence with signatures. According to the interviews of school children by the media, public school teachers and local authorities organized gathering and transportation of pupils to the screening place. School directors deny information about having organized the gathering and transportation of the children and claim they did not have information what kind of event was organized; they just followed the instructions from the local educational resource centers.
Human Rights House Tbilisi calls on the Ministry of Education to promptly and adequately respond to the aforementioned facts and estimate real reasons why underage children were taken to see the prohibited video materials and to impose adequate responsibility to the people who were involved in breaching the children’s rights.