გურჯაანის რაიონულმა სასამართლომ ვაჟა უტიაშვილს სამი წლით თავისუფლების აღკვეთა მიუსაჯა
24 მარტს, გურჯაანში მცხოვრებ ვაჟა უტიაშვილს  გურჯაანის რაიონულმა სასამართლომ სამი წლით თავისუფლების აღკვეთა მიუსაჯა. მსჯავრდებულის ინტერესებს ადამიანის უფლებათა ცენტრის კახეთის იურისტი, ლია ხუროშვილი იცავს. ხუროშვილის განცხადებით, ვაჟა უტიაშვილი უდანაშაულოა, განაჩენი არაკანონიერია და იგი აღნიშნული საქმის სააპელაციო სასამართლოში გასაჩივრებას აპირებს.
უტიაშვილის დის, ეკატერინე იაშვილის განცხადებით, გურჯაანის პოლიციამ უტიაშვილს ნარკოტიკული საშუალებები ჩაუდო, გურჯაანის სასამართლომ კი  განაჩენის გამოტანისას ამის შესახებ მოწმეების ჩვენება არ გაითვალისწინა.
„ჩემი ძმა უდანაშაულოა. გურჯაანის პოლიცია სულ დევნიდა მას და ნარკოტიკული საშუალებებიც ჩაუდეს. რამდენჯერ გამოვგლიჯე ხელიდან ჩემი ძმა პოლიციას, რომელიც მას ფიზიკურ შეურაცხყოფას აყენებდა.  პოლიციის თანამშრომლები - რეზო ქადაგიშვილი, გიორგი ხიზანიშვილი და ვინმე დულარიძე მეც კი მემუქრებოდნენ. გურჯაანის პოლიციაში განუკითხაობაა, რაც ერთხელ და სამუდამოდ უნდა დასრულდეს“, - განაცხადა ვაჟა უტიაშვილის დამ, ეკატერინე იაშვილმა humanrights.ge - თან საუბრისას.
შეგახსენებთ, რომ ვაჟა უტიაშვილი შსს გურჯაანის რაიონული პოლიციის თანამშრომლებმა 15 ნოემბერს დააკავეს. დაკავების შემდეგ უტიაშვილმა შიმშილობა გამოაცხადა და თავის მოკვლით იმუქრებოდა. გლდანის ციხეში პატიმარი შიმშილობს და თავის მოკვლით იმუქრება. გურჯაანის რაიონულმა პოლიციამ ურთიერთსაწინააღმდეგო ჩვნების მიცემის გამო დააკავა მოწმე, ტაქსის მძღოლი ალექსანდრე გეთიაშვილი. მოწმე ტაქსის მძღოლი
ვაჟა უტიაშვილის დის, ეკატერინე იაშვილის განცხადებით, გურჯაანის სამართალდამცავებმა მისი უდანაშაულო ძმა გაწირეს. იაშვილისვე თქმით, პატიმრის ჯანმრთელობას ციხის პირობებში დიდი საფრთხე ემუქრება.

On March 24, Gurjaani district court sentenced Vaja Utiashvili, resident of Gurjaani, to three-year imprisonment. Lawyer of Kakheti office of Human Rights Center Lia Khuroshvili defends rights of the convicted person. Khuroshvili said Vaja Utiashvili is innocent; the judgment is unfair and she will appeal it at the Appeal Court.
Sister of Utiashvili, Ekaterine Iashvili said Gurjaani police planted drugs on Utiashvili; the Gurjaani district court did not consider the testimonies of the witnesses about this violation.
“My brother is innocent. Gurjaani district police permanently persecuted him and they planted drugs on him this time. I rescued my brother several times when police officers physically abused him. Police officers Rezo Kadagishvili, Giorgi Khizanishvili and Dularidze threatened me too. There is chaos in Gurjaani district police, it must finish once and for ever,” Ekaterine Iashvili told humanrights.ge.
Gurjaani district police officers arrested Vaja Utiashvili on November 15, 2014. Afterwards Utiashvili started hunger-strike and threatened with suicide in Gldani prison. Gurjaani police arrested witness Aleksandre Getiashvili, taxi driver, for controversial testimonies
Sister of the convicted person Ekaterine Iashvili said Gurjaani district law enforcement officers sacrificed her innocent brother. According to her, the health of the prisoner is under significant threat because of prison conditions.