ეგვიპტის მოქალაქეს სასამართლომ მუდმივი ბინადრობის უფლება მიანიჭა
„კონტრდაზვერვის დეპარტამენტს საქმეში მითითებული პირისთვის მუდმივი ბინადრობის მინიჭების უფლება მიზანშეუწონლად მიაჩნია“ - ამგვარი დასკვნა ეგვიპტის მოქალაქე ემად იბრაჰიმ ხალილ იბრაჰიმმა რამდენჯერმე მიიღო. შესაბამისად, იუსტიციის სამინისტროს სახელმწიფო სერვისების განვითარების სააგენტომ მას საქართველოში ბინადრობის უფლებაზე უარი უთხრა ისე, რომ კონტრდაზვერვის დასკვნის მართებულებას ყურადღება არ მიაქცია.
ემად იბრაჰიმმა იუსტიციის სამინისტროს სახელმწიფო სერვისების განვითარების სააგენტოს გადაწყვეტილება თბილისის საქალაქო სასამართლოში გაასაჩივრა. 21 აპრილს მოსამართლე ნინო ბუაჩიძემ ემად იბრაჰიმის მოთხოვნა დააკმაყოფილა და მუდმივი ბინადრობის უფლება მიანიჭა. სასამართლოში ეგვიპტის მოქალაქის უფლებებს ადამიანის უფლებათა ცენტრის იურისტები ნანა სანებლიძე და მარიამ ბაღათურია იცავდნენ.
ეგვიპტის მოქალაქე ემად იბრაჰიმ ხალილ იბრაჰიმი და საქართველოს მოქალქე ნინო კაპანაძე უკვე ორი წელია, რაც ოფიციალურ ქორწინებაში იმყოფებიან, ჯვარი 2014 წლის ნოემბერში დაიწერეს. მათ ორი  შვილი(ოთხი წლის ვაჟი და ათი თვის გოგონა)  ჰყავთ.
„ჩემს მეუღლეს ჰქონდა დროებითი ბინადრობა, თავდაპირველად ჰქონდა ერთწლიანი ვიზა, მას შემდეგ ვიზებს ეტაპობრივად იღებდა. რამდენჯერმე ბინადრობის აღება მოვინდომეთ, მაგრამ უარი გვითხრეს, ამის გამო მას ქვეყნის დატოვება ხშირად უწევდა. ბინადრობაზე უარის თქმის მიზეზს არ გვეუბნებოდნენ, მხოლოდ საბუთებს გვიგზავნიდნენ, სადაც ეწერა, რომ ჩემი მეუღლე არის ქვეყნისთვის საშიში პიროვნება, სხვა ახსნა-განმარტებას არ გვაძლევდნენ. ამის შემდეგ იურიდიული დახმარებისთვის ადამიანის უფლებათა ცენტრს მივმართეთ. მესამე წელიწადია, ვამუშავებთ ტურისტულ კომპანიას. შემოგვყავს ხალხი, ვასაქმებთ ამდენ ხალხს, შემოსავალი მოგვაქვს ქვეყნისთვის, ეს ყველაფერი ხომ უნდა გაითვალისწინონ, არ შეიძლება, ასე ადგე და ადამიანს დაუსაბუთებლად უარი უთხრა. საშიში პიროვნება, როგორც ისინი ამბობენ, ამდენ რაღაცას ქვეყნისთვის არ გააკეთებს“, - აცხადებს ნინო კაპანაძე.
„საქმე ისაა, რომ სასამართლო ხელმძღვანელობს კონტრდაზვერვითი საქმიანობის შესახებ საქართველოს კანონის მე-6 მუხლით, რომლის შესაბამისადაც კონტრდაზვერვითი საქმიანობა გასაიდუმლოებულია. პროცესზე არ დაგვიკმაყოფილეს შუამდგომლობა კონტრდაზვერვის დეპარტამენტის ჩართვასთან დაკავშირებით, რაც მიგვაჩნია, რომ არასწორი იყო. თუმცა საბოლოო გადაწყვეტილება სასამართლომ მაინც ჩვენს სასარგებლოდ მიიღო. კონტრდაზვერვის ჩართვას ვითხოვდით საქმისთვის მნიშვნელოვანი გარემოებების დასადასტურებლად. როცა  სასამართლო მოისმენდა კონტრდაზვერვის დეპარტამენტის მოსაზრებებს საქმესთან დაკავშირებით, დარწმუნდებოდა, რომ შერჩევითი პრინციპით ეთქვათ უარი და არა იმიტომ, რომ უარის თქმის საფუძვლები არსებობდა. თუმცა, უარი გვითხრეს იმის გამო, რომ არ შეეძლო კონტრდაზვერვას ისეთი გარემოებების დადასტურება, რაც სარჩელში არ იყო წარმოდგენილი მტკიცებულების სახით“, - განაცხადა ადამიანის უფლებათა ცენტრის იურისტმა ნანა სანებლიძემ.
„სერვისების განვითარების სააგენტოს მიერ არ იქნა გამოკვლეული საქმე. კერძოდ, მათ არ გაითვალისწინეს, რომ ემად იბრაჰიმს ჰყავდა ოჯახი. ასევე არ გაითვალისწინეს ის, რომ კონტრდაზვერვამ უთხრა დაუსაბუთებელი უარი, მათ ვერ გამოიყენეს მათი დისკრეციული უფლებამოსილება სწორად, რაც გულისხმობს, რომ საჯარო და კერძო ინტერესების გათვალისწინებით მიიღონ გადაწყვეტილება. აპელირებდნენ იმაზე, რომ საჯარო ინტერესი უფრო მაღლა იდგა, მაგრამ ვერ ავლენდნენ, რაში მდგომარეობდა ეს საჯარო ინტერესი“, - განაცხადა ადამიანის უფლებათა ცენტრის იურისტმა მარიამ ბაღათურიამ.
იურისტების თქმით, სასამართლომ გადაწყვეტილება წერილობითი ფორმით უნდა მიიღოს და გადაუგზავნოს იუსტიციის სამინისტროს სახელმწიფო სერვისების განვითარების სააგენტოს. სააგენტოს კი ერთი თვის ვადა აქვთ იმისთვის, რომ მისცეს ემად იბრაჰიმს მუდმივი ბინადრობის ნებართვა.
ადამიანის უფლებათა ცენტრმა რამდენჯერმე მოუწოდა საქართველოს ხელისუფლებას, დაინტერესებულიყო უცხოელთა სამართლებრივი მდგომარეობით და მათთვის ხელმისაწვდომი გამხდარიყო ბინადრობის ნებართვაზე უარის თქმის საფუძველი.
აღსანიშნავია, რომ 2014 წლის სექტემბრიდან, საიმიგრაციო პროცესების დარეგულირების მიზნით, ძალაში შევიდა კანონი „უცხოელთა და მოქალაქეობის არმქონე პირთა სამართლებრივი მდგომარეობის შესახებ“. კანონით რეგულირდება უცხოელთა საქართველოში შემოსვლა, ყოფნა, ტრანზიტით გავლა და საქართველოდან გასვლა. კანონით ძირითად პრინციპებად კი აღიარებულია ოჯახის ერთიანობის, დისკრიმინაციის დაუშვებლობის, არგაძევებისა და ბავშვის საუკეთესო ინტერესების დაცვის პრინციპები.

Court Granted Permanent Residence Permit to Citizen of Egypt
“The Counter-Intelligence Department [CID] considers it is not reasonable to grant permanent residential permit to an applicant,” citizen of Egypt Emad Ibrahim Khalil Ibrahim received this conclusion several times form the CID. As a result, State Services Development Agency of the Ministry of Justice refused to grant residence permit in Georgia without considering the propriety of the CID conclusion.
Emad Ibrahim appealed the decision of the State Services Development Agency at the Tbilisi City Court. On April 21, judge Nino Buachidze satisfied Ibrahim’s appeal and granted permanent residence permission to him. Lawyers Nana Saneblidze and Mariam Bagaturia of Human Rights Center defended the rights of the Egyptian citizen at the court.
Citizen of Egypt Emad Ibrahim Khalil Ibrahim and Georgian citizen Nino Kapandze officially married two years ago in November 2014. They have two (4 years and 10-months-old) children.
“My husband held temporary residence permit; initially he had one-year visa but then renewed visas eventually. We applied for residence permit several times but they refused; for that reason he had to leave the country. They did not clarify reasons of the refusal; they just sent documents which stated that my husband was dangerous person for the country; it was the only explanation. Then we applied to Human Rights Center for help. We have been operating tourist company for three years already. We bring and employ a lot of people here; we bring income for the country and they must consider similar circumstances when making decisions. How can they refuse a person to grant permit without any grounds? If he is a dangerous person, he had not started business in this country,” Nino Kapanadze said.
“The problem is that court relied on the Article 6 of the Law of Georgia on the Counter-Intelligence Activities which declares that counter-intelligence activities are secret. Thus the court did not satisfy our solicitation on involving the CID in the process that was incorrect according to our evaluation.  Nevertheless, the court finally passed judgment in our favor. We wanted to invite CID into the process in order to prove significant circumstances of the case. If the court had heard the CID, the judge would have get convinced that the CID used elective principle against applicant and not because there were grounds for this refusal.  However, we were refused because CID could not prove the circumstances that were not mentioned in our lawsuit as evidence,” lawyer Nana Saneblidze of Human Rights Center said.
“The Service Development Agency did not properly study the case. Namely they did not consider the fact that Emad Ibrahim had a family. They even did not consider that CID gave ungrounded refusal to the applicant; they could not properly use their discretive right that means they can make decisions due to public and private interests. The SDA claimed the public interest was higher but could not clarify the public interest in itself,” lawyer Mariam Bagaturia of Human Rights Center said.
Lawyers said the written version of the court judgment should be sent to the State Services Development Agency, which has one month time to issue residence permit on Emad Ibrahim.
Human Rights Center several times called on the Government of Georgia to get interested in the legal status of foreign citizens in the country and to make residence permit more available for them.
It is noteworthy that for the regulation of immigration process in September 2014 the Law on Legal Status of Foreign and Stateless Citizens went in force. The law regulates presence, stay, transit of foreign citizens in Georgia as well as their leaving the country. According to the law, unity of family, combat of discrimination, not expelling and defense of best interests of a child are the main principles.