ადამიანის უფლებათა მდგომარეობის ყოველწლიური ანგარიშის პრეზენტაცია
1 მაისს ადამიანის უფლებათა ცენტრმა ყოველწლიური ანგარიშის -   ადამიანის უფლებათა  მდგომარეობა საქართველოში პრეზენტაცია გამართა. ანგარიში ადამიანის უფლებათა ცენტრის, სახალხო დამცველისა და საერთაშორისო ორგანიზაციების მონიტორინგების მიხედვით აშშ-ის ფონდ „ეროვნული წვლილი დემოკრატიისათვის“ ფინანსური მხარდაჭერით მომზადდა.
„ანგარიშში ძირითადად 2014 წლის განმავლობაში მიმდინარე ძირითადი მოვლენებია ასახული და ასევე, ის შემაშფოთებელი ტენდენიებიც განვიხილეთ, რაც ამ პერიოდში არასამთავრობო ორგანიზაციების მიერ დაფიქსირდა“, - განაცხადა ადამიანის უფლებათა ცენტრის დირექტორმა, ალეკო ცქიტიშვილმა.
2014 წლის ადამიანის უფლებათა მდგომარეობის ანგარიშში საკანონმდებლო ცვლილებები და უმცირესობების უფლებების საკიხებია განხილული.
„მნიშვნელოვან პრობლემას წარმოადგენს ლგბტ და რელიგიური უმცირესობების უფლებების დარღვევის ფაქტები და მათზე სახელმწიფოს მხრიდან არასათანადო რეაგირება. ჩვენ გამოვავლინეთ არაერთი ფაქტი, სადაც  რელიგიური უმცირესობების უფლებები დაირღვა, მაგრამ სამართალდამცავმა ორგანოებმა აღნიშნული საქმეები ეფექტურად არ გამოიძიეს“, - განაცხადა humanright.ge-თან საუბრისას  უფლებადამცველმა ნინო ცაგარეიშვილმა.
ადამიანის უფლებათა მდგომარეობის ყოველწლიური ანგარიშში ასევე მოცემულია საკანონმდებლო ცვლილებები და სასჯელაღსრულების სისტემაში მიმდინარე მოვლენებიც.
„ძირითადი თემები საკანონმდებლო ცვლილებებსა და პატიმარათა უფლებების მოწესრიგებას შეეხო. ანგარიში მოიცავს მსჯავრდებულთა მდგომარეობას, შინაგან საქმეთა სამინისტროში არსებულ პრობლემებს, მოქალაქეთა მიმართ არასათანადო მოპყრობის ფაქტებს, ბინადრობის ნებართვის საკითხებსა და იმ მნიშვნელოვან თემებს, რომლებიც 2014  წელს იყო აქტუალური. მნიშვნელოვანია სამართალდამცავთა მხრიდან სავარაუდოდ ჩადენილი დანაშაულებების  გამოძიების მიზნით დამოუკიდებელი და მიუკერძოებელი მექანიზმი შეიქმნას. ასევე, სასჯელაღსრულების სისტემაში პატიმრების ჯანდაცვის კუთხით რეფორმები უნდა გატარდეს   და განხორციელდეს სუიციდის პრევენციის პროგრამაც“, -  აცხადებს ადამიანის უფლებათა ცენტრის იურისტი, თამარ ავალიანი.

Presentation of Annual Report – State of Human Rights in Georgia in 2014
On May 1, Human Rights Center presented its annual human rights report – State of Human Rights in Georgia in 2014. The report presents human rights situation in Georgia throughout 2014 and in the beginning of 2015. The report was prepared based on the findings of Human Rights Center, other local nongovernmental organizations, Public Defender’s Office of Georgia and other international organizations with financial support of National Endowment for Democracy.
“The report reviews basic developments and alarming tendencies of 2014 which nongovernmental organizations observed last year,” Aleko Tskitishvili, executive director of Human Rights Center said.
The report reviews specific trends of human rights of 2014 such as legislative changes and minority issues.
“Violation of the rights of LGBT community and religious minorities is significant problem; the state does not adequately respond to these facts. We revealed several facts when rights of religious minorities were breached but law enforcement bodies did not effectively investigate those facts,” one of the authors of the report and human rights defender Nino Tsagareishvili told humanrights.ge.
The Annual Report on the State of Human Rights in Georgia reviewed legislative changes and situation in penitentiary establishments.
“Separate topics are dedicated to the legislative changes of 2014 and human rights conditions of prisoners. The report reviews conditions of prisoners, problems in MIA, ill-treatment of citizens by police officers, problems in granting residence permits to foreign citizens and other significant issues of 2014. It is significant to establish independent and impartial investigation mechanism for the alleged violations by law enforcement officers. Also, reforms should be implemented in the medical field of penitentiary system as well as suicide prevention program for prisoners,” one of the authors of the report, lawyer Tamar Avaliani said.