კოალიცია შინაგან საქმეთა სამინისტროს რეფორმის პროცესს ეხმაურება
კოალიცია „დამოუკიდებელი და გამჭვირვალე მართლმსაჯულებისთვის“ ეხმაურება საქართველოს მთავრობის მიერ შინაგან საქმეთა სამინისტროს რეფორმის ფარგლებში მომზადებულ კანონპროექტთა პაკეტს, რომელიც ითვალისწინებს სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის შინაგან საქმეთა სამინისტროსგან გამოყოფას და მისგან გამომდინარე ცვლილებებს.
კოალიცია მიესალმება საქართველოს მთავრობის მზაობას, მოახდინოს საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს ხელთ არსებული ჭარბი ძალაუფლების დეკონცენტრაცია და შექმნას ინსტიტუციურად და ფუნქციურად გამიჯნული სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახური. თუმცა, მნიშვნელოვანია ამთავითვე აღინიშნოს, რომ ნაცვლად ფრაგმენტული ხასიათის ცვლილებებისა, აუცილებელია შემუშავებულ იქნას შინაგან საქმეთა სამინისტროს რეფორმირების ერთიანი კონცეფცია, რომელიც დაეფუძნება სისტემის წინაშე მდგომი გამოწვევებისა და საჭიროებების შესახებ სახელმწიფოსა და სამოქალაქო საზოგადოებას შორის კონსესუსურ ხედვას.
- რეფორმის პროცესი
ვფიქრობთ, უაღრესად მნიშვნელოვანია პროცესი წარიმართოს სახელმწიფოსა და სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლებს შორის დიალოგის რეჟიმში და სამოქალაქო საზოგადოებას ჰქონდეს ადეკვატური დრო და შესაძლებლობა, აქტიურად ჩაერთოს რეფორმის ყველა ეტაპზე. საგულისხმოა, რომ პროცესის გამჭვირვალობა და არასამთავრობო სექტორის ჩართულობა, ვერ იქნა უზრუნველყოფილი წინამდებარე კანონპროექტის შემუშავების საწყის ეტაპზე, რაც ნეგატიურად უნდა შეფასდეს. კერძოდ, 2015 წლის თებერვალში, მთავრობის დადგენილებით, კრიზისების საბჭოსთან შეიქმნა შს სამინისტროს რეფორმის საკითხებზე მომუშავე უწყებათაშორისი კომისია, რომელიც მხოლოდ სახელმწიფო სტრუქტურების წარმომადგენლებით დაკომპლექტდა (მასში არ აღმოჩნდნენ აკადემიური წრის, არასამთავრობო ორგანიზაციებისა და ექსპერტული ჯგუფების წარმომადგენლები). ამავდროულად, კრიზისების საბჭოსთან შეიქმნა სამუშაო ჯგუფი, რომელში მონაწილეობაც, მათ შორის, არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლებს შესთავაზეს. სამწუხაროდ, სამუშაო ჯგუფის ფარგლებში წევრებს შორის საფუძვლიანი მსჯელობისა და დისკუსიის შესაძლებლობა არ შექმნილა. ზოგადად, ბუნდოვანი დარჩა რა პრინციპით და რა პროცედურის შესაბამისად მოხდა სამუშაო ჯგუფის დაკომპლექტება.
2015 წლის 28 მარტს სამუშაო ჯგუფმა ერთადერთი გაცნობითი ტიპის შეხვედრა გამართა, რომელსაც მხოლოდ კრიზისების მართვის საბჭოს თანამშრომლები და რამდენიმე არასამთავრობო ორგანიზაციის და აკადემიური წრის წარმომადგენელი ესწრებოდა.
აღნიშნული გაცნობითი ხასიათის შეხვედრის შემდგომ კრიზისების საბჭოს მხრიდან შსს-ს რეფორმასთან დაკავშირებით კომუნიკაცია არ გამართულა. აღსანიშნავია, რომ მთავრობის მიერ წარმოდგენილი საკანონმდებლო პაკეტი სამუშაო ჯგუფის მონაწილეობის გარეშე და მის ფარგლებს მიღმა შემუშავდა.
რაც შეეხება, კანონპროექტების შემუშავების შემდგომ მთავრობის მიერ ორგანიზებულ ორ სამუშაო შეხვედრას, აღნიშნული მისასალმებელია, თუმცა ცალსახაა, რომ იგი ვერ ჩაითვლება პროცესში სრულფასოვანი ჩართულობის მექანიზმად.
- რეფორმის კონცეფცია და კანონპროექტები
რაც შეეხება თავად უსაფრთხოების სამსახურის შექმნასა და მასთან დაკავშირებულ საკითხებს გვსურს აღვნიშნოთ შემდეგი:თუ გავითვალისწინებთ, რომ სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის საქმიანობას გააჩნია პოტენციალი დაარღვიოს საყოველთაოდ აღიარებული ადამიანის უფლებები და ძირითადი თავისუფლებები, უაღრესად მნიშვნელოვანია, რომ ამ მიმართულებით განხორციელებული ნებისმიერი ცვლილება ეფუძნებოდეს არსებული საჭიროებებისა და გამოწვევების, ასევე საერთაშორისო პრაქტიკისა და გამოცდილების ღრმა ანალიზს.
წარმოდგენილ საკანონმდებლო პაკეტთან მიმართებით გვსურს ყურადღება გავამახვილოთ შემდეგ ფუნდამენტურ საკითხებზე:
· უსაფრთხოების სამსახურის პოლიტიზირების საფრთხე -წარმოდგენილი კონცეფცია, ინსტიტუციური თვალსაზრისით, უშიშროების სამსახურების საქმიანობის ფუნდამენტურ ცვლილებას არ ითვალისწინებს. შესაბამისად, დღის წესრიგში ისევ დგას საკითხი, რამდენად არსებობს ინსტიტუციური გარანტიები იმისათვის, რომ უშიშროების სამსახურების გამოყენება არ მოხდეს პოლიტიკური განზრახვებით, მმართველი ხელისუფლების ინტერესების გატარების, მისი ძალაუფლებისა და სტაბილურობის შენარჩუნების მიზნით. შესაბამისად, ნაკლებად სავარაუდოა, რომ შს სამინისტროდან უსაფრთხოების სამსახურების ტექნიკური გამიჯვნა არსებითად იმოქმედებს მათ რეალურ გავლენაზე სახელმწიფო მართვის პროცესების ან სოციალური კონტროლის მიმართულებით. მიუხედავად იმისა, რომ უსაფრთხოების სამსახური მთავრობასთან ერთად პარლამენტის წინაშეც არის ანგარიშვალდებული, კანონპროექტი ითვალისიწნებს არა პარლამენტის მიერ რეალური კონტროლის განხორციელებას და ანგარიშვალდებულების ეფექტური მექანიზმის შექმნას, არამედ მხოლოდ და მხოლოდ ფორმალურ პასუხისმგებლობას.
· სამსახურის ძირითადი უფლებამოსილებანი - საკანონმდებლო პაკეტის თანახმად, სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის მოსამსახურე სახელმწიფო უსაფრთხოების წინაშე მდგარ საფრთხეებზე რეაგირების მიზნით, აღჭურვილია კლასიკური საპოლიციო უფლებამოსილებებით, კერძოდ საქმის გამოძიების, პირთა ძებნა-დაკავების, ოპერატიულ-სამძებრო საქმიანობის განხორციელების და სხვა. აღნიშნულთან მიმართებით საგულისხმოა, რომ ევროპის საბჭოს საპარლამენტო ასამბლეის რეკომენდაციის თანახმად, იმისათვის, რომ თავიდან იქნეს აცილებული უფლებამოსილების ბოროტად გამოყენების მაღალი რისკი, ისევე როგორც ფუნქციათა დუბლირება, უსაფრთხოების სამსახურებს არ უნდა გააჩნდეთ კლასიკური საპოლიციო უფლებამოსილებანი, როგორიცაა მაგალითად გამოძიება, დაკავება/დაპატიმრება.
როგორც დემოკრატიული სახელმწიფოების უმრავლესობის პრაქტიკა აჩვენებს, უსაფრთხოების სამსახურის უმთავრესი დანიშნულება ინფორმაციის შეგროვება და ანალიზია, შესაბამისად - ეს სამსახური დაკავების/დაპატიმრების უფლებამოსილებით აღჭურვილი არ არის.
საჭიროებიდან გამომდინარე, დაკავება/დაპატიმრების ღონისძიებების განხორციელება საპოლიციო ძალების საშულებით ხდება. თუმცა, აღსანიშნავია, რომ არსებობენ რიგი ქვეყნები, რომლებიც უსაფრთხოების სამსახურს ანიჭებენ პირის დაკავების მანდატს, თუკი დადგინდება, რომ მან ჩაიდინა ან არსებობს საფრთხე რომ ჩაიდენს ეროვნული უსაფრთხოების წინააღმდეგ მიმართულ დანაშაულს,თუმცა მსგავსი პრაქტიკის არსებობა უმეტესწილად ისეთი ქვეყნებისათვის არის დამახასიათებელი, სადაც არ არსებობს განცალკევებით მდგომი უსაფრთხოების სამსახური და აღნიშნულ ფუნქციებს პოლიცია ითავსებს.
აღნიშნულის გათვალისწინებით, ვთვლით, რომ უსაფრთხოების სამსახურის ძირითადი უფლებამოსილებები საჭიროებს ძირეულ გადახედვას, კერძოდ ნაცვლად განუსაზღვრელი მასშტაბების საპოლიციო უფლებამოსილების ავტომატურად მინიჭებისა, საჭიროა, ერთი მხრივ გაანალიზდეს საქართველოში არსებული პრაქტიკა და საჭიროებები, ხოლო მეორე მხრივ დეტალურად იქნეს შესწავლილის ზემოთდასახელებული ქვეყნების გამოცდილება, რაც საშუალებას
მოგვცემს შერჩეულ იქნეს საქართველოსთვის ოპტიმალური მოდელი.
· იძულებითი ღონისძიებები - საკანონმდებლო პაკეტის თანახმად, იძულებითი ღონისძიების გამოყენების კუთხით სამსახურის მოსამსახურე, ფაქტიურად გათანაბრებულია პოლიციის თანამშრომელთან. ვფიქრობთ, კრიტიკულად უნდა გაანალიზდეს რამდენად აუცილებელია აღნიშნული უფლებამოსილებების მინიჭება უსაფრთხოების სამსახურის წარმომადგენელთათვის.
აღსანიშნავია, რომ დემოკრატიული სახელმწიფოების უმეტესობა უსაფრთხოების სამსახურს არ ანიჭებს ძალის გამოყენების უფლებას, უფრო მეტიც სამსახურის თანამშრომლები, ძალის გამოყენების კუთხით, გათანაბრებულნი არიან საზოგადოების რიგით წევრებთან.
იმ შემთხვევაში, კი როდესაც უსაფრთხოების სამსახური, საქმიანობის სპეციფიკის გათვალისწინებით, საჭიროებს ძალისმიერ ღონისძიებების გამოყენებას, იგი ვალდებულია დახმარების მისაღებად საპოლიციო დანაყოფებს მიმართოს. საერთაშორისო გამოცდილება მიუთითებს, უსაფრთხოების სამსახურის თანამშრომელთა უფლებამოსილებაზე მიმართონ პოლიციის იმ პირის დაკავების მოთხოვნით, რომელმაც ჩაიდინა ან არსებობს ეჭვი, რომ ჩაიდენს სახელმწიფო უსაფრთხოების წინააღმდეგ მიმართულ დანაშაულს, ისევე როგორც მოითხოვონ კონკრეტულ ოპერაციებში პოლიციის თანამშრომლის თანხლება, თუკი არსებობს ეჭვი, რომ მათ სიცოცხლეს შესაძლოა საფრთხე დაემუქროს.
· უსაფრთხოების სამსახურის უფროსის დანიშვნა -კონცეფციის მიხედვით, უსაფრთოხების სამსახურის უფროსის კანდიდატურის ნომინირებას ახდენს პრემიერ- მინისტრი და წარუდგენს მთავრობას. მთავრობის მხარდაჭერის შემთხვევაში, კანდიდატურა წარედგინება პარლამენტს, რომელიც უბრალო უმრავლესობით ირჩევს სამსახურის უფროსს. შემოთავაზებული ცვლილებების თანახმად, იზრდება საკანონმდებლო ორგანოს როლი, როგორც სამსახურის უფროსის დანიშვნის, ასევე მის მიმართ უნდობლობის გამოცხადებისა თუ ყოველწლიური ანგარიშის მოსმენის კუთხით, რაც ცალსახად მისასალმებელია. თუმცა მიუხედავად ამისა წარმოდგენილი კონცეფციით, გადაწყვეტილების მიღება მხოლოდ საპარლამენტო უმრავლესობის მიერ ხდება. იმის გათვალისწინებით, რომ პრემიერ-მინისტრი, მთავრობის შემადგენლობა და საპარლამენტო უმრავლესობა არჩევნებში გამარჯვებული ერთი და იგივე პოლიტიკური გუნდია, სამსახურის უფროსის შერჩევის შემოთავაზებული მრავალსაფეხურიანი სისტემა არ გამორიცხავს კონკრეტული პოლიტიკური ჯგუფის მიერ გადაწყვეტილების ერთპიროვნულად მიღების საფრთხესა და უსაფრთხოების სამსახურის უფროსის თანამდებობაზე კანდიდატის პოლიტიკური ნიშნით შერჩევას.
· ე.წ. „ოდეერების დაკანონება“ - საქართველოს მთავრობის 2013 წლის 13 დეკემბრის #337 დადგენილებით დამტკიცებული შინაგან საქმეთა სამინისტროს დებულების თანახმად, შინაგან საქმეთა სამინისტროს უფლება აქვს განსაკუთრებული მნიშვნელობის სახელმწიფო დაწესებულებებსა და ორგანოებში დანიშნოს უსაფრთხოების საკითხებში ოფიცრები. ე.წ. „ოდეერების“ მანკიერი პრაქტიკა, რომელიც საბჭოთა კავშირის გადმონაშთს წარმოადგენს და არც ერთ დემოკრატიულ სახელმწიფოში არ გვხვდება არაერთხელ გამხდარა არასამთავრობო ორგანიზაციათა კრიტიკის საგანი. კოალიციამ „გამჭვირვალე და დამოუკიდებელი მართლმსაჯულებისათვის“ ამ საკითხზე დეტალურად ისაუბრა 2015 წლის 9 თებერვალს გამართულ კონფერენციაზე, რომელსაც ესწრებოდნენ შინაგან საქმეთა მინისტრის მოადგილე ლევან იზორია და თავდაცვისა და უშიშროების კომიტეტის თავმჯდომარე ირაკლი სესიაშვილი.
მათ მიერაც აღინიშნა, რომ არსებული სისტემა ხარვეზიანია და საჭიროებს რეფორმას. თუმცა შინაგან საქმეთა სამინისტროს მიერ შემოთავაზებული კანონპროექტით არა ე.წ. „ოდეერების“ ინსტიტუტის გაუქმება და სისტემის რეფორმა ხდება, არამედ „ოდეერების“ ინსტიტუტის დაკანონება. მთავრობის დადგენილების ნაცვლად, უკვე კანონი მიანიჭებს უფლებას უსაფრთხოების სამსახურს სხვადასხვა უწყებებში დანიშნოს უშიშროების საკითხებში ოფიცრები. სახელმწიფომ უარი უნდა თქვას ქვეყნის უსაფრთხოების დაცვის საბჭოურ მეთოდებზე და ე.წ. ოდეერების ინსტიტუტზე. შინაგან საქმეთა სისტემის რეფორმა წარმატებული მხოლოდ იმ შემთხვევაში იქნება თუ იგი ადამიანის უფლებათა პატივისცემას და დემოკრატიულ ღირებულებებს დაეყრდნობა.
· პერსონალურ მონაცემთა დაცვა - ასევე, სამსახურის საქმიანობის სპეციფიკის გათვალისწინებით, არანაკლებ მნიშვნელოვანია პერსონალურ მონაცემთა დამუშავებასთან დაკავშირებით კონკრეტული რეგულირების არსებობა, რომელიც განსაზღვრავს არამხოლოდ სხვადასხვა კატეგორიის პერსონალურ მონაცემთა შენახვის ვადებს, არამედ საჭიროების შემთხვევაში მათი განადგურების ფორმებს და სხვადასხვა სახის პერსონალურ მონაცემებზე პირთა დაშვების რეჟიმს.
საკითხი განსაკუთრებით, მნიშვნელოვანია თუ გავითვალისწინებთ, რომ „პერსონალურ მონაცემთა დაცვის შესახებ“ საქართველოს კანონის მოქმედება არ ვცელდება სახელმწიფო უსაფრთხოების (მათ შორის, ეკონომიკური უსაფრთხოების), თავდაცვის, სადაზვერვო და კონტრდაზვერვითი საქმიანობების მიზნებისათვის სახელმწიფო საიდუმლებისათვის მიკუთვნებულ
მონაცემთა დამუშავებაზე.
გარდა ზემოაღნიშნულისა, ვთვლით, რომ უაღრესად მნიშვნელოვანია შსს რეფორმის ერთიანი კონცეფცია ადეკვატურად პასუხობდეს სამართალდამცავი სისტემის წინაშე მდგარ მთელ რიგ გამოწვევებს და არ შემოიფარგლებოდეს მხოლოდ სამინისტროსგან უსაფრთხოების სამსახურის გამოყოფით. იმისათვის, რომ ინიცირებული ცვლილებები ჩაითვალოს სრულყოფილად და ადეკვატურად, არსებული რეალობის გათვალისწინებით, ვფიქრობთ საჭიროა რეფორმა მოიცავდეს ისეთ საკითხებს როგორიცაა:
·სამართალდამცავი სისტემის, კერძოდ, საპოლიციო სამსახურების პოლიტიზირების პრობლემა
·ცენტრალიზაციის მაღალი ხარისხი და საპოლიციო სამსახურებზე პოლიტიკური გავლენების რისკი
·კომპეტენციათა დუბლირება და ცალკეული სამსახურების ფუნქციების ბუნდოვანება
·პრევენციული საპოლიციო ფუნქციების სახიფათო ბუნება
·საგამოძიებო სისტემაში არსებული ხარვეზები
·შს სამინისტროს მოსამსახურეთა დისციპლინური პასუხისმგებლობის სისტემის დახვეწის საჭიროება
·სამართალდამცავების მიერ ჩადენილი დანაშაულების ობიექტურად და მიუკერძოებლად გამოძიება
·გამჭვირვალობისა და ანგარიშვალდებულების მაღალი სტანდარტის დანერგვა
აღნიშნული მოსაზრებების გათვალისწინებით, ვფიქრობთ, რომ წარმოდგენილი საკანონმდებლო პაკეტით მოცული რიგი საკითხები გადამუშავებას საჭიროებს, რათა მასში ჩაიდოს უსაფრთხოების სამსახურის პოლიტიკური ნეიტრალიტეტის უზრუნველყოფის მყარი ინსტიტუციური გარანტიები და მოხდეს კანონპროექტის ამჟამინდელი ვერსიით მისთვის მინიჭებული უფლებამოსილების არსებული პრაქტიკისა და საერთაშორისი გამოცდილების ჭრილში გააზრება, ასევე ამ სამსახურის ანგარიშვალდებულების მექანიზმის დახვეწა.
რაც შეეხება თავად, შინაგან საქმეთა სამინისტროს რეფორმირების საკითხს, იმედს ვიტოვებთ, რომ შემოთავაზებული ცვლილებები წარმოადგენს პროცესის მხოლოდ პირველ ეტაპს, ხოლო შემდგომი ნაბიჯები მიმართული იქნება სისტემის წინაშე მდგარი პრობლემების ანალიზისაკენ, რაც უზრუნველყოფს არსებული რეალობისათვის შესაბამისი სრულყოფილი და ადეკვატური ცვლილებების ინიცირებას.

Coalition responds to the reform process in the Ministry of Internal Affairs
Coalition for an Independent and Transparent Judiciary responds to the package of bills, prepared under the reform of MIA by Georgian Government, which includes separation of State Security Service from the Ministry of Internal Affairs and subsequent changes.
The coalition welcomes the readiness of the Georgian Government to deconcentrate the excessive power of the Ministry of Internal Affairs and create institutionally and functionally separate state security system. However, it is important to mention, that instead of fragmentary changes, it is necessary to establish the concept of reforms in the MIA, which will be based on the consensus between the state and civil society about the challenges and requirements of the system.
Reform Process
In our opinion, it is exceptionally important to direct this process in a manner of conversation between the representatives of the state and civil society; also, civil society shall have adequate time and opportunity to actively participate in each stage of reform. It is worth mentioning that, at the initial stage of preparation of this bill, transparency of the process and participation of non-governmental sector was not provided, which has to be described negatively. In particular, in February 2015, according to the Government resolution, the interagency commission working on reform issues of MIA was created under the auspice of the Council for Crisis.. It was staffed with state representatives only (the representatives of Academic Circle, NGOs and Expert Groups were not included). Also there was created a working group under the Council for Crisis Management, where NGO representatives were invited to participate. Unfortunately, there was no opportunity for grounded discussion and conversation between the members of the working group. In general, it remained obscure according to what principles or what procedures this working group was established.
On March 28, 2015, the working group held the only introductory meeting, which was attended only by the employees of the Crisis Management Council, few representatives of NGOs and Academic Circle. After this introductory meeting, the Crisis Management Council has not communicated about reforms in MIA. It is noteworthy, that the legislative package presented by the Government was prepared without participation of the working group and beyond its scope. As for the working meeting organized by the Government after the drafting of the bills, it is acceptable but also clear that it cannot be considered as a full mechanism of participation in the process.
-The Concept of the Reform and bills
As for the creating the State Security Service and issues related to this subject, we would like to outline the following:
If we take into consideration that the State Security Service has a potential to violate widely recognized Human Rights and Fundamental Freedoms, then it is very important that any changes made in this direction must be based on existing requirements and challenges as well as on deep analysis of international practice and experience.
We would like to outline the following fundamental issues about this legislative package:
Danger of politicization of the Security Service-
Presented concept, institutionally, does not include fundamental changes of the Security Service activities. Whether there are institutional guarantees that the Security Service will not be used for political purposes, for interests of the Government, for maintaining its stability and power, this issue remains on the agenda. Accordingly, it is less possible that technical separation of the Security Service from the MIA will affect on their real influence on the state management process or social control. Despite the fact that Security Service is accountable before the Government as well as to the Parliament, the bill does not offer mechanism for real control by the Parliament and creation of effective mechanism for accountability, but only formal responsibilities.
Main responsibilities of the Service
According to the legislative package, the employee of the State Security Service, in order to react against the dangers undermining the state security, is equipped with classic law-enforcement powers, particularly with the powers to investigate, search-arrest persons, provide operational-investigative activities etc. It is noteworthy that, according to the Parliamentary Assembly of the Council of Europe, in order to prevent high risk of abuse of power, as well as duplication of functions, Internal Security Service must not carry out classic law-enforcement tasks like investigation, arrest/detention.
As shows the practice of majority of democratic countries, the main function of the Security Service is to gather and analyze information. Respectively, this service has no power to arrest/imprison. If required, operations of arrest/imprisonment are provided by law enforcement bodies. However, there are some countries, which give a mandate of arresting a person to the Security Service, if he/she committed, or there is a danger that will commit, crime against the national security. However, this kind of practice is common for those countries, which do not have a separate security service , and this function is included in the competences of police.
Considering above mentioned, we think that the main responsibilities of the Security Service requires fundamental revision. Instead giving automatically uncertain scale of law enforcement powers, it is necessary, on the one hand, to analyze practice and requirements established in Georgia, and on the other hand, to study the experience of above-mentioned countries in details, this will give us an opportunity to select an optimal model appropriate for Georgia.
Coercive Measures – according to the legislative package, in terms of use of coercive measures, the Security Service and law enforcement bodies have equal powers. We think it should be critically analyzed whether it is necessary to give this power to Security Service officer or not.
It is noteworthy, that the most of the democratic countries do not allow the Security Service to use force; moreover, the personnel of the service, in terms of using force, are equal to ordinary citizens. If the Security Service needs to take coercive measures under the specific activity, they must  apply to law-enforcement bodies for help. International experience indicates at the responsibility of Security Service officer to address to the police with the request to arrest a person who has committed or is suspected to commit a crime against the national security, as well as require an accompaniment of law-enforcement officers during specific operations if there is a possibility that their lives might be in danger.
Appointment of the head of Security Service – according to the concept, Prime Minister presents the candidate for the head of Security Service to the Government. If the government supports the candidate, it will be presented to the Parliament, who elects the head of the service with Simple Majority. According to the proposed changes, the role of the legislative body is extended, in terms of appointing the head of the service, as well as declaring distrust or hearing annual reports from him/her. We clearly welcome this fact. However, despite that, according to the proposed bill only the Parliamentary Majority makes the decisions. As long as the Prime Minister, the Government and the Parliamentary Majority represent the ruling party, multilevel system for the nomination of the candidate does not rule out the possibility of one-sided decision by a one political group and political selection of the head of the Security System.
Legalization of so called “ODRs” – according to the regulation confirmed by the Georgian Government  resolution #337 of December 13 ,2013 , Ministry of Internal Affairs has right to assign security officers in state institutions and organizations of special importance. Faulty practice of “ODRs”, which is a remnant from the Soviet Union and is not used in any democratic country, has been a subject of criticism by NGO’s for several times.
Coalition for an Independent and Transparent Judiciary has discussed this subject in details on the conference of February 9, 2015. Deputy Minister of Internal Affairs Levan Izoria and the chair of Security Committee of the Parliament Irakli Sesiashvili attended the conference. They pointed out that this system has gaps and needs reformation. However, with the proposed bill, Ministry of Internal Affairs does not remove the institution of so-called ODRs, but is determined to legalize it. Instead of government resolution  the law will give the Security Service right to assign Special Security Officers in different bodies. The state must reject the soviet methods of so-called ODRs. The reform of the Internal Affair system will be successful only if it is based on the respect of human rights and democratic values.
Protection of Personal Data- also, based on the specifics of this job, it is not less important to have a concrete regulations for processing the personal data, which will determine not only the terms of saving personal data of different categories, but also, if necessary, forms of extermination and regime for giving access to persons to different kind of personal data. This issue is very important especially if we take into consideration that law of Georgia on Personal Data Protection applies to State Security (including economic security), defense, activities and objectives of intelligence service and counter-intelligence, and to processing the Top Secret data.
Other than above mentioned, we think that it is very important that the concept of the MIA reform responded properly to the challenges of law enforcement system and not be limited to separation of Security Service from the ministry. In order to consider the initiated changes as adequate and perfect, based on existing reality, we think that the reform shall address the following:
The problem of politicization of law enforcement system, particularly the police;
High-level centralization and risk of political influence on police departments;
Duplication of competences and opacity of functions of particular services;
Dangerous character of the police’s preventive functions;
Defects of investigation system;
Improvement of disciplinary responsibility system for MIA personnel;
Impartial investigation of the crimes committed by the police officers;
Establishing high standard of transparency and accountability.
Based on these opinions, we think that issues included in the proposed legislative package require revision, to provide strong institutional guarantees of political neutrality of the Security system; and reconsider the rights assigned according to the present version of the bill in compliance with the existing practice and international experience. In addition, it is important to improve the mechanism of the service accountability. As for the reform in the Ministry of Internal Affairs, we hope that the proposed changes represent only initial stage and future steps aim to further analyze problems of the system, which will ensure an initiation of adequate and full changes for existing reality.