მოქალაქე ნარკოტესტირების შემდეგ გარდაიცვალა
17 ივნისს, ქუთაისში 56 წლის ლევან აბზიანიძე გარდაიცვალა. იგი ორმა პირმა შს სამინისტროს იმერეთის სამხარეო სამმართველოში მიიყვანა, საიდანაც ნარკოლოგიურ ცენტრში გადაიყვანეს. აბზიანიძეს ნარკოტესტი ჩაუტარდა, თუმცა  სისხლში ნარკოტიკის კვალი არ დადასტურდა. ლევან აბზიანიძე ნარკოლოგიურიდან დაბრუნების შემდეგ რამდენიმე წუთში, სახლთან ახლოს, სკვერში გარდაიცვალა.
„ეს ადამიანი ტაქსის მძღოლი იყო. ოჯახს ამ საქმიანობით არჩენდა. შემთხვევის დროს გაჩერებაზე იდგა, როცა მასთან ორი სამოქალაქო ტანსაცმელში გამოწყობილი პირი მივიდა და წყალტუბოში წაყვანა სთხოვა. მოგვიანებით, მას გზიდან გადაახვევინეს და ყოველგვარი შეთანხმების გარეშე ქუთაისის ნარკოლოგიურ ცენტრში მიიყვანეს. დაალევინეს შარდმდენი აბები, რის შემდეგაც გახდა შეუძლოდ და თქვა კიდეც ამის შესახებ. უთხრეს, რომ სახლში წასულიყო და იქ უკეთ გახდებოდა. სახლამდე არ მისულმა შვილს უთხრა, რაც მოხდა, ისიც, რომ ძალიან ცუდად იყო“, - ამბობს humanrights.ge-სთან საუბარში ზიანის შემცირების საქართველოს ქსელის წევრი ორგანიზაცია „რუბიკონის“ წარმომადგენელი, გია ლომინაძე.
საქმე სს კოდექსის 115- მუხლითაა აღძრული, რაც თვითმკვლელობამდე მიყვანას გულისხმობს. გარდაცვლილის ახლობლები გამოძიების სწორად წარმართვას მოითხოვენ: „ადამიანს დაალევინეს დიდი დოზით  შარდმდენი, რამაც წნევის დაცემა, მოგვიანებით კი, გარდაცვალება გამოიწვია. ადამიანი ძალით მოკლეს და ამის გამო დამნაშავეებმა პასუხი უნდა აგონ“ , - აცხადებენ ისინი.
იმას, რომ აბზიანიძეს სისხლში ნარკოტიკის კვალი არ აღმოაჩნდა, ნარკოლოგიურ ცენტრში ადასტურებენ.
ვინ იყო ის ორი პირი, ვინც აბზიანიძე შს სამინისტროს იმერეთის სამხარეო სამმართველოში მოტყუებით მიიყვანა, საიდანაც ის ნარკოლოგიურში გადაიყვანეს - შეკითხვით ჯერ შს სამინისტროს იმერეთის სამხარეო სამმართველოს შესაბამის სამსახურს მივმართეთ, სადაც აღნიშნული პირების ვინაობის გამხელისგან თავი შეიკავეს და შსს-ს პრესცენტრთან გადაგვამისამართეს. პრესცენტრის ხელმძღვანელის ტატო კუჭავას განმარტებით: „ეს ორი პირი, რა თქმა უნდა, იყო პოლიციელი. მათი ვინაობა არის კონფიდენციალური. თუ გსურთ ამის შესახებ ინფორმაციის მიღება, გამოითხოვეთ იგი ოფიციალურად, მოგვმართეთ ელექტრონულად და კანონით დადგენილ ვადებში მიიღებთ მას“ .
Humanrights.ge-სთან საუბარში კუჭავამ უარყო ის ფაქტი, რომ ნარკოლოგიურ ცენტრში აბზიანიძეს პრეპარატი მიაღებინეს (როგორც ეს მან გარდაცვალებამდე შვილს უთხრა), თუმცა, დაადასტურა ის ფაქტი, რომ მას სისხლში ნარკოტიკის კვალი არ აღმოაჩნდა. რამდენად რეალურია შსს-ს ვერსია, რამ გამოიწვია ადამიანის გარდაცვალება, ამას ექსპერტიზა დააგდენს. სამხარაულის სახელობის ექსპერტიზის იმერეთის ბიუროში აცხადებენ, რომ შესაბამისი დასკვნა ერთ თვეში გახდება ცნობილი.
„შემაშფოთებელი ფაქტია, თუმცა არა უპრეცენდენტო. ჩვენს ქვეყანაში ძალიან დამკვიდრდა ქუჩის ნარკოტესტირების არაეთიკური, მანკიერი პრაქტიკა, რასაც, როგორც ჩანს, უკვე ხალხის სიცოცხლე ეწირება. ადამიანებს, არიან თუ არა ნარკოტიკული ნივთიერების ზემოქმედების ქვეშ, ნარკოლოგიურში ერეკებიან. 2013-2014 წლებში ნარკოტესტირებაზე 60 ათასამდე მოქალაქეა ქუჩიდან გადაყვანილი. აქედან დადებითი მხოლოდ 30%-ს დაუდასტურდა. ევროკავშირის ვიზალიბერალიზაციის რეკომენდაციები პირდაპირ მიუთითებს, რომ ქუჩის ნარკოტესტირების პრაქტიკა გადახედვას საჭიროებს. დროა, ჩვენმა სახელმწიფომ გაითვალისწინოს წამყვანი ქვეყნების გამოცდილება, რეკომენდაციები და დაიწყოს ამ მიმართულებით ქმედითი ღონისძიებების გატარება. ჩვენც, ჩვენის მხრივ, სხვადასხვა აქტივობებით არაერთხელ მოვუწოდეთ ხელისუფლებას ამის შესახებ“, - ამბობს humanrights.ge-სთან საუბარში GENPUD-ის გამგეობის თავმჯდომარე, არასამთავრობო ორგანიზაცია „ახალი ვექტორის“ ხელმძღვანელი კოკა ლაბარტყავა.
აღნიშნულ ფაქტს ქუთაისში პროტესტი მოჰყვა. ადგილობრივები ადამიანის უფლებების შელახვას, სამართალდამცველების მხრიდან გადამეტებულ უფლებამოსილებას, ასევე, მათ არაპროფესიონალიზმს აპროტესტებენ.
humanrights.ge ფსიქოლოგის მოსაზრებით დაინტერესდა.
„აბსოლუტურად აბსურდული, გონივრული ეჭვის, ან ვინმე არაკომპეტენტური პირის მიერ მოწოდებული ინფორმაციის საფუძველზე აკავებენ ადამიანებს. მიუხედავად იმისა, რომ ჩვენი სამართალდამცველები თითქოსდა ითვალისწინებენ წამყვანი ქვეყნების გამოცდილებას, მიმაჩნია, რომ ადამიანი უნდა დააკავონ მხოლოდ უტყუარ ფაქტზე. სამართალდამცველის აზრი ეჭვმიტანილის შესახებ არ შეიძლება, ჩაითვალოს ობიექტურ საზომად. ყოველი მსგავსი შემთხვევა, განსაკუთრებით კი, როცა პირი დანაშაულის ჩამდენი არ არის, იწვევს უმძიმეს ფსიქიკურ სტრესს  და სავსებით შესაძლებელია, სუსტი ჯანმრთელობის ადამიანისთვის ფატალური შედეგით დასრულდეს“, - ამბობს ფსიქოლოგი დავით ფორჩხიძე.
ზიანის შემცირების საქართველოს ქსელის წევრი ორგანიზაციები აღნიშნულ საკითხთან დაკავშირებით მასშტაბური აქციების განხორციელებას გეგმავენ. 26 ივნისს საქართველოს თითქმის ყველა რეგიონში სხვადასხვა სახის ღონისძიება იგეგმება.

56-year-old Levan Abzianidze died in Kutaisi on June 17. Two persons took him to the Imereti Regional Division of MIA, from where he was taken to the Narcological Center. He took a drug test, but it did not show that he was under influence of drugs. Few minutes later, on his way from the Narcological Center, he died in the park near his house.
“This person was a taxi driver. He kept his family with it. He was parked at the bus-stop when two persons in civilian clothes approached him and asked him to drive them to Tskaltubo. Later, they made him turn from the road and without any agreement took him to the Narcological Center. They made him drink diuretics, after which he felt ill and informed them about it. He was told to go home to get better. He called his son on his way and told him what had happened and that he did not feel well,” – said Gia Lominadze, representative of the Georgian Harm Reduction Network’s member organization.
Criminal case was launched under article 115 of the Criminal Code, which means bringing a person to a point of suicide. The relatives of the deceased request impartial investigation: “they made him drink a huge amount of diuretics, which caused drop of pressure that finally resulted into his death. They killed the person and must be prosecuted,”- they said.
The fact that there were no traces of drug in Abzianidze’s blood is confirmed by the Narcological Center.
Humanrights.ge addressed to the Imereti Region Division of the MIA to find out who were those two persons, who deceptively took Abzianidze to the Imereti Regional Division of MIA, from where he was taken to the Nargological Center; representatives of the MIA refrained from naming those persons and redirected us to MIA press center. Manager of the press center Tato Kutchava clarified: “Of course, they were police officers.  Their names are confidential. If you want to get this information you have to request it officially, contact us electronically and you will get it within the period established by law.”
While talking with humanrights.ge, Kutchava denied the fact that they made Abzianidze to drink the medicine in the Narcological Center (as he told his son before he died), but he confirmed the fact that there were no traces of narcotics in his blood. How real is the version of MIA, what caused the death of this person, will be determined by forensics expertise. Representatives of the Imereti Bureau of Samkharauli National Forensics say the conclusions will be known in a month.
“This is astonishing fact but not unprecedented. Unethical and faulty street drug testing practice, which already causes people’s death, has been established in our country. They take people to the Narcological Center whether they are under influence of drugs or not. More than 60 thousand citizens were taken to the drug test from the streets in 2013-2014. Only 30% of them had a positive result. Recommendations of EU on visa liberalization clearly indicate that the practice of street drug testing requires revision. It is time for our country to consider the experience, recommendations of leading countries and start conducting effective measures in this regard. We, on our part, have repeatedly called for Government on this subject with different activities,”-told the Chair of GENPUD board, the Manager of NGO “New Vector”, Koka Labartkava to humanrights.ge.
This incident was followed by protest rally in Kutaisi. The locals protest the violation of human rights, power abuse by law enforcement officers and their unprofessionalism.
Humanrights.ge decided to hear the opinion of a psychologist.
“They detain people based on absolutely absurd suspicions, or based on the information received from an incompetent person. Despite the fact that our law enforcement officers allegedly consider the experience of leading countries, I think that a person shall be detained based on incontrovertible facts. An opinion of a police officer cannot be considered as an objective measurement. Each cases like this, especially if a person is not guilty, cause severe mental stress and it is quite possible to have fatal results for those who have poor health,”- said psychologist David Forchkhidze.
Member organizations of Georgian Harm Reduction Network plan to hold large demonstrations regarding this issue. It is planned to have different types of activities across the Georgian regions on June 26.