არასამთავრობო ორგანიზაციები ხელისუფლებას მოუწოდებენ სამართალდამცავი სისტემის რეალური რეფორმა ჩაატაროს
14 ივლისი, 2015
შინაგან საქმეთა სამინისტროში ძალაუფლების ჭარბი კონცენტრაცია ყოველთვის
იყო კრიტიკის საგანი. სამინისტროს საფუძვლიანი რეფორმა და დეპოლიტიზაცია „ქართული ოცნების“ წინასაარჩევნო დაპირებას წარმოადგენდა. 2015 წლის დასაწყისში პრემიერმინისტრმა ირაკლი ღარიბაშვილმა შსს-ს რეფორმის დაწყება დაანონსა. რეფორმის ფარგლებში მთავრობამ ახალი კანონის „სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის შესახებ“ პროექტი მოამზადა, რომელიც 50-მდე სხვა კანონში ითვალისწინებდა ცვლილებებს. პარლამენტმა კანონპროექტი და თანმდევი ცვლილებები მესამე მოსმენით 8 ივლისს მიიღო.
ხელისუფლების წარმომადგენლებმა არაერთხელ განაცხადეს, რომ არასამთავრობო ორგანიზაციები აქტიურად მონაწილეობდნენ პროცესში და მათ შეკითხვებს დამაჯერებელი პასუხები გაეცა. მიუხედავად სურვილისა, პროცესის აქტიური მონაწილეები ვყოფილიყავით, ჩვენი ჩართულობა შემუშავებულ კანონპროექტზე მუშაობის დროს იყო ფორმალური და არაეფექტური. კანონპროექტის შემუშავებამდე ხელისუფლებას არ განუხორციელებია პრობლემების სათანადო ანალიზი, არ ჩამოუყალიბებია ხედვა და რეფორმის კონცეფცია, ამდენად მთლიანად პროცესი იყო არ იყო სათანადოდ გააზრებული, დაგეგმილი და ორგანიზებული.
უშუალოდ კანონპროექტები კი შემუშავდა დახურულ ფორმატში, მათი განხილვა კი არ მომხდარა რეფორმის მიზნებისთვის შექმნილ სპეციალურ სამუშაო ჯგუფშიც კი.
ამგვარი პროცესის შედეგად მივიღეთ რეფორმა, რომელიც აცდენილია სისტემაში არსებული პრობლემის რეალურ მასშტაბებს. ნათელია, რომ ხელისუფლებამ ამ პროცესში ვერ აჩვენა ნათელი პოლიტიკური ნება, სამართალდამცავ სისტემაში არსებული არაერთი მანკიერი ინსტიტუტისა თუ პრაქტიკის დასასრულებლად, ეწარმოებინა რეალური, ღია და მონაწილეობითი რეფორმა.
მიუხედავად ჩვენი აქტიურობისა და პარლამენტის ცალკეული წევრების ძალისხმევისა საკომიტეტო მოსმენებზე, კანონპროექტის არსებითი გაუმჯობესება ვერ მოხერხდა და ძირითად და პრინციპულ საკითხებზე შენიშვნები არ იქნა გაზიარებული.
მიუხედავად იმისა, რომ ვაცნობიერებთ საპოლიციო და უშიშროების სამსახურების გამიჯვნის მნიშვნელობას, ამ კანონს და მთლიანად რეფორმას არასამთავრობო ორგანიზაციები დადებითად ვერ შევაფასებთ შემდეგი შენიშვნების გათვალისწინებით:
1. ჭარბი ძალაუფლების კონცენტრაცია და ფუნქციების ბუნდოვანება და დუბლირება
მივესალმებით შსს-დან უსაფრთხოების სამსახურის გამოყოფას, თუმცა, „სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის შესახებ“ კანონი არის კარგი იდეის ცუდად განხორციელების მაგალითი. ერთი ძლევამოსილი სამინისტროს დაშლით ყალიბდება ორ სტრუქტურა – ჭარბი ძალაუფლებით, დუბლირებული ფუნქციებით და უფლებამოსილების გადაჭარბების მაღალი რისკებით. უსაფრთხოების სამსახურის მანდატი და უფლებამოსილებები არ განისაზღვრება ნათლად, რაც ქმნის საფრთხეს, მაღალი საიდუმლოების და სუსტი კონტროლის პირობებში, ამ სამსახურის გამოყენება მოხდეს არამიზნობრივად, მათ შორის, პოლიტიკური მიზნებისთვის. ამ რისკს აძლიერებს უსაფრთხოების სამსახურის ხელმძღვანელის თანამდებობაზე დანიშვნის და თანამდებობიდან გათავისუფლების პროცედურაც. ბუნდოვანია სამსახურის ადგილი პოლიტიკური მმართველობის სისტემაში და, შესაბამისად, ინსტიტუციური დაქვემდებარების, კოორდინაციისა და ზედამხედველობის საკითხები. კერძოდ, არ არის მკაფიოდ ჩამოყალიბებული ინსტიტუციურად, როგორ და რა პროცედურებით განისაზღვრება სამსახურის სტრატეგიული ამოცანები და პოლიტიკური პრიორიტეტები. ასევე, როგორ ხდება ამ სამსახურის მოქმედებების თავსებადობის უზრუნველყოფა ქვეყნის უსაფრთხოების პოლიტიკასთან, უწყებათაშორისი კოორდინაცია და პოლიტიკაზ ზედამხედველობა.
2. საერთაშორისო პრინციპებთან შეუსაბამობა
უსაფრთხოების სამსახურის ხელში ჭარბი ძალაუფლების კონცენტრირება წინააღმდეგობაში მოდის ევროპის საბჭოს საპარლამენტო ასამბლეის სახელმძღვანელო პრინციპებთან, რომელიც ადგენს, რომ შიდა უშიშროების სამსახურებს არ უნდა ჰქონდეთ ისეთი სამართალდამცავი უფლებამოსილების გატარების შესაძლებლობა, როგორიცაა გამოძიება და პირის დაკავება, რამდენადაც ეს წარმოშობს ძალაუფლების ბოროტად გამოყენების საფრთხეს.
3. სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის ფუნქციები
კანონის თანახმად, უსაფრთხოების სამსახურს აქვს ანალიზის, კონტრდაზვერვის, სამართალდაცვის, ძალის გამოყენების, პრევენციის და გამოძიების ფუნქცია. უსაფრთხოების სამსახურისათვის ამგვარი ფართო უფლებამოსილების მინიჭება შეიცავს შინაგან საქმეთა სამინისტროსთან როგორც ფუნქციათა დუბლირების, ისე უშიშროების სამსახურების მიერ უფლებამოსილებების არამართლზომიერი გამოყენების რისკებს. განსაკუთრებით სახიფათოა გამოძიების განხორციელება იმ ორგანოს მიერ, რომელსაც ამავდროულად კონტრდაზვერვითი საქმიანობის განხორციელების უფლება და ამ პროცესში, სასამართლო კონტროლის გარეშე ინფორმაციის მოპოვების საშუალება გააჩნია.
4. უსაფრთხოების სამსახურის გამჭვირვალობის დაბალი სტანდარტი
უსაფრთხოების სამსახურზე გამჭვირვალობის უფრო დაბალი სტანდარტი ვრცელდება, ვიდრე სამართალდამცავ და საგამოძიებო ორგანოებზე. ამას ადასტურებს ის ფაქტიც, რომ უშიშროების ყველა დანაყოფის (კონტრდაზვერვის დეპარტამენტი, კონტრტერორისტული ცენტრი, სახელმწიფო უსაფრთხოების სააგენტო/სუს-ი) მარეგულირებელი დებულებები საიდუმლოა. თუმცა იმ შემთხვევაში, როდესაც უსაფრთხოების სამსახური საგამოძიებო, პრევენციულ და სამართალდამცავ ფუნქციებს ითავსებს, ის პირდაპირ და უშუალო შეხებაშია მოქალაქეებთან. ამ პირობებში გამჭვირვალობის ასეთი დაბალი სტანდარტი ადამიანის უფლების დარღვევის განსაკუთრებით დიდ რისკს წარმოშობს.
5. სუსტი გარე კონტროლი
უსაფრთხოების სამსახურის უფროსის მიერ პარლამენტის წინაშე ანგარიშით წარდგენა ვერ უზრუნველყოფს რეალური კონტროლის განხორციელებას. პერსონალურ მონაცემთა დაცვის ინსპექტორის საზედამხედველო ფუნქცია არ ვრცელდება სახელმწიფო უსაფრთხოების მიზნებისათვის საიდუმლო ინფორმაციის დამუშავებაზე. უსაფრთხოების სამსახურის შექმნა მისი ეფექტური კონტროლის მექანიზმების გააზრებით უნდა განხორციელებულიყო, რათა არ მიგვეღო დახურული უწყება, მასში თავმოყრილი უამრავი პერსონალური მონაცემებით და კონტროლის სუსტი მექანიზმებით.
6. უსაფრთხოების სამსახურის საქმიანობის საბჭოური ელემენტების შენარჩუნება – ე.წ. „ოდეერები“
ე.წ. ოდეერები არ წარმოადგენდა ინსტიტუტს, რომელიც რეფორმას საჭიროებდა. აუცილებელი იყო უარის თქმა იმ მავნე პრაქტიკაზე, რომელიც უსაფრთხოების სამსახურს აძლევს საშუალებას მუდმივი მეთვალყურე ჰყავდეს მივლენილი სახელმწიფო დაწესებულებებს თუ კერძო სტრუქტურებში, რის საშუალებასაც ახალი კანონმდებლობა კვლავ იძლევა.
7. ფარული თვალთვალი და მიყურადება უცვლელი პრობლემებით
ტექნიკური მოწყობილობა, უფლებამოსილების ბოროტად გამოყენების მაღალი რისკით, კვლავ იმ ორგანოს ხელში რჩება, რომლსაც საგამოძიებო, პრევენციული და სამართალდაცვითი მიზნები ამოძრავებს და, შესაბამისად, პროფესიულადაა დაინტერესებული, მოიპოვოს რაც შეიძლება მეტი ინფორმაცია.
8. რა საკითხებს არ შეხებია შინაგან საქმეთა სამინისტროს რეფორმა
რეფორმა არ შეხებია ისეთ მნიშვნელოვან საკითხებს, როგორიცაა: უსაფრთხოებისა სამსახურისა და შინაგან საქმეთა სამინისტროს ეფექტიანი შიდა და გარე კონტროლის მექანიზმი: გენერალური ინსპექციის რეფორმა, დამოუკიდებელი საგამოძიებო მექანიზმის შექმნა, ფარული მოსმენების საკითხის მოწესრიგება, შინაგან საქმეთა სამინისტროსა და უსაფრთხოების სამსახურში კარიერული წინსვლისა და დაწინაურების მექანიზმების განსაზღვრა, შინაგან საქმეთა სამინისტროში დეპარტამენტების ქმედითი და ორგანიზებული სტრუქტურის ოპტიმიზაცია, გამჭვირვალობისა და სასამართლო კონტროლის მექანიზმების გაძლიერება.
განხორციელებული რეფორმის შედეგად შენარჩუნდება უსაფრთხოების სამსახური ჭარბი ძალაუფლების კონცენტრაციით, ტოტალური კონტროლის მექანიზმებით და ადამიანის უფლებებში დაუსაბუთებელი და თვითნებური ჩარევის ბერკეტებით.
გამოძიების, პრევენციის, ანალიზის და სამართალდაცვის, ხშირად დუბლირებული, ფუნქციების მინიჭება კი მის არაეფექტურობას განაპირობებს. უსაფრთხოების სამსახურის შსს-დან ტექნიკურ გამოყოფას ჩვენ ვერ შევაფასებთ სისტემის რეფორმად და მოვუწოდებთ მთავრობას, გადადგას ქმედითი ნაბიჯები რეალური რეფორმის განსახორციელებლად.

NGOs call on government to undertake real reform of law enforcement system
Excessive concentration of power in the Ministry of Internal Affairs (MIA) has always been subject to criticism. A comprehensive reform and depoliticizing of the Ministry was one of the election promises of the Georgian Dream. In the beginning of 2015, Irakli Garibashvili, the Prime Minister, announced a start of the reform of the MIA. As part of the reform, the government proposed a draft law on State Security Service which also envisaged amendments to up to 50 other laws. The bill, together with its applicable amendments, was adopted by the Parliament after the third reading on 8 July.
Representatives of the government have stated multiple times that the civil society organizations had been actively participating in the process and that NGOs had received convincing answers to all their questions. Despite our will to be active participants in the process, our involvement in preparations of the drafted bill was formal and ineffective. The government had not studied the problem before proposing the bill and had not developed the vision and reform concept. Therefore, the entire process was inadequately considered, planned, and organized.
The bill itself was drafted behind closed doors and was not discussed even at the special workshop held  for the sole purpose of the reform. As a result of such a process, we now witness a reform which adequately addresses the extent  of the problems in the system. It is clear that the authorities failed to demonstrate a distinctive political will to end multiple wrongful institutions and practices in the law-enforcement system, as well as to conduct real, open, and participative reform.
Despite our activism and efforts of certain MPs at committee hearings in the Parliament, a substantive improvement of the law could not be achieved and no comment on principal issues has been taken into account.
Even though we fully realize the importance of separation of the police and security services, the NGOs cannot  positively assess this law and the entire reform due to the following:
1. Concentration of Excessive Power and Vagueness and Duplication of Functions
We welcome the move to separate the Security Service from the MIA. However, the Law on State Security Service is an example of a good idea that has been wrongly implemented. As a result of disassembling one powerful ministry, we will now create two agencies with excessive power, duplicate functions, and high risk of abuse of office. The Security Service’s mandate and competences are not clearly regulated, which poses the risk that the Service will be used for other purposes, including political purposes, due to its strict confidentiality and lax control. The risk is also heightened by the appointment and dismissal procedures of the head of the Security Service. It is unclear where the Service is located in the political governance system and therefore, issues such as institutional subordination, coordination, and supervision remain vague. In particular, it is not clearly specified as to what procedure should be used to determine the Service’s strategic goals and policy priorities. In addition, it is unclear as to how it will be ensured that the Service’s actions are compatible with state’s security policies and how inter-agency coordination and political supervision will be achieved.
2. Non-compliance with International Principles
Concentration of excessive power in the Security Service is not in compliance with the guideline principles of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe, which provide that internal security service agencies may not have such law-enforcement powers, such as investigation and detention of persons, as this poses a risk of abuse of power.
3. Functions of State Security Service
According to the law, the Security Service has powers relating to analysis, counter-intelligence, law-enforcement, use of force, prevention, and investigation. Such a broad array of powers of the Service poses the risks of duplication of powers with MIA and abuse of power by the Security Service. It is especially dangerous that investigations will be conducted by an agency which also has the function of counter-intelligence and therefore, as part of the process, is authorized to gather information without court supervision.
4. Low Standard of Transparency of Security Service
A lower standard of transparency applies to the Security Service than the law-enforcement and investigative agencies. This is proven by the fact that regulations governing all units of the Service (counter-intelligence department, counter-terrorism center, State Security Agency/SSA) are confidential. However, when the Security Service exercises its investigative, preventive, and law-enforcement functions, it comes in direct contact with citizens. Therefore, such a low standard of transparency poses a particularly high risk of human rights violation.
5. Weak External Control
Presenting the account of affairs by the head of the Security Service to the Parliament does not ensure any real control. The supervisory functions of the Personal Data Inspector do not cover confidential information processed for the purposes of state security.
The Security Service should have been created with some understanding of oversight mechanisms in order to avoid a closed-type agency with a large amount of personal data concentrated in its sphere without any oversight mechanism.
6. Retaining Soviet-style Elements of Security Service – so-called “ODRs”
The so-called “ODRs” were not an institution that required reform. It was required to abandon this wrongful practice which allows the Security Service to have permanent observers in state institutions. This is still permitted under the new laws.
7. Eavesdropping and Interceptions with Old Problems
The technical device, together with the high risk of abuse of power, remains in the hands of the agency which has investigative, preventive, and law-enforcement functions, and therefore is professionally motivated to obtain as much information as possible.
8. Issues not Covered by MIA reform
The reform did not cover important issues such as: effective internal and external oversight mechanisms for the Security Service and the MIA, reform of the general inspection, creation of an independent investigative mechanism, regulation of issues related to interceptions, determination of  career development and promotion system in the MIA and the Security Service, optimization of effective and organized structure of MIA’s departments, strengthening of transparency and court control mechanisms.
The reform will result in a Security Service with excessively concentrated power equipped with a mechanism allowing for total control, as well as a means to unjustifiably and arbitrarily infringe upon human rights. Vesting in often duplicated powers relating to investigation, prevention, analyzing, and law-enforcement is ineffective. We cannot qualify the technical separation of the Security Service from the MIA as a reform of the system. We call upon the government to take effective steps in undertaking a real reform.