ადამიანის უფლებათა ცენტრის ანგარიში - „ქალი და არასრულწლოვანი პატიმრების მდგომარეობა საქართველოში“
ადამიანის უფლებათა ცენტრი ანგარიში - „ქალი და არასრულწლოვანი პატიმრების მდგომარეობა საქართველოში“ ასახავს პროექტის - „ქალი და არასრულწლოვანი პატიმრების მდგომარეობის მონიტორინგი საქართველოში“ შედეგებს.
პროექტი განხორციელდა ბულგარეთის საელჩოს ფინანსური მხარდაჭერით და სახალხო დამცველთან პარტნიორობით და მოიცავდა 2015 წლის 15 თებერვლიდან 15 აგვისტომდე პერიოდს.
პროექტის ფარგლებში, საქართველოს სახალხო დამცველის მიერ მონიჭებული სპეციალური რწმუნებულების საფუძველზე, პრევენციის ეროვნული მექანიზმისა და სახალხო დამცველის ბავშვთა უფლებების ცენტრის წარმომადგენლების მონაწილეობით, ადამიანის უფლებათა ცენტრის მონიტორები ახორციელებდნენ გეგმიურ და არაგეგმიურ ვიზიტებს რუსთავის #5 ქალთა პენიტენციურ დაწესებულებაში, თბილისის #11 არასრულწლოვანთა სარეაბილიტაციო დაწესებულებაში და გლდანის #8 სასჯელაღსრულების დაწესებულების არასრუწლოვანთა განყოფილებაში.
მონიტორინგის შედეგად #5 ქალთა პენიტენციურ დაწესებულებაში გამოვლინდა შემდეგი სახის პრობლემები: ე. წ. სრული შემოწმების დამამცირებელი პროცედურა, როდესაც მსჯავრდებულ ქალებს საპატიმროდან დროებით გაყვანისას ან შემოყვანისას აშიშვლებენ და აკეთებინებენ ბუქნებს; ხანგრძლივვადიანი პაემნების არარსებობა; ჰიგიენური საშუალებების უკმარისობა; დაგვიანებული/არასათანადო მკურნალობა ქალი პატიმრებისთვის და სხვა.
არასრულწლოვანთა დაწესებულებაში გამოვლენილი პრობლემებია: პრივილეგიები არასრუწლოვან პატიმრებს შორის; განმეორებითი დანაშაულის ხშირი შემთხვევები; გარკვეული კატეგორიის არასრულწლოვანი პატიმრების სოციალური იზოლაცია; არასაკმარისი ფსიქოლოგები და სხვა.

Presentation of Report of Human Rights Center – State of Women and Juvenile Prisoners in Georgia
Report of Human Rights Center - State of Women and Juvenile Prisoners in Georgia – reflects the results of the project Monitoring State of Women and Juvenile Prisoners in Georgia.
The project was implemented by the financial support of Embassy of Bulgaria, in partnership with the Office of Public Defender of Georgia and it covered period from February 15, 2015 to August 15.
Within the frameworks of the project, based on the special warrants issued by the Public Defender of Georgia, with the participation of representatives from National Preventive Mechanism and Child’s Rights Center of the Public Defender’s Office (PDO), the observers of Human Rights Center conducted planned and unplanned visits to female correctional facility N5 in Rustavi, juvenile rehabilitation facility N11 in Tbilisi and to juvenile department of prison N8 in Gldani.
As discovered by the monitoring, the significant problems of female correctional facility N5 are: humiliating procedure of full examination, nonexistence of conjugal visits, lack of hygiene products, late/inadequate treatment for women prisoners, problems of communication with foreign women prisoners, lack of information about their rights, malfunctioning of phone booth cards and so on.
Significant problems discovered in the juvenile facility are: privileges among juvenile prisoners, frequent cases of repeated offences, social isolation of some category of juvenile convicts, lack of psychologists, the need of conducting trainings for teachers and nonexistence of distance learning programs.