ადამიანის უფლებათა ცენტრის მიმართვა შეცვლილ ჩვენებებთან დაკავშირებით მართლმსაჯულებაში დანერგილი პრაქტიკის თაობაზე
8 ოქტომბერი, 2015
ადამიანის უფლებათა ცენტრი შეშფოთებას გამოხატავს საგამოძიებო ორგანოებსა და სასამართლო სისტემაში დანერგილი პრაქტიკის თაობაზე, როცა არ ხდება იმ მოწმეთა განცხადებების გათვალისწინება, რომლებიც მიუთითებენ, რომ პირველი ჩვენება წამების ან მუქარის ქვეშ მისცეს და ამ მიზეზით ცვლიან მას.
ადამიანის უფლებათა ცენტრის დაკვირვებით, მსგავსი პრაქტიკა უმეტესწილად ვრცელდება ბრალდების მხარის იმ მოწმეებზე, რომლებმაც 2012 წლის საპარლამენტო არჩევნების შემდგომ (გათავისუფლდნენ რა წინა ხელისუფლების საგამოძიებო ორგანოების თანამშრომლების მიერ განხორციელებული ზეწოლისგან), ახალი ხელისუფლების პირობებში, განაცხადეს, რომ საგამოძიებო ორგანოების თანამშრომლები მათ აიძულებდნენ, დაეწერათ ჩვენება ისე, როგორც ისინი უკარნახებდნენ. წინააღმდეგ შემთხვევაში მათ ემუქრებოდნენ დაპატიმრებით, ცალკეულ შემთხვევებში კი უკანონოდ აკავებდნენ მათ ახლობლებს და მხოლოდ მას შემდეგ ათავისუფლებდნენ, რაც მიიღებდნენ სასურველ ჩვენებას.
ადამიანის უფლებათა ცენტრის წარმოებაშია რამდენიმე საქმე, სადაც ბრალდების მოწმეებმა განცხადებით მიმართეს საქართველოს მთავარ პროკურატურას, გამოძიების დაწყების მოთხოვნით. თუმცა, მათ ქ. თბილისის პროკურატურიდან მიიღეს  პასუხი, რომლის თანახმად, გამოძიება არ დაიწყო იმ მოტივით, რომ ახლადგამოვლენილ გარემოებათა გამო კანონიერ ძალაში შესული განაჩენის გადასინჯვა სასამართლოს პრეროგატივაა. პროკურატურა არ დაინტერესებულა დამატებითი დეტალებით, მიუხედავად იმისა, რომ სახეზე იყო მოწმეთა აღიარებითი ჩვენება მათზე განხორციელებული ძალადობისა და მუქარის შესახებ, რისი გამოძიება და სიმართლის დადგენა სწორედ საგამოძიებო ორგანოების პრეროგატივაა. ისეთ ვითარებაში, როცა სიმართლე არ არის დადგენილი, ჩნდება შესაძლებლობა, რომ არაერთი მსჯავრდებული უსაფუძვლოდ იხდიდეს სასჯელს. ადამიანის უფლებათა ცენტრი იცავს რამდენიმე მსჯავრდებულს, რომლებიც აცხადებენ, რომ მოწმეთა ცრუ ჩვენებების გამო, უკანონო პატიმრობაში იმყოფებიან.
ერთ-ერთ საქმეზე ადამიანის უფლებათა ცენტრმა შუამდგომლობით მიმართა ქ. თბილისის სააპელაციო სასამართლოს სისხლის სამართლის საქმეთა პალატას, ახლადგამოვლენილ გარემოებათა გამო, განაჩენის გადასინჯვის თაობაზე, მაგრამ შუამდგომლობა დაუშვებლად იქნა ცნობილი. სააპელაციო სასამართლომ მიუთითა, რომ მოსამართლის, პროკურორის, გამომძიებლის მიერ კონკრეტულ საქმესთან დაკავშირებით ჩადენილი დანაშაული დადგენილი უნდა იყოს სასამართლოს კანონიერ ძალაში შესული განაჩენით ან სხვა პროცესუალური დოკუმენტით.
საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს და მთავარ პროკურატურას, კვალიფიციურად შეისწავლოს მსგავსი ტიპის საქმეები და მოახდინოს შესაბამისი რეაგირება საგამოძიებო ორგანოების თანამშრომლების მიერ სამსახურეობრივი უფლებამოსილების სავარაუდო გადამეტების ფაქტებზე და უზრუნველყოს მსჯავრდებულთა კანონიერი უფლებების დაცვა.
საქართველოს პარლამენტის ადამიანის უფლებათა და სამოქალაქო ინტეგრაციის კომიტეტის თავმჯდომარეს, მსგავსი ტიპის საქმეებთან დაკავშირებით, საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს გენერალურ ინსპექციაზე და საქართველოს მთავარ პროკურატურაზე განახორციელოს ეფექტური საპარლამენტო კონტროლი.
საქართველოს უზენაეს სასამართლოს, შეიმუშაოს სათანადო სახელმძღვანელო განმარტებები აღნიშნულ საქმეებთან დაკავშირებით.

Address of Human Rights Center about the Practice of the Judiciary Authority with Regard to Amended Testimonies
October 8, 2015
Human Rights Center is concerned with the practice of the investigative bodies and judiciary system who discard statements of the witnesses who claim that they had made initial statements under oppression and later on wish to change testimonies.
Human Rights Center’s observation showed that mainly this practice is applied with regard to those witnesses, who after 2012 Parliamentary Elections (having been released from the oppression of the investigative bodies during previous authority) stated that representatives of investigative bodies had forced them to write testimonies according to their dictation. They were threatened with imprisonment; in some cases their relatives were arbitrarily detained, who were released only after the witnesses made the testimonies acceptable for investigators.
Human Rights Center processes several cases where witnesses of the prosecutor’s office appealed to the Chief Prosecutor’s Office of Georgia to start investigation. However, Tbilisi Prosecutor’s Office replied to them the investigation had not started because verdicts can be re-considered only by the court. The Prosecutor’s Office did not inquire new circumstances into the case although the witnesses had confessed that they were oppressed and intimidated; investigative bodies were obliged to start investigation into the allegation. In similar situation, when the truth is not estimated many prisoners might be unfairly convicted. Human Rights Center has several convicted beneficiaries, who state they were arbitrarily arrested based on false testimonies of the witnesses.
Into one of the cases, Human Rights Center addressed to the Criminal Case Chamber of the Tbilisi Appeal Court with regard to new circumstances and requested revision of the case; however the Court declined the solicitation claiming that the crime allegedly committed by a judge, prosecutor or an investigator shall be estimated by the court verdict or other procedural document.
Ministry of Internal Affairs and Chief Prosecutor’s Office of Georgia to study similar cases carefully and have adequate reaction to alleged abuse of power by investigative body representatives and ensure protection of legal rights of the convicts.
Chairwoman of the Human Rights and Civic Integration Committee at the Parliament of Georgia to conduct effective parliamentary control over the work of the General Inspection of the MIA and Chief Prosecutor’s Office of Georgia with regard to similar cases.