კონსტიტუციის 42-ე მუხლისა და ადამიანის უფლებათა ცენტრის განცხადება ტელეკომპანია რუსთავი 2-ის გარშემო განვითარებულ მოვლენებთან დაკავშირებით
9 ნოემბერი, 2015
2015 წლის 5 ნოემბერს თბილისის საქალაქო სასამართლოს მიერ მიღებული გადაწყვეტილებით, დროებითი მმართველის დანიშვნის შესახებ და ტელეკომპანია რუსთავი 2-ის ხელმძღვანელობის მიერ გაცხადებული პოზიციით, მივიღეთ შემდეგი მდგომარეობა:
ერთი მხრივ, სახეზეა სასამართლოს გადაწყვეტილება, რომელიც საქართველოს კანონმდებლობის მიხედვით უნდა აღსრულდეს, მიუხედავად იმისა, რომ ამ გადაწყვეტილების, როგორც კანონიერება, ისე დასაბუთებულობა და კონსტიტუციურობა, დიდ კითხვებს ბადებს.
მეორე მხრივ, გვაქვს ვითარება, როცა რუსთავი 2-ის ხელმძღვანელობა აცხადებს, რომ არ დატოვებს ტელეკომპანის, რაც თავის მხრივ იწვევს ამ გადაწყვეტილების იძულებითი აღსრულების მექანიზმის ამოქმედებას, პროცესში სააღსრულებო პოლიციის ჩართვით. ამასთან, წინა პერიოდში გავცელებული ჩანაწერებით იკვეთება, რომ პოლიტიკური პარტია ან პარტიები ემზადებიან მოვლენების ამგვარად განვითარების შემთხვევაში, პროცესების ვიწრო პარტიული ინტერესების სასარგებლოდ ან ხელისუფლების საზიანოდ გამოყენებისათვის, რაც გამოიწვევს საზოგადოების დაპირისპირებას, სხვადასხვა ძალადობრივ თუ პროვოკაციულ ქმედებებს.
ასეთი დაძაბული ვითარების შედეგად, პირველ რიგში, პროცესი მთლიანად გადის სამართლებრივი რეგულირების ჩარჩოებიდან. ამ გზით იზრდება საშიშროება მოვლენები განვითარდეს იმგვარად, როგორც ეს მოხდა რვა წლის წინ - 2007 წლის 7 ნოემბერს, რამაც გამოუსწორებელი ზიანი მიაყენა როგორც საქართველოს დემოკრატიულ განვითარებას, ისე ქვეყნის საერთაშორისო რეპუტაციას. დღეს პროცესის ამ მიმართულებით განვითარება უფრო მეტ ზიანს მიაყენებს პროცესში მონაწილე მხარეებს, სასამართლოს, სამოქალაქო საზოგადოებას, ხელისუფლებას და განსაკუთრებით - ქვეყნის საერთაშორისო იმიჯს.
იმისათვის, რომ პროცესი დაბრუნდეს სამართლებრივ ჩარჩოებში და თავიდან ავიცილოთ მოვლენების ძალადობრივი სცენარით განვითარება, მოვუწოდებთ:
1. რუსთავი 2-ს, დაუყოვნებლივ გაასაჩივროს სასამართლოში თბილისის საქალაქო სასამართლოს 5 ნოემბრის გადაწყვეტილება, ასევე მიმართოს საკონსტიტუციო სასამართლოს იმ ნორმის კონსტიტუციურობის დადგენის მოთხოვნით, რომელიც საქართველოს საერთო სასამართლოებს აძლევს ასეთი გადაწყვეტილების მიღების საშუალებას (ორივე შემთხვევაში ტელეკომპანიას ვთავაზობთ დახმარებას).
2. საერთო სასამართლოებს, დაარღვიონ მანკიერი პრაქტიკა და დაუყოვნებლივ განიხილონ საჩივარი მოსამართლე ურთმელიძის განჩინებაზე.
3. საკონსტიტუციო სასამართლოს, მაქსიმალურად შემჭიდროვებულ ვადებში, პირველ რიგში, განიხილონ საკითხი ნორმის მოქმედების შეჩერების თაობაზე.
4. აღმასრულებელ ხელისუფლებას, რომელსაც ხელეწიფება სასამრთლოს გადაწყვეტილების აღსრულება - გამოიჩინოს მეტი გონიერება და პასუხისმგებლობა მიმდინარე მოვლენების მიმართ, ხისტი ქმედებებით არ მოახდინოს სასამრთლოს 5 ნოემბრის გადაწყვეტილების აღსრულება საკითხზე საბოლოო გადაწყვეტილების მიღებამდე, რადგან ხელისუფლების ამგვარი მოქმედება გამოიწვევს ვითარების კიდევ უფრო მკვეთრ დაძაბვას და შესაძლოა, მიგვიყვანოს არეულობამდე.

Statement of the Article 42 of the Constitution and Human Rights Center on the Developments about the TV-Company Rustavi 2
November 9, 2015
Based on the November 5, 2015 decision of the Tbilisi City Court to appoint temporary managers in the TV-Company and considering the declared position of the management team of the TV-Company Rustavi 2, we observe the following reality:
On the one hand we have court judgment which shall be executed in accordance to the Georgian law though there are many questions about its legality, substantiality and constitutionality.
On the other hand current management of the Rustavi 2 claims they will not leave the TV-Company that might give a push to forced execution of the judgment with the involvement of the enforcement police in the process. Disseminated video-recordings show that a political party or parties plan to take advantage of the aforementioned situation in favor of their own party interests or against the government that will result into controversy inside the society as well as violence or provocative actions.
As a result of the tense situation, the process entirely goes beyond the frames of lawful regulations. It creates threat that we may receive the situation like on November 7, 2007 that made irretrievable damage to the democratic development and international reputation of the country. If ongoing processes develop in the same direction, it will first of all damage parties of this controversy, the judiciary authority, civil society, the government and the international reputation of the country.
In order to bring the process back to legal frames and avoid violent developments in the country, we call on:
1. Rustavi 2 to immediately appeal the November 5 judgment of the Tbilisi City Court and address to the Constitutional Court of Georgia to find the norm non-constitutional which allows Common Courts of Georgia to pass similar verdicts (in both cases we offer our legal assistance to the TV-Company).
2. the Common Courts of Georgia to put an end to the faulty practice and immediately discuss the claim against the verdict of the Judge Urtmelidze.
3. the Constitutional Court of Georgia to shortly discuss the issue of suspending the norm action.
4. the Executive Authority of Georgia which is in charge of the execution of the court verdict to be more conscious and feel responsibility for the ongoing developments, to refrain from the execution of the November 5 court judgment with sharp measures before the final decision is made into the case because it will cause more tension in the society that might finally led us to the public disorder.