გამოფენა - „საოჯახო ალბომი“
20 ნოემბერს, ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის მეშვიდე კორპუსში გამოფენა - „საოჯახო ალბომი“ - გაიმართა.
ღონისძიება ქართულ-ოსურ ურთიერთობათა სამეცნიერო კვლევითმა ცენტრმა მოაწყო, რომელიც ივანე ჯავახიშვილის სახელობის  თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის ბაზაზეა შექმნილი.
გამოფენაზე წარმოდგენილი იყო ძველი საოჯახო ფოტოები, როგორც ცხინვალში გადაღებული ქართველი და ოსი ინტელიგენციის წარმომადგენლების ფოტოალბომებიდან, ასევე გამყოფ ხაზთან მდებარე სოფლებში ამჟამად გადაღებული ფოტოებიც.
„აქ არის წარმოდგენილი ის წლები, როდესაც ქართული და ოსური ინტელიგენცია, მეცნიერ-მუშაკები თუ სხვა დარგის წარმომადგენლები ერთმანეთს ხვდებოდნენ, პროფესიული და რიგითი შეხვედრები იმართებოდა. ფოტოებიც სწორედ ამ შეხვედრების ამსახველია. ფოტოებში ასევე ასახულია აკაკი შანიძის იუბილე, რომელიც 1967 წელს ცხინვალის პედაგოგიურ ინსტიტუტში აღინიშნა, იუბილეს ესწრებოდნენ ქართველი და ოსი საზოგადოების წარმომადგენლები“, - აღნიშნა გამოფენის ორგანიზატორმა ნაირა ბეპიევმა.
გამოფენა „საოჯახო ალბომი“ დაფინანსებულია კოალიცია ნდობასთვის მიერ გამოცხადებული მცირე გრანტის ფარგლებში.
ნაირა ბეპიევის განცხადებით, იმისათვის რომ ქართული და ოსური საზოგადეობის ინტეგრაცია მოხდეს, საჭიროა ძალისხმევა, ასევე, ღონისძიებები უნდა გატარდეს, რათა მომავალი უკეთესი იყოს, ვიდრე წარსული.
გამოფენას ესწრებოდნენ თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის თანამშრომლები, დოქტორანტები და მაგისტრანტები, ასევე არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლები და ადამიანები, ვისაც პირადი მოგონებები და ინტერესები აკავშირებს ოსეთთან.

Exhibition – Family Album
On November 20, an exhibition Family Album was organized in the seventh building of the Tbilisi Ivane Javakhishvili State University (TSU).
The exhibition was organized by the Scientific Research Center of Georgian-Ossetian Relations, which is functioning under the auspices of the TSU.
Old family photos of Georgian and Ossetian intelligentsia both from Tskhinvali and Tbilisi were exhibited; the new photos from the village near the ABL were also exhibited.
“The photos revive those years when Georgian and Ossetian intelligentsia, scientists and other professionals meet each other and exchanged experience. The photos were taken during those meetings. Akaki Shanidze’s jubilee was celebrated in Tskhinvali Pedagogical Institute in 1967, which was attended by Georgian and Ossetian public figures,” the organizer of the exhibition Naira Bepievi said.
Exhibition Family Album was funded in the frame of the small grant programs announced by the Coalition for Trust.
Naira Bepievi said to integrate Georgian and Ossetian people it is important to organize similar events to make future better than past.
Employees, PhD and Master students of the TSU, representatives of NGOs and interested people visited the exhibition.