ზაარდიაანთკარიდან დევნილი ოჯახი კვლავ თავშესაფრის გარეშე დარჩა
29 ნოემბერს, გორში ნომერ პირველ საბავშვო ბაღის შენობაში ხანძარი გაჩნდა. ხანძრის კერა შენობის ის ნაწილი იყო, სადაც გორის მუნიციპალიტეტის საოკუპაციო ზოლთან მდებარე სოფელ ზარდიაანთკარიდან იძულებით გადაადგილებული რამდენიმე ოჯახია შესახლებული.
ხანძრის შედეგად მთლიანად განადგურდა თაზიაშვილების ოჯახის საცხოვრებელი ფართი. თაზიაშვილები 2008 წლის რუსეთ საქართველოს ომის შემდეგ გორის მუნიციპალიტეტის სოფელ ზარდიაანთკარიდან იძულებით გადაადგილებული პირები არიან და უკვე 7 წელია, რაც გორის პირველ საბავშვო ბაღის შენობაში ცხოვრობენ.
,,გაგვინადგურდა ყველაფერი, საყოფაცხოვრებო ნივთებიდან ვერაფრის გადარჩენა ვერ შევძელით, უნდა ჩავიდე გამგეობაში და ვთხოვო, რომ სხვა ფართი მოგვცენ, აქ ცხოვრება უკვე აღარ შეიძლება. ხანძრის დროს შენობაში არ ვიმყოფებოდით, ნათესავთან ვიყავით და მეზობლებმა შეგვატყობინეს“,- განაცხადა დაზარალებულმა მზია თაზიაშვილმა.
,,მეხუთედ ვიწყებ ნულიდან ცხოვრებას, 2008 წლის ომის შემდეგ რისი შეძენაც შევძელით, ყველაფერი გაგვინადგურდა. მივმართავ ხელისუფლებას, რათა დაგვეხმარონ“,- აღნიშნა დავით თაზიაშვილმა.
შენობის ნაწილში დევნილები ცხოვრობენ, მეორე ნაწილში კი საბავშვო ბაღი ფუნქციონირებს. საბავშვო ბაღის გამგის, ლალი ბაიაძის განცხადებით, ბოლო ხუთი წლის განმავლობაში შენობაში ხანძრის გაჩენის ეს უკვე მეოთხე შემთხვევაა.
,,ოთხივე შემთხვევაში ხანძრის კერა იყო შენობის ეს ნაწილი, დროულად მოვიდნენ სახანძრო სამსახურის თანამშრომლები და შენობაში ცეცხლის გავრცელება თავიდან ავიცილეთ“,- განაცხადა ბაიაძემ.
ხანძრის შედეგად დაზარალებული თაზიაშვილები ქალაქის საკრებულოს ვერხვები-კვერნაკის დასახლების მაჟორიტარმა დეპუტატმა თამარ თედლიაშვილმა მოინახულა.
,,ეს ადამიანები, რომლებიც საბავშვო ბაღის შენობაში არიან შეხიზნულები არ არიან წინააღმდეგი, რომ დაბრუნდნენ საკუთარ სოფლებში, ამისთვის კი ხელისუფლებამ ხელის უნდა შეუწყოს და საცხოვრებელი  პირობები შეუქმნას“,- განაცხადა თამარ თედლიაშვილმა.
სოფელ ზარდიაანთკარში სახლების უმეტესი ნაწილი ომის დროს გადაწვეს, ადგილობრივები იძულებულები გახდნენ, რომ სოფელი დაეტოვებინათ, ხელისუფლებამ დაზარალებულ ოჯახებს დროებითი თავშესაფარი საბავშვო ბაღის შენობაში გამოუძებნა.გორის მუნიციპალიტეტის გამგეობაში ამბობენ, რომ ადგილობრივ ბიუჯეტში თანხები არ აქვთ ომის შედეგად დანგრეული და გადამწვარი სახლების რეაბილიტაციისთვის.
რაც შეეხება თაზიაშვილების მოთხოვნას ახალი საცხოვრებელი ფართის გამოყოფის შესახებ, გორის მერიაში დაზარალებულ ოჯახს პასუხობენ, რომ ხანძრის გამომწვევი მიზეზების გამოძიების შემდეგ მიიღებენ გადაწყვეტილებას მათ თხოვნაზე.  თაზიაშვილების ოჯახის შვიდი წევრი ამ დროისთვის ნათესავებთან ცხოვრობს.

IDP Family from Zardiaantkari Again Was Left Homeless
On November 29, a fire broke out in the Gori kindergarten N 1 in the part of the building where several IDP families from Zardiaantkari village are living; Zardiaantkari is located close to the occupation line.
The fire completely destroyed accommodation of the Taziashvilis who are internally displaced family from Zardiaantkari village during 2008 Russia-Georgia war. They had lived in the building of the kindergarten for 7 years.
“Everything was destroyed; we could not save our properties. I have to petition to the district administration to give alternative accommodation; we can no longer live here. We were not in the building during the fire; we were at our relatives and the neighbors informed us about it,” Mzia Taziashvili said.
“It is fifth time that I have to start life from the beginning; whatever we managed to buy since 2008 was now destroyed. I urge the government for help,” Davit Taziashvili said.
IDPs live in one part of the building and kindergarten is functioning in another one. Kindergarten director Lali Baiadze said it is already fourth fire in the building for the past 5 years.
“In all four cases the fire started in that part of the building. Fire brigade timely arrived on the site and combated spread of the fire in the entire building,” Baiadze said.
Single mandate deputy of the municipal council from Verkhvebi-Kvernaki settlement in Gori Tamar Tedliashvili visited the Taziashvilis.
“These people, who are sheltering the kindergarten building, are not against going back to their villages and the government shall work to create adequate living conditions in their villages for them,” Tamar Tedliashvili said.
Big part of the houses was burnt in Zardiaantkari village during the war. Locals had to flee from the village and the authority settled them in the kindergarten building. Representatives of the Gori municipal board state they do not have enough funds to rehabilitate destroyed and burnt houses in the conflict affected villages.
As for the Taziashvili’s request about alternative accommodation, the Gori City Hall representatives said after the reasons of the fire are estimated, they will make decision. Seven family members of the Taziashvilis live at their relatives’ house now.