შშმ პატიმართა მდგომარეობა სასჯელაღსრულების დაწესებულებებში
პატიმართა უფლებების საკითხი მრავალი ათწლეულია, გადაუჭრელი პრობლემაა სასჯელაღსრულებისა და პრობაციის სამინისტროსთვის, მაგრამ გაცილებით რთულია იმ პატიმართა უფლებათა საკითხი, მდგომარეობა და პირობები, რომლებიც შეზღუდული შესაძლებლობის არიან - ვკითხულობთ სახალხო დამცველის 2014 წლის სპეციალურ ანგარიშში - „შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა მდგომარეობა პენიტენციურ დაწესებულებებში, დროებით მოთავსების იზოლატორებსა და არანებაყოფლობით ფსიქიატრიული მკურნალობის დაწესებულებაში“.
სახალხო დამცველის აღნიშნული ანგარიში მოიცავს 2013 წლის 21 ოქტომბრიდან - 13 ნოემბრის ჩათვლით პერიოდს. მონიტორინგის შედეგად გამოვლინდა, რომ შშმ პატიმართა საჭიროებების გათვალისწინება არ ხდება პენიტენციურ დაწესებულებებში, მსგავსი მდგომარეობაა „აკად. ბ.ნანეიშვილის სახ-ის ფსიქიკური ჯანმრთელობის ეროვნულ ცენტრსა“ და დროებით მოთავსების იზოლატორებში.
სახალხო დამცველის, უჩა ნანუაშვილის განცხადებით, სასჯელაღსრულების დაწესებულებაში არ არის დადგენილი კრიტერიუმები, რითაც შშმ პატიმრების იდენტიფიცირება იქნება შესაძლებელი. თუმცა, ამ საკითხზე განსხვავებული მოსაზრება აქვს სასჯელაღსრულებისა და პრობაციის სამინისტროს ცენტრალური აპარატისა და იურიდიული დეპარტამენტის უფროსს ალექსანდრე დარახველიძეს.
დარახველიძის თქმით, ამჟამად სამინისტროს პენიტენციურ დაწესებულებებში 111 შშმ ბრალდებული/მსჯავრდებული იმყოფება, აქედან 4 ქალი და არცერთი არასრულწლოვანი.
სახალხო დამცველის განცხადებით, პრობლემას წარმოადგენს ასევე, საკნების ადაპტირების შენელებული პროცესი, თუმცა ამ ინფორმაციას უარყოფს ალექსანდრე დარახველიძე, მისი თქმით, შშმ პატიმართა უმრავლესობა განთავსებულია სამინისტროს მე-18 ბრალდებულთა და მსჯავრდებულთა სამკურნალო დაწესებულების ხანგრძლივი მოვლის პირთა განყოფილებაში (მათ გარდა, ვინც უარი განაცხადა აღნიშნულ დაწესებულებაში გადაყვანაზე), რომელიც ადაპტირებულია და აკმაყოფილებს შესაბამის მოთხოვნებს.
სასჯელაღსრულებისა და პრობაციის სამინისტროს იურიდიული დეპარტამენტის უფროსის, ალექსანდრე დარახველიძის განცხადებით, შშმ ბრალდებულებს/მსჯავრდებულებს სათანადო დახმარებას უწევს ექთანი/მედდა.
„სამინისტროს ლოჯისტიკის დეპარტამენტი სისტემატურად მუშაობს პენიტენციურ დაწესებულებებში შშმ მსჯავდებული/ბრალდებული პირებისთვის შესაბამისი ინფრასტრუქტურის მოწყობისთვის, კერძოდ, 2013-2015 წლებში შესაბამისი ინფრასტრუქტურა მოეწყო სამინისტროს N3, N5, N6, N15, N16, N17 და N18 პენიტენციურ დაწესებულებებში. ასევე, 2016-2017 წლებისთვის დაგეგმილია ყველა პენიტენციური დაწესებულების აღჭურვა შშმ პირებისთვის შესაბამისი ადაპტირებული ინფრასტრუქტურით“,- აღნიშნა ალექსანდრე დარახველიძემ.
სახალხო დამცველი უჩა ნანუაშვილი განმარტავს, რომ შშმ პატიმრებს შეზღუდული აქვთ ინფორმაციის მიღების საშუალებაც: „რამდენადაც ჩემთვის ცნობილია, უსინათლო პატიმრებს ინფორმაცია არ მიეწოდებათ ბრაილის შრიფტით”.
სასჯელაღსრულებისა და პრობაციის სამინისტროს ინფორმაციით, პენიტენციური დაწესებულების მაღაზიაში ხელმისაწვდომია ჟურნალ-გაზეთები, ასევე ინფორმაციის მიღება შესაძლებელია რადიოს საშუალებით. ამასთან, საკნები აღჭურვილია საკაბელო ტელევიზიით. შშმ ბრალდებულ/მსჯავრდებულთათვის ტელევიზორით, რადიომიმღებითა და ინტერნეტით სარგებლობა პატიმრობის კოდექსით რეგულირდება.
პენიტენციურ დაწესებულებაში ერთ-ერთ მთავარ პრობლემად აგრეთვე სახელდება პერსონალის კვალიფიკაცია. უჩა ნანუაშვილის განცხადებით, ამ მხრივ პროფესიონალი კადრების ნაკლებობაა.
„შშმ პატიმრებს სპეციფიკური საჭიროებები აქვთ, რაც განსხვავდება სხვა პატიმრების საჭიროებებისაგან, თუმცა სასჯელაღსრულებისა და პრობაციის სამინისტროს არ აქვს იდენტიფიცირებული შშმ პატიმართა საჭიროებები ყურადღებისა და მუშაობის საგნად. ვერც ერთ სასჯელაღსრულების დაწესებულებაში მონიტორინგის ჯგუფმა ვერ აღმოაჩინა ვერცერთი სამედიცინო დარგის სპეციალისტი, რომელსაც აქვს განახლებული ინფორმაცია შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პატიმართა სამედიცინო მდგომარეობის მართვის კუთხით. სად-ის მე-8 დაწესებულების ადმინისტრაცია აღიარებს, რომ სასჯელაღსრულების სამკურნალო დაწესებულების დახურვის შემდეგ მძიმე ფსიქიკური დაავადების მქონე პატიმრებზე ზრუნვა მათ დიდ სირთულეებს უქმნის“,- ნათქვამია სახალხო დამცველის სპეციალურ ანგარიშში.
სასჯელაღსრულებისა და პრობაციის სამინისტროს იურიდიული დეპარტამენტის უფროსის, ალექსანდრე დარახველიძის განმარტებით, პენიტენციურ სისტემაში განთავსებულ ყველა მსჯავრდებულს/ბრალდებულს, მათ შორის შშმ პატიმრებს ემსახურება სათანადო რაოდენობის სამედიცინო პერსონალი.
„რაც შეეხება ნომერ მე-8 დაწესებულებაში დასაქმებულ პერსონალს, ყველა მათგანი აკმაყოფილებს „საქართველოს სასჯელაღსრულებისა და პრობაციის სამინისტროს სამედიცინო დეპარტამენტის ზოგიერთ ვაკანტურ თანამდებობათა დასაკავებლად კანდიდატებისთვის დამატებითი საკვალიფიკაციო მოთხოვნებისა და საკონკურსო თემატიკის დამტკიცების თაობაზე“ საქართველოს სასჯელაღსრულებისა და პრობაციის მინისტრის 2015 წლის 30 ივნისის №64 -ე ბრძანებით განსაზღვრულ საკვალიფიკაციო მოთხოვნებს. რაც შეეხება სამედიცინო მომსახურების ხელმისაწვდომობას, პენიტენციურ სისტემაში განთავსებული, მათ შორის შშმ მსჯავრდებულები/ბრალდებულები, საჭიროების შემთხვევაში, უზრუნველყოფილი არიან ადეკვატური და დროული სამედიცინო მომსახურებით. ამასთან, სამინისტროს პენიტენციურ დაწესებულებებში არსებული ფსიქოლოგის მომსახურება ნებისმიერი ბენეფიციარისთვის ხელმისაწვდომია“, - განაცხადა ალექსანდრე დარახველიძემ.
სახალხო დამცველის, უჩა ნანუაშვილის თქმით, კიდევ ერთ მწვავე პრობლემას წარმოადგენს შშმ პატიმართა ჰიგიენური მდგომარეობა.
„პატიმართა პირად ჰიგიენაზე არ ზრუნავს ადმინისტრაცია, პატიმრები თავად ზრუნავენ პირად სისუფთავეზე. მიუხედავად იმისა, რომ სადეზინფექციო დამუშავების რეგისტრაციის დოკუმენტაცია მოუწესრიგებელია, დაწესებულების სამზარეულო და სასადილო ძირითად ჰიგიენურ სტანდარტებს აკმაყოფილებს. სველი წერტილები მხოლოდ რამდენიმე საკანშია. დაწესებულებას შტატში არ აქვს გათვალისწინებული შშმ პატიმართა მოვლისა და მათზე ზრუნვისთვის საჭირო პერსონალი“, - აღნიშნა ნანუაშვილმა humanrights.ge-სთან საუბრისას.
სასჯელაღსრულებისა და პრობაციის სამინისტროს თქმით, პენიტენციური სისტემის ყველა დაწესებულებაში, დაახლოებით, თვეში ერთხელ ტარდება პროფილაქტიკური სადეზინფექციო ღონისძიებები.
„№18 ბრალდებულთა და მსჯავრდებულთა სამკურნალო დაწესებულების ხანგრძლივი მოვლის პირთა განყოფილებაში განთავსებულ ყველა შშმ პატიმარს სათანადო დახმარებას უწევს განყოფილების მედდა. ამდენად, ჰიგიენური ნორმები სრულადაა დაცული“, - აღნიშნა ალექსანდრე დარახველიძემ.
სასჯელაღსრულებისა და პრობაციის სამინისტროს იურიდიული დეპარტამენტის უფროსის, ალექსანდრე დარახველიძის თმით, შშმ პირები პენიტენციურ სისტემაში აგრეთვე სარგებლობენ ზარის უფლებით, რაც რეგულირდება პატიმრობის კოდექსით. მისივე თქმით, შშმ პირები სარგებლობენ ოჯახის წევრებთან, როგორც ხანომკლე, აგრეთვე ხანგრძლივი ვიდეოპაემნის უფლებით. პაემნით სარგებლობის რაოდენობა განსაზღვრულია სამინისტროს პენიტენციური დაწესებულებების ტიპების მიხედვით.
დარახველიძის თქმით, სამინისტროს პენიტენციური დაწესებულებების ტერიტორიაზე ფუნქციონირებს მაღაზია, სადაც შშმ პირებს სხვადასხვა საყოფაცხოვრებო ნივთის შეძენა შეუძლიათ კანონის შესაბამისად დაწესებული ლიმიტის ფარგლებში. დახურული ტიპის თავისუფლების აღკვეთის დაწესებულებაში შშმ პირები მაღაზიით  სამეურნეო სამსახურში ჩარიცხული მსჯავდებულის დახმარებით სარგებლობენ. მისივე თქმით, სამინისტროს ყველა პენიტენციურ დაწესებულებაში ფუნქციონირებს ბიბლიოთეკა, რომელთა განახლება პერიოდულად ხდება. ბიბლიოთეკები ასევე აღჭურვილია აუდიო წიგნებით.
სახალხო დამცველის, უჩა ნანუაშვილის თქმით, მიუხედავად იმისა, რომ ბოლო 2 წლის მანძილზე ბევრი რამ შეიცვალა, საჭიროა, რომ შშმ პატიმრებისთვის ადაპტირებული გარემოს შექმნის პროცესი ბოლომდე დასრულდეს.

Conditions of Disabled Prisoners in Penitentiary Establishments
Problems related with the prisoners’ rights have been major challenge for the Ministry of Corrections and Legal Aid for many years but state of human rights and conditions of prisoners with disabilities are even harder – reads the 2014 Special Report of the Public Defender of Georgia – State of Rights of Persons with Disabilities in Prison, in Institutions for Involuntary and Forced Psychiatric Treatment.
The Report of Public Defender covers period from October 21 to November 13 in 2013. The monitoring revealed that needs of the prisoners with disabilities are not respected in penitentiary establishments; same situation was observed in the Academician B. Naneishvili National Center for Psychic Health and temporary detention settings.
Public Defender Ucha Nanuashvili states there are no established criteria to identify disabled persons in prison.  However, head of central office and legal department Aleksandre Darakhvelidze at the Ministry of Corrections and Legal Aid (MCLA) have different opinion about it.
Darakhvelidze said there are 111 disabled inmates in the penitentiary establishments; among them 4 women and no juveniles.
According to the Public Defender, delayed process of adaptation of the cells is a problem, though Aleksandre Darakhvelidze denied this information claiming majority of disabled prisoners are placed in the unit for long-term care of the Jail Hospital # 18 (except those who refused to be placed there); this facility is adapted and meets standards.
According to the head of the legal department at the MCLA, medical nurse provides disabled prisoners with adequate medical assistance.
“Logistic department of the Ministry systematically works on creation adequate infrastructure for the disabled prisoners; namely in 2013-2015 the Ministry rehabilitated the following penitentiary establishments: Prisons N3, N5, N6, N15, N 16, N17 and N18. In addition to that, in 2016-2017 the Ministry plans to equip the facilities with relevant adapted infrastructure for disabled persons,” Aleksandre Darakhvelidze said.
Public Defender Ucha Nanuashvili clarified that disabled prisoners do not have free access to information either. “As far as I know, blind prisoners are deprived of possibility to get information with Braille.”
According to the MCLA, magazines and newspapers are sold in the shops of the penitentiary establishments; prisoners can get information from radio sets too. Besides, prisoners can watch cable televisions in the cells. The Prison Code regulates supply of disabled convicts/accused persons with TV-sets, radio-sets and internet.
Low qualification of the prison personnel is one of the major problems in penitentiary establishments. Ucha Nanuashvili states there is lack of staff with relevant qualifications.
“Disabled prisoners have specific needs that are different from the needs of other prisoners though the Ministry of Corrections has not identified the needs of the disabled prisoners as topics of their particular attention and work. The monitoring group could not find medical specialist in any penitentiary establishments, who would have updated information about the management of medical conditions of the prisoners with disabilities. The administration of the prison # 8 admitted that after the jail hospital was closed they have had significant problems of taking care of prisoners with psychic problems,” the special report of the Public Defender reads.
Head of legal department at the Ministry of Corrections Aleksandre Darakhvelidze clarified that there are enough medical personnel in every penitentiary establishment to take care of the prisoners with disabilities.
“As for the personnel working in the prison # 8, all of them meet the required qualifications to occupy the vacant positions in the medical department of the MCLA as they are established by the Decree # 64, June 30, 2015 of the Minister of Corrections and Legal Aid. As for the availability of medical service, in case of necessity the prisoners get adequate and timely medical assistance. In addition to that, every beneficiary has access to the service of psychologist in the penitentiary establishments,” Darakhvelidze said.
Public Defender Ucha Nanuashvili said another acute problem is hygiene of the disabled prisoners.
“The administration does not care about personal hygiene of prisoners; the inmates have to take care of their hygiene themselves. Although registration documentation of disinfection procedures are in order, kitchen and dining room of the penitentiary establishment do not meet hygiene standards. Toilets are only in several cells. The establishment does not have personnel who will take care of the disabled prisoners,” Nanuashvili told humanrights.ge.
According to the Ministry of Corrections, disinfection is conducted in every establishment once a month.
“Medical nurse of the prisons provides disabled prisoners with adequate assistance in the jail hospital # 18. Thus, hygiene norms are adequately followed there,” Darakhvelidze said.
According to Darakhvelidze, in penitentiary establishments disabled prisoners also enjoy right to make a call that is regulated by the Prison Code. They can call family members and have short-term and long term conjugal meetings. The number of conjugal meetings differs according to the type of facilities.
Darakhvelidze added there is a shop in the penitentiary establishment where disabled prisoners can purchase different items in accordance to the law. The disabled prisoners serving their terms in closed facilities can purchase products in the prison shop with the assistance of other prisoners working in the economic unit. Every prison has library which is updated periodically; there are audio-books in the libraries.
Public Defender Ucha Nanuashvili said although much was improved for the past two years in the penitentiary system, the adaptation process of the environment for disabled prisoners need finalization.