მთავარი პროკურორის თქმით, შეწყალების საკითხებთან დაკავშირებული გამოძიების ფარგლებში ქართული ოცნების ორი დეპუტატი დაიკითხა
16 დეკემბერი, 2015
Civil Georgia
პარლამენტის ვიცე–სპიკერი მანანა კობახიძე და პარლამენტის ადამიანის უფლებათა კომიტეტის თავმჯდომარე ეკა ბესელია დაიკითხნენ  იმ გამოძიების ფარგლებში, რომელიც პატიმართა შეწყალების პროცესში ზეგავლენით სავარაუდო ვაჭრობის საქმეს ეხება, განაცხადა მთავარმა პროკურორმა ირაკლი შოთაძემ ორშაბათს.
შეწყალების კომისიის ყოფილმა თავმჯდომარემ, ალეკო ელისაშვილმა, რომელიც ამჟამად   თბილისის საკრებულოს დამოუკიდებელი მაჟორიტარია, განაცხადა გასულ კვირას, რომ შეწყალების კომისიის თავმჯდომარედ მუშაობის პერიოდში ქართული ოცნების „გავლენიანი პოლიტიკოსები“ მასზე ზემოქმედებას ცდილობდნენ კონკრეტული პირებისთვის შეწყალების მოპოვების მიზნით.
ელისაშვილმა, რომელიც შეწყალების კომისიას 2013 წლის ნოემბრიდან 2014 წლის ზაფხულამდე თავმჯდომარეობდა, უარი თქვა ამ „გავლენიანი პოლიტიკოსების“ საჯაროდ დასახელებაზე, თუმცა ქართული ოცნების ორი დეპუტატის – ეკა ბესელიასა და მანანა კობახიძის შესახებ ამ კონტექსტში ქართულ პრესაში გაჟონა.
გაზეთი „კვირის პალიტრა“ წერდა ორშაბათს, რომ დეპუტატები ბესელია და კობახიძე „დაჟინებით“ ითხოვდნენ შეწყალების საქმის დაძრას ხუთიდან იმ ერთ-ერთ მსჯავრდებულთან მიმართებაში, რომლებსაც ხანგრძლივი პატიმრობა აქვთ მისჯილი 2010 წლის ე.წ. „კოკაინის საქმესთან“ დაკავშირებით, რომელზეც მაშინ შსს–მგანაცხადა, რომ „საერთაშორისო ნარკოკარტელს“ უკავშირდებოდა. მსჯავრდებულები არ შეიწყალეს, რადგანაც ისინი საჭირო კრიტერიუმებს ვერ აკმაყოფილებდნენ.
ელისაშვილმა 14 დეკემბერს პროკურატურაში ხელმეორედ დასაკითხად შესვლამდე ჟურნალისტებს განუცხადა, რომ „არც ვადასტურებ და არც უარვყოფ“ იმას, რომ მისი განცხადებები „კოკაინის საქმეს“ ეხებოდა.
მან კიდევ ერთხელ გაიმეორა თავისი ბრალდება, რომ 200 000 აშშ დოლარი გადაუხადეს ავანსად ქრთამის სახით პოლიტიკოსებს კონკრეტული პატიმრების შეწყალების ლობირებისთვის. მან ასევე განაცხადა, რომ გამომძიებლებს მობილური ტელეფონი მიუტანა, სადაც ამ პოლიტიკოსების „ისტერიული მესიჯები“ ინახება.
ბესელიამაც და კობახიძემაც უარყვეს შეწყალების კომისიაზე ზეწოლის შესახებ ბრალდებები და მას მომავალი საპარლამენტო არჩევნების წინ „ბინძური კამპანია“ და „პოლიტიკური ავანტიურა“ უწოდეს. მათ არ დააკონკრეტეს, თუ ვინ დგას მათ წინააღმდეგ ამ სავარაუდო კამპანიის უკან.
თუმცა, მანანა კობახიძემ დაადასტურა მისი ინტერესი „კოკაინის საქმესთან“ დაკავშირებული  მსჯავრდებული პირების მიმართ, რადგანაც ის ხუთი წლის წინ მიმდინარე სასამართლო პროცესზე მათი ადვოკატი იყო. მისი თქმით, მას მიაჩნდა და ახლაც მიაჩნია, რომ ეს საქმე შეთითხნილი იყო.
„ისინი [მსჯავრდებულები] ითხოვდნენ შეწყალებას, მიმართავდნენ შეწყალების კომისიას და რა თქმა უნდა, მომმართეს მეც, როგორც მათ ყოფილ ადვოკატს და მე მივმართე პრეზიდენტსაც და შეწყალების კომისიასაც ... მე აბსოლუტურად ლეგიტიმურად მქონდა იმის უფლება, რომ მომეკითხა საქმის მიმდინარეობა“, – განაცხადა მან.
მან ასევე დაადასტურა, რომ კომისიას თხოვდა განაცხადის შესწავლას, რათა ეს საქმე „თაროზე არ შემოდებულიყო“.
კობახიძის თქმით, მას არასდროს გაუგზავნია არც ელისაშვილისთვის და არც ვინმე სხვისთვის მუქარის ან ზეწოლის შემცველი რაიმე შეტყობინება.
მანანა კობახიძემ განაცხადა, რომ ეს მის და შესაძლოა სხვების მიმართაც „კარგად დაგეგმილი ბინძური კამპანიაა“.
დეპუტატმა ეკა ბესელიამ ასევე უარყო ბრალდებები და განაცხადა, რომ მას ეყოფა „ნებისყოფა, გამოცდილება, გამძლეობა და პროფესიული უნარ–ჩვევები იმისთვის, რომ ბოლომდე მივიყვანოთ ეს საქმე“.
მისი თქმით, საზოგადოებამ თავად უნდა განსაჯოს, სად არის სიმართლე და შეაფასოს, თუ რა პოლიტიკური პროცესი ან ავანტიურა მიმდინარეობს წინასაარჩევნო კამპანიის დაწყების პროცესში.
კობახიძემაც და ბესელიამაც განაცხადეს, რომ ისინი საკუთარი ინიციატივით მივიდნენ პროკურატურაში, რათა ყველა საჭირო ინფორმაცია მიეწოდებინათ.
„ჩვენ პირველ რიგში ვართ დაინტერესებული და ყველაფერს ვაკეთებთ იმისთვის, რომ ობიექტურად მოხდეს გამოძიება“, – განაცხადა ეკა ბესელიამ.
მთავარმა პროკურორმა ირაკლი შოთაძემ განუცხადა ჟურნალისტებს 14 დეკემბერს, რომ ორი დეპუტატი უკვე დაკითხეს.
„დაგიდასტურებთ, რომ დაკითხულები არიან გამოძიების მიერ დეპუტატები მანანა კობახიძე და ეკა ბესელია. ასევე დაკითხულია უკვე 20–მდე მოწმე“, – განაცხადა მან და დასძინა, რომ მთელი რიგი საგამოძიებო მოქმედებებია კიდევ განსახორციელებელი და მხოლოდ ამის შემდეგ მიაწვდის პროკურატურა საზოგადოებას დეტალურ ინფორმაციას.

Vice-Speaker of Parliament Manana Kobakhidze and chairperson of parliamentary committee for human rights Eka Beselia have been questioned as part of ongoing investigation into alleged influence peddling in the process of inmates’ pardoning, chief prosecutor Irakli Shotadze said on Monday.
Former chairman of the presidential pardon commission, Aleko Elisashvili, who is now an independent member of the Tbilisi City Council, claimed last week that “influential politicians” from the GD coalition were trying to exert undue influence on him for the purpose of recommending the preterm release of certain inmates.
Elisashvili, who chaired the commission from November, 2013 before mid-2014, has declined for now to publicly name those “influential politicians”; but names of two senior lawmakers from the GD coalition – Eka Beselia and Manana Kobakhidze – have emerged in the Georgian press recently.
The Georgian weekly newspaper, Kviris Palitra, reported on Monday that MPs Beselia and Kobakhidze were “persistently” asking for making progress in pardoning of one of the five convicts, who are serving lengthy prison terms for the 2010 case involving what the Interior Ministry at the time said was trafficking of large amount of cocaine. Convicts in question were not given pardon as they were failing to meet eligibility criteria.
“I neither confirm nor deny that it was about the cocaine case,” Elisashvili told journalists on December 14 before appearing for second time before prosecutors to give additional testimony.
Elisashvili again reiterated his allegation that USD 200,000 was paid in advance as a bribe to politicians in question in exchange for lobbying to grant the pardon to specific inmates. He also said that he brought before investigators his cell phone, where “hysterical messages” from politicians in question are stored.
Both MP Beselia and MP Kobakhidze have denied allegations of exerting undue pressure on the presidential pardon commission as “dirty campaign” and “political adventurism” ahead of next year’s parliamentary elections. They did not elaborate who was behind this alleged campaign against them.
MP Kobakhidze, however, did confirm showing interest to the “cocaine case” convicts as she was their defense lawyer during the trial five years ago. She said that she believed and still believes that the case was “fabricated”.
“They [convicts] were asking for pardon and they also appealed to me in my capacity of their former defense lawyer… I appealed to the President, as well as to the pardon commission… As a member of parliament it’s my duty to react on any appeal from inmates related to their rights,” MP Kobakhidze said.
She also confirmed asking then chairman of the pardon commission for this application for pardon of “cocaine case” convicts “not to be shelved.”
“I had a legitimate right to inquire about proceeding [of the application],” she said.
“I have never sent a message containing threat, intimidation, and pressure, either to Elisashvili or someone else,” MP Kobakhidze said.
“I think this is a well-planned dirty campaign personally against me and possibly against some others,” she said. “There will be more such mudslinging as the elections are approaching.”
MP Eka Beselia also denied allegations and said that she has “enough patience, experience, endurance and professional skills” to follow this case to the end.
“Let the public then judge where the truth is and assess what kind of political process or adventurism is being stirred at the start of this pre-election campaign,” MP Beselia said.
Both Kobakhidze and Beselia said that they appeared before prosecutors upon their own initiative to provide them with all the relevant information.
“Objective investigation is first of all in our interest,” MP Beselia said.
Chief prosecutor, Irakli Shotadze, told journalists on December 14 that the two lawmakers were questioned.
“I can confirm that MPs Manana Kobakhidze and Eka Beselia have been questioned by the investigation along with about 20 other witnesses,” he said.
“Number of investigative measures has yet to be undertaken and after completion of this process we will provide detailed information to the public,” Shotadze added.