არა „შემსრულებელ“ მოსამართლეებს!
15 დეკემბერს საპროტესტო აქცია გაიმართა საქართველოს იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს შენობის წინ, სადაც საქართველოს ადვოკატთა ასოციაციის წევრებმა და დამოუკიდებელი და გამჭვირვალე მართლმსაჯულებისათვის ერთ კოალიციაში გაერთიანებული არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლებმა ტრანსპარანტები მიიტანეს და მოსამართლეთა შესარჩევ კონკურსში იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს მდივნის ლევან მურუსიძის მონაწილეობა გააპროტესტეს.
ლევან მურუსიძეს, რომელსაც 2016 წლის აპრილში უზენაესი სასამართლოს მოსამართლეობის 10-წლიანი ვადა ეწურება, სააპელაციო სასამართლოს მოსამართლეობა სურს. ლევან მურუსიძის სახელს უკავშირდება სანდრო გირგვლიანის მკვლელობაში ბრალდებულებისათვის სასჯელის შემსუბუქება და სულხან მოლაშვილისათვის გამამტყუნებელი განაჩენის გამოტანა.
საპროტესტო აქციის ორგანიზატორებს იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს შენობის წინ მიტანილი ჰქონდათ ტრანსპარანტები: „არა „შემსრულებელ“ მოსამართლეებს“, „მართლმსაჯულება რუხი კარდინალის გარეშე“, „გაიტანეთ მურუსიძე“ და სხვა... ადვოკატთა ასოციაციის თავმჯდომარის ზაზა ხატიაშვილის თქმით, სწორედ ლევან მურუსიძე იქცა უსამართლობის მთავარ ინსტრუმენტად მართლმსაჯულების სისტემაში: „ლევან მურუსიძე არის მოსამართლე, რომელმაც გირგვლიანის საქმეზე ხელი მოაწერა გადაწყვეტილებას. ლევან მურუსიძე იყო მოსამართლე, რომელმაც ნაწამებ გიორგი მიქიაშვილის საქმეში 24 საათში რომ უნდა დაენიშნა ექსპერტიზა, 41 დღის დაგვიანებით განიხილა საქმე. ლევან მურუსიძე ფიგურირებდა სულხან მოლაშვილის საქმეში“.
აქციის მონაწილეთა შორის იყო ადამიანის უფლებათა ცენტრის აღმასრულებელი დირექტორი ალეკო ცქიტიშვილი, რომელიც დაესწრო ასევე იუსტიციის უმაღლეს საბჭოში გამართულ გასაუბრებას მოსამართლეობის კანდიდატებთან. გასაუბრების დროს ლევან მურუსიძეს სწორედ იმ გახმაურებული საქმეების შესახებ დაუსვეს კითხვები, რომელთა გამო არასამთავრობო სექტორი მის კონკურსში მონაწილეობას აპროტესტებს.
„მისი ნალაპარაკევიდან ისე გამოვიდა, რომ ლევან მურუსიძე თავს მიიჩნევს მსხვერპლად, ამ ამპლუაში წარმოგვიდგენს თავს და ამბობს, რომ იყო პოლიტიკური გადაწყვეტილებების მსხვერპლი, ანუ კანონმდებლობა იმგვარად იყოო დაწერილი, რომ სამოსამართლო პრაქტიკის სამართლიანად განხორციელება ვერ ხერხდებოდა“, - უთხრა ალეკო ცქიტიშვილმა რადიო თავისუფლებას.
ალეკო ცქიტიშვილის თქმით, ლევან მურუსიძემ ეს არგუმენტი მოიტანა გირგვლიანის მკვლელობაში ბრალდებულთათვის სასჯელის შემსუბუქების თაობაზე დასმული კითხვის პასუხად, თუმცა, ალეკო ცქიტიშვილის თქმით, ლევან მურუსიძეს დამაჯერებელი პასუხის გაცემა ასევე გაუჭირდა სულხან მოლაშვილისა და გიორგი მიქიაშვილის საქმეებზე: „გვახსოვს ეს საქმე, ჟურნალისტ ნინო მიქიაშვილის ძმაზეა საუბარი, რომელიც დაკავებისას სასტიკად გალახეს და აწამეს, შეურყიეს ჯანმრთელობა ახალგაზრდა ბიჭს. მაშინ ადვოკატებმა მოითხოვეს ექსპერტიზის ჩატარება, თუმცა ექსპერტიზა იმდენად გვიან ჩატარდა, რომ მას აზრი აღარ ჰქონდა, რაც სტრასბურგის სასამართლომ მიუთითა თავის გადაწყვეტილებაში. ასევე საინტერესო იყო მოლაშვილის საქმეზე მიღებულ გადაწყვეტილებასთან დაკავშირებით რაც ბრძანა, რომ დარწმუნებული იყო, რომ მოლაშვილი წაყენებულ ბრალდებაში დამნაშავე იყო და განაჩენი გამოიტანა ამ შინაგანი რწმენის მიხედვით, თუმცა აშკარაა, რომ მტკიცებულებები, რომლებიც უკანონოდ - ამ შემთხვევაში, წამებით - იქნა მოპოვებული, არ უნდა გაეზიარებინა და ამიტომ არ უნდა გამოეტანა გამამტყუნებელი განაჩენი“.
ალეკო ცქიტიშვილის თქმით, ყველა ამ შეკითხვაზე გაცემული იქნა პასუხები, რომელთა დამაჯერებლობამ არ დააკმაყოფილა გასაუბრებაზე მყოფი სამოქალაქო სექტორის დიდი ნაწილი. მათ შორის იყო ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის ხელმძღვანელი ანა ნაცვლიშვილი: „ეს იყო დადგმული ღონისძიება, რომელიც ერთადერთ მიზანს ემსახურებოდა, რომ არასამთავრობო ორგანიზაციების თვალში მომხდარიყო ლევან მურუსიძის ლეგიტიმაცია და მეტი არაფერი. ამ მოქმედებით საბჭომ მას მისცა შესაძლებლობა, რომ ის, რასაც აკეთებდა და რაც იყო უკანონო და უსამართლო წლების განმავლობაში, წარმოჩენილიყო როგორც სწორი, სამართლებრივი თვალსაზრისით. რა თქვა დღეს ლევან მურუსიძემ? თქვა, რომ ის იყო ცუდი კანონების მსხვერპლი და მას არაფრის გაკეთება არ შეეძლო. ამით მან თქვა, რომ, ხვალ რომ საქართველოში დამყარდეს დიქტატურა, ის ამ დიქტატურას ხელს მოაწერს და სამართლებრივად შეფუთავს“.
თუმცა ბრალდებების პასუხად თავად ლევან მურუსიძე ამბობს, რომ ყველა კითხვას არგუმენტირებულად უპასუხა: „საბჭოს წევრებს მე ავუხსენი ჩემი დამოკიდებულება კონკრეტულ საქმეებთან დაკავშირებით და ვფიქრობ, რომ არგუმენტირებული პასუხი გავეცი და დანარჩენი უკვე საბჭოს გადასაწყვეტია. იმედი მაქვს, რომ საბჭოს მოსამართლე წევრები მხარს დამიჭერენ“.
სულ იუსტიციის უმაღლეს საბჭოში 14 წევრია. მათ შორის რვა მოსამართლეა, ოთხი პარლამენტის, ხოლო ერთიც პრეზიდენტის მიერაა დანიშნული. მეთოთხმეტე წევრია უზენაესი სასამართლოს თავმჯდომარე. იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს ინფორმაციით, მოსამართლეთა კონკურსში 104 კანდიდატი იღებს მონაწილეობას, თუმცა კონკურსი 61 ადგილზეა გამოცხადებული.
არასამთავრობო ორგანიზაცია „საერთაშორისო გამჭვირვალობა - საქართველოს“ ხელმძღვანელის ეკა გიგაურის თქმით, კრიტიკას ვერ უძლებს ვერც მოსამართლეების დანიშვნის წესი და ვერც მისი გამჭვირვალობის ხარისხი.
„დღეს ჩვენ ვართ იმ მოცემულობის წინაშე, რომ მოსამართლეების დაწინაურების ან დანიშვნის დროს იუსტიციის უმაღლესი საბჭო არ ხელმძღვანელობს იმ კრიტერიუმებით, რომელიც არის აუცილებელი იმისთვის, რომ დადგინდეს ყველაზე ღირსეული იმ კანდიდატებიდან, რომლებმაც შემოიტანეს განაცხადი კონკურსში მონაწილეობისთვის. ერთი მხრივ, სისტემისთვის მნიშვნელოვანი იყო, რომ არ მომხდარიყო ყველა მოსამართლის გათავისუფლება და, მეორე მხრივ, ყველას მოლოდინი იყო, რომ როცა დაიწყებოდა კონკრეტული მოსამართლეების დაწინაურების ან დანიშვნის პროცესი, ეს ყველაფერი ასევე გათვალისწინებული იქნებოდა, მაგრამ, როგორც ჩანს, ამ შემთხვევაშიც არ არის პოლიტიკური ნება, რომ მაქსიმალურად გამჭვირვალედ მიმდინარეობდეს პროცესი და ღირსეული კანდიდატები დარჩნენ სისტემაში“, - უთხრა ეკა გიგაურმა რადიო თავისუფლებას.

No to Obedient Judges!
On December 15, protest rally was held in front of the office of the High Council of Justice of Georgia, where members of the Georgian Young Lawyers’ Association and representatives of the NGOs unified under the Coalition for Independent and Transparent Judiciary, brought banners and protested participation of the HCJ Secretary Levan Murusidze in the competition of judges.
In April 2016, Levan Murusidze’s 10-year term on the position of the judge at the Supreme Court of Georgia will expire and now wishes to be a judge at the Appeal Court. Levan Murusidze is associated with the reduced sentences for the convicts in the murder of Sandro Girgvliani and guilty verdict against Sulkhan Molashvili, former head of the Chamber of Control.
Organizers of the protest rally brought banners in front of the HCJ building: “No to Obedient Judges,” “Justice without Grey Cardinals,” “Take Murusidze Away,” etc.
Chairman of the Bar Association Zaza Khatiashvili said Levan Murusidze was the main leverage of injustice in the judiciary system. “Levan Murusidze is a judge, who signed illegal decision on Girgvliani’s case; who discussed the case of tortured Giorgi Mikiashvili 41 days later though he had to schedule forensic expertise within 24 hours. Levan Murusidze participated in the court proceedings against Sulkhan Molashvili.”
Executive director of Human Rights Center Aleko Tskitishvili also participated in the demonstration; he also attended the interview process with the candidates in the HCJ. During the interview Levan Murusidze was asked about the cases, for what the civil sector protests his participation in the competition.
“He tried to expose himself as a victim when answering the questions and claimed that he was victim of political decisions and the law did not allow him to implement the judiciary practice in fair manner,” Aleko Tskitishvili told Radio Liberty.
According to him, Levan Murusidze justified his activities with the abovementioned arguments when commenting on the reduced imprisonment term for the convicts in the murder of Sandro Girgvliani; however Aleko Tskitishvili said Levan Murusidze could not present credible arguments about the cases of Sulkhan Molashvili and Giorgi Mikiashvili. “We remember Mikiashvili’s case. He was brother of journalist Nino Mikiashvili, who was brutally beaten and tortured by police officers during detention; the young man had serious injuries. The lawyers requested expertise but it was so delayed that it was already useless to conduct any expertise on him when it was scheduled. This fact was mentioned in the decision of the Strasbourg Court. It is also interesting what he said about Molashvili’s case: he said he was convinced that Molashvili was guilty in the imposed charge and passed the verdict in accordance to his personal belief. However, it is obvious that he had to decline the evidence, which were obtained by prosecutor illegally – through torture, and should not have passed guilty verdict based on that evidence.”
Aleko Tskitishvili said the candidate answered questions but big part of the civil society attending the interview process was not satisfied with his answers. Among them was Ana Natsvlishvili, chairwoman of the GYLA. “It was staged performance, which aimed to legitimate Levan Murusidze before the civil society organizations. With this action, the HCJ allowed Murusidze to present all his past illegal and unjust activities as correct and just. What did Levan Murusidze say today? He said he was victim of bad laws and he could not do anything. It means if tomorrow we will have dictatorship in Georgia, he will legitimize it too.”
In response to these arguments, Levan Murusidze said he gave well-argumented answers to all questions. “I explained my attitude towards concrete cases to the Council members and I believe my answers were argumented. Now the Council shall make decision. I hope the Council members will support my candidature.”
There are 14 members in the High Council of Justice. Among them 8 members are judges, 4 members were appointed by the parliament and 1 by the President. Chairwoman of the Supreme Court of Georgia is the 14th member of the Council. According to the HCJ 104 applicants participate in the competition for 61 vacant places.
Head of the Transparency International – Georgia Eka Gigauri said neither the appointment rule nor transparency of the process can handle criticism.
“Today we saw that when promoting or appointing judges the Council does not act in accordance to the criteria which are necessary to select the most honorable candidates among applicants. On one side, it was important for the system not to dismiss all judges from courts but on the other side everybody expected that the Council will consider all aspects when appointing or promoting concrete judges. But as we see it is not a political will now to make the process transparent and keep worthy candidates in the system,” Eka Gigauri told Radio Liberty.