ადამიანის უფლებათა ცენტრი მოითხოვს, ეკა ბესელიამ დაუყოვნებლივ დატოვოს საპროკურორო საბჭო
ადამიანის უფლებათა ცენტრისთვის საინფორმაციო საშუალებებიდან ცნობილი გახდა, რომ პარლამენტის ადამიანის უფლებათა დაცვის კომიტეტის თავმჯდომარემ, ეკა ბესელიამ შეწყალების კომისიის ყოფილი თავმჯდომარის, ალეკო ელისაშვილის წინააღმდეგ სასამართლოში სარჩელი შეიტანა. დეპუტატი მოითხოვს, ალეკო ელისაშვილმა უარყოს ის განცხადებები, რაც ეხებოდა შეწყალების კომისიის თავმჯდომარედ მუშაობის პერიოდში მასზე ზეწოლის ფაქტებს.
ალეკო ელისაშვილის ინტერესებს ადამიანის უფლებათა ცენტრი დაიცავს. დაცვის კონკრეტული სტრატეგია დაიგეგმება სარჩელის გაცნობის შემდეგ. ამ ეტაპზე კი ადამიანის უფლებათა ცენტრი მოითხოვს, ადამიანის უფლებათა დაცვის კომიტეტის თავმჯდომარემ დაუყოვნებლივ დატოვოს საპროკურორო საბჭო.
ეკა ბესელიას მიერ ალეკო ელისაშვილის წინააღმდეგ სასამართლოში სარჩელის შეტანის შემდეგ კიდევ უფრო მეტად გამოიკვეთა ინტერესთა კონფლიქტი და პროკურატურაში მიმდინარე საგამოძიებო პროცესზე ზეგავლენის საფრთხე, რაზეც ადამიანის უფლებათა ცენტრი და სხვა არასამთავრობო ორგანიზაციები ცოტა ხნის წინ გავრცელებულ ერთობლივ განცხადებაში მიუთითებდნენ1. ამავე, განცხადებაში, ასევე, აღნიშნული იყო, რომ საპროკურორო საბჭოს ძირითადი მიზანია საქართველოს პროკურატურის დამოუკიდებლობისა და გამჭვირვალობის უზრუნველყოფა და პროკურატურის ფუნქციების ეფექტურად განხორციელების ხელშეწყობა.
შესაბამისად, ადამიანის უფლებათა ცენტრი მოითხოვს, ეკა ბესელიამ დაუყოვნებლივ დატოვოს საპროკურორო საბჭო, რათა მისი მხრიდან საფრთხე არ შეექმნას პროკურატურაში საგამოძიებო პროცედურების ობიექტურად და პოლიტიკური გავლენის გარეშე წარმართვას.

Human Rights Center Requests MP Eka Beselia to Immediately Quit the Prosecutors Council
Human Rights Center has learned from the news reports of different media sources that chairwoman of the Human Rights Committee of the Parliament Eka Beselia has lodged a lawsuit against former chairman of the Pardon Commission Aleko Elisashvili at the court. The MP requests Aleko Elisashvili to deny the allegation that he was under oppression when working on the position of the chairman of the pardon commission.
Human Rights Center will defend interests of Aleko Elisashvili at the court. Concrete strategy of defense will be planned after the lawyer studies the lawsuit. At this stage, Human Rights Center requests that chairwoman of the Human Rights Committee at the Parliament quitted the Prosecutors Council.
After MP Eka Beselia appealed the Court against Aleko Elisashvili, the interest conflict and threat that she may influence the ongoing investigation process in the prosecutor’s office have become more evident as it was underlined in the joint statement of Human Rights Center and other NGOs short time ago.2 It was underlined in the statement that the main purpose of the Prosecutors Council is to ensure independence and transparency of the Prosecutor’s Office of Georgia and to promote effective implementation of the prosecutor’s office’s functions.
Considering the abovementioned, Human Rights Center requests MP Eka Beselia to immediately quit the prosecutors council to avoid threat of impartial investigative procedures and political influence over the process in the prosecutor’s office.