ევროპარლამენტმა საქართველოს, მოლდოვას და უკრაინის შესახებ რეზოლუცია მიიღო
ევროპარლამენტმა 21 იანვარს მიიღო რეზოლუცია, სადაც მიესალმება საქართველოს პროგრესს ევროკავშირთან ვიზების ლიბერალიზაციის გზაზე და იმედოვნებს, რომ უვიზო რეჟიმი გადაუდებლად მიენიჭება მას, თუმცა ამავე დროს, მოუწოდებს საქართველოს ხელისუფლებას, რომ უზრუნველყოს მედია პლურალიზმი, მართლმსაჯულების მეტი დამოუკიდებლობა და თავიდან აიცილოს პოლიტიკური პოლარიზაცია.
რეზოლუცია „ასოცირების შეთანხმებები/ღრმა და ყოვლისმომცველი თავისუფალი სავაჭრო სივრცეები საქართველოსთან, მოლდოვასთან და უკრაინასთან“, რომლის მიღებასაც ერთი დღით ადრე დებატები უძღოდა წინ, სამივე პარტნიორი ქვეყანის ევროპულ მისწრაფებებს აღიარებს და რეფორმების გაგრძელებისკენ მოუწოდებს.
საქართველოსთან მიმართებაში, რეზოლუცია ვიზალიბერალიზაციის სამოქმედო გეგმის ფარგლებში განხორციელებულ რეფორმებში პროგრესს მიესალმება და „საქართველოს ხელისუფლების მიერ ამ კუთხით გამოვლენილ ვალდებულებებს აქებს“.
რეზოლუციაში ასევე ნათქვამია, რომ ევროპარლამენტი „ელის [ევროპული] საბჭოსგან და წევრი ქვეყნებისგან, რომ უვიზო მიმოსვლის რეჟიმს გადაუდებლად მისცემენ ორ ქვეყანას [საქართველოს და უკრაინას]“.
აღნიშნავს რა მედიის თავისუფლების მნიშვნელობას, რეზოლუცია წუხილს გამოთქვამს „იმ არასახარბიელო ეფექტის გამო, რასაც  რუსთავი 2“-ის მსგავსი საქმეები ახდენენ მედია პლურალიზმზე“ და მოუწოდებს ხელისუფლებას „უზრუნველყოს მედია პლურალიზმი, სარედაქციო დამოუკიდებლობა და მედია მფლობელობის გამჭვირვალეობა, განსაკუთრებით 2016 წლის საპარლამენტო არჩევნების წინ“.
დოკუმენტი მხარდაჭერას გამოხატავს საქართველოს მთავრობის იმ შეთავაზების მიმართ, რომელიც ევროპის ადამიანის უფლებათა სასამართლოსა და ევროსასამართლოს ყოფილი მოსამართლეებისგან შემდგარი მაღალი დონის საექსპერტო მისიის მოვლინებას ისახავს მიზნად „რუსთავი 2“-ის საკუთრებაზე მიმდინარე სასამართლო დავის მონიტორინგისთვის.
ხაზგასმულია რა, რომ სასამართლო პროცესები უნდა იყოს „გამჭვირვალე, მიუკერძოებელი და პოლიტიკური მოტივაციისაგან თავისუფალი“, დოკუმენტი ასევე მოუწოდებს საქართველოს, რომ „განაგრძოს და სრულყოფილად განახორციელოს მართლმსაჯულების სისტემის რეფორმა, მათ შორის მისი დამოუკიდებლობის გაძლიერების და პროკურატურის დეპოლიტიზაციის კუთხით“.
„[ევროპარლამენტი] შეშფოთებული რჩება პროკურატურის ანგარიშვალდებულების ნაკლებობის და იმ ბუნდოვანი კრიტერიუმის გამო, რომლის საფუძველზეც პროკურორები და გამომძიებლები ინიშნებიან; მოუწოდებს განაგრძოს მცდელობები  სრული დამოუკიდებლობის, ეფექტურობის, მიუკერძოებლობისა და პროფესიონალიზმის მისაღწევად სასამართლო სისტემაში, პროკურატურაში, შინაგან საქმეთა სამინისტროსა და ახლად შექმნილ  [სახელმწიფო] უსაფრთხოების სამსახურში, მათ შორის ამ ორი უკანასკნელის საქმიანობაზე საპარლამენტო მეთვალყურეობის გზით; წუხილს გამოთქვამს წინასწარი პატიმრობის გადაჭარბებული გამოყენების გამო, განსაკუთრებით პოლიტიკური ფიგურების და აქტივისტების მიმართ, რაც გამონაკლისი ზომა უნდა იყოს, რომელიც მხოლოდ გადაუდებელი და მკაფიო აუცილებლობის პირობებში უნდა იქნას გამოყენებული“, - ნათქვამია რეზოლუციაში.
ახსენებს რა ვენეციის კომისიის განცხადებას საკონსტიტუციო სასამართლოს მოსამართლეების წინააღმდეგ განხორციელებულ „შეუსაბამო ზეწოლაზე“, რეზოლუცია პროექტი მოუწოდებს მთავრობას „შესაბამისი ქმედებები განახორციელოს, მათ შორის მიიღოს ადეკვატური ზომები სასამართლოს წარმომადგენლებისა და მათი ოჯახის წევრების დასაცავად, სრულად გამოიძიოს დაშინების ყველა შემთხვევა და დამნაშავეებს პასუხი აგებინოს“.
რეზოლუციაში ასევე ნათქვამია, რომ „ნებისმიერი პოლიტიკური პარტიის წევრთა მიმართ განხორციელებული ძალადობის ნებისმიერი შემთხვევა სწრაფად და ზედმიწევნით უნდა იქნას გამოძიებული“; დოკუმენტი მოუწოდებს „ყველა პოლიტიკურ ძალას საქართველოში გააუმჯობესოს პოლიტიკური კლიმატი დაპირისპირებისა და პოლარიზაციის თავიდან არიდების გზით და უზრუნველყოს პარტიათა შორის დიალოგი დემოკრატიისა და კანონის უზენაესობის გაძლიერების ინტერესებიდან გამომდინარე“.
რეზოლუცია სამართლებრივ და საკონსტიტუციო რეფორმის, ადამიანის უფლებათა საკითხებში საქართველოში ევროკავშირის მაშინდელი სპეციალური მრჩევლის თომას ჰამარბერგის მიერ 2013 წელს მომზადებულ ანგარიშში ასახული რეკომენდაციების სრულად შესრულებისკენაც მოუწოდებს. დოკუმენტში ასევე მოხსენებულია სახელმწიფო შესყიდვების ერთიანი ელექტრონული სისტემა, რამაც „არსებითად გაზარდა გამჭირვალობა, ეფექტურობა და ანგარიშვალდებულება - კორუფციის წინააღმდეგ ბრძოლის ეს წამყვანი ფაქტორები“.
იმავდროულად, რეზოლუცია იმეორებს მხარდაჭერას საქართველოს, მოლდოვასა და უკრაინის ტერიტორიული მთლიანობის მიმართ და მოუწოდებს „რუსეთის ფედერაციას დაასრულოს ყირიმის ოკუპაცია და დაუყოვნებლივ შეწყვიტოს ყველა პირდაპირი თუ ირიბი ჩარევა უკრაინაში მიმდინარე კონფლიქტში, ისევე როგორც საქართველოსა და მოლდოვაში არსებულ გაყინულ კონფლიქტებში“.

The European Parliament adopted on January 21 resolution on implementation of Association Agreements and deep and comprehensive free trade treaties with Georgia, Moldova and Ukraine.
The resolution, which was preceded by debates a day earlier, acknowledges the European aspirations of the three countries and calls on them to pursue reforms.
Specifically on Georgia, the resolution welcomes the progress made in reforms envisaged by the visa liberalisation action plan with the EU and “commends the commitment shown in this regard by the Georgian authorities.”
Stressing the importance of media freedom, the resolution expresses concern about “the adverse effects on media plurality of cases such as that of the Rustavi 2” and calls on the authorities “to guarantee media pluralism, editorial independence and transparent media ownership, especially on the eve of the 2016 parliamentary elections.”
It expresses support to the proposal put forth by the Georgian authorities of sending an expert mission of high level advisers, comprising of retired judges of the European Court of Justice and the European Court of Human Rights, “to oversee the ongoing case regarding Rustavi 2” ownership dispute.
Emphasizing that judicial proceedings should be “transparent, impartial and free from political motivation”, the resolution calls on Georgia “to continue, and fully implement, the reform of the judiciary, including by strengthening its independence and depoliticising the Prosecutor’s Office.”
“[The European Parliament] remains concerned about the lack of accountability of the Prosecutor’s Office and the blurred criteria according to which prosecutors and investigators are appointed; calls for continued efforts towards full independence, efficiency, impartiality and professionalism in the judiciary, the Prosecutor’s Office, the Ministry of the Interior and the newly established [State] Security Service, including parliamentary scrutiny of the activities of the latter two; is concerned about the extensive use of pre-trial detention, especially of political figures and activists, which should be an exceptional measure applied only under urgent and clear circumstances,” reads the resolution.
Recalling the statement of by the Venice Commission of the Council of Europe on “the undue pressure exerted on judges of the Constitutional Court”, the resolution calls on the government to take “appropriate action, including adequate measures to protect the members of the court and their families, to investigate fully all acts of intimidation and to bring the perpetrators to justice.”
It says also that “any act of violence against members of any political party should be promptly and thoroughly investigated” and calls on “all political forces in Georgia to improve the political climate by avoiding confrontation and polarisation and ensuring cross-party dialogue in the interest of strengthening democracy and the rule of law.”
The resolution calls for the full implementation of the recommendations laid out in a 2013 report, “Georgia in Transition”, by then EU special adviser on legal reforms and human rights in Georgia Thomas Hammarberg. The draft also notes Georgia’s e-procurement system, which, it says, has “substantially increased transparency, efficiency and accountability – key factors in the fight against corruption.”
The draft also says that the European Parliament “expects the [European] Council and the Member States to proceed to grant the two countries [Georgia and Ukraine] a visa-free travel regime without delay.”
Reiterating support for territorial integrity of Georgia, Moldova and Ukraine, the resolution “calls on the Russian Federation to end its occupation of Crimea, and to put an immediate end to all direct or indirect involvement in the ongoing conflict in Ukraine, as well as in the frozen conflicts in Georgia and Moldova.”