მიმართვა ჯაშუშობის ბრალდებით გასამართლებული პოლიტპატიმრების საქმეებზე გრიფის „საიდუმლო“ მოხსნის თაობაზე
26 იანვარი, 2016
ადამიანის უფლებათა ცენტრი ჯაშუშობის ბრალდებით გასამართლებულ პოლიტპატიმართა და ე.წ. ფოტორეპორტიორების საქმეზე გრიფის - „საიდუმლო“ მოხსნას მოითხოვს.
2013 წლის იანვარში, საქართველოს პარლამენტის მიერ პოლიტპატიმრებად ცნობილი პირები „ამნისტიის შესახებ“ კანონის საფუძველზე, სასჯელაღსრულების დაწესებულებებიდან გათავისუფლდნენ. პოლიტპატიმართა შორის არიან ჯაშუშობის ბრალდებით გასამართლებული პირები, რომლებიც დღემდე უშედეგოდ ითხოვენ სამართლებრივ რეაბილიტაციას და მათი საქმეების გასაჯაროებას.
ადამიანის უფლებათა ცენტრი სამართლებრივად შეუსაბამოდ მიიჩნევს ერთ სამართლებრივ მოცემულობაში, ერთი მხრივ, პოლიტპატიმრების სტატუსის მქონე პირთა არსებობას  და  მეორე მხრივ, მათ მიმართ გამოტანილ განაჩენებზე „საიდუმლო“ გრიფის მოქმედების გაგრძელებას.
ადამიანის უფლებათა ცენტრი თვლის, რომ წინა ხელისუფლების პირობებში პოლიტიკური მოტივებით გასამართლებულ პირთა საქმეების გადახედვა და „საიდუმლო“ გრიფის მოხსნა პოლიტპატიმართა რეაბილიტაციისათვის გადაუდებელ აუცილებლობას წარმოადგენს. ამავე დროს, არიან ადამიანები, რომლებსაც პოლიტპატიმრის სტატუსი არა აქვთ, მაგრამ მათი საქმეებიც პოლიტიკური დევნის ნათელი მაგალითია.
2012 წლის 28 დეკემბრის „ამნისტიის შესახებ“ საქართველოს კანონის 22-ე მუხლის საფუძველზე, ჯაშუშობის ბრალდებით გასამართლებული ვახტანგ მაისაია და ბაკურ კიღურაძე სასჯელაღსრულების დაწესებულებიდან პოლიტპატიმრის სტატუსით გათავისუფლდნენ, მაგრამ მათს საქმეებს დღემდე „საიდუმლო“ გრიფი ადევს. გრიფი „საიდუმლო“ ადევს ფოტორეპორტიორების გახმაურებულ საქმესაც. ფოტორეპორტიორების საქმე კიდევ უფრო რთულია იმ თვალსაზრისით, რომ მათ პოლიტპატიმრის სტატუსიც კი არა აქვთ, რადგან ისინი 2013 წლის ამნისტიის კანონის ამოქმედებამდე განთავისუფლდნენ პატიმრობიდან.
ეს ადამიანები წლებია, უშედეგოდ ითხოვენ მათ საქმეებზე „საიდუმლო“ გრიფის მოხსნას, ამ საქმეების გადახედვას  და სამართლებრივ რეაბილიტაციას.
სამწუხაროდ, ხელისუფლებამ დღემდე ვერ უზრუნველყო ყოფილი პოლიტპატიმრებისა და ფაქტობრივბად, ყოფილი სინდისის პატიმრების - ფოტორეპორტიორების გახმაურებულ საქმეებში მსჯავრდებული პირები დარღვეული უფლების აღდგენის ეფექტური შიდასახელმწიფოებრივი მექანიზმით და მართლმსაჯულების სერიოზული ხარვეზების გამოსწორების შესაძლებლობით, რაც აღნიშნულ პირთა სამართლიან აღშფოთებას იწვევს.
2014 წლიდან ადამიანის უფლებათა ცენტრი შინაგან საქმეთა სამინისტროსგან უშედეგოდ ითხოვს ვახტანგ მაისაიას, ბაკურ კიღურაძისა და ფოტორეპორტიორების გახმაურებული საქმიდან „საიდუმლო“ გრიფის მოხსნას. პასუხი შინაგან საქმეთა სამინისტროდან ადამიანის უფლებათა ცენტრს დღემდე არ მიუღია.
2015 წლის იანვარში, ადამიანის უფლებათა ცენტრმა სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურს და შსს-ს ჯაშუშობის ბრალდებით გასამართლებულ პირთა საქმეებზე „საიდუმლო“ გრიფის მოხსნა კვლავ მოსთხოვა. სამწუხაროდ, ადამიანის უფლებათა ცენტრს პასუხი კვლავ არ მიუღია.
„საიდუმლო“ გრიფის ახსნასთან დაკავშირებით პასუხის მიუღებლობის ან უარყოფითი პასუხის მიღების შემთხვევაში, ადამიანის უფლებათა ცენტრი აპირებს, მიმართოს სასამართლოს.
სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურს და შსს-ს, მოხსნას გრიფი „საიდუმლო“ ჯაშუშობის ბრალდებით გასამართლებული პოლიტპატიმრებისა და ე. წ. ფოტორეპორტიორების საქმეებზე, რათა მათ შემდგომში შეძლონ სამართლებრივი რეაბილიტაცია;
პარლამენტს და მთავრობას, თავისი კომპეტენციის ფარგლებში, მიიღოს სათანადო ზომები ჯაშუშობის ბრალდებით გასამართლებულ პირთა საქმეებზე „საიდუმლო“ გრიფის მოხსნასთან დაკავშირებით.

Address to Remove Top Secret Status from the Cases of Former Political Prisoners Convicted for Espionage
January 26, 2016
Human Rights Center requests removal of Top Secret status from the cases of former political prisoners and photo-reporters, who were convicted for alleged espionage.
In January 2013, the former political prisoners were freed from the penitentiary establishments based on the Amnesty Act of the Parliament of Georgia. Among political prisoners are people, charged for espionage, who still unsuccessfully request legal rehabilitation and publishing of their cases.
Human Rights Center believes it is paradox to have people with the status of former political prisoners on the one hand and on the second hand have Top Secret status on their cases.
Human Rights Center believes it is urgently important to review the cases of people, who were convicted on political grounds during previous government and to remove Top Secret status from their cases. In addition to that, there are people, who still do not have the status but their cases were also obvious example of politically motivated persecution.
On December 28, 2012, based on the Article 22 of the Law of Georgia on Amnesty, Vakhtang Maisaya and Bakur Kiguradze, who was sentenced to imprisonment for espionage, were released from prisoner with the status of political prisoner but their cases are still under the Top Secret status. Famous case of photo-reporters is also Top Secret. The latter is more complicated case because the former convicts still do not have status of former political prisoner, because they were freed from imprisonment before the 2013 Amnesty Act.
These people, for many years, have been requesting to remove top secret status from their cases, re-investigation of their charges and legal rehabilitation.
Unfortunately, the Government has failed to ensure restoration of breached rights of the former political prisoners and former prisoners of conscious – photo-reporters with effective inter-state mechanism and through eradication of serious miscarriages of justice that causes fair astonishment of the former prisoners.
Since 2014, Human Rights Center has been unsuccessfully requesting the Ministry of Internal Affairs to remove top secret status from the cases of Vakhtang Maisaia, Bakur Kiguradze and photo-reporters. The Center has not yet received a response from the MIA.
In January 2015, the Center repeatedly addressed to the State Security Service and MIA to request removal of the top secret status from the cases of former political prisoners but all in vain.
If the relevant authorities will not remove top secret status from the abovementioned cases or give negative answer to the Center, Human Rights Center will appeal to the Court.
The State Security Service and MIA to remove top secret status from the cases of the former political prisoners and photo-reporters convicted for espionage to enable their legal rehabilitation;
The Parliament and Government of Georgia to take measures within their competences with regard to the removal of top secret status from the persons convicted for espionage.