კომუნიკაციების კომისიამ ტელეიმედს სოციალური რეკლამის განთავსების ვალდებულება დააკისრა
კომუნიკაციების კომისიამ "ტელეიმედს" სოციალური რეკლამის განთავსების ვალდებულება დააკისრა საქართველოს კომუნიკაციების მარეგულირებელმა ეროვნულმა კომისიამ "ტელეიმედს" სოციალური რეკლამის განთავსების ვალდებულება დააკისრა. როგორც "ინტერპრესნიუსს" კომუნიკაციების მარეგულირებელი კომისიიდან აცნობეს, კომისიამ შპს "ტელეიმედის" წინააღმდეგ არასამთავრობო ორგანიზაცია "ადამიანის უფლებათა ცენტრის" საჩივარი დააკმაყოფილა.
მათივე ინფორმაციით, არასამთავრობო ორგანიზაცია "ადამიანის უფლებათა ცენტრის" საჩივარში აღნიშნული იყო, რომ ორგანიზაციამ დაამზადა სოციალური რეკლამა და წერილით მიმართა შპს "ტელეიმედს" სოციალური რეკლამის ეთერში განთავსების თაობაზე. ორგანიზაცია აცხადებდა, რომ მიწოდებული აუდიო-ვიზუალური მასალა განეკუთვნება სოციალური რეკლამის კატეგორიას, რომელიც მიმართულია საზოგადოებრივი სიკეთის ხელშეწყობისკენ, საქველმოქმედო მიზნების მიღწევისაკენ, ხოლო "ადამიანის უფლებათა ცენტრი" არის არასამეწარმეო, არაკომერციული იურიდიული პირი, რომლის საქმიანობაც არ არის მიმართული მოგების მიღებაზე და ემსახურება საქველმოქმედო მიზნებს. საჩივარში, ასევე აღნიშნული იყო, რომ მაუწყებელთა უმრავლესობამ, რომელთაც ცენტრმა მიმართა, რეკლამა უსასყიდლოდ განათავსეს. მათ შორის იყვნენ: შპს "სტუდია მაესტრო", შპს "ტელეკომპანია კავკასია", სსიპ "საზოგადოებრივი მაუწყებელი I", სსიპ "საზოგადოებრივი მაუწყებელი II", შპს "რუსთავი 2", ააიპ "სამოქალაქო განათლების ფონდი", შპს "რადიო პალიტრა", შპს "ქართული რადიო" (რადიო "მაესტრო") და სსიპ "საზოგადოებრივი მაუწყებელი რადიო 1".
საკითხის არსებითი განხილვის შემდეგ საქართველოს კომუნიკაციების ეროვნულმა კომისიამ მიიჩნია, რომ ააიპ "ადამიანის უფლებათა ცენტრის" მიერ შპს "ტელეიმედის" სამაუწყებლო ეთერში განთავსების მიზნით წარდენილი სარეკლამო რგოლი აკმაყოფილებს "რეკლამის შესახებ" და "მაუწყებლობის შესახებ" საქართველოს კანონებით სოციალური რეკლამისთვის განსაზღვრულ კრიტერიუმებს და შპს "ტელეიმედს" სარეკლამო რგოლის განთავსება დაავალა.

The Georgian National Communications Commission [GNCC] ordered the TV-Company Imedi to air the social advertisement. As Interpresnews was reported from the GNCC, the Commission satisfied the claim of the nongovernmental organization Human Rights Center against the TV-Imedi.
According to the GNCC, the suit of the Center claimed that the organization had produced a social advertisement and sent to the TV-Company Imedi to air it. The Organization claimed that the audio-visual material belonged to the category of the social ad which aims to promote public welfare, meets charity purposes and Human Rights Center is non-commercial, non-profit organization whose activities does not aim to get any profit and has charity purposes. The claim of the organization reads that majority of broadcasters, whom the Center had applied to, had aired the advertisement for free; those TV-Companies are: Ltd Studio Maestro, Ltd TV-Company Kavkasia, Public law legal entity Public Broadcasting I, Public law legal entity Public Broadcasting II, Ltd Rustavi 2, nongovernmental organization Civic Education Fund, Ltd Radio Palitra, Ltd Georgian Radio (Radio Maestro) and public law legal entity GP Radio I.
Having substantially studied the claim, the GNCC concluded that the advertising roll of the nongovernmental organization Human Rights Center, which the latter had sent to the TV-Imedi, meets the criteria for social advertisement and requirements of the Law of Georgia on Advertising and Broadcasting and ordered the TV-Imedi to air it.