კასპის საკრებულოს დეპუტატები გუბერნატორის მხრიდან უფლებამოსილების გადამეტებაზე საუბრობენ
კასპის მუნიციპალიტეტის საკრებულოს სხდომა 23 თებერვალს მეორედ ჩაიშალა, სხდომის ჩაშლის მიზეზად დეპუტატების ნაწილი მხარის გუბერნატორის მხრიდან საკრებულოს საქმიანობაში ჩარევას და რეგლამენტის დარღვევას ასახელებს. საკრებულოს წევრები ოპოზიციიდან ამბობენ, რომ 23 თებერვლის საკრებულოს სხდომის მოსამზადებელი ბიუროს სხდომა არ ჩატარებულა და არ მომხდარა საკრებულოს სხდომის დღის წესრიგის დამტკიცება. საკრებულოს დამოუკიდებელი  წევრის, ვახტანგ ბეჟიტაშვილის განცხადებით, სხდომის დღის წესრიგს შიდა ქართლის გუბერნატორის ადმინისტრაცია ადგენს. ამის ერთ-ერთ მაგალითად ბეჟიტაშვილი 19 თებერვლის სხდომას ასახელებს, სადაც ბიუროს სხდომაზე  9 საკითხი განიხილეს, საკრებულოს სხდომაზე კი 4 საკითხით ნაკლები - 5 საკითხი შევიდა. ვინ შეიტანა ცვლილება საკრებულოს დღის წერიგში -  ამ კითხვაზე დეპუტატებს საკრებულოს თავმჯდომარის მოვალეობის შემსრულებელმა ილია ზაქარიაძემ განუცხადა, რომ საკრებულოს ბიუროს სხდომაზე მიღებულ დღის წესრიგში ჩასწორებები შიდა ქართლის გუბერნატორის ადმინისტრაციამ შეიტანა.
თვითმმართველობის საქმიანობაში გუბერნატორის და მისი ადმინისტრაციის მხრიდან ჩარევას დეპუტატების ნაწილის პროტესტი და საკრებულოს  სხდომის ჩაშლა მოჰყვა.
,,ეს არის უპატივცემულობა არა მარტო ჩვენი, არამედ ჩვენი ამომრჩევლის, როდესაც ბიუროზე მიღებული საკითხები იცვლება გუბერნატორის ადმინისტრაციის მხრიდან, არც გუბერნატორს და არც მის ადმინისტრაციას უფლება არ აქვს საკრებულოს მუშაობაში ჩაერიოს“, - განაცხადა საკრებულოს დამოუკიდებელმა წევრმა ვახტან ბეჟიტაშვილმა.
გუბერნატორისა და მისი ადმინისტრაციის მიმართ გამოთქმულ ბრალდებებს მხოლოდ ადმინისტრაციის პრესსამსახურის წარმომადგენელი გიორგი ედიშერაშვილი გამოეხმაურა. მისი განცხადებით, გუბერნატორისა და მისი ადმინისტრაციის მხრიდან მხოლოდ სამართლებრივი რეკომენდაციები გაიცა.
,,ცალსახად იქნა დარღვეული თვითმმართველობის კოდექსი, რადგან არ შეიძლება, გუბერნატორი ერეოდეს თვითმმართველობის საქმიანობაში“ - ასე ეხმაურება განვითარებულ მოვლენებს  „საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის" გორის ოფისის ხელმძღვანელი ქეთი ბებიაშვილი. მისი შეფასებით, იკვეთება გუბერნატორისა და მისი ადმინისტრაციის მხრიდან თვითმმართველობის საქმიანობაში უხეში  ჩარევა.
კასპის საკრებულოს ოპოზიციონერი დეპუტატები  შესაბამის უწყებას მოუწოდებენ, გუბერნატორის მხრიდან უფლებამოსილების გადამეტების ფაქტზე   მოკვლევა დაიწყონ.
„კასპის საკრებულოს წევრების თქმით, გუბერნატორს სხდომაზე განსახილველი საკითხები გადაუგზავნეს და შემდეგ, მისი მითითებების თანახმად  დღის წესრიგი შეცვალეს. რაც გუბერნატორის უფლებამოსილების ფარგლებს სცდება. შესაბამისად, ეს არის უხეში და პირდაპირი ჩარევა თვითმმართველობის მუშაობაში, რის გამოც არსებობს სამართლებრივი საფუძველი იმისა, რომ საგამოძიებო სტრუქტურებმა დაიწყონ მოკვლევა თანამდებობრივი უფლებამოსილების გადამეტების საკითხზე”,- აღნიშნა საკრებულოს წევრმა, რობერტ კავთიაშვილმა.
ოპოზიციის წარმომადგენლების განცხადებით,  საკრებულოს სხდომის წინა დღეს,  22 თებერვალს კასპის საკრებულოს წევრები პარტია ,,ქართული ოცნება, დემოკრატიული საქართველოდან“ შიდა ქართლის გუბერნატორს შეხვდნენ,  სადაც უშუალოდ მიიღეს დავალებები გუბერნატორისგან. მხარის გუბერნატორის პრესამსახურში აცხადებენ, რომ შეხვედრის შესახებ ინფორმაციას არ ფლობენ.

Deputies of the Kaspi Municipal Board Speak about Abuse of Power by Shida Kartli Regional Governor
Session of the Kaspi municipal board was failed on February 23 for the second time. Part of the board deputies say the reason is interference in the work of the municipal board by the regional governor and violation of the regulation rules. The board members from the opposition political parties said that on February 23 the preliminary bureau meeting for the board session had not held and the agenda of the board session was not agreed. Independent board member Vakhtang Bezhistashvili said the Shida Kartli regional governor’s administration drafts the agendas for the sessions. He named February 19 session, where 9 questions were discussed at the bureau session but only 5 of them were on the agenda of the board session. Who amended the agenda? Interim chairman of the municipal board Ilia Zakariadze told the board members that the Shida Kartli regional governor’s administration had amended the agenda.
Part of board members protested interference in their work by the regional governor and his administration and the board session was cancelled.
“It is disrespect not only to us but to our electorate, when the issues agreed on the bureau meeting are amended by the regional governor’s administration. Neither the regional governor nor his administration has right to interfere in the work of the municipal board,” independent board member Vakhtang Bezhitashvili said.
Only representative of the press unit of the Shida Kartli regional administration Giorgi Edisherashvili responded to the accusations against the regional governor and his administration. Edisherashvili said the governor and his administration just gave legal recommendations to the municipal board.
“The Code on Self-Governance was breached, because the regional governor does not have right to interfere in the activities of the local self-government,” head of the Gori office of the Georgian Young Lawyers’ Association Keti Bebiashvili evaluated the fact. She said the regional governor and his administration rudely interfered in the work of local self-government.
Members of the Kaspi municipal board from opposition parties call on the relevant institutions to study the alleged abuse of power by the regional governor.
”Kaspi municipal board members said they sent the agenda of the board session to the regional governor and then based on his recommendations the agenda was amended. It is abuse of power by the regional governor. Consequently, it is direct and rude interference in the work of the local self-government. There is legal grounds that the investigative bodies started probe into the alleged abuse of power,” board member Robert Kavtiashvili said.
Representatives of the opposition parties said on February 22, on the previous day of the scheduled board session, municipal board members from the Georgian Dream – Democratic Georgia met Shida Kartli regional governor to receive instructions from him. The press center of the regional governor states they do not have information about this meeting.