ადამიანის უფლებათა ცენტრი მოითხოვს, დავით სოკოლოვს აუნაზღაურდეს სამოქალაქო ომის დროს მიყენებული ზიანი
14 აპრილი, 2016
15 აპრილს, 12:30 საათზე, ადამიანის უფლებათა ცენტრი პრესკონფერენციას გამართავს ცნობილი ტელეწამყვანის, დავით სოკოლოვის საქმესთან დაკავშირებით. ადამიანის უფლებათა ცენტრი მოითხოვს, დავით სოკოლოვს აუნაზღაურდეს 1991-92 წლების სამოქალაქო ომის დროს მიყენებული ზიანი.
1991-1992 წლებში დეკემბერ-იანვრის მოვლნების შედეგად საქართველოს ასობით მოქალაქეს მიადგა მნიშვნელოვანი მატერიალური ზიანი. საომარი მოქმედებების შედეგად, ბევრმა დაკარგა საცხოვრებელი სახლი და დარჩა ღია ცის ქვეშ. ერთ-ერთი დაზარალებული არის წარსულში პირველი არხის ცნობილი ტელეწამყვანის, „მოამბის“ დიქტორის, დავით სოკოლოვის ოჯახი.
1991-1992 წლების მოვლენების შედეგად დაზარალებულ თბილისელთა რეაბილიტაციის სახელმწიფო პროგრამის შესრულების საზოგადოებრივი კონტროლის კომისიის მიერ დავით სოკოლოვის ოჯახისთვის მიყენებული მატერიალური ზარალი განისაზღვრა 81 656 აშშ დოლარის ეკვივალენტით ეროვნულ ვალუტაში. სოკოლოვის ოჯახს ზარალის საკომპენსაციოდ უნდა გადასცემოდა ოთხოთახიანი ბინა 64 800 ლარის (47 998,7 აშშ დოლარი) ღირებულების, ხოლო ზარალის ნაწილი თანხის სახით (25 790 აშშ  დოლარი) უნდა ანაზღაურებოდა.
1998 წლის 4 აგვისტოს დადგენილების თანახმად, რომელიც მიღებულია თბილისში ყიფშიძის ქუჩაზე მდებარე საცხოვრებელ კორპუსში ბინების განაწილების თაობაზე, დავით სოკოლოვს ოჯახის ორ წევრზე (თვითონ, მეუღლე) უნდა გადასცემოდა 84,3/135კვ.მ ფართობის ოთხოთახიანი ბინა მე-3 სადარბაზოს მე-6 სართულზე ბინა #44, 1991-92 ცნობილი მოვლენების დროს მისი ოჯახის ქონებრივი ზარალის საკომპენსაციოდ მისაღები თანხის, 64800 ლარის სანაცვლოდ.
საქართველოს პრეზიდენტის 2009 წლის 2 ოქტომბრის #668 განკარგულების საფუძველზე გაფორმდა ხელშეკრულება, რომლის მიხედვითაც შპს „ამირანმა“ აიღო ვალდებულება, 2011 წლის 16 ნოემბრამდე დაესრულებინა ქ. თბილისში, ყიფშიძის ქ. #5-ში მდებარე კორპუსის მშენებლობა. თუმცა, კომპანიამ ვალდებულებები არ შეასრულა, რის გამოც ქ. თბილისის მერიასა და შპს „ამირანს“ შორის გაფორმებული  ხელშეკრულება შეწყდა.
2016 წლის 2 თებერვალს თბილისის მუნიციპალიტეტის მერიის იურიდიული საქალაქო სამსახურიდან დავით სოკოლოვს მოულოდნელად აცნობეს, რომ თბილისის მთავრობის 2011 წლის 30 მაისის დადგენილებით, შეიქმნა 1991/92 წწ. დეკემბერ-იანვრის მოვლენების შედეგად დაზარალებულ თბილისელთა რეაბილიტაციის საკითხების შემსწავლელი კომისია, რომელმაც იმსჯელა დაზარალებულ თბილისელთა რეაბილიტაციის სახელმწიფო პროგრამის შესრულების საზოგადოებრივი კომისიის მიერ მოქალაქეთათვის მიყენებული ზარალის ოდენობის შესახებ გაცემული ცნობების კანონიერებაზე და გააუქმა კომისიის მიერ გაცემული ზარალის ოდენობის შესახებ გაცემული ცნობები.
მიუხედავად იმისა, რომ ზარალის ოდენობის შესახებ გაცემული ცნობები გაუქმდა 2011 წელს, ამის თაობაზე თბილისის მოსახლეობა არ ყოფილა ინფორმირებული და მათ შორის არც დავით სოკოლოვის ოჯახი. უფრო მეტიც, ვაკის რაიონის გამგებლის 2014 წლის 13 აგვისტოს #6 ბრძანების საფუძველზე დავით სოკოლოვს გადაეცა საკუთრების უფლების მოწმობა #21, არარსებულ საცხოვრებელ ბინაზე.
ადამიანის უფლებათა ცენტრმა აღნიშნულ  საქმესთან დაკავშირებით სასამართლოს სარჩელით მიმართა, რითაც ითხოვს ბათილად იქნას ცნობილი 2011 წლის 31 მაისის 1992/93 წწ დეკემბერ-იანვრის მოვლენების შედეგად დაზარალებულ თბილისელთა რეაბილიტაციის საკითხების შემსწვლელი კომისიის სხდომის ოქმი და დავით სოკოლოვს აუნაზღაურდეს მიყენებული ზიანი.

On April 15, at 12:30 Human Rights Center held a press-conference about the case of famous TV-anchor Davit Sokolov. The Center requests to reimburse his damage, which he received during the 1991-92 Civil War.
During the civil war of December 1991 and January 1992 hundreds of Georgian citizens received significant material damage. As a result of military operations many families lost houses and stayed in the street. One of them was family of the famous TV-anchor Davit Sokolov, who presented main news program on Public Broadcasting for many years.
Public Commission for the implementation of the state program for rehabilitation of Tbilisi residents victimized during 1991-1992 Civil War ruled to compensate the material damage of Davit Sokolov’s family with 81 656 USD equivalent in GEL. The Sokolovs had to receive four-room apartment with the value of 64 800 GEL (47 998, 7 USD) and the rest compensation sum (25 790 USD) in cash.
Based on the August 4 1998 resolution two members of Davit Sokolov’s family (himself and his wife) had to receive an apartment 84,2/135 sq. meters in the residential building in Kipshidze Street, Tbilisi 3rd entrance, 6th floor instead the compensation sum of 64 800 GEL.
Based on the President’s Decree # 668 issued on October 2, 2009 an agreement was signed with Ltd Amirani, which took responsibility to finish construction of the building before November 16, 2011. However, the Company did not implement its obligations and the agreement between the Tbilisi City Hall and Amirani Ltd was ceased.
On February 2, 2016 legal service of the Tbilisi City Hall sent letter to Davit Sokolov to notify about May 30, 2011 resolution of the Tbilisi Government, according to which a special commission was established to study the cases of Tbilisi residents victimized during 1991-92 civil war. The commission had studied the legality of the notifications issued by the previous public commission about the amount of compensations for each family and annulled the notifications.
Although the notifications on the amount of damage were annulled in 2011 the victimized families in Tbilisi were not informed about it, Davit Sokolov’s family among them. Furthermore, based on August 13, 2014 Decree # 6 of the Vake district governor Davit Sokolov received an ownership notice # 21 on the apartment which does not exist yet.
Human Rights Center appealed the Court with regard to this case and requested to annul the May 31, 2011 protocol of the commission session, which discussed the cases of Tbilisi residents victimized during 1991-92 civil wars and to compensate the damage of Davit Sokolov’s family.