გორის საკრებულოს განახლებული შემადგენლობა და მოსალოდნელი იმპიჩმენტი
28 აპრილს ქალაქ გორის საკრებულოს რიგგარეშე სხდომაზე, პარტია „ქართული ოცნების“ წევრის ნინო ზურაბიშვილის მიერ საკრებულოს მანდატის დატოვების შემდეგ, თვითმმართველობის პროპორციული სიის მიხედვით, საკრებულოში შევიდა ამავე პარტიის წევრი ლია ჩლაჩიძე. ლია ჩლაჩიძის უფლებამოსილება საკრებულომ საოლქო საარჩევნო კომისიიდან შესული წერილისა  და სამანდატო საპროცედურო კომისიის მოხსენების საფუძველზე სცნო.
ლია ჩლაჩიძე საკრებულოში შესვლამდე გორის მუნიციპალიტეტის გამგეობის ადმინისტრაციის ხელმძღვანელი იყო.
ქალაქ გორის საკრებულო პარტია „ქართული ოცნების“ კიდევ ერთმა წევრმა დატოვა, იოსებ ფალელაშვილის განცხადება საკრებულოს წევრის უფლებამოსილების შეწყვეტის შესახებ, 28 აპრილის სხდომაზე ცნობად მიიღეს. უახლოეს სხდომაზე მოხდება მისი ადგილმონაცვლის უფლებამოსილების ცნობა. იოსებ ფალელაშვილს  პარტია „ქართული ოცნებიდან“ ზაზა ზაზაშვილი ჩაანაცვლებს, რომელიც ამჟამად გორის დრამატული თეატრის დირექტორია.
გენდერული ბალანსი 15-წევრიან საკრებულოს შემადგენლობაში დარღვეულია. საკრებულოს წევრებიდან 13 მამაკაცი და 2 ქალია, საკრებულოს შემადგენლობის განახლების მიუხედავად, გენდერული კვოტა არ იცვლება.
ლია ჩლაჩიძის საკრებულოში შესვლას დადებითად აფასებენ საკრებულოს წევრები. ჩლაჩიძის შემდეგ ზაზა ზაზაშვილის საკრებულოში შესვლის შემდეგ პარტია „ქართული ოცნება“ ორჯერ დაშლილ ფრაქციას კიდევ ერთხელ შექმნის. 15-წევრიან საკრებულოს შემადგენლობაში 4  წევრი „პარტია ქართული ოცნებიდან“ არის, 4 – „ირაკლი ოქრუაშვილი - ქართული პარტიიდან“, ორი - „თავისუფალი დემოკრატებიდან“. „რესპუბლიკურ პარტია“, „ნაციონალური მოძრაობა“ „ლეიბორისტული პარტია“, „ეროვნული ფორუმი“ საკრებულოში ერთი წევრით არიან წარმოდგენილი, რაც შეეხება „ბურჯანაძე - გაერთიანებულ ოპოზიციას“, რომლის სიითაც ზურაბ როსებაშვილი შევიდა საკრებულოში, მან პარტია დატოვა და სავარაუდოდ, მმართველ პარტიას გააძლიერებს.
საკრებულოს თავმჯდომარე „ირაკლი ოქრუაშვილი - ქართული პარტიის“ წევრი ილია მეტრეველია.  საკრებულოში ძალთა თანაფარდობის შეცვლამ შესაძლოა, კიდევ ერთი იმპიჩმენტი გამოიწვიოს. შეგახსენებთ, რომ ილია მეტრეველი საკრებულოს თავმჯდომარედ სწორედ იმპიჩმენტის შემდეგ აირჩიეს.
ოქრუაშვილის გუნდიდან საკრებულოს თავმჯდომარის იმპიჩმენტზე მას შემდეგ დაიწყეს ფიქრი, რაც ირაკლი ოქრუაშვილმა ქალაქ გორის მერის იმპიჩმენტი მაისის ბოლოს დააანონსა.
6 მაისის საკრებულოს სხდომის დღის წესრიგში  საკრებულოს სამანდატო საპროცედურო საკითხთა კომისიის თავმჯდომარის, თამარ თედლიაშვილის იმპიჩმენტის საკითხია შესული.

New members of the Gori City Council and expected impeachment
On April 28, at the special session of the City Council, after the member of the Georgian Dream Nino Zurabishvili left the mandate in the Council, Lia Chlachidze, member of the Georgian Dream joined the Council. The Council acknowledged the authority of Lia Chlachidze based on the letter from the District Election Commission and statement of the Mandate Procedural Commission.
Before joining the City Council, Lia Chlachidze was head of the Gori district administration’s office.
One more member Ioseb Palelishvili quitted the Georgian Dream; his application on suspending the authority as council member was acknowledged at the April 28 session. At the next session a person, who will replace him, will be nominated. Zaza Zazashvili will replace Ioseb Falelishvili in the council; currently he is director of the Gori Drama Theatre.
The gender balance was violated in the 15-member City Council. 13 of the Council members are men and the rest 2 persons are women. Despite the renewed Council, the gender quota was not improved.
The Council members are positive about Lia Chlachidze’s acceptance in the Council. After Zaza Zazashvili joins the Council, the Georgian Dream will be able to create the fraction again.
4 members of the 15-member City Council are from the Georgian Dream, 4 from the political party Irakli Okruashvili – Georgian Party, 2 – from Free Democrats. Republic Party, United National Movement, Labor Party and National Forum have 1 member (each) in the Council. As for the political party Burjanadze – United Opposition, which was represented by Zurab Rosebashvili in the Council, he has quitted the political party supposedly in support of the ruling party Georgian Dream.
The City Council chairman Ilia Metreveli is from the political party Irakli Okruashvili – Georgian Party. If the balance between party members will be changed again, it may cause another impeachment in the City Council. Few months ago, Ilia Metreveli was elected to the position after the impeachment of the previous chairman, who represented the Georgian Dream. The Council members started thinking about Metreveli’s impeachment, after Irakli Okruashvili announced about the impeachment of the Gori Mayor by the end of May.
On May 6 the City Council will discuss the impeachment issue of Tamar Tedliashvili, chairwoman of the Commission for Mandate Procedural Issues.