აგვისტოს ომის შედეგად დაზარალებული ზარალის ანაზღაურებას ითხოვს
17 მაისს გორის დემოკრატიული ჩართულობის ცენტრში ადამიანის უფლებათა ცენტრის შიდა ქართლის ოფისის წარმომადგენლებმა პრესკონფერენცია გამართეს. პრესკონფერენცია 2008 წლის რუსეთ-საქართველოს ომის შედეგად დაზარალებული ინდმეწარმის თემურ გიგაშვილისთვის ზარალის ანაზღაურების საკითხზე გაიმართა.
დაზარალებულ თემურ გიგაშვილის განცხადებით, გორის მუნიციპალიტეტის სოფელ კარალეთში 2008 წლის თევზსაშენი მეურნეობა რუსმა საჯარისო ნაწილებმა მთლიანად გაუნადგურეს.
„ომის დროს რუსი სამხედროების რამდენიმე ასეული იყო შემოსული. თევზის ნაწილს საკვებად იყენებდნენ, ნაწილი კი აუზიდან გაუშვეს, რადგან აუზს საცურაოდ იყენებდნენ. თევზთან ერთად გამინადგურეს საფუტკრე მეურნეობა. როდესაც რუსეთის ჯარი გავიდა, ზარალის ანაზღაურების მოთხოვნით მივმართე გორის მუნიციპალიტეტის მაშინდელ გამგებელს, დავით ხმიადაშვილს. გამგეობამ, წერილობით მიპასუხა, რომ ჩემი განცხადება ზარალის ანაზღაურების შესახებ მონაცემთა ბაზაში შეიყვანა. ზარალის ანაზღაურების მოლოდინში გავიდა სამი წელი, შემდეგ განმეორებით მივმართე გორის მუნიციპალიტეტის გამგეობას. ამ უკანასკნელმა კი, თანხების არარსებობის გამო, ზარალის ანაზღაურებაზე უარი მითხრა. წლებია, ადგილობრივი და ცენტრალური ხელისუფლებისგან ზარალის ანაზღაურებას ვითხოვ, თუმცა უშედეგოდ“,- აღნიშნა თემურ გიგაშვილმა.
დამოუკიდებელი აუდიტის 2009 წლის 12 ნოემბრის დასკვნით, გიგაშვილისთვის მიყენებული ზარალი  285 620 ლარს შეადგენს.
გიგაშვილმა განადგურებული თევზსაშენი მეურნეობის აღდგენის მიზნით, პროგრამა იაფი კრედიტის ფარგლებში, აიღო სესხი 120 000 ლარის ოდენობით, რომლის ნახევარის გადახდას დღეს უკვე ვეღარ ახერხებს.
ომიდან 8 წლის შემდეგ, მიყენებული ზარალის ანაზღაურების მოთხოვნით, გიგაშვილმა ადამიანის უფლებათა ცენტრის დახმარებით გორის რაიონულ სასამართლოს მიმართა.
,,სასარჩელო მოთხოვნის საფუძველს წარმოადგენს სახელმწიფოს კონსტიტუციური ვალდებულება, დაიცვას საკუთარი მოქალაქეები. აგრეთვე, კანონმდებლობით ნაკისრი ვალდებულებაა, უზრუნველყოს საომარი და საგანგებო მდგომარების შედეგად მიყენებული ზარალის კომპენსაცია“,- განცხადა პრესკონფერენციაზე ადამიანის უფლებათა ცენტრის შიდა ქართლის იურისტმა ალექსი მერებაშვილმა.
გორის მუნიციპალიტეტის გამგეობის იურიდიული სამსახურის ხელმძღვანელის, რევაზ გოგიაშვილის განცხადებით, გორის მუნიციპალიტეტის ორ ერთეულად - გორის მუნიციპალიტეტის მერიად და გამგეობად გაყოფის შემდეგ გამგეობისთვის არ მიუმართავს თემურ გიგაშვილის, თუმცა მიმართვის შემთხვევაშიც გოგიაშვილი ამბობს, რომ ადგილობრივ თვითმმართველობის ბიუჯეტით არ არის გათვალისწინებული ომის შედეგად მიყენებული ზარალის ანაზღაურება. მისივე თქმით, აღნიშნულ საკითხზე გადაწყვეტილება უნდა მიიღოს საქართველოს მთავრობამ.
ადამიანის უფლებათა ცენტრმა სასამართლოს წინაშე დააყენა რამდენიმე სასარჩელო მოთხოვნა: მიყენებული ზარალის სრულად ანაზღაურება, ზიანის ანაზღაურების თაობაზე ადმინისტრაციული დაპირების შესრულება გორის მუნიციპალიტეტის გამგეობის მიერ და იმ შემთხვევაში, თუ პირველ ეტაპზე ვერ ხერხდება ზიანის სრულად ანაზღაურება, მოხდეს იაფი კრედიტის ფარგლებში აღებული სესხის გადასახდელი ნაწილის 82 000 ლარის ჩამოწერა.

Victim of 2008 August War Requests Compensation for the Damage
On May 17, Human Rights Center’s Shida Kartli office representatives held a press-conference in the Gori Democratic Engagement Center. The press-conference was about the case of individual entrepreneur Temur Gigashvili, who was victim of 2008 Russian-Georgian War; he claims compensation for the damage.
Temur Gigashvili said Russian military forces completely destroyed his fish farm in Karaleti village, Gori Municipality during 2008 war.
“During the war, several units of Russian soldiers entered our village. They ate part of the fish and set the second part free from the reservoir because they used the pool for swimming. They also destroyed my bee-farm. When the Russian soldiers left the village, I applied to that time governor of Gori municipality Davit Khmiadashvili and asked to give compensation for the damage. The district administration sent me a letter to notify that my application was registered in the data base of the people who would receive compensation. I waited for three years and then I applied the district administration again. They refused to give me compensation because of lack of funds. I have been asking for compensation for years, but in vain,” Temur Gigashvili said.
In accordance to the November 12, 2009 report of the independent audit, Gigashvili received damage of the value of 285 620 GEL.
Gigashvili took a loan of 120 000 GEL in the frame of the state program on cheap credit to restore his fish farm but now cannot pay half of the debt.
8 years after the war, Gigashvili, with the legal aid of Human Rights Center, appealed the Gori district court to claim compensation of his damage.
“The lawsuit was prepared based on the constitutional obligation of the state to protect its citizens. Also, the state has a responsibility under the law to pay compensation to the victims of war and emergency situations,” lawyer of Human Rights Center’s Shida Kartli office Aleksi Merebashvili said at the press-conference.
Head of the Gori district legal aid service Revaz Gogiashvili said Temur Gigashvili had not applied to the district administration for compensation since the City Hall and district administration were divided into two separate institutions. However, even if he applies, there are not funds for the compensation of war victims in the local budget. He said the Government of Georgia shall make decision about it.
Human Rights Center has several claims in its lawsuit to the Gori district court: full compensation of the damage, but if the Gori district administration will not be able to pay the full compensation to the war victim, they request to cover at least the debt of Temur Gigashvili, which he took in the frame of the state program on cheap credit.