მაღალმთიანი სოფელი ზიარი შეიძლება, მოსახლეობის გარეშე დარჩეს
„მაღალმთიანი რეგიონების განვითარების შესახებ“ საქართველოს კანონის თანახმად, 1582 დასახლებას მაღალმთიანი დასახლების სტატუსი მიენიჭა. მათ შორის მაღალმთიანი დასახლების სტატუსი მიენიჭა სოფელ ზიარს. სოფელი ზიარი გურჯაანის მუნიციპალიტეტში მდებარეობს. 2002 წელს მოსახლეობის აღწერისას სოფელში 75 ადამიანი ცხოვრობდა. ამჟამად კი, სოფელში, დაახლოებით, 30 ადამიანი ცხოვრობს. სოფლის მოსახლეობის თქმით, სოფლიდან მიგრაციის პროცესი მაშინ დაიწყო, როდესაც სოფელი სკოლის გარეშე დარჩა.
ადგილობრივების ინფორმაციით, მაღალმთიან დასახლებაში მცხოვრების სტატუსი თითქმის ყველამ აიღო, რადგან კანონი „მაღალმთიანი რეგიონების განვითარების შესახებ“ მათ ბარის მოსახლეობასთან შედარებით პრიორიტეტს ანიჭებს.
სოფელ ზიარს არ აქვს სკოლა, ამბულატორია, სასურსათო მაღაზია. სოფლის მოსახლეობას პროდუქტის შესაძენად გურჯაანში უწევთ წასვლა. გურჯაანი კი სოფელ ზიარიდან 7 კილომეტრითაა დაშორებული. სოფელში საზოგადოებრივი სატრანსპორტო საშუალებაც არ დადის.
ზამთარში გარესამყაროსთან დამაკავშირებელი ერთადერთი გზაც იკეტება, რადგან მოყინულ აღმართზე სატრანსპორტო საშუალებები ვეღარ გადაადგილდება. აპრილის თვემდე სოფელში ასვლა შეუძლებელია, მხოლოდ გამოუვალ სიტუაციაში, ტყის გავლით, ფეხით გადაადგილდებიან. ადგილობრივები ბუნებრივი აირის შემოყვანას ითხოვენ, მათი თქმით, გაზი უახლოეს სოფელ ქოდალომდე უკვე შეიყვანეს.
ადგილობრივების თქმით, დაახლოებით 15 ოჯახი, წლებია, რაც საცხოვრებელ სახლებს ვერ იკანონებს. თუ ისინი საკუთრებას არ დაარეგისტრირებენ, მაშინ მათ ქონებას აუქციონზე გაიტანენ.
„სახლები, სადაც ახლა ვცხოვრობთ სოფელ ქოდალოში სამშენებლო სამუშაოებზე დასაქმებულთათვის აშენდა, თუმცა ორგანიზაცია დაიშალა და სახლებს მესაკუთრე არ გამოუჩნდა. მანამდე რაიონში ვცხოვრობდი, შვილს ჯანმრთელობის პრობლემები შეექმნა და ექიმმა მირჩია, მთაში წამომეყვანა საცხოვრებლად. ამიტომ სოფელში საშენებლო ორგანიზაციის მთავარ ინჟინერს, ვანო წიკლაურს ვთხოვე სახლი გადმოეცათ ჩემთვის და მანაც უფლება მომცა შევსახლებულიყავი ერთ-ერთ სახლში. ხელისუფლება დაგვპირდა, დაგიკანონებთ სახლებსო, მაგრამ დღემდე ვერ მოხერხდა. ამბობენ,  აუქციონზე უნდა გაიტანონო. ვერანაირ ფასად ვერ შევისყიდი, რადგან მე და ჩემი მეუღლე შრომის უუნაროები, უკვე 80 წელს გადაცილებულები  ვართ. გარდა ამისა, რამდენიმე წლის წინ, სახლის სახურავი დამეწვა, რადგან არავინ დამეხმარა ბანკის ვალით გადავხურე და ვალს დღემდე ვიხდი”, -აღნიშნა ვენერა გილიგაშვილმა.
მისივე თქმით, სამი სახლი პირად საკუთრებაში უკვე გაფორმებულია, დანარჩენებს კი ეუბნებიან არ შეიძლებაო. როგორც ზიარში მაცხოვრებლები ამბობენ, აღნიშნულ საკითხთან დაკავშირებით ხელისუფლების ცვლილების დროს ხელახლა მიმართავენ ადგილობრივი  თუ ცენტრალური ხელისუფლების წარმომადგენლებს, თუმცა უშედეგოდ.
”2014 წელს, სოფელ ქოდალოში, მაშინდელი პრემიერ-მინისტრი ირაკლი ღარიბაშვილი იყო ჩამოსული, შევხვდით და ჩვენი გაჭირვება ავუხსენით, მან ჩვენი თანდასწრებით კახეთის გუბერნატორ ირაკლი შიოლაშვილს დაავალა, ჩაინიშნე და ამ ხალხს მიხედეო, მაგრამ შემდეგ არავის გავხსენებივართ.
„რაიონის გამგებელმა გია გერგიძემ იმედი მოგვცა, ერთ კვირაში მოგიგვარებთ საქმეს, ეკონომიკის სამინისტროდან სიმბოლურ 1 ლარად გაგიფორმდებათ სახლებიო, მაგრამ ორ თვეზე მეტი დრო გავიდა უკვე“, - განაცხადა სოფელ ზიარის მოსახლეობამ.
როგორც humanrights.ge-ს გურჯაანის გამგებელმა, გია გერგიძემ განუცხადა, აღნიშნულ საკითხთან დაკავშირებით მინისტრთა კაბინეტი იმსჯელებს: „რაც მოითხოვეს, ყველა საბუთი გადაგზავნილია და  დადებით პასუხს ველოდებით.“
გერგიძეს თქმით, ბუნებრივი აირის შეყვანა ზიარსა და ფხოველში ჯერჯერობით გეგმაში არ არის, რადგან ჯერ დიდ სოფლებში მიმდინარეობს მშენებლობა. იქ რომ დასრულდება შესაძლებელია, „სოკარმა“  სხვა სოფლებზეც იზრუნოს.
მაღალმთიან დასახლებაში მცხოვრები მოსახლეობა გარკვეული შეღავათებით ისარგებლებს. რეგიონებში მცხოვრები ოჯახები პირველ და მეორე ბავშვზე სახელმწიფოსგან ერთი წლის განმავლობაში, ყოველთვიური დანამატის სახით, 100 ლარს მიიღებენ; მესამე და ყოველ შემდგომ ბავშვზე - ორი წლის განმავლობაში არანაკლებ 200 ლარის დახმარებას; ფიზიკური პირი თავისუფლდება საშემოსავლო და ქონების გადასახადებისგან, მეწარმე, მაღალმთიანი დასახლების საწარმოს სტატუსით, თავისუფლდება მოგების და ქონების გადასახადებისგან; პენსიებზე ყოველთვიური დანამატი იქნება არანაკლებ 20%, სოციალური პაკეტი 20%-ით გაიზრდება.
თუმცა, მიუხედავად პრიორიტეტებისა, სოფელ ზიარში არსებული პრობლემების გამო, სოფლის მოსახლეობა არ გამორიცხავს, რომ „ზიარი“ დაცლილი სოფლების ნუსხაში მოხვდეს.

In accordance to the Law of Georgia on the Development of High Mountainous Regions, 1582 settlements in Georgia received status of the mountainous zone. Among them was Ziari village, in Gurjaani district. According to the 2002 census in Georgia, 75 persons lived in the village. Nowadays, up to 30 people live there. As locals say the migration process started after the school was closed in the village.
Locals reported that almost everybody in their village received the status of mountainous zone resident which grants some priorities to them.
There is no school, medical unit and grocery in the village. The locals have to travel 7 kilometers to Gurjaani to buy products. Public transport does not travel to the village either.
The only road linking the village with the outside world gets blocked in winter for several months because vehicles cannot drive up the slippery road. It is impossible to reach the village until April but in emergency situations the locals walk down and up across the forest. Villagers ask for natural gas supply, which has already reached the nearby village of Kodalo.
The locals said about 15 families have been unable to register the houses for several years. Unless they get registration, the properties will be sold on the auction.
“The houses, where we live now, were constructed for the people working on the constructions in Kodalo village; however the building company closed and the houses were left without owners. In the past I lived in the municipality center; my child had health problems and the doctor suggested me to move to the mountainous region. So, I asked the chief engineer of the building company Vano Tsiklauri to give the house to me and he allowed me to live in one of them. The government promised to register the houses on us but it was not done yet. They say the houses will be sold on the auction. I cannot pay anything for the house; my husband and I are disabled persons over 80. Besides that, several years ago the roof of the house burnt and I took a bank loan to repair it; I still pay this debt,” Venera Giligashvili said.
She said three houses have legal owners but the others are refused to register the properties. As Ziari residents say they used to petition to all new governments but all in vain.
“In 2014, then prime-minister Irakli Garibashvili visited Kodalo village; we met him and explained our problems; he ordered Kakheti regional governor Irakli Shiolashvili to address our problem but nobody paid attention to us.
“District governor Gia Gergidze promised to resolve our problem in a week’s time and register the houses for symbolic price of 1 GEL. However, more than two months have passed and nothing was done yet,” Ziari village residents said.
Gurjaani district governor Gia Gergidze told humanrights.ge that the Cabinet of Ministers will discuss the issue of the villagers. “We have sent all their documents to the Ministry and expect positive feedback from them.”
Gergidze said it is not planned to supply Ziari and Pkhoveli villages with gas so far because currently they work on the gasification of bigger villages. When they finish with them, the gas distribution company SOCAR may start working in other villages too.
The population of the mountainous zone villages will enjoy some benefits. The state will pay 100 GEL for the first and second child every month throughout one year; 200 GEL for the third and more children during two years. Physical persons will be free from income and property taxes; entrepreneur will also be free from income tax payment; retired people and socially indigent people will receive 20 % more pensions and allowances.
However, regardless the aforementioned benefits, the villagers do not exclude possibility that Ziari village will get deserted because of current problems in it.