ადამიანის უფლებათა ცენტრმა მოწმის დაკითხვის ახალი წესის კვლევა დაიწყო
ადამიანის უფლებათა ცენტრმა დაიწყო ახალი პროექტი - „მოწმის დაკითხვის ახალი წესის კვლევა საქართველოში“, რომელიც ფონდ „ღია საზოგადოება - საქართველოს“ მხარდაჭერით განხორციელდება.
პროექტის მიზანია, ხელი შეუწყოს მოწმის დაკითხვის ახალი წესის გამჭვირვალე და ეფექტურ ფუნქციონირებას. კვლევის საფუძველზე გამოვლინდება მოწმის დაკითხვის ახალი  წესის  დადებითი და უარყოფითი მხარეები.
ადამიანის უფლებათა ცენტრი შეისწავლის: როგორ მოქმედებს ახალი წესი პრაქტიკაში; რამდენად დაცულია მოწმეთა უფლებები მაგისტრატ მოსამართლესთან დაკითხვისას; რამდენ საქმეზე მიმართა პროკურატურამ მაგისტრატ მოსამართლეს მოწმის დაკითხვასთან დაკავშირებით, მათ შორის - რამდენი საქმე იყო არასრულწლოვნისა და რა საფუძვლით მოხდა სასამართლოსადმი მიმართვა; რამდენად დასაბუთებულია პროკურატურის შუამდგომლობა და სასამართლოს გადაწყვეტილება; რამდენად დაცულია შეჯიბრებითობის პრინციპი მოწმეთა დაკითხვისას, რამდენად უზრუნველყოფს მოწმის დაკითხვის მოქმედი წესი მოწმეთა უსაფრთხოებას; გაცნობიერებული აქვთ მოწმეებს თავიანთი უფლებები და ა.შ.
პრობლემების იდენტიფიცირების შემდგომ ადამიანის უფლებათა ცენტრი შეიმუშავებს რეკომენდაციებს, რომელთა ადვოკატირებასაც განახორციელებს საქართველოს პარლამენტთან, იუსტიციის სამინისტროსთან, პრეზიდენტთან და სხვა სამიზნე ჯგუფებთან. ამ პროცესში აქტიურ მონაწილეობას მიიღებს არასამთავრობო ორგანიზაციათა კოალიცია „დამოუკიდებელი და გამჭვირვალე მართლმსაჯულებისათვის“.
20 თებერვალს ძალაში შევიდა მოწმის დაკითხვის ახალი წესი, რომელიც მოწმის მაგისტრატ მოსამართლესთან სავალდებულო დაკითხვას გულისხმობს. კოალიცია „დამოუკიდებელი და გამჭვირვალე მართლმსაჯულებისათვის“ შეფასებით, მოწმის დაკითხვის მოქმედი წესი ეწინააღმდეგება შეჯიბრებითობისა და უშუალობის პრინციპს და უგულვებელყოფს ნებაყოფლობითი გამოკითხვის როლს სისხლის სამართლის პროცესში. მაგისტრატ მოსამართლესთან დაკითხვის უფლებამოსილების მხოლოდ ბრალდების მხარისთვის მინიჭებით მნიშვნელოვნად ილახება მხარეთა შეჯიბრებითობისა და თანასწორობის პრინციპი"2  არასამთავრობო ორგანიზაციების კრიტიკული შენიშვნების მიუხედავად, სახელმწიფომ მოწმეთა დაკითხვის წესი ხარვეზებით მაინც დაამტკიცა.

Human Rights Center commenced a survey into the new rule of witness interrogation
Human Rights Center started a new project – “Survey into the new rule of witness interrogation in Georgia”, with financial support of the Open Society – Georgia Foundation.
The project aims to promote transparent and effective functioning of the new rule of witness interrogation. The survey will reveal pros and cons of the new rule.
Human Rights Center will study: how the new rule works in practice; how well the rights of witnesses are respected during interrogation in the magistrate courts; with regard to how many cases the prosecutor’s office addressed the magistrate court in relation with witnesses’ interrogation, including – how many cases were related with juveniles and what was the basis to appeal to the court; how well the solicitation of the prosecutor’s office and the decision of the court are well-grounded; how well the principle of judiciary compatibility  is respected during interrogation of witnesses; how the acting rule of witness interrogation guarantees the security of witnesses; how well witnesses are aware of their rights etc.
Human Rights Center will elaborate the recommendations after the identification of the problems. The organization will advocate the recommendations to the Parliament of Georgia, the Ministry of Justice, the President and other target groups. The Coalition For Independent and Transparent Justice will take active part in the process.
On February 20, the new rule of witness interrogation went in force, which implies the obligatory interrogation of witness in the magistrate courts. The Coalition For Independent and Transparent Justice stated that the current rule of witness interrogation is against the principles of judicial compatibility and it neglects the role of voluntary interrogation in the criminal law. The principle of compatibility and equality of arms are severely violated when only prosecution side has right to interrogate the witness in the magistrate court1 . The government adopted the current version of the law on witness interrogation, regardless the critical comments of the NGOs.