სახალხო დამცველი: „საარჩევნო ოლქების დაკომპლექტებისას რეგიონების თავისებურებები არ იყო გათვალისწინებული“
7 სექტემბერი, 2016
2016 წლის საპარლამენტო არჩევნებს, პირველად დამოუკიდებელი საქართველოს ისტორიაში, თავისი მანდატის ფარგლებში. სახალხო დამცველის ოფისი დააკვირდება. 25 აგვისტოს „ქორთიარდ მარიოტში“ არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლებთან გამართულ შეხვედრაზე სახალხო დამცველმა, უჩა ნანუაშვილმა მოახლოებულ არჩევნებსა და ომბუდსმენის აპარატის გეგმებზე ისაუბრა. შეხვედრის შემდეგ სახალხო დამცველმა Humanrights.ge-ს რამდენიმე კითხვას უპასუხა.
- სახალხო დამცველი პირველად აკვირდება საარჩევნო პროცესსა და არჩევნებს, თავისი მანდატის ფარგლებში. კონკრეტულად, რა გეგმები გაქვთ?
- სახალხო დამცველს არა აქვს უფლება, რომ უშუალოდ არჩევნების დღეს დამკვირვებლის ფუნქცია შეასრულოს. სახალხო დამცველი გეგმავს, რომ საქართველოს ყველა რეგიონში შექმნას სპეციალური მობილური ჯგუფები და მოახდინოს რეაგირება ადამიანის უფლებათა სავარაუდო დარღვევებზე. ჩვენ ვიწყებთ, ასევე, პროექტს, რომლის ფარგლებშიც რეაგირება მოხდება იმ სავარაუდო დარღვევებზე, რომელთაც ადგილი ექნება როგორც წინასაარჩევნო პერიოდში, ასევე, უშუალოდ, არჩევნების დღეს. მათ შორის, დაკვირვება მოხდება, სასამართლოში მიმდინარე საარჩევნო დავებზე. ჩვენი მიზანია, რომ მაქსიმალურად მეტი რეგიონი მოვიცვათ. აქედან გამომდინარე, გვექნება როგორც არსებული რესურსის გამოყენების შესაძლებლობა, რათა ჩვენი თანამშრომლები ჩართულნი იყვნენ ამ პროცესში, ასევე, მოგვეცემა პროექტის ფარგლებში დამატებით, სხვა პირების მოზიდვის საშუალება, რომლებიც უშუალოდ ჩაერთვებიან მონიტორინგის განხორციელებაში.
- საკონსტიტუციო სასამართლომ დააკმაყოფილა თქვენი და მიხეილ შარაშიძის ერთობლივი სარჩელი საარჩევნო ოლქების ახალი წესით დაყოფასთან დაკავშირებით. საზოგადოების დიდი ნაწილი ამ სიახლეს მიესალმება, მაგრამ ხედავენ ხარვეზებსაც. რამდენად სწორად მიგაჩნიათ, მაგალითად, ნინოწმინდისა და ახალქალაქის, ტყიბულისა და თერჯოლის საარჩევნო ოლქების გაერთიანება ან ეთნიკური უმცირესობის წარმომადგენლებით დასახლებული ერთი სოფლის მიეთება სხვა ეთნოჯგუფით დასახლებულ ოლქთან?
- შეიძლება ითქვას, რომ ძველი სისტემა იყო დისკრიმინაციული. 5000 ამომრჩეველს ჰყავდა ერთი მაჟორიტარი წარმომადგენელი პარლამენტში და ამავდროულად, 150 000 ამომრჩეველსაც პარლამენტში ჰყავდა ერთი მაჟორიტარი დეპუტატი. საკონსტიტუციო სასამართლოს მიერ მიღებული გადაწყვეტილება იყო პროგრესული, რათა ზოგადად, ეს პროცესი უფრო სამართლიანი გამხდარიყო. გარდა ამისა, ჩვენ ვითხოვდით ისეთი მოდელის შექმნას, რითაც მომავალში სისტემა შეიცვლებოდა. სამწუხაროდ, მთელ რიგ საკითხებთან დაკავშირებით, პარლამენტმა ასევე, მხედველებაში არ მიიღო, მათ შორის ჩვენი რეკომენდაციები, რომ გარკვეული საკითხები გათვალისწინებული ყოფილიყო მაჟორიტარული ოლქების დაკომპლექტებისას. მაგალითად, ის გეოგრაფიული არეალი, ის თავისებურებები, რაც გარკვეულ რეგიონებში, მათ შორის ეთნიკური უმცირესობებით დასახლებულ რეგიონებში ან, თუნდაც, მაღალმთიან რეგიონებში არსებობს. ზოგადად, ამ საარჩევნო ოლქების დაკომპლექტების დროს უნდა ყოფილიყო ეს თავისებურებები გათვალისწინებული, რაც, სამწუხაროდ, არ მოხდა.  რეალურად მოხდა ხელოვნური დაყოფა და შექმნა ამ საზღვრების, ამ ოლქების. აქედან გამომდინარე, მოსახლეობის ინტერესები უგულებელყოფილა და ამ მხრივ, შეიქმნა სერიოზული პრობლემები. მნიშვნელოვანია, რომ ზოგადად, გადაიხედოს მაჟორიტარული ოლქების ჩამოყალიბების წესი და ის თავისებურებები იქნას გათვალისწინებული, რაც ქვეყანაში არსებობს. პირველ რიგში, ისევ მაღალმთიან და ეთნიკური უმცირესობებით დასახლებულ რეგიონებს ვუსვამ ხაზს ან თუნდაც იმ რეგიონებს, რომლებიც გარკვეულწილად ერთიან გეოგრაფიულ არეალს ქმნიან. არის რამდენიმე ასეთი რეგიონი ქვეყანაში. ამდენად, მოსახლეობის ინტერესი მაქსიმალურად უნდა იქნას გათვალისწინებული და არა, ისეთი ხელოვნური და ფორმალური დაყოფა, რაც სამწუხაროდ, პარლამენტის მიერ მიღებული ცვლილებებით განხორციელდა.
- ახალმა პოლიტიკურმა ცენტრმა „გირჩმა“ უარი განაცხადა თქვენი რეკომენდაციის/მოთხოვნის შესრულებაზე საარჩევნო ვიდეორგოლის ინტერნეტ-სივრციდან მოხსნის შესახებ იმ არგუმენტით, რომ მასში ვერ ხედავენ რაიმე სახის დისკრიმინაციის შემცველ ელემენტებს. რა კომენტარს გააკეთებდა სახალხო დამცველი?
- ჩვენ გავავრცელეთ განცხადება და რეკომენდაცია მივეცით ამ პოლიტიკურ ორგანიზაციას, რომ მომხდარიყო ამ კონკრეტული ვიდეორგოლის მოხსნა ინტერნეტიდან, ვინაიდან სამწუხაროდ, ასეთი ტიპის რეკლამა ზოგადად, არღვევს გარკვეული ჯგუფის უფლებებს. შეიძლება ითქვას, რომ ასაკოვანი ხალხის მიმართ დისკრიმინაციულ განწყობას უფრო მეტად ამყარებს და ხელს უწყობს ასეთი მიდგომების ჩამოყალიბებას. აქედან გამომდინარე, ჩვენი საუბარი შეეხებოდა არა იმას, რომ ზოგადად, კლიპი იყო დისკრიმინაციული, არამედ, იმას, რომ ასეთი ტიპის რეკლამა, ზოგადად, რომელიც ვრცელდება ინტერნეტითა და მასმედიის სხვადასხვა საშუალებით, არღვევს მოქალაქეთა ამ ჯგუფის ინტერესებსა და უფლებებს, რადგანაც ხელს  უწყობს გარკვეული სტიგმებისა და საზოგადოებაში ამ ხალხის მიმართ დისკრიმინაციული მოპყრობის გამყარებას უწყობს ხელს. სამწუხაროა, როცა პოლიტიკური ორგანიზაცია არ ითვალისწინებს ჩვენს რეკომენდაციას. ეს ასაკობრივი ჯგუფი დგას, რეალურად, რისკის ქვეშ, რომ წინასაარჩევნო პერიოდში მოხდეს მათი ერთგვარი დისკრიმინაცია.
- როგორ შეაფასებდით საარჩევნო გარემოს, პროვოკაციებისა და კონფლიქტური ეპიზოდების თვალსაზრისით. კორცხელში მომხდარი შეტაკების შემდეგ მსგავსი ინციდენტებისგან რამდენად დაცულია წინასაარჩევნო პროცესი?
- სამწუხაროდ, ჩვენ გვაქვს პრაქტიკა, როდესაც წლების განმავლობაში არჩევნების დროს თუ წინასაარჩევნო პერიოდში არაერთი მსგავსი ინცინდენტი მომხდარა. ასეთ ფაქტებზე, სამართალდამცავი ორგანოების წარმომადგენლების მხრიდან არ ყოფილა ადეკვატური რეაგირება. ჩვენ განცხადება კორცხელში მომხდართან დაკავშირებითაც გავაკეთეთ, სადაც სამართალდამცავებს ადეკვატური რეაგირებისკენ მოვუწოდეთ, მაგრამ რადგანაც პოლიციის მხრიდან ჩართულობა (განსაკუთრებით - პირველ ეტაპზე), შეიძლება ითქვას, რომ იყო ნულის ტოლი, დაგვიანებული და რეალურად, კონკრეტულად არ დამდგარა მონაწილე პირთა პასუხისმგებლობის საკითხი. აქ საუბარი იყო იმაზე, რომ ძალადობის წახალისება ხდება მსგავსი ფაქტებით, როდესაც არ ხდება კონკრეტული დამნაშავეების დასჯა. აქედან გამომდინარე, ვიმედოვნებ, რომ ეს იქნება პირველი და უკანასკნელი შემთხვევა და შემდგომში აღარ მოხდება მსგავსი ინციდენტების გამეორება. თუმცა, რა თქმა უნდა, დაზღვეული არავინაა. ასეთ ფაქტებს როცა აქვს ადგილი, ჩვენთვის ყველაზე მნიშვნელოვანია, დაუყოვნებლივ მოხდეს რეაგირება სამართალდამცავების მხრიდან და ეს იქნება ერთგვარი პრევენცია იმისთვის, რომ მომავალში თავიდან ავიცილოთ მსგავსი ტიპის ძალადობის ფაქტები წინასაარჩევნო პერიოდში.
- ცოტა ხნის წინ პოლიტიკურ ორგანიზაცია „ცენტრისტებს“ საარჩევნო რეგისტრაცია გაუუქმდა. ცესკო და ხელისუფლება ამ პრორუსული ორგანიზაციის დარეგისტრირებას ერთმანეთს აბრალებენ. როგორ შეაფასებდით ამ ფაქტს და რა მექანიზმია საჭირო, მომავალში მსგავსი გაუგებრობების თავიდან ასაცილებლად?
- ეს მიუთითებს იმაზე, რომ საარჩევნო კანონმდებლობა დასახვეწია. არის ძალიან ბევრი ხარვეზი. აქედან გამომდინარე, ამ პროცესმაც კიდევ ერთხელ მიუთითა, რომ ზოგადად, კანონმდებლობა უნდა იყოს დახვეწილი, ისევე, როგორც ცესკოს საქმიანობა გარკვეულ რეგულაციებში უნდა იჯდეს და მეტი რამ არის გასაკეთებელი, რათა გამოკვეთილი იყოს, ვინ რას აკეთებს ამ პროცესებში. ამ საკითხის განხილვის დროს აღმოჩნდა, რომ ყველა ერთმანეთისკენ იშვერდა ხელს და საბოლოოდ, მიღებულ იქნა გადაწყვეტილება, რამაც გარკვეული კითხვის ნიშნები გააჩინა საზოგადოებაში. ასეთი ფაქტები რომ არ განმეორდეს, აუცილებელია, კანონმდებლობა იყოს მაქსიმალურად დახვეწილი, რაც სამწუხაროდ, დღემდე არ არის განხორციელებული მთელი რიგი მიმართულებით.
- რამდენად მომწიფებულია ქვეყანა და საზოგადოება იმისთვის, რომ არჩევნები არ გაყალბდეს?
- მე ვფიქრობ, რომ ბოლო წლებში არჩევნები საკმაოდ დემოკრატიულად ჩატარდა. შეიძლება ითქვას, რომ არის საგრძნობი პროგრესი - აქ საუბარია როგორც საპრეზიდენტო, ასევე ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნებზე, გარკვეულწილად, სადაც მნიშვნელოვნად, თავისუფალი გარემო იყო უზრუნველყოფილი. მიუხედავად იმისა, რომ იყო გარკვეული დარღვევები, გარკვეულ ძალადობრივ ფაქტებსაც ჰქონდა ადგილი, მთლიანობაში გარკვეული პროგრესი შეინიშნება წინა წლების არჩევნებთან შედარებით. მაგრამ, მე ვფიქრობ, რომ ეს არის პროცესი-საზოგადოებაც ვითარდება, ხელისუფლების როლსაც აქვს გარკვეულწილად დიდი მნიშვნელობა. აქედან გამომდინარე, მე ვფიქრობ, რომ გარკვეული მოსამზადებელი სამუშაოები ჩატარებულია, რომ არჩევნებმა ჩაიაროს ნაკლები პრობლემებით, რომ არ იყოს ისეთი ფაქტები, როგორსაც ადგილი ჰქონდა წინა წლებში. თუმცა, რა თქმა უნდა, ყველაფერს გვიჩვენებს დრო. ამიტომაც, არის მნიშვნელოვანი, რომ საზოგადოება იყოს მობილიზებული, არასამთავრობო ორგანიზაციები იქნება ეს თუ ადგილობრივი თუ საერთაშორისო ორგანიზაციები და მედია აქტიურად იყო ჩართული ამ პროცესების გაშუქებასა და დაკვირვებაში და აქედან გამომდინარე, საზოგადოების თითოეული წევრის საქმიანობასა და პოზიციაზე, ძალიან ბევრი რამაა დამოკიდებული.

The Public Defender: “peculiarities of the regions were not taken into account while composing election districts”
September 7, 2016
The Public Defender’s Office, for the first time in the history of independent Georgia, will observe the 2016 Parliamentary Elections under its mandate. On August 25, Ucha Nanuashvili, the Public Defender, spoke about the upcoming elections and the action plan of their office during the meeting with the representatives of the NGO in the hotel Courtyard Marriott. After the meeting, the Public Defender answered several questions of www.humanrights.ge.
- The Public Defender observes the elections under its mandate for the first time. What concrete plans do you have?
- The Public Defender’s Office [PDO] does not have right to act as an observer on the Election Day. The Ombudsman’s Office plans to establish mobile groups in all regions of Georgia and react to all observed election violations. We also start the project, within which we will respond to the violations during pre-election period and on the Election Day, including monitoring the election-related disputes in the court. We intend to cover as many regions as possible. Consequently, we will have opportunity to use our current human  recourses, and also engage other people in the project, who directly monitor the elections.
- The Constitutional Court satisfied your and Mikheil Sharashidze’s common plea regarding the division of the election districts. The majority of the society agrees with the reform, but they also see miscarriages. What do you think, how correct is it, to unite Ninotsminda and Akhalkalaki election districts or Tkibuli and Terjola election districts; or unification of villages with different ethnic groups under one election district?
- It can be said that the old system was discriminative. 5000 and 150 000 voters both had one MP. The Constitutional Court took progressive decision, in order to make the process fairer. Besides, we demanded to create a model, which will change the system in the future. Unfortunately, the MPs did not consider our recommendations about many issues, including some questions regarding the composition of single mandate districts. For instance, the geographical area, peculiarities in certain regions, including the regions inhabited by ethnic minorities or high-land regions. Generally, those peculiarities shall be taken into account, but it was not done, unfortunately. In fact, there was artificial division and creation of the borders and districts. Because of it, the interest of the population is neglected and it creates serious problems. It is important, to overview the process of single mandate districts’ composition and to take the existing peculiarities into account. Firstly, I underline again the mountainous regions and those with ethnic minorities or which create common geographical area. There are several regions in the country. Therefore, the interest of the population shall be maximally respected instead similar artificial and formal division, which, unfortunately, took place after the amendments of the law.
- The new political center Girchi refused to fulfill your recommendation/proposal to remove the election video clip from internet. Girchi claimed that there were no discriminative elements. What comment would you make?
- We disseminated the announcement and recommended the political organization to remove the video clip from internet, because, unfortunately, the advertisement violates the rights of certain group of people. It fosters the discriminative approach towards aged people. Consequently, we did not say the clip was discriminative itself, but similar advertisements, disseminated through internet and mass media, violates the rights of the group of people, because supports creation of certain stereotypes and empowers hostile and discriminative treatment towards them within the society. It is sad, that the political organization did not fulfill our recommendations. The aged people are really under threat that they will be discriminated during the pre-election period.
- How would you evaluate the election environment, in terms of provocations and conflict episodes? How is the pre-election environment protected from the incidents like the confrontations in Kortskheli?
- Unfortunately, there were a lot of similar incidents during the pre-election and election period during previous elections. Law enforcement bodies did not respond adequately. We made an announcement regarding the Kortskheli incident, where we called on the law enforcement bodies to respond adequately, but the engagement of the police (especially in the first stage) was zero, late and in fact, the violators were not punished. We can speak about encouragement of the aggression in this case, when there is impunity. Therefore, I hope it will be the first and the last case and such kind of incidents will never repeat. However, of course, nobody can be sure. Wherever incidents occur, the most important is the police responded promptly that will be a preventive mechanism in order to avoid similar facts of violence during the pre-election period.
- The election registration of the political organization Centrists was canceled a while ago. CEC and the government accuse each other in the registration of the pro-Russian organization. How would you evaluate the situation and what mechanisms are needed in order to avoid similar misunderstandings in future?
- It demonstrates that the election legislation needs improvement. There are a lot of miscarriages. Therefore, the process again proved that the legislation needs amendments in general; also the activities of CEC must be regulated and more should be done in order to make the functions of each institution or player clear in the process. During the discussions, everybody blames each other and in the end the decision was taken, which raised questions in the society. To avoid the repetition of similar facts, the legislation must be as coherent to international standards as possible. Unfortunately, it has not been done yet.
- How are the country and the society prepared not to fraud elections?
- I think the elections have been conducted quite democratically recently. We can say there is tangible progress – we speak about last presidential and local self-government elections, where at some extend we had free environment. Despite few violations, including harassment, the progress in compare to prior years is visible. But, I think, it is a process – the society is also developing, the role of the government is also important. Therefore, I think, the preliminary work is done to conduct less problematic elections, to avoid cases which happened in previous years. However, time will show everything. That’s why it is important that the society was mobilized, it will be NGOs or local or international organizations. Media must be actively involved in broadcasting of the processes and monitoring. Consequently, a lot depends on the role and activities of each member of the society.