კანდიდატები წინასაარჩევნო სამზადისში და ამომრჩევლები ინფორმაციის გარეშე
„წინა არჩევნებზე ვინც ავირჩიეთ, რა გაგვიკეთა? ჩვენთან არასოდეს მოსულა და ჩვენი პრობლემებით არ დაინტერესებულა. გზა არ გვაქვს, წყალი არ გვაქვს, მაგრამ ჩვენი ბედი არავის აღელვებს. იყვნენ ერთი პარტიის წარმომადგენლები ჩვენთან მოსულები და გვარწმუნებდნენ, რომ ხმა მათთვის  და მათი  ქართველი კანდიდატისთვის მიგვეცა. მე სხვა კანდიდატისთვის მინდა ხმის მიცემა. მინდა პარლამენტში ჩემი ეროვნების წარმომადგენელი ავირჩიო. ამ არჩევნებში აუცილებლად მივიღებ მონაწილეობას,” - ამბობს მარნეულის რაიონის სოფელ ყიზილაჯლოში მცხოვრები 81 წლის ჯამილ ალასგაროვი.
8 ოქტომბერს დაგეგმილ საპარლამენტო არჩევნებში  ქვემო ქართლში, ეთნიკური აზერბაიჯანელებით დასახლებულ რაიონებში - გარდაბანში, ბოლნისში, დმანისსა  და მარნეულში კენჭს მაჟორიტარი დეპუტატობის 54 კანდიდატი იყრის.
დეპუტატობის კანდიდატთა სანახევროდ ჩამოხეულ პლაკატებს ყველგან ნახავთ - რაიონულ ცენტრებში, სოფლების ცენტრალურ გზებთან არსებული  შენობების კედლებზე, ავტობუსების გაჩერებებსა და დენის გადამცემი ხაზების საყრდენებზეც კი.
ყიზილაჯლოში მცხოვრებ ეთნიკურ აზერბაიჯანელებთან საუბარში გაირკვა, რომ მოსახლეობას პარტიების და მათი საარჩევნო პროგრამების შესახებ ინფორმაცია არ აქვს. აქ მცხოვრები ადამიანები არჩევნებზე საუბარს გაურბიან. სამაგიეროდ, ბევრს საუბრობენ წლების განმავლობაში დაგროვებულ პრობლემებზე.
„გაზი ძვირია,  ერთი მანქანა შეშა 400 ლარი ღირს. პენსიონერი ვარ, ზამთრის სამყოფი შეშა პენსიით როგორ უნდა ვიყიდო? ქვემოთ სოფლებში ტყე არის, იქ შეშის დამზადების უფლებას აძლევენ, ჩვენ კი არა,“- აღშფოთებას ვერ მალავს საჰინ ნურიევი.
სამია გალანდაროვა პენსიაზე გასვლამდე ყიზილაჯლოს სკოლაში მასწავლებლად მუშაობდა. სამია ამბობს, რომ მათ სოფელში გზაზე ასფალტის საფარის დაგება ხელისუფლებას მხოლოდ არჩევნებამდე რამდენიმე დღით ადრე გაახსენდა:
„წლებია  ეს გზა საშინელ მდგომარეობაში იყო. ამის გამო აქ რამდენი მანქანა დაზიანდა, ვინ დათვლის. არჩევნებამდე  ორი კვირით ადრე დააგეს ასფალტი.  მარტო არჩევნების წინ ვახსენდებით. შემდეგი  4 წლის განმავლობაში  კი იკარგებიან  და მარტო იმაზე ფიქრობენ, საკუთარი თავისა და ოჯახისთვის ბევრი ფული როგორ იშოვონ. იმ დეპუტატობის კანდიდატებზე, რომლებიც კენჭს ჩვენს რაიონში იყრიან, არაფერი ვიცით.”
ალადდინ მურადოვი მმართველი პარტიის კანდიდატის, თამაზ ნავერიანის საარჩევნო შტაბში მუშაობს. მურადოვი ამბობს, რომ წინასაარჩევნო კამპანია მშვიდ და სტაბილურ ვითარებაში მიმდინარეობს: “მას შემდეგ, რაც წინასაარჩევნო კამპანია დაიწყო, საარჩევნო ბროშურებს ვარიგებთ და პლაკატებს ვაკრავთ. არანაირი პრობლემა არ დაფიქსირებულა. არავისი დისკრიმინაცია  არ ხდება.“
მმართველი პარტიის მაჟორიტარი დეპუტატობის კანდიდატები ძირითადად სკოლებში მართავენ შეხვედრებს. ყიზილაჯლოს სკოლაშიც ახლა დეპუტატობის კანდიდატთან შეხვედრისთვის ემზადებიან. სკოლის მთელი პერსონალი დასუფთავების სამუშაოებშია ჩართული. მასწავლებლებიდან ერთ-ერთი, რომელიც  ვინაობის გამხელისგან თავს იკავებს, ამბობს, რომ დირექტორმა სკოლაში საგანგებო შეხვედრა გამართა და თანამშრომლებს მმართველი პარტიის კანდიდატურისათვის  ხმის მიცემისკენ მოუწოდა: „დირექტორი გვეუბნება, რომ მმართველი პარტია ხელფასებს გაგვიზრდის. სხვა რომ მოვიდეს ხელისუფლებაში, ის სხვა გაზრდის თუ არა ჩვენს ხელფასებს, არ ვიცით-ო. მართალია, მასწავლებლებს ამ შეხვედრებში მონაწილეობის მიღებას გვაიძულებენ და ეს ჩვენზე ზეწოლაა, მაგრამ მთავარი მაინც ჩვენი გადაწყვეტილებაა: კაბინაში ვის მივცემ ხმას, ვინ გაიგებს?“
რამდენიმე დღეში ქვეყანაში საპარლამენტო არჩევნები რომ უნდა ჩატარდეს, ეს ბოლნისის რაიონის სოფელ ნახიდურში საერთოდ არ იგრძნობა. ამ სოფელში ისეთი  ოჯახებიც არსებობენ, რომლებსაც არჩევნებში მონაწილეობა არასოდეს მიუღიათ.
„ჩვენი მეზობელი მმართველი პარტიის მაჟორიტარი დეპუტატობის კანდიდატისთვის მუშაობს. გვთხოვს, რომ ჩვენც ხმა მას მივცეთ. გვეუბნება, 8 ოქტომბერს  შევიკრიბებით, არჩევნებზე “მარშრუტკით”  წაგიყვანთ და  ჩვენს შორის ხომ ურთიერთპატივისცემა არსებობს, სიტყვა არ გატეხოთ-ო,“ - ამბობს  ნახიდურში მცხოვრები დურდანა ალიევა.
49 წლის ვაჰიდ ჰუმბათოვს არჩევნებზე მეტად სასმელი წყლის საკითხი აწუხებს. ვაჰიდი აცხადებს, რომ სოფელი წლების განმავლობაში  სასმელი წყლით მძიმე მეტალებით დაბინძურებული მდინარე მაშავერადან მარაგდება: „ბავშვებს ხშირად ინფექციური დაავადებები ემართებათ. რა არჩევნები? ყოველდღე მოწამლულ წყალს ვსვამთ!“
ერთადერთი ადგილი, სადაც ამ სოფელში საარჩევნო განწყობა იგრძნობა, ბირჟაა. აქ ასაკოვანი მამაკაცები ხშირად იკრიბებიან და არჩევნების შედეგებზეც ყველას თავისი პროგნოზი აქვს. თუმცა, საუბარი და კამათი, რომელიც ბოლო დღეებში მუდმივად არჩევნებით იწყება,  თითქმის ყოველთვის სოციალურ პრობლემებზე  მსჯელობით მთავრდება.
სტატია მომზადებულია თბილისის ადამიანის უფლებათა სახლის პროექტის ფარგლებში, რომელიც საქართველოში ნიდერლანდების სამეფოს საელჩოს ფინანსური მხარდაჭერით ხორციელდება. სტატიის შინაარსზე პასუხისმგებელია თბილისის ადამიანის უფლებათა სახლი. ავტორის/ავტორების მიერ სტატიაში გამოთქმული მოსაზრება შესაძლოა, არ გამოხატავდეს ნიდერლანდების სამეფოს საელჩოს  პოზიციას.

The MP Candidates in the Pre-Election Campaign and Voters without Information
“What has the MP, whom we elected, done for us? He has never come to us and got interested in our problems. We have no gas and water supplies but nobody cares about it. Members of one of the political parties came here and tried to convince us to vote for him and their Georgian candidate. I want to vote for another candidate. I want to have a person of my nationality in the Georgian Parliament. I will definitely participate in the election,” Jamil Alasgarov, 81-years-old resident of Kizilajlo village in Marneuli district, said.
54 single mandate candidates participate in the polls from different political parties in the municipalities inhabited with ethnic Azerbaijani people in Kvemo Kartli region – Gardabani, Bolnisi, Dmanisi and Marneuli for the upcoming October 8 Parliamentary Elections.
You will see half-destroyed election banners of the candidates everywhere – in the town centers, on the central highways of the villages, on the buses and on the pillars of the electricity distribution system.
Conversation with the ethnic Azerbaijani people in Kizilajlo village showed that population does not have information about the political parties and their election programs. People avoid speaking about elections. Instead, they are ready to speak about the problems accummulated for years.
“Gas is very expensive; one truck of fire-wood costs 400 GEL. I am a retired person and how can I afford it with my pension? There is a forest in the neighboring villages and there people can cut down fire-wood but we are not allowed,” Sahin Nuriev could not hide his astonishment.
Samya Galandarova was teacher in Kizilajlo village before retire. She said the government recalled to pave the village roads with asphalt only few days before the election.
“The road was in horrible conditions for years. People destroyed their cars here. They built the road two weeks before the elections. Politicians recall about us only before elections. Then they disappear during next four years and are busy of earning as much money as possible. We do not know anything about the candidates in our municipality.”
Aladdin Muradov works in the election office of Tamaz Naveryan, candidate of the ruuling party. Muradov said the pre-election campaign is going on in a peaceful environment. “After the campaign started, we give out election brochures and paste banners. We have not observed any problems so far. Nobody was discriminated.”
The single mandate candidates of the ruling party hold meetings with the voters mostly in the school premises. Kizilajlo village public school is also preparing for the meeting with the new candidate. The entire personnel is busy to clean the school. One of the teachers, who prefered to stay anonymouus, said the director organized a special meeting with them and suggested the colleagues to vote for the candidate from the ruling party. “The director said, the ruling party will raise our salaries. If another party will take up the office, he does not know whether they will raise our salaries or not. Although we, the teachers, are forced to participate in these meetings, our decision is the most important: who will know whom I will mark in the election booth?”
“My neighbor works for the single mandate candidate of the ruliing party. He asks us to vote for him. He said on October 8 we will be transported to the precincts by minibuses, and asks not to betray him,” Durdana Alyeva from Nakhiduri said.
49-years-old Vahid Humbatov complains about the drinking water problem. Vahid said the village has been supplied with the drinking water for years from the River Mashavera, which is polluted with heavy metals. “Children often have infections. Who cares about election? We drink polluted water every day!”
The only place where people have pre-election feeling is the village center. Elderly men often gather there and try to predict election results. However, each time their conversation ends with the complaints about social problems.