ინციდენტი სობისში - ნაცემია ნაციონალური მოძრაობის მხარდამჭერი
გორის მუნიციპალიტეტის სოფელ ქვემო სობისში საარჩევნო უბანთან ნაციონალური მოძრაობის მხარდამჭერს ფიზიკურად გაუსწორდნენ. ალბერტ მერებაშვილს სახის არეში დაზიანებები აღენიშნება. იგი  ფიზიკურ ანგარიშსწორებაში გორის მუნიციპალიტეტის საკრებულოს წევრს ,,ქართული ოცნებიდან" კობა ბერიანიძეს ადანაშაულებს. როგორც მერებაშვილი განმარტავს, მას პოლიტიკური შეხედულების გამო გაუსწორდნენ.
„საარჩევნო უბანთან მისულს საკრებულოს დეპუტატმა კობა ბერიანიძემ მთხოვა, მანქანაში ჩავჯდომოდი, სადაც მან დაიწყო შეურაცხმყოფელი საუბარი.  მეკითხებოდა, რატომ ვუჭერდი მხარს ნაციონალურ მოძრაობას, შემდეგ კი მომაყენა სიტყვიერი შეურაცხყოფა და მითხრა, რომ ვარ „მეცოცხე“ და ამის შემდეგ დამარტყა. შემდეგ მცემა ბერიანიძის თანმხლებმა პირებმაც. დაახლოებით, 10-15 ადამიანი იღებდა ჩემს ცემაში მონაწილეობას“, - განაცხადა ალბერტ მერებაშვილმა.
სობისში მომხდარ შემთხვევას „ქართული ოცნების" გორის ორგანიზაციაში ეხმაურებიან და აცხადებენ, რომ ინციდენტი „ნაციონალური მოძრაობის" წევრის პროვოკაციულმა ქმედებებმა გამოიწვია.
„ეს ადამიანი საარჩევნო უბანზე მოვიდა და ჩვენს მხარდამჭერებს სიტყვიერი შეურაცხყოფა მიაყენა. ჩვენი წევრები მაქსიმალურად ცდილობდნენ, სიმშვიდე შეენარჩუნებინათ, თუმცა მერებაშვილმა შეურაცხყოფა იქ შეკრებილ ადამიანებსა და მათ ოჯახებსაც მიაყენა, რის შემდეგაც მოხდა დაპირისპირება. თუმცა, ინცინდენტი მალევე აღმოიფხვრა. ეს ყველაფერი პროვოკაცია იყო. რაც შეეხება საკრებულოს წევრს, დადასტურებით შემიძლია, გითხრათ, რომ ის არ მონაწილეობდა ამ ინცინდენტში", - განაცხადა „ქართული ოცნების" გორის ორგანიზაციის აღმასრულებელმა მდივანმა, გელა კაპანაძემ.
სობისის №45 საარჩევნო უბნის კომისიის თავმჯდომარის, ნუნუ ცერცვაძის განცხადებით, ალბერტ მერებაშვილი საარჩევნო უბანზე მართლაც შეიჭრა და  სიტყვიერი შეურაცხყოფა მიაყენა ქართული ოცნების წევრებს, თუმცა  ცერცვაძის თქმით, ამ დროს ნაციონალური მოძრაობის მხარდამჭერი უკვე ნაცემი იყო.
„უბანზე როდესაც შემოვიდა, ტალახში იყო დასვრილი. მან სიტყვიერი შეურაცხყოფა მიაყენა ქართული ოცნების კომისიის წევრებს. როდესაც დაწყნარებისკენ მოვუწოდეთ, დატოვა უბანი, თუმცა  კიდევ შემოვიდა და გააგრძელა შეურაცხყოფის მიყენება. ამის შემდეგ გამოვიძახეთ პოლიცია. რაც შეეხება ცემას, ეს უბანზე არ მომხდარა,  მის გარეთ მოხდა”, - განაცხადა ნუნუ ცერცვაძემ.
სობისში მომხდარ ინციდენტზე პოლიციამ გამოძიება სსკ-ის 155-ე მუხლით დაიწყო, სამართალდამცველებმა უკვე დაკითხეს ალბერტ  მერებაშვილი.
,,ერთიან ნაციონალურ მოძრაობაში" აცხადებენ, რომ საპარლამენტო არჩევნების პირველ ტურში, 8 ოქტომბერს, ,,ქართულმა ოცნებამ" და მაჟორიტარმა კანდიდატმა თემურ ხუბულურმა არჩევნები წააგეს და სწორედ ამით ხსნიან მმართველი პარტიის მხრიდან მხარდამჭერების მობილიზებას სობისში.

Incident in Sobisi – UNM Supporter Was Beaten
Supporter of the United National Movement was physically assaulted in Kvemo Sobisi village, Gori municipality. Albert Merebashvili has injuries on the face. He blames Koba Berianidze, member of the Gori municipal board from the Georgian Dream, in his physical assault. As Merebashvili said he was beaten because of his political views.
“Having arrived at the polling station the municipal board member Koba Berianidze asked me to sit in his car, where he started insulting me. He was asking why I supported the UNM and then insulted me. He called me “metsotskhe” (broom-holder) and beat. His allies also beat me – about 10-15 persons attacked me,” Albert Merebashvili said.
Georgian Dream’s Gori office representatives responded to the incident in Sobisi village and said the UNM supporter had provoked the incident.
“This person verbally insulted our supporters in the polling station. Our members tried to be quiet but Merebashvili started insulting people gathered near the precinct that turned into a quarrel. However, the incident finished soon. It was a provocation. As for the municipal board member, I can assure you that he did not participate in this incident,” executive secretary of the Georgian Dream’s Gori office Gela Kapanadze said.
PEC chairwoman in the Sobisi village polling station # 45 Nunu Tsertsvadze said Albert Merebashvili really broke into the precinct and insulted GD’s members but in that moment he was already beaten.
“When he entered the polling station he was all in mud. He verbally insulted the GD members in the commission. When we asked him to calm down, he left the precinct but returned soon and continued insulting. Afterwards we called police. As for the physical assault, it happened outside the polling station,” Nunu Tsertsvadze said.
Police started investigation under Article 155 of the Criminal Code of Georgia in the incident. The investigators have already questioned Albert Merebashvili.
UNM members say the Georgian Dream and their single mandate candidate Khubuluri lost elections in the first round of the parliamentary elections on October 8 and the ruling party tries to mobilize their supporters in Sobisi.