მერაბ ქათამაძის მიმართ სისხლისსამართლებრივი დევნა შეწყდა
„რესპუბლიკური პარტიის“ პოლიტიკური საბჭოს ყოფილი წევრის მერაბ ქათამაძის მიმართ 7 წლის წინ დაწყებული სისხლის სამართლებრივი დევნა შეწყდა. 7 ნოემბერს, თბილისის საქალაქო სასამართლომ დააკმაყოფილა პროკურატურის შუამდგომლობა ბრალდებაზე უარის თქმის თაობაზე და განმარტა, რომ საქმეზე წარდგენილი მტკიცებულებებით მერაბ ქათამაძის ბრალეულობა არ დასტურდება.
პროკურატურა ქათამაძეს ცეცხლსასროლი იარაღის უკანონოდ შეძენა-შენახვასა და ტარებაში ადანაშაულებდა. მერაბ ქათამაძის საქმის განხილვა 7 წლის განმავლობაში მიმდინარეობდა. მისი ადვოკატის, ლევან ვეფხვაძის ინფორმაციით, ამ პერიოდში ოთხი მოსამართლე და სამი პროკურორი შეიცვალა.
„ჩვენს მიერ მოპოვებული მტკიცებულებებით გამოაშკარავდა, რომ გამომძიებლები, რომლებიც დაკავების ადგილზე, გრიბოედოვის ქუჩაზე უნდა ყოფილიყვნენ, იყვნენ აბსოლუტურად სხვა ტერიტორიაზე. გარდა ამისა, იარაღის ამოღების ფაქტს არავინ ადასტურებდა. იმ დღეს განვითარებულ მოვლენებთან დაკავშირებით, დავკითხეთ ის მოწმეებიც, რომლებმაც მერაბ ქათამაძე ნახეს. მათ თქვეს, რომ პარტიის ყრილობაზე იმყოფებოდნენ. ყოველივე ამის შემდეგ პროკურატურამ აღიარა, რომ მათ მიერ წარდგენილი მტკიცებულებებით ბრალი არ მტკიცდება“, - უთხრა კახეთის საინფორმაციო ცენტრს ლევან ვეფხვაძემ.
მერაბ ქათამაძე, რომელიც „რესპუბლიკური პარტიის“ პოლიტსაბჭოს წევრი იყო, 2009 წლის 7 ნოემბერს დააკავეს. სასამართლომ მას აღკვეთის ღონისძიებად 5000-ლარიანი გირაო შეუფარდა. ქათამაძე წაყენებულ ბრალს არ აღიარებდა. ადვოკატის ინფორმაციით, აღკვეთის ღონისძიების შეფარდების შემდეგ, სასამართლო პროცესები სამი წლით შეწყდა და მხოლოდ 2012 წელს განახლდა. მოწმეები ძირითადად 2013 წლის ბოლოს დაიკითხნენ და მას მერე, 2016 წლამდე პროცესი აღარ ჩატარებულა.

7 years ago criminal prosecution started against Merab Katamadze, former member of the Political Council of the Republican, which was now dropped. On November 7, the Tbilisi City Court satisfied a solicitation of the prosecutor to withdraw the accusations against him and explained that the provided evidence could not prove guiltiness of Merab Katamadze.
The Prosecutor’s Office accused Katamadze in illegal purchase/possession of weapon.
Merab Katamadze’s case was discussed during 7 years. His lawyer, Levan Vepkhvadze, said 4 judges and 3 prosecutors were changed during this period.
“Our evidences showed that the investigators who had to be on the detention site in Griboedov street, were in absolutely different place. Besides, nobody could prove the fact of the weapon withdrawal from him. We also interrogated the witnesses, who saw Merab Katamadze on that day. They said they were participating in the protest rally organized by the political party. After all that, the prosecutor’s office admitted, that the accusation was not proved based on the evidences, they have presented”, - Levan Vepkhvadze told to the Information Center of Kakheti.
Merab Katamadze, who was member of the Political Council of the Republican Party, was detained on November 7, 2009. The court imposed a bail of 5000GEL on him as a preventive measure. Afterwards, trial procedures were ceased and re-started in 2012. The witnesses were mostly interrogated in the end of 2013 and the hearing did not take place until 2016.