შსს-ს ინიციატივის განსახორციელებლად თანხები თვითმმართველობების ბიუჯეტიდან დაიხარჯება
„უსაფრთხო ქალაქი, უსაფრთხო რეგიონი, უსაფრთხო ქვეყანა" -ასე ჰქვია შსს-ს ახალ პროექტს, რომელიც  დანაშაულის პრევენციას, მომხდარ დანაშაულზე ოპერატიული რეაგირებას, ადმინისტრაციული სამართალდარღვევების გამოვლენასა და აღკვეთას, ასევე, სატრანსპორტო ნაკადების მართვას და უტყუარი მტკიცებულებების მოპოვების უზრუნველყოფას ეხება. პროექტის მიზანია პოლიციის საქმიანობაში მაღალი ტექნოლოგიების როლის გაზრდა და დანაშაულის პრევენციის გაუმჯობესება.
პროექტის მიზნებისა და განხორციელების გზების განხილვა საკონსულტაციო შეხვედრაზე მოხდა, რომელსაც შსს-ს ერთობლივი ოპერაციების ცენტრის თანამშრომლები და საქართველოს რეგიონებში ადგილობრივი მუნიციპალიტეტების ხელმძღვანელი პირები ესწრებოდნენ. შეხვედრაზე იმყოფებოდა  ქ. გორის საკრებულოს თავმჯდომარის მოვალეობის შემსრულებელი ზურაბ როსებაშვილი. მისი თქმით, პროექტის განხორციელებისთვის საჭიროა შსს-სა და თვითმმართველობის ურთიერთთანამშრომლობა და ფინანსური მონაწილობა. ზურაბ როსებაშვილის განცხადებით, შსს-ს პროექტის განხორციელებისთვის ქ. გორის ბიუჯეტის მომავალი წლის პროექტში 150 000 ლარია გათვალისწინებული. სიჩქარმზომი ერთი რადარის შეძენა ადგილობრივ ბიუჯეტს 40 000 ლარი უჯდება. გორის მერიას ორი რადარის შეძენა აქვს განსაზღვრული, ხოლო მორჩენილი თანხით - ე.წ. ,,ჭკვიანი კამერების".
„გორი კიდევ უფრო უსაფრთხო ქალაქი გახდება. უკვე გამოყოფილია ადგილები, სადაც მოხდება კამერების და რადარების დამონტაჟება,  პროექტის განხორციელებისთვის კამერების და რადარების შესაძენად ადგილობრივ ბიუჯეტში 150 ათასი ლარია გათვალისწინებული", - აცხადებს როსებაშვილი.
მომავალი წლის ბიუჯეტის პროექტის მიმართ შენიშვნები აქვს საკრებულოს წევრს ,,თავისუფალი დემოკრატებიდან" თამარ თედლიაშვილს. მისი თქმით, მაშინ, როდესაც შსს-ს ბიუჯეტი ნახევარ მილიარდზე მეტია, ხოლო ქ. გორის მომავალი წლის ბიუჯეტის პროექტით  16 220 000 ლარით განსაზღვრა, შსს-ს პროექტების განხორციელებისთვის ადგილობრივი ბიუჯეტიდან არ უნდა იხარჯებოდეს თანხები.
,,150 ათასი ლარი გორის ბიუჯეტისთვის სერიოზული თანხაა მომავალი წლის ბიუჯეტის პარამეტრებიდან გამომდინარე, შს სამინისტროსთვის კი ისე მნიშვნელოვანი არა, როდესაც ნახევარ მილიარდზე მეტი აქვს ყოველწლიური დაფინანსება. რაც შეეხება პროექტს, მისი განხორციელება მნიშვნელოვანია, თუმცა ეს არის თვითმმართველობის პირდაპირი მოვალეობა, ამ 150 ათასი ლარით ასევე მნიშვნელოვანი პრობლემების გადაჭრა შეიძლება,  რომელიც პირდაპირ გორის მერიის ექსკლუზიური უფლებამოსილებაა. მაგალითად, საბავშვო ბაღებისთვის ვაუჩერის დაფინანსების გაზრდა, 60 ლარიან ვაუჩერს დაემატოს წლის განმავლობაში 5 ლარი,  ესა არის 198 000 ლარი", - აცხადებს თედლიაშვილი.
შსს-ს პროექტი მოსწონთ არასამთავრობო სექტორშიც, თუმცა პროექტით გათვალისწინებული ტექნიკის შესაძენად ადგილობრივი თვითმმართველობების ბიუჯეტიდან თანხების დახარჯვას არამიზნობრივად მიიჩნევენ.
,,მიზანშეუწონელია, ადგილობრივმა თვითმმართველობის ორგანომ შეუძინოს და გადასცეს ქონება სახელმწიფო ორგანოს. მიუხედავად იმისა, რომ აღნიშნული რადარები და კამერები მონტაჟდება გორის ტერიტორიაზე, მათი ექსპლუატაცია (მართვა, გამოყენება, კონტროლი, მოვლა-შენახვა) უნდა განახორციელოს შინაგან საქმეთა სამინისტრომ. შესაბამისად, მისი შეძენა უნდა განახორციელოს შინაგან საქმეთა სამინისტრომ და არა - ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანომ. ხარჯი, რომელსაც ამ მიზნით გასწევს მერია, იქნება არამიზნობრივი", - აცახდებს ადამიანის უფლებათა ცენტრის შიდა ქართლის ოფისის იურისტი ალექსი მერებაშვილი.

Budgets of local self-governments will fund initiatives of the MIA
“Safe city, safe region, safe country” – it is the title of the new project of the Ministry of Internal Affairs, which aims to prevent crime, to operatively respond to the committed crime, to identify and combat administrative violations, to manage traffic flow and to ensure collection of valid evidence. The project aims to increase role of high technologies in the work of the police and to improve the crime-prevention activities.
The project goals and implementation ways were discussed during the consultation meeting, where representatives of the Joint Operation Center of the MIA and leaders of the local municipalities in the regions of Georgia participated. Interim chairman of the Gori City Council Zurab Rosebashvili also attended the meeting. He said the project shall be implemented through cooperation and financial participation of the MIA and local self-governments. Zurab Rosebashvili said, 150 000 GEL is allocated in the Gori city budget for the implementation of the MIA project. The local budget will have to pay 40 000 GEL for the speedometer radars. The Gori City Hall plans to purchase two radars. The rest money will be spent on the so-called “clever cameras.”
“Gori will become safer city. We already allocated places for the cameras and radars; 150 000 GEL is allocated for the purchase of the cameras and radars in the frame of the project,” Rosebashvili said.
City Council member from the Free Democrats Tamar Tedliashvili has remarks about the next year budget. She said while the MIA has more than half billion GEL in the budget, and the 2017 budget for the Gori City Hall is only 16 220 000 GEL, the local budget shall not spend money for the implementation of the MIA’s projects.
“150 000 GEL is a reasonable sum for the Gori budget considering the scope of the next year budget. However, it is not huge sum for the MIA, while it gets more than half billion GEL in the budget. As for the project, it is important to implement it but it is not direct obligation of the local self-government. Many important problems can be resolved with that 150 000 GEL which is direct obligation of the Gori City Hall. For example, increasing funds for the kindergarten vouchers – if we add 5 GEL to the last year 60 GEL, we will need 198 000 GEL for it,” Tedliashvili said.
NGO representatives also like the MIA’s project though they think it is not reasonable to spend local budgets for the purchase of the project equipment.
“It is not reasonable that the local self-governmental body purchased property for the state agency. Although the radars and cameras will be installed in the territory of Gori, they will be operated (managed, used, controlled and stored) by the MIA. Consequently, the MIA shall purchase it and not the local self-governmental body. The expenses of the City Hall will be unreasonable,” Aleksi Merebashvili, lawyer at the Human Rights Center’s Shida Kartli office, said.