ქალთა ძალადობის წინააღმდეგ 16-დღიანი კამპანია გორში
„კაცს ყველაფერი ეპატიება“, „ქალმა ყველაფერი უნდა მოითმინოს“, „გენდერი ქალის საქმეა“, - ეს და სხვა საქართველოში გავრცელებული გენდერული სტერეოტიპები დაწერეს გორში ქალაქის ცენტრში სპეციალურად მოწყობილი ბანერზე, აქციის მონაწილეებმა.
აქცია გამოეხმაურა ქალთა მიმართ ძალადობის აღმოფხვრის 16-დღიან საერთაშორისო კამპანიას - „არა, გენდერულ სტერეოტიპებს“.
გორის გენდერის მედიაცენტრის წარმომადგენელი ნათია ომაძე აღნიშნავს, რომ ბანერზე ჩამოწერილი სტერეოტიპები ნათლად აჩვენებს გენდერული თანასწორობის კუთხით არსებულ პრობლემებს: „გენდერული სტერეოტიპები პირდაპირ კავშირშია გენდერულ თანასწორობასთან, ქალების დისკრიმინაციასთან. ჩვენს აზროვნებაში უნდა მოვახდინოთ ცვლილებები, დავგმოთ ეს სტერეოტიპები, რათა თანასწორ გარემოში ცხოვრების დემონსტრირება მოვახდინოთ“.
ქალთა მიმართ ძალადობის კვირეულის ფარგლებში ორგანიზაცია „ქალი და განვითარების“ ხელმძღვანელმა ფატი ბუხრიკიძემ გორის დემოკრატიის ჩართულობის ცენტრში შეხვედრა გამართა, სადაც იმ პრობლემებზე ისაუბრა, რაც ქალების გააქტიურებას და თანასწორობას უშლის ხელს.
კვირეულის ფარგლებში  ძალადობისგან დაცვის ეროვნული ქსელის შიდა ქართლის კომიტეტის წარმომადგენლმა ლამარა შაყულაშვილმა საინფორმაციო აქცია გამართა და მოსახლეობას ბროშურები  დაურიგა. შაყულაშვილი  მიიჩნევს, რომ გენდერული უთანასწორობა ოჯახში ქალების მიმართ დამოკიდებულებიდან ჩნდება და არის ოჯახები, სადაც ისინი ძალადობის მსხვერპლები არიან.

„Men are allowed to do everything,” “a woman shall put up with everything”, “gender is women’s issue,” – the participants of the demonstration wrote these and other wide-spread stereotypes in Georgia on the special banners in the Gori center.
The demonstration was organization in the frame of the international 16-day campaign against gender-based violence – “No to Gender Stereotypes”.
Representative of the Gori Gender Media Center Natia Omadze said the stereotypes written on the banner demonstrate the problems in the field of gender equality. “Gender stereotypes are directly connected with gender equality, and discrimination of the women. We should change our mentality and condemn those stereotypes to encourage life in equal environment.”
In the frame of the weekly campaign against gender-based violence the head of the organization Woman and Development Pati Bukhrikidze held meeting in the Gori Democratic Engagement Center, where participants spoke about the problems of women’s engagement in public life and about gender-equality.
In the frame of the weekly campaign, Lamara Shakulashvili, representative of the Shida Kartli regional committee of the Anti-Violence Network of Georgia, organized information action and gave out brochures to the population. Shakulashvili believes gender inequality is originated from the treatment of women in their families and there are families where women become victims of violence.