რუსთავის მერია სამარშრუტო ტაქსების მიერ გაზრდილ ფასს არ ეთანხმება
დეკემბრის პირველი რიცხვებიდან კომპანია „ინტერტრანსმა“ რუსთავი-თბილისის მიმართულებით სამარშრუტო ტაქსებით გადაადგილება 20 თეთრით გააძვირა. „ინტერნტრანსი“ ერთადერთი კომპანიაა რუსთავში, რომელსაც ტენდერით ადგილობრივი ხელისუფლებისგან მგზავრთა თბილისის მიმართულებით გადაყვანის ნებართვა აქვს.
„ინტერნტრანსის“ ხელძღვანელი ირაკლი ჩიღვინაძე ადგილობრივ და ცენტრალურ მედიას უხსნის, რომ ფასის ზრდა განაპირობა ლარის ბოლო დროინდელმა მდგომარეობამ, რის შედეგადაც გაიზარდა საწვავ-საპოხი საშუალებების, სათადარიგო ნაწილების ფასი. მისი განცხადებით, „ინტერტრანსს“ აგრეთვე გაეზარდა უცხოურ ვალუტაში აღებული კრედიტის დაფარვის ხარჯები.
მგზავრთა გადამყვანი კომპანიის არგუმენტები არაა მისაღები რუსთავის ადგილობრივი ხელისუფლებისთვის. მერის მოადგილე ნოდარ შეროზია აცხადებს, რომ „ინტერტრანსმა“ მგზავრთა გადაყვანის სანებართვო პირობები დაარღვია, რადგან ფასის ზრდა მათთან შეუთანხმებლად მოახდინა.
„ჩვენთან შემოსული იყო მათი წერილი, სადაც წერია არგუმენტები, რის გამოც ზრდიან ფასს, თუმცა ამ წერილის შესასწავლად და პასუხის მოსამზადებლად ჩვენ ერთთვიანი ვადა გვაქვს. მათ კი ამ დროის განმავლობაში გაზარდეს ფასი, რასაც  არ ვეთანხმებით. უნდა მოხდეს მგზავრთა გადაყვანის პირვანდელ ფასსზე დაბრუნება, შემდეგ კი საწარმომ უნდა წარმოადგინოს ექსპერტულ დონზე დათვლილი, რა ხარჯი გაეზარდათ და რამდენით. ამ დღეებში გვექნება შეხვედრა კომპანიის წარმომადგენლებთან“, - აცხადებს რუსთავის მერის მოადგილე, ნოდარ შეროზია.
საკითხს სოციალური ქსელით ეხმაურება რუსთავის ერთ-ერთი მაჟორიტარი დეპუტატი გიორგი ბეგაძე. იგი სოციალურ ქსელში წერს, რომ მგზავრობის ტარიფის გაზრდა ცუდად აისახება რუსთაველი სტუდენტების მდგომარეობაზე და მზადაა, თავისი კომპეტენციის ფარგლებში  ჩაერთოს საკითხში.

Rustavi City Hall does not agree with increased transportation fee on Rustavi-Tbilisi route
In the beginning of December, Company InterTrans increased transportation fee on Rustavi-Tbilisi route at 20 tetri. InterTrans is the only company in Rustavi which gained license to transport people from Rustavi to Tbilisi and back in the tender competition of the local authority.
Head of the InterTrans Irakli Chighvinadze clarified to local and central media that the fee was increased because of recent developments about the national currency, which caused increased prices on fuel and oil, spare items. Apart to that, as Chighvinadze said, the loan in foreign currency taken by the InterTrans also increased.
The local authority does not agree with the arguments of the company. Deputy mayor Nodar Sherozia said the InterTrans has breached the license conditions because they increased the price without agreeing the tariff with the City Hall.
“We received their letter with arguments based on which they planned to increase tariff but we have one-month term to consider and answer the letter. Nevertheless, they increased price without our notification and we do not agree with it. They must resume old price and then they should calculate the new tariff according to increased costs, which will be calculated by experts. One of these days we will meet the company representatives,” Nodar Sherozia said.
A single mandate MP from Rustavi Giorgi Begadze responded to the issue in the social network. He wrote that increased transportation fee will negatively impact the situation of students from Rustavi and is ready to participate in the solution of the problem within his competence.