აუდიტის სამსახურმა სამი პოლიტიკური გაერთიანება დააჯარიმა
წინასაარჩევნო პერიოდის მონიტორინგის ფარგლებში სახელმწიფო აუდიტის სამსახურმა სამი პოლიტიკური გაერთიანება ჯამში 378 200 ლარით დააჯარიმა. 187 000 ლარით დაჯარიმდა პოლიტიკური გაერთიანება „სახელმწიფო ხალხისთვის“  შემომწირველი შვიდი პირი; „საქართველოს პატრიოტთა ალიანსის“ 1 შემომწირველი - 183 200 ლარის ოდენობით. ხოლო „ქართული ოცნება - დემოკრატიული საქართველოს“ სასარგებლოდ გაწეული უკანონო ქველმოქმედებისთვის დაჯარიმებული პირების ჯამური სანქცია 8 000 ლარია. ამასთან, ინფორმაციის წარმოუდგენლობის საფუძვლით დაჯარიმებულია 7 პარტია და 12 კანდიდატი.
5 დეკემბერს სახელმწიფო აუდიტის სამსახურის პოლიტიკური პარტიების ფინანსური საქმიანობის მონიტორინგის სამსახურმა 2016 წლის 8 ოქტომბრის არჩევნების კამპანიის ხარჯებისა და შემოსავლების მონიტორინგის ანგარიში წარმოადგინა.
წინასაარჩევნო კამპანიის დროს აუდიტის სამსახურმა შეისწავლა 1016 შემომწირველი ფიზიკური პირისა და 84 იურიდიული პირის მიერ განხორციელებული შემოწირულობების კანონიერება. ამ დროისთვის სახელმწიფო აუდიტის სამსახურის მიერ გამოკითხულია 120 პირი; მათ შორის, „ქართული ოცნების“ - 35, „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ - 12, „სახელმწიფო ხალხისთვის“ - 42 და „საქართველოს პატრიოტთა ალიანსის“ - 18 შემომწირველი.
„საქართველოს პატრიოტთა ალიანსის“ გენერალური მდივნის, ირმა ინაშვილის განცხადებით, აუდიტის სამსახურის გადაწყვეტილება უკანონოა: „ქართული ოცნება დაჯარიმდა მხოლოდ 8 000 ლარით, მაშინ, როდესაც მათდამი შემოწირულობა მილიონებს შეადგენს. ასევე არ დაჯარიმებულა ნაციონალური მოძრაობა. ძალიან სამწუხაროა, რომ ეს სტრუქტურა დღესაც არის პოლიტიკური ზეწოლის ბერკეტი და დღესაც იყენებენ მას არასასურველი პარტიების დასასჯელად. ჩვენ მივიჩნევთ, რომ ეს ჯარიმა არის უკანონო. ჯარიმა არ არის მხოლოდ 180 000, ამას ემატება კიდევ პარტიის ჯარიმა - 90 000 ლარი. ეს ნიშნავს იმას, რომ ჩვენი ტიპის პარტია ფინანსურად უნდა განადგურდეს?! ეს არის ზეწოლა და ტერორი”, – აცხადებს ირმა ინაშვილი.
„ახალი საქართველოს“ ლიდერი, გიორგი ვაშაძე დარწმუნებულია, რომ სასამართლო სწორ გადაწყვეტილებას მიიღებს და შემომწირველთა საქმიანობაში ეჭვს არ შეიტანს: „იმედი მაქვს, რომ პოლიტიკური ზეწოლის იარაღად არ გამოიყენებს ხელისუფლება აუდიტის სამსახურს. დარწმუნებული ვარ, სასამართლოში ამ ადამიანების შემოსავლები  დამტკიცდება“, - ამბობს გიორგი ვაშაძე.
სახელმწიფო აუდიტის სამსახურის ხელმძღვანელის პირველი მოადგილის ნინო ლომჯარიას განცხადებით, შემომწირველი პირის დაჯარიმების გადაწყვეტილებას მხოლოდ აუდიტის სამსახური არ იღებს, ამ პროცესს მკაცრ კონტროლს უწევს სასამართლო, რომელიც კონკრეტული საქმის განხილვის შემდგომ საბოლოო გადაწყვეტილებას იღებს.
„როდესაც ჩვენ ვსწავლობთ შემოწირულობას, მოვიპოვებთ ინფორმაციას მათი შემოსავლების შესახებ, მათი ხარჯების შესახებ, ბანკებიდან, შემოსავლების სამსახურიდან და სხვა ტიპის პერსონალურ ინფორმაციას. შემდეგ ვაანალიზებთ მიღებულ ინფორმაციას და ვიღებთ გადაწყვეტილებას, რამდენად ჰქონდა პირს საშუალება, რომ ჰქონოდა დანაზოგი და პარტიის მიმართ შემოწირულობა განეხორციელებინა. არის შემთხვევები, როდესაც პირებს ვალიც კი აქვთ საბანკო სექტორის მიმართ და ვერ იხდიან ამ ვალს. თუმცა სასამართლო პროცესზე იყო შემთხვევები, როდესაც შემომწირველები აცხადებდნენ, რომ ისინი უბრალოდ პროტესტს უცხადებდნენ ამა თუ იმ საკრედიტო დაწესებულებას და მათი სურვილი იყო, რომ პოლიტიკური პარტიებისათვის განეხორციელებინათ შემოწირულობა. ასეთ შემთხვევებშიც კი, სასამართლო ამბობს, რომ ეს არის პირის პირადი ნება. ანუ ძალიან თვალსაჩინო და ნათელი თუ არ არის, რომ ნამდვილად წარმოუდგენელი იყო, პირს ჰქონოდა ეს შემოსავალი, ამ შემთხვევების გარდა, სასამართლო, როგორც წესი, არ იღებს პირის დაჯარიმების გადაწყვეტილებას“, - განაცხადა ნინო ლომჯარიამ „კურიერთან“ საუბრისას.
სახელმწიფო აუდიტის სამსახურის ინფორმაციით, საარჩევნო პერიოდში (ივნისი-ოქტომბერი) პარტიებისა და დამოუკიდებელი კანდიდატების მიერ მიღებული შემოწირულებების ჯამმა 29 212 382 ლარი შეადგინა, მათ მიერ წინასაარჩევნოდ გაწეული ხარჯების ჯამური მოცულობა კი გაცილებით მეტია და 39 472 486 ლარს შეადგენს.
პარტიების მიერ დეკლარირებული შემოსავლების მიხედვით, პოლიტიკურ გაერთიანებებს შორის ყველაზე დიდი ოდენობის შემოწირულობა (19,005,219.00 ლარი) „ქართულმა ოცნებამ“ მიიღო, დანარჩენი პარტიებისადმი გაწეული შემოწირულობები ასე გამოიყურება: „სახელმწიფო ხალხისთვის“ - 4,278,541.67 ლარი, „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობა“ – 1,063,514.50 ლარი, „საქართველოს პატრიოტთა ალიანი“ -1,019,650.10 ლარი, „თავისუფალი დემოკრატები“ - 686,945.00 ლარი. სხვა დანარჩენი საარჩევნო სუბიექტების მიერ მიღებული შემოწირულების ჯამური თანხა 3,158,512.00 ლარს შეადგენს.
რაც შეეხება დეკლარირებულ ხარჯებს, საარჩევნო პერიოდში (ივნისი-ოქტომბერი) პარტიებისა და დამოუკიდებელი კანდიდატების მიერ განხორციელებული ჯამური ხარჯები ასეთია: „ქართული ოცნება“ – 22,212,663.00 ლარი, „სახელმწიფო ხალხისთვის“ - 4,396,452.40 ლარი, „საქართველოს პატრიოტთა ალიანსი“ - 2,391,046.00 ლარი, „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობა“ - 2,524,362.00 ლარი, „თავისუფალი დემოკრატები“ -   1,694,759.53 ლარი და სხვა საარჩევნო სუბიექტების საარჩევნო ხარჯების ჯამური მოცულობა - 6,253,204.00 ლარი.

As a result of the pre-election period monitoring, the State Audit Service fined three political unions with total 378 200 GEL. Seven donators of the political union State for People were fined with 187 000 GEL; 1 donator of the Georgian Patriot of Alliance was fined with 183 200 GEL. Donators to the Georgian Dream – Democratic Georgia were fined with 8 000 GEL for illegal donation. At the same time, 7 political parties and 12 candidates were fined for not submitting the requested information to the SAS.
On December 5, the State Audit Service published a report of the monitoring of the costs and revenues of the 2016 Parliamentary Election campaign.
The SAS studied the legality of the donations by 1016 physical persons and 84 legal entities to the political parties during the pre-election campaign. By now, the SAS has questioned 120 persons; among them are 35 donators of the Georgian Dream, 12 donators of the United National Movement, 42 donators of the State for People and 18 donators of the Georgian Alliance of Patriots.
Secretary general of the Georgian Alliance of Patriots Irma Inashvili said the decision of the Audit Service is illegal. “They fined the Georgian Dream only with 8 000 GEL while they were donated with millions GEL. Neither UNM was fined. It is a pity that this institution is a tool of political oppression and it is still used to punish unwilling political parties. We believe the fine is illegal. Apart to 180 000 GEL fine, the political party was fined with additional 90 000 GEL. It means that a political party like us will be financially destroyed. It is oppression and terror,” Irma Inashvili said.
The leader of the New Georgia Giorgi Vashadze is sure the court will make right decision and will not detect anything suspicious in the activities of the donators. “I hope the government will not use the SAS as a tool of political oppression. I am sure incomes of these people will be proved in the court,” Giorgi Vashadze said.
First deputy head of the State Audit Service Nino Lomjaria said the decision to fine donators is not made only by the SAS; the court strictly controls the process and makes final decision after considering the concrete cases.
“When we study donations, we gain information about donators’ incomes and their expenditures from the banks and revenue service as well as other personal information. Afterwards we analyze the gained information and make decision whether the donator could have enough savings to donate the political party. There are cases when people have loans in the banks and cannot pay them. However, there were cases during court hearings when donators simply protested the credit organizations and preferred to donate to the political party. In similar cases the court concludes that it is personal decision. That means, the court does not fine a donator if there is not absolutely absurd situation that the person could have that much income,” Nino Lomjaria told Kurieri, Rustavi 2.
According to the State Audit Service, during the election period (June-October) political parties and independent candidates received total 29 212 382 GEL donation. They spent much more money during the elections and it amounted to 39 472 486 GEL.
According to the declared incomes of the political parties, the Georgian Dream received the most donation (19 005 219 GEL); as for the other political parties, the State for People received 4 278 541, 67 GEL, UNM received 1 063 514, 50 GEL, the Georgian Alliance of Patriots – 1 019 650, 10 GEL, Free Democrats – 686 945 GEL. Other election subjects received 3 158 512 GEL donation in total.
As for the declared expenditures, in the election period (June-October) the political parties and independent candidates had the following costs: Georgian Dream – 22 212 663 GEL; State for People – 4 396 452, 40 GEL, Georgian Alliance of Patriots – 2 391 046 GEL, UNM – 2 524 362 GEL, Free Democrats – 1 694 759, 53 GEL and other election subjects spent 6 253 204 GEL in total.