თელავის საბავშვო ბაღებში საკვების შემცირებას პრემიერ–მინისტრი გამოეხმაურა
„მინდა განვაცხადო სრული სერიოზულობით, რომ არვიცი, რომელ ჩინოვნიკს მოუვიდა თავში, თუ ეს რეალობაა, ამ გადაწყვეტილების მიღება. თუ ასეთი ჩინოვნიკი არსებობს, მე მინდა, რომ ის ხვალ აღარ იყოს თავის თანამდებობაზე“, – ასე გამოეხმაურა პრემიერ – მინისტრი გიორგი კვირიკაშვილი, მთავრობის სხდომაზე, ქალაქ თელავის საბავშვო ბაღებში ხორცისა და რძის პროდუქტების შემცირებასთან დაკავშირებით კახეთის საინფორმაციო ცენტრის მიერ გავრცელებულ ინფორმაციას.
გიორგი კვირიკაშვილმა საკითხის შესწავლა ჯანდაცვისა და განათლების მინისტრებს დაავალა, ასევე რეაგირებისაკენ მოუწოდა მუნიციპალიტეტის ხელმძღვანელობას.
„ცოტა ხნის წინ გარცელდა თელავის საბავშვო ბაღების სისტემაში კვების რაციონთან დაკავშირებული საკითხის შესახებ ინფორმაცია, რომლის თანახმად, რაციონის გადახედვა მოხდა და ამოღებული იქნა მნიშვნელოვანი საკვები სახეობები. ეს არის ალბათ ადგილობრივი მუნიციპალიტეტის საქმე, მაგრამ მე მინდა ჯანდაცვის და განათლების მინისტრებს ვთხოვო, რომ ჩაერიოთ ამ საკითხში. მინდა განვაცხადო სრული სერიოზულობით, არვიცი, რომელ ჩინოვნიკს მოუვიდა თავში, თუ ეს რეალობაა, ამ გადაწყვეტილების მიღება, თუ ასეთი ჩინოვნიკი არსებობს, მე მინდა, რომ ის ხვალ აღარ იყოს თავის თანმდებობაზე. თუ ვინმემ ადმინისტრაციული ხარჯების ოპტიმიზაცია გაიგო ისე, რომ საბავშვო ბაღებში ბავშვებს რაციონი უნდა შევუმციროთ, ეს არის დანაშაულებრივი გადაწყვეტილება“,- განაცხადა გიორგი კვირიკაშვილმა.
ქალაქ თელავის საბავშვო ბაღებში ხორცისა და რძის პროდუქტები რომ შეამცირეს, ამის შესახებ კახეთის საინფორმაციო ცენტრს აღსაზრდელების მშობლებმა აცნობეს. მათი ინფორმაციით, უკვე რამდენიმე დღეა მენიუში აღარ არის ხორცის გუფთა, ბავშვებს აღარ აჭმევენ ასევე არაჟანსა და ხაჭაპურს. მათივე ინფორმაციით, ხორცის გუფთა ბრინჯიანი სუპით ჩაანაცვლეს, ხაჭაპური კი ყველიანი მაკარონით. მენიუში ცვლილებების შესახებ ინფორმაცია კახეთის საინფორმაციო ცენტრთან სატელეფონო საუბარში რამდენიმე საბავშვო ბაღის მენეჯერმაც დაადასტურა. მათი თქმით, მენიუს შეცვლის გადაწყვეტილება საბავშვო ბაღების გაერთიანებამ მიიღო.
ქალაქ თელავის საბავშვო ბაღების გაერთიანების დაქვემდებარებაში 9 საბავშვო ბაღია. გაერთიანების დირექტორმა თეონა მიქელაძემ კახეთის საინფორმაციო ცენტრს თავდაპირველად უთხრა, რომ მენიუ საერთოდ არ შეუცვლიათ, მოგვიანებით კი აღნიშნა, რომ ხორცის გუფთა მენიუდან საბავშვო ბაღების მენეჯერების თხოვნით ამოიღეს. „გვითხრეს, რომ ბავშვები წვენს ხვრეპდნენ და ხორცის გუფთას არ ჭამდნენ“, – აღნიშნა თეონა მიქელაძემ.
პრემიერ–მინისტრის გამოხმაურების შემდეგ, კახეთის საინფორმაციო ცენტრისთვის ცნობილი გახდა რომ გაერთიანების დირექტორი საბავშვო ბაღების მენეჯერებისგან ინფორმაციის უარყოფას ითხოვს.
ქალაქ თელავის მერის, პლატონ კალმახელიძის განცხადებით, საბავშვო ბაღების მენიუში ცვლილება კი განხორციელდა, მაგრამ ხორციანი საკვების შემცირება არ მომხდარა. „ინფორმაცია გავრცელდა არასწორად. ხორცის გუფთას ბავშვები არ ჭამდნენო და ჩაანაცვლეს კატლეტით. ხაჭაპურიც ისევ შედის და არაჟანიც. აქედან გამომდინარე, ჩვენ ვაპირებთ რომ პრემიერსაც მივწეროთ და მედიასაც ავუხსნათ სიმართლე“, – განაცხადა პლატონ კალმახელიძემ.
ქალაქ თელავის საბავშვო ბაღების გაერთიანების ხელმძღვანელი თეონა მიქელაძე ქალაქის მერის პლატონ კალმახელიძის მეუღლის, შორენა გრიშიკაშვილის ახლო მეგობარია.
კახეთის საინფორმაციო ცენტრმა საბავშვო ბაღების გაერთიანებიდან დოკუმენტაცია წერილობით გამოითხოვა.
მანამდე, ჩვენ ქალაქ თელავის საბავშვო ბაღებიდან მოვიპოვეთ 2016 წლის მენიუ და ამავე წლის დეკემბრის თვის მენიუ ცალკე. თუ 2016 წლის მენიუში, ორშაბათობით, სადილისთვის გათვალისწინებული იყო ბოსტნეულის ბორში, პური, ხორციანი ღვეზელი / კატლეტი პიურეთი, სამშაბათობით კი – წვნიანი გუფთით, პური და ბანანი, დეკემბრის თვის მენიუში ორშაბათობით მხოლოდ ბოსტნეულის ბორში და პურია დარჩენილი, კატლეტი და პიურე სამშაბათს არის გადატანილი, წვნიანი გუფთით კი მენიუში აღარ გვხვდება. მენიუში დარჩენილია არაჟანიც და ხაჭაპურიც, მაგრამ აღსაზრდელთა მშობლების მტკიცებით, ბავშვებს არც არაჟანი და არც ხაჭაპური რამდენიმე დღეა აღარ მიეწოდებათ.
საკვების შემცირების შესახებ ინფორმაცია დაადასტურეს საბავშვო ბაღების თანამშრომლებმაც უკვე კონფიდენციალობის პირობით.
კახეთის საინფორმაციო ცენტრი თელავის საბავშვო ბაღებთან დაკავშირებით მუშაობას აგრძელებს და ვრცელ მასალას შემოგთავაზებთ, მათ შორის ბავშვთა უფლებების დარღვევის თაობაზეც.

PM Reacted on Suspension of Food in Telavi Kindergartens
“I would like to declare with full responsibility that I do not know which public official made this decision, but if it is truth, I want him/her quit the job immediately,” Prime Minister Giorgi Kvirikashvili responded to the information of the Information Center of Kakheti, which reported about reduced meat and dairy products in Telavi based kindergartens.
Giorgi Kvirikashvili requested the Ministers of Healthcare and Education to study the case and called on the local municipal administration to respond to the fact.
“Short time ago, it was reported that menu of the pre-school educational institutions in Telavi was revised and significant meals were removed. Most probably it is issue of local municipality administration but I want to ask the Ministers of Healthcare and Education to study this case. I want to declare with full responsibility that I do not know which public official made this decision but if it is truth, I want him/her immediately quit job. If somebody interpreted optimization of administrative resources into reducing the food for children in the kindergartens, it is criminal decision,” Giorgi Kvirikashvili said.
Parents of the children informed the ICK about reduced meat and dairy products in the menus of Telavi based kindergartens. According to their information, meat ball soup was removed from the menu several days ago; children no longer get dairy products and Khachapuri. As they said the meat-ball soup was replaced with rice soup and Khachapuri was replaced with cheese pasta. Managers of several kindergartens in Telavi also confirmed the information during their phone conversations with the ICK. They said the union of pre-school educational institutions had decided to change the menu.
There are 9 kindergartens in Telavi. The director of the union of pre-school educational institutions Teona Mikeladze initially told ICK that the menu was not changed at all; but later she added that the meat balls were removed from the menu based on the request of the kindergarten managers. “They said the children did not eat meat,” Teona Mikeladze said.
After the PM’s response to the spread information, the ICK learned that the director of the union of pre-school educational institutions demand the kindergarten managers to deny the information.
Telavi City Mayor Platon Kalmakhelidze said some changes were done in the menu but meat meals were not removed from it. “The information was incorrectly disseminated. Children did not eat meat ball soup and they were replaced with roasted meat balls. Khachapuri and dairy products are still on menu. Consequently, we plan to petition to the PM and explain situation to the media too,” Platon Kalmakhelidze said.
Teona Mikeladze is a close friend of the Telavi City Mayor Platon Kalmakhelidze.
ICK requested documentation from the union of pre-school educational institutions.
Meanwhile, we got hold of the menus in Telavi based kindergartens before and after December, 2016. In the old version, on Mondays children had vegetable soup, bread, meat-pie/roasted meat ball with puree; on Tuesdays – meat-ball soup, bread and banana; as for the menu in December, - on Mondays children had only vegetable soup and bread; roasted meat balls and puree are moved to the Tuesday menu; there is no meat ball soup in the menu at all. Dairy products and Khachapuri are still in the menu but the parents claim children no longer get them.
The employees of kindergartens also confirmed the information about reduced food in their menu.
ICK continues monitoring the situation in the Telavi based kindergartens and will publish lengthy publication about breached rights of the children.