საქართველოში, ყოველი ახალი წლის დადგომას თითქმის ყველა მუნიციპალიტეტი, მათ ტერიტორიულ ერთეულში არსებული სოციალური და ინფრასტრუქტურული პრობლემების მიუხედავად, საზეიმო ვითარებაში აღნიშნავს. საახალწლო განწყობას კონცერტებითა და საახალწლო განათებებით ადგილობრივი ბიუჯეტი უზრუნველყოფს. რა ღირს ახალი წლის აღნიშნვა რუსთავის მუნიციპალიტეტისთვის - ამ კითხვით რუსთავის მერიას მივმართეთ, სადაც განგვიმარტეს, რომ საერთო ჯამში 169 688  ლარი იხარჯება რუსთავში ახალი წლის საზეიმოდ აღნიშვნისთვის.
თანხების განაწილება ასეთია: 80 000 ლარი დაიხარჯა უკვე რუსთავის საახალწლო განათებებისთვის; 81 787 ლარია დაიხარჯება ახალი წლის ღამეს კონცერტის ორგანიზებისთვის - რუსთაველებს ახალ წელს მიულოცავენ საესტრადო შემსრულებლები  გიო ხუციშვილი, თორნიკე ყიფიანის ბენდი, ასევე ადგილობრივი მუსიკალური ჯგუფები; ხოლო 8 901 ლარია გათვალისწინებული საახალწლო საჩუქარებისთვის რუსთავის შშმ პირთა დღის ცენტრების, მცირე საოჯახო ტიპის ბავშვთა სახლისა და მოხუცთა სახლ ,,ქსენონის’’ ბენეფიციარებისთვის.
2017-ისგან განსხვავებით უფრო იაფი დაუჯდა რუსთავის ბიუჯეტს 2016 წლის შეხვედრა. „ქვემო ქართლის საინფორმაციო პორტალის - KKPRRSS.GE 2015 წლის 30 დეკემბრის მასალის თანახმად, მაშინ ქალაქის ბიუჯეტიდან ახალი წლის საზეიმოდ აღნიშნისთვის 132 840 ლარი დაიხარჯა. ამაზე ნაკლები დანახარჯები კი 2014 წელს იყო, როდესაც გამოცხადებული ტენდერის შედეგების თანახმად, რუსთავი 2015 წელს მოკრძალებულად 47 000 ლარამდე საახალწლო დანახარჯით შეხვდა.
უნდა დაიხარჯოს თუ არა სოლიდური თანხები ახალი წლის ან სხვა დღესასწაულების შესახვედრად, რუსთავის მოსახლეობაში აზრთა სხვადასხვაობაა. საზოგადოების ნაწილი აცხადებს, რომ ქალაქში არსებული სოციალური ფონის გამო ეს თანხები სხვა მიმართულებით, ძირითადად კი სოციალური პროგრამებისთვის უნდა დაიხარჯოს. თუმცა არიან რუსთაველები, რომლებიც აცხადებენ, რომ მსგავსი სიახლე ქალაქს სჭირდება და ადგილობრივ ხელისუფლებას ურჩევენ, საზეიმო განათებების დამონტაჟებისას მხოლოდ ცენტრალური ქუჩებით არ შემოიფარგლოს.
„საახალწლო განათებები გემოვნებით არ არის შერჩეული. ზოგან შუქნიშნის მსგავსი განათებაა, ვის მოსწონს და ვის მოუვიდა აზრად მსგავსი რამის შეძენა? ზოგი განათება წინა წლისაა, ამიტომ სიძველის გამო ნათურები არ ანათებს და კარგად არ გამოიყურება. ერთადერთი ეს ძველი ნაძვისხეა კარგად განათებული. რაც გაკეთდა ცოტაა და უგემოვნო“, - აღნიშნა humanrights.ge-სთან საუბრისას რუსთავში მცხოვრებმა ნინა კვარაცხელიამ.
განათებების სიძველე ნაკლებად აწუხებს რუსთავში მცხოვრებ მზია გრძელიშვილის. იგი humanrights.ge-სთან საუბარში აღნიშნავს, რომ მისი მთავარი საზრუნავი საახალწლოდ განსხვავებული სადილის მომზადებაა.
„საახალწლო განწყობა არ მაქვს და სიმართლე გითხრათ, არც ვათვალიერებ განათებებს. ხალხს ისე უჭირს, ასეთი რაღაცებისთვის ფულის დახარჯვა არ მიმაჩნია სწორად. რა საჭიროა ამ მორთულობებისთვის ფულის ხარჯვა, როდესაც განათებების გვერდით ხელგამოწვდილი მოხუცები სხედან“,- აღნიშნა მზია გრძელიშვილმა.

What is the cost of the New Year?
Every municipality of Georgia celebrates the New Year with concerts regardless social and infrastructural problems in their territorial entities. The local budget funds the concerts and New Year illuminations. What is the cost of the New Year celebration in Rustavi municipality – we asked this question to the Rustavi City Hall, where we were told that 169 688 GEL will be spent on New Year celebration in Rustavi.
The allocated sum will be spent on the following: 80 000 GEL was already spent on the installment of New Year lights in Rustavi; 81 787 GEL will be spent on the new year concert – singers Gio Khutsishvili, Tornike Kipiani’s band and local musical groups will participate in the concert; 8 901 GEL will be spent on the presents for the beneficiaries of the Rustavi day centers for the disabled persons, orphanages and asylum for elderly people Ksenon.
In comparison to 2017, Rustavi city budget spent less funds on the new year celebration in 2016. As Kvemo Kartli Information Webportal kkpress.ge reported on December 30, 2015, 132 840 GEL was spent on the new year celebrations in the city. In 2014 the local budget spent even less funds on the new year celebrations – according to the results of the tender competition, Rustavi budget paid only 47 000 GEL for the new year celebration.
Rustavi residents have different opinions whether local budget shall spend solid sums on new year celebration or not. One part of the society states it is better to spend the funds on social programs because of hard social situation in the city but there are people who believe it is necessary for the city and suggest the local authority to install new year lights in the outskirts of the city too.
“They did not select new year lights properly. In some places they installed lights similar to traffic lights; who liked and purchased it? Some lights are from previous years and they do not work. Only this old new year tree is well illuminated; what they did is not enough and of bad taste,” Nina Kvaratskhelia, resident of Rustavi, told humanrights.ge.
Mzia Grdzelishvili from Rustavi is not bothered about old illumination in the city. She said her main problem for New Year is how to prepare special dishes for the holiday.
“I do not feel like holiday and to tell the truth I do not look at illuminations at all. People are so poor that I do not think it is reasonable to spend money on similar things. It is not necessary to spend money on similar decorations, when elderly people are begging in the street,” Mzia Grdzelishvili said.