ადამიანის უფლებათა ცენტრის მიმართვა კონტრდაზვერვის დეპარტამენტის საქმიანობისა და უცხოეთის მოქალაქეების უფლებათა დარღვევის შესახებ
22 დეკემბერი, 2016
ადამიანის უფლებათა ცენტრი ეხმაურება დისკუსიას კონტრდაზვერვის დეპარტამენტის საქმიანობასთან დაკავშირებით და საქართველოს ხელისუფლებას შეახსენებს უცხოეთის მოქალაქეთა სამართლებრივ პრობლემებს, რაც გამოწვეულია კანონებით - „კონტრდაზვერვითი საქმიანობის შესახებ“ და „უცხოელთა და მოქალაქეობის არმქონე პირთა სამართლებრივი მდგომარეობის შესახებ“.
2014  წლის 1 სექტემბრიდან, საიმიგრაციო პროცესების დარეგულირების მიზნით, ძალაში შევიდა კანონი „უცხოელთა და მოქალაქეობის არმქონე პირთა სამართლებრივი მდგომარეობის შესახებ“. კანონით რეგულირდება უცხოელთა საქართველოში შემოსვლა, ყოფნა, ტრანზიტით გავლა და საქართველოდან გასვლა. კანონის ძირითად პრინციპებად აღიარებულია: ოჯახის ერთიანობის, დისკრიმინაციის დაუშვებლობის, არგაძევებისა და ბავშვის საუკეთესო ინტერესების დაცვის პრინციპები.
თუმცა, ერთია კანონით დაწესებული პრინციპები და მეორეა მათი შესრულების რეალური მდგომარეობა. სამწუხაროდ, უმრავლეს შემთხვევაში, საქართველოს სახელმწიფო უგულვებელყოფს როგორც ეროვნული კანონმდებლობით, ასევე საერთაშორისო დონეზე განმტკიცებულ ისეთ მნიშვნელოვან პრინციპს, როგორიცაა ოჯახი და მისი ერთიანობა.
„უცხოელთა და მოქალაქეობის არმქონე პირთა სამართლებრივი მდგომარეობის შესახებ“ საქართველოს კანონის მე-15 მუხლის „ზ“ პუნქტის თანახმად, მუდმივი ბინადრობის ნებართვა გაიცემა საქართველოს მოქალაქის მეუღლეზე. ადამიანის უფლებათა ცენტრს ათეულობით უცხოელმა მომართა, რომელთაც ბოლო პერიოდში იუსტიციის სამინისტროს სახელმწიფო სერვისების განვითარების სააგენტომ უარი უთხრა საქართველოში ბინადრობის ნებართვის გაცემაზე. სააგენტოს მხრიდან უარის საფუძველს უმეტესად წარმოადგენს „უფლებამოსილი ორგანოს დასკვნა“ ადამიანის საქართველოში ცხოვრების მიზანშეუწონლობის შესახებ, სახელმწიფო ან/და საზოგადოებრივი უსაფრთხოების ინტერესების დაცვის უზრუნველსაყოფად. ასეთ უფლებამოსილ ორგანოს საქართველოში წარმოადგენს სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის კონტრდაზვერვის დეპარტამენტი, რომლის „დასკვნა“ სულ რამდენიმე ზოგადი წინადადებისაგან შედგება და მთავრდება ვერდიქტით: „კონტრდაზვერვის დეპარტამენტს საქმეში მითითებული პირისთვის მუდმივი ბინადრობის მინიჭების უფლება მიზანშეუწონლად მიაჩნია“.
ადამიანის უფლებათა ცენტრის წარმოებაში არსებულ არც ერთ საქმეში უცხოეთის მოქალაქისთვის არაფერია ცნობილი იმ „არგუმენტების“ შესახებ, რაც კონტრდაზვერვის დეპარტამენტის დასკვნაშია აღნიშნული. ამ ფაქტს არავითარ ყურადღებას არ აქცევს იუსტიციის სამინისტროს სახელმწიფო სერვისების განვითარების სააგენტო და თავის მხრივ, ისიც ყოველგვარი დასაბუთების გარეშე ეუბნება უარს უცხო ქვეყნების მოქალაქეებს საქართველოში დროებით ცხოვრებაზე.
პრობლემას კიდევ უფრო ართულებს ის ფაქტი, რომ კონტრდაზვერვის დეპარტამენტისა თუ სახელმწიფო სერვისების განვითარების სააგენტოს დასაბუთებული არგუმენტებით, ხშირ შემთხვევაში, არც სასამართლო ინტერესდება. ნებისმიერი ადამიანისთვის, რომელსაც არავითარი ბოროტი განზრახვა არა აქვს, პატივისა და ღირსების შემლახავია „სტატუსი“, რომ იგი ქვეყნისთვის საფრთხეს წარმოადგენს. ამავე დროს, ნებისმიერ ადამიანს უფლება აქვს, იცოდეს იმ კონკრეტული საფუძვლებისა და მიზეზების შესახებ, თუ რატომ შერაცხა როგორც სსიპ სახელმწიფო სერვისების განვითარების სააგენტომ, ასევე სასამართლომ საფრთხის შემცველ პიროვნებად. სასამართლოს გადაწყვეტილება სწორედ იმ ადმიანისთვის უნდა იყოს გასაგები, რომლის ინტერესებსაც იგი ეხება.
ადამიანის უფლებათა ცენტრის წარმოებაში არსებული საქმეებიდან ჩანს, რომ სასამართლო ხელმძღვანელობს კონტრდაზვერვითი საქმიანობის შესახებ საქართველოს კანონის მე-6 მუხლით, რომლის შესაბამისადაც კონტრდაზვერვითი საქმიანობა გასაიდუმლოებულია. ამ საქმიანობის ამსახველი დოკუმენტები, მასალები და სხვა მონაცემები წარმოადგენს სახელმწიფო საიდუმლოებას და არ შეიძლება გამოყენებული იქნას სამართალდაცვითი მიზნებისათვის, გარდა საქართველოს კანონმდებლობით გათვალისწინებული შემთხვევებისა.
ადამიანის უფლებათა ცენტრს მიაჩნია, რომ  სახელმწიფო ორგანო გადაწყვეტილების მიღების ნებისმიერ ეტაპზე  ვალდებულია, დაიცვას  ოჯახის ერთიანობის პრინციპი და გაითვალისწინოს ოჯახის ინსტიტუტის მნიშვნელობა. ადამიანის უფლებათა და ძირითად თავისუფლებათა დაცვის კონვენცია იცავს პირადი და ოჯახური ცხოვრების პატივისცემის უფლებას და განმარტავს, რომ ყველას აქვს უფლება, პატივი სცენ მის პირად და ოჯახურ ცხოვრებას. დაუშვებელია ამ უფლების განხორციელებაში საჯარო ხელისუფლების ჩარევა, გარდა ისეთი შემთხვევისა, როდესაც ასეთი ჩარევა ხორციელდება კანონის შესაბამისად და აუცილებელია დემოკრატიულ საზოგადოებაში ეროვნული უშიშროების, საზოგადოებრივი უსაფრთხოების ან ქვეყნის ეკონომიკური კეთილდღეობის ინტერესებისათვის, უწესრიგობის ან დანაშაულის თავიდან ასაცილებლად, ჯანმრთელობის ან მორალის თუ სხვათა უფლებათა და თავისუფლებათა დასაცავად. სწორედ ამიტომ, როდესაც არსებობს კანონით განსაზღვრული გამონაკლისი შემთხვევები, სახელმწიფო ვალდებულია, დაუსაბუთოს მხარეს, თუ რით არის გამოწვეული მის მიერ დაწესებული შეზღუდვები.
ადამიანის უფლებათა ცენტრი იცავს რამდენიმე უცხოელს, რომლებიც დაქორწინებული არიან საქართველოს მოქალაქეებზე. ზოგიერთს ჰყავს შვილები,  რომლებიც ქართულ სკოლაში დადიან და სურვილი აქვთ, ცხოვრობდნენ საქართველოში. შესაბამისად, როცა კონტრდაზვერვის დეპარტამენტის დაუსაბუთებელი „დასკვნის“ საფუძველზე, სახელმწიფო მათ ბინადრობის ნებართვაზე უარს ეუბნება, ოჯახი დგება არჩევანის წინაშე - ან ოჯახი ინგრევა ან მიემგზავრება სხვა ქვეყანაში. ფაქტობრივად, სახელმწიფო აიძულებს თავის მოქალაქეს,  დაანგრიოს ოჯახი, ან უცხო ქვეყნის მოქალაქე მშობელი წავიდეს თავის ქვეყანაში და საქართველოს მოქალაქე მშობელი, შვილებთან ერთად დატოვოს საქართველოში. ეს კი უკვე არის ოჯახის ერთიანობის დანგრევა და არავის აქვს უფლება, ასე უხეშად ჩაერიოს ადამიანის პირად ცხოვრებაში. მით უმეტეს, ასეთ შემთხვევებზე, უკვე არსებობს ევროპის ადამიანის უფლებათა სასამართლოს გადაწყვეტილებები ევროპის სხვადასხვა ქვეყნების წინააღმდეგ მოქალაქეთა სასარგებლოდ.
საქართველოს პარლამენტს და მთავრობას - დაინტერესდეს უცხოელთა სამართლებრივი მდგომარეობით და შეცვალოს როგორც კანონმდებლობა, ისე პრაქტიკა, რათა ქვეყანაში აღმოიფხვრას უცხოელთა უფლებების შელახვისა და დისკრიმინაციის ფაქტები.
სუს-ის კონტრდაზვერვის დეპარტამენტს - სახელმწიფო სერვისების განვითარების სააგენტოს მიაწოდოს რეალური ინფორმაცია და უცხოელ მოქალაქეთა საქართველოში ბინადრობაზე უარი გაამყაროს არგუმენტირებული დასკვნით.
იუსტიციის სამინისტროს - გადახედოს სახელმწიფო სერვისების განვითარების სააგენტოს მუშაობის პრაქტიკას და საქართველოში ბინადრობის ნებართვის განხილვისას გასცეს მხოლოდ დასაბუთებული უარი.
სასამართლოს - საქმის განხილვისას გაითვალისწინოს არამხოლოდ კონტრდაზვერვის დეპარტამენტის მიერ მოწოდებული საქმის მასალები, არამედ ყველა ფაქტობრივი  გარემოება და სამართლებრივი არგუმენტი და მიღებული გადაწყვეტილების საფუძველი  გასაგები  გახდეს მოქალაქისთვის.

Address of Human Rights Center about the Activities of the Counter-Intelligence Department and Breached Rights of Foreign Citizens
December 22, 2016
Human Rights Center responds to the discussion about the activities of the Counter-Intelligence Department of Georgia and reminds the Government of Georgia of the legal problems of foreign citizens in the country, that is caused by the laws on the counter-intelligence activities and legal status of aliens and state-less persons in Georgia.
From September 1, 2014, for the regulation of immigration process, new Law on Legal Status of Aliens and State Less Citizens went in force. The Law regulates entry, stay in, transit and leave Georgia. The main principles of the law are: family unity, inadmissibility of discrimination, principle of non-expulsion, protection of best interests of a child.
Nevertheless, on the one hand we have principles ensured by the law and on the other hand conditions of their implementation. In majority cases, the Georgian State neglects the principles ensured by the national law and international documents, like family and its unity.
In accordance to the Article 15 Paragraph g of the Law of Georgia on the Legal Status of Aliens and State-Less Persons, A permanent residence permit shall be issued to a spouse, parent, and child of a Georgian citizen. A lot of aliens apply to Human Rights Center for help lately, who were refused to receive residence permit in Georgia. Mostly the ground of refusal is conclusion issued by the authoritative agency which states that a person cannot stay in Georgia due to state and/or public security interests. The authoritative agency is the Counter-Intelligence Department of MIA, whose conclusion usually consists of only several sentences and finalizes with the verdict: “Counter-Intelligence Department believes it is not reasonable to grant residence permit to the applicant person.”
The parties in the cases processed by the Center were not informed about the “arguments” which were mentioned in the conclusion of the Counter Intelligence Department (CID). Though the State Service Development Agency at the Ministry of Justice of Georgia does not pay attention to this fact and refuses aliens to temporarily live in Georgia.
Another problem is that neither court queries about the arguments of the CID or State Service Development Agency. Status – dangerous to the security of the state insults any person, who does not have any cruel plans in the country. At the same time, any person has right to know the concrete grounds and reasons why the CID, the Agency or the Court concluded that he/she was dangerous to the state security. The court judgment shall be clear to the person.
The cases processed by Human Rights Center demonstrate that the Courts rely on the Article 6 of the Law of Georgia on the Activities of CID, which states that activities of the CID are secret. Documents, materials and other data providing information about the CID activities have Top Secret status and cannot be used for judiciary purposes except the cases regulated by the Georgian law.
Human Rights Center believes, the state institution is obliged to respect the principle of family unity at any stage of the decision-making process and take the importance of the family institute in consideration. The Convention on Human Rights and Basic Freedoms guarantees respect to personal and family life and clarifies that everyone has right to have his/her personal and family life respected. It is inadmissible to violate these rights by public authority except the cases when it is done in accordance to the law and is necessary to ensure national security, public safety or economic welfare of the country, to avoid disorder or crime, to defend health or moral or others rights and freedoms.
Since there are concrete exceptions regulated by the law, the state is entitled to clarify to the party why restrictions were imposed on him/her.
Human Rights Center defends rights of several foreign citizens, who are married to Georgian citizens and have children, who go to Georgian schools and wish to live in Georgia. Consequently, when Ministry of Justice refuses them to stay in Georgia, the families have to choose – either divorce or migrate to another country. In fact, the State forces its citizens to split up a family – fathers have to go to their native countries and mothers have to stay in Georgia together with their children. It is violation of family unity and nobody has right to interfere in personal lives of people. Moreover, there is a case law of the European Court of Human Rights built up based on the examples of other countries.
To the Parliament and the Government of Georgia to get interested in legal status of aliens in Georgia and amend the law, as well as the practice, so that to eradicate facts of human rights violation and discrimination of aliens in Georgia.
Counter-Intelligence Department of MIA to provide the State Services Development Agency with real information and issue well-argumented refusal on residence permits to aliens.
Ministry of Justice to review the working practice of the State Service Development Agency and issue only well-grounded refusal to the applicants of temporary residence in Georgia.
The Court – to relay not only on the materials provided by the CID during the considering the case of alien, but study all factual circumstances and legal arguments to make the court decision understandable for the applicant.