პატიმრების ინფორმაციით, ტელეფონით სარგებლობაზე შეზღუდვები გაუქმდა
ადამიანის უფლებათა ცენტრმა რამდენიმე პენიტენციური დაწესებულებიდან მსჯავრდებულებისგან მიიღო ინფორმაცია, რომ 2017 წლის იანვრიდან ადმინისტრაციამ გააუქმა პატიმრებისთვის დაწესებული ტელეფონით სარგებლობის შეზღუდვა როგორც მაღალი რისკის, ასევე დაბალი რისკის პენიტენციურ დაწესებულებებში. მსჯავრდებულები აღნიშნავდნენ, რომ ეს გადაწყვეტილება მოჰყვა ადამიანის უფლებათა ცენტრის მიერ არსებული პრობლემის გახმაურებას.
პატიმრებისთვის საკომუნიკაცო საშუალებებით სარგებლობის შეზღუდვასთან დაკავშირებით ადამიანის უფლებათა ცენტრის იურისტებმა 15 დეკემბერს პრესკონფერენცია გამართეს და აღნიშნეს, რომ დაბალი რისკის დაწესებულებებში საპატიმროების ადმინისტრაციამ მსჯავრდებულებს დაუწესა ლიმიტი. მათ მხოლოდ ათ ტელეფონის ნომერზე დარეკვის საშუალება ეძლეოდათ, წინასწარ წარდგენილი 10 ტელეფონის ნომრის სიის მიხედვით. მაღალი რისკის დაწესებულებებში კი ეს შეზღუდვა კიდევ უფრო მკაცრი იყო და იქიდან მხოლოდ ხუთ ტელეფონის ნომერზე შეეძლოთ დარეკვა. შესაბამისად, მსჯავრდებულებს შეეზღუდათ ადვოკატებთან ან ნათესავების დიდ ნაწილთან კომუნიკაცია.
პრესკონფერენციის საპასუხოდ, სასჯელაღსრულების სამინისტროს წარმომადგენლებმა, მათ შორის - მინისტრმა, უარყვეს მსგავსი შეზღუდვების არსებობა დაბალი რისკის დაწესებულებებში, ხოლო მაღალი რისკის დაწესებულებებში ასეთი შეზღუდვის საფუძვლად დაასახელეს კანონმდებლობა, რაც მათი თქმით, აუცილებელია უსაფრთხოებისათვის.
ადამიანის უფლებათა ცენტრის იურისტის, ეკა ლომიძის თქმით, ორგანიზაციის მიმართვის შემდეგ, 2017 წლის იანვრის თვიდან ოფისში დარეკეს პატიმრებმა სხვადასხვა პენიტენციური დაწესებულებიდან და განაცხადეს, რომ აღნიშნული შეზღუდვები მოიხსნა.
„2016 წლის 28 დეკემბერს ადამიანის უფლებათა ცენტრთან დაკავშირებას ცდილობდა №16 დაწესებულების პატიმარი გ.ე, რომელსაც მიუვიდა სააღსრულებლო გადაწყვეტილება. მას კონკრეტული ვადა ჰქონდა დათქმული, წინააღმდეგ შემთხვევაში დაიწყებოდა იძულებითი აუქციონი. მან ვერ მოახერხა ადამიანის უფლებათა ცენტრთან დაკავშირება, რადგან წინასწარ შედგენილ ტელეფონების სიაში არ ჰქონდა მითითებული ორგანიზაციის ნომერი. ჩვენთან დაკავშირება შეძლო მისმა მეუღლემ, რომელმაც მოგვაწოდა აღნიშნული ინფორმაცია. სასჯელაღსრულების დაწესებულების შიდა რეგულაციის გამო იზღუდებოდა პატიმრის უფლებები. ინფორმაციის მიღების შემდეგ დავუკავშირდი №16 სასჯელაღსრულების დაწესებულების საზოგადოებასთან ურთიერთობის სამსახურს, რომელმაც განმიმარტა, რომ პატიმარს არ ჰქონდა შეზღუდული საკომუნიკაციო საშუალებებით სარგებლობის უფლება, რომ მას უპრობლემოდ შეეძლო ტელეფონის ნომრის შეცვლა, რაზეც მათ ვუპასუხე, რომ ეს იყო მცდარი ინფორმაცია. დაახლოებით 1 საათის შემდეგ დამიკავშირდნენ და მითხრეს, რომ გ.ე.-ს მისცემდნენ უფლებას, ჩემი ტელეფონის ნომერი დაემატებინა თავის სატელეფონო სიაში“, - აღნიშნა ეკა ლომიძემ humanrights.ge-სთან საუბრისას.
ეკა ლომიძის თქმით, მისასალმებელია, რომ ადამიანის უფლებათა ცენტრის მიმართვამ აღნიშნულ საკითხთან დაკავშირებით შედეგი გამოიღო, მაგრამ აუცილებელია მუდმივი კონტროლი, რათა კვლავ არ მოხდეს საკომუნიკაციო შეზღუდვები, რაც რიგ შემთხვევები შესაძლოა, გახდეს მსჯავრდებულის ფუნდამენტური უფლებების დარღვევის წინაპირობა.
Humanrights.ge დაინტერესდა, არის თუ არა საკომუნიკაციო საშუალებებით სარგებლობის შეზღუდვის მოხსნა დროებითი და ხომ არ დაემთხვა აღნიშნული შობა-ახალი წლის დღესასწაულების პერიოდს. ამ საკითხზე სასჯელაღსრულებისა და პრობაციის სამინისტროს საზოგადოებასთან ურთიერთობის სამსახურიდან გვეცნობა, რომ შეზღუდვები არ ყოფილა, ამის გათვალისწინებით, ვერც გაუქმდებოდა. მათივე ინფორმაციით, საკომუნიკაციო საშუალებებით სარგებლობა რეგულირდება პატიმრობის კოდექსით  და არა -  შიდა რეგულაციით.
ადამიანის უფლებათა ცენტრის მიერ გავრცელებულ ინფორმაციას საკომუნიკაციო საშუალებებით შეზღუდვასთან დაკავშირებით 2016 წლის დეკემბრის თვეში გამოეხმაურა სასჯელაღსრულებისა და პრობაციის მინისტრის მოადგილე, ზვიად მიხანაშვილი, რომელმაც აღნიშნა, რომ იგი არ ეთანხმება მოსაზრებას, რომ სამინისტროს მხრიდან ირღვევა მსჯავრდებულთა უფლებები. მისი თქმით, პატიმრებს გარესამყაროსთან კონტაქტი დაუბრკოლებლად შეუძლიათ.
მიხანაშვილის განცხადებით, უწყების ერთ-ერთ პრიორიტეტს პატიმართა რეაბილიტაცია-რესოციალიზაცია წარმოადგეს.
„უწყების ერთ-ერთ პრიორიტეტს პატიმართა რეაბილიტაცია - რესოციალიზაცია წარმოადგენს. მნიშვნელოვან კომპონენტად მიგვაჩნია დაწესებულებაში მყოფი ადამიანების გარესამყაროსთან კონტაქტი. არასამთავრობო ორგანიზაციების და სახალხო დამცველის რეკომენდაციებს აქტიურად ვადევნებთ თვალს და ვითვალისწინებთ. სწორედ ამიტომ შევიმუშავეთ მსჯავდებულებზე მორგებული გრაფიკი. მსჯავრდებულები ძალიან დაბალ ფასებში უკავშირდებიან ოჯახის წევრებს და და მათთვის სასურველ პირებს. ასევე მსჯავრდებულებს უფასოდ შეუძლით დაუკავშირდნენ სახალხო დამცველის წარმომადგენლებს და გარკვეული დარღვევების შესახებ მიაწოდონ ინფორმაცია. მოსაზრებას, რომ სამინისტროს მხრიდან ირღვევა მსჯავრდებულთა უფლებები, არ ვეთანხმები, მათ დაუბრკოლებლად შეუძლიათ გარესამყაროსთან კონტაქტი“, - განაცხადა ზვიად მიხანაშვილმა „ინტერპრესნიუსთან“ საუბრისას.
მიუხედავად იმისა, რომ სასჯელაღსრულებისა და პრობაციის სამინისტრო უარყოს პატიმრებისთვის საკომუნიკაციო საშუალებებით სარგებლობის შეზღუდვის დაწესებისა და მოხსნის შესახებ ინფორმაციას, პატიმრები განსხვავებულ ინფორმაციას აწვდიან მესამე სექტორს. ამის გათვალისწინებით, ადამიანის უფლებათა ცენტრი არ წყვეტს მონიტორინგს.

Prisoners Report that Restrictions on Phone Calls Were Cancelled
Inmates of several penitentiary establishments reported Human Rights Center that from January 2017, the prison administrations canceled the restrictions on the phone calls both in high-risk and low-risk facilities. The convicts say the decision was made after Human Rights Center disseminated statement about the problem.
On December 15, 2016, lawyers of Human Rights Center held press-conference about the restricted right of the convicts to make phone calls and noted that administrations of high-risk prisons introduced limits for the convicts. They could call only on the previously agreed 10 numbers. In the high risk facilities the restrictions were stricter and the inmates could call only 5 numbers. Consequently, the prisoners could not communicate their lawyers and majority of their relatives.
In response to the press-conference, representatives of the penitentiary ministry, among them the Minister denied the information about restrictions in low risk facilities, as for the high risk facilities, they said it was regulated by the national legislation that is necessary for security means.
Lawyer of Human Rights Center Eka Lomidze said after the organization disseminated the statement, in January 2017 the prisoners called the organization and informed the lawyers that the restrictions were cancelled.
“On December 28, 2016, inmate of the prison # 16 G.E tried to communicate Human Rights Center, who had received the decision of the enforcement body. He had concrete deadline to enforce the decision, otherwise his property was to be sold on the auction. He could not contact Human Rights Center because the number of the organization was not on the preliminarily elaborated list. Only his wife could call us who informed that because of the internal regulations the rights of the prisoner were breached. Having received the information, we contacted the public relations unit of the penitentiary establishment and their representative clarified that the prisoner did not have communication rights restricted and he could easily change the phone number; but I responded that it was false information. One hour later they called me back and said they would allow G.E. to add my phone number on his list,” lawyer Eka Lomidze told humanrights.ge.
Eka Lomidze added that it was very good that the statement of Human Rights Center had positive outcome but permanent control is necessary so that communication restrictions were not resumed in future that may violate fundamental rights of the convicts.
Humanrights.ge inquired whether the restrictions were cancelled temporarily because of new year and Christmas holidays. Public relations department of the Ministry of Corrections reported that the restrictions did not exist in reality and it was impossible to cancel what did not exist. As they informed, the use of communication means is regulated by the Prison Code and not by internal regulations.
Deputy minister of corrections Zviad Mikhanashvili responded to the statement of Human Rights Center in December 2016 and said that he does not agree with the allegation that it breached the rights of convicts. He said the prisoners can communicate people outside the facility without restrictions.
Mikhanashvili said one of their priorities is to promote rehabilitation-resocialization of prisoners.
“One of the main priorities of the ministry is to promote rehabilitation-resocialization of the convicts. We believe the inmates of penitentiary establishments shall maintain contact with the outside world. We permanently follow and fulfil the recommendations of the NGOs and Public Defender. For that purpose, we elaborated the timetable considering the interests of the convicts. They can call family members and desirable persons at a low price. Also, the prisoners can call the hotline of the Public Defender’s office for free and inform them about possible violations. I cannot agree with the allegation that the Ministry violates the rights of prisoners, because they can make calls without restrictions,” Zviad Mikhanashvili told Interpresnews.
Although the Ministry denied the information about restricted communication rights, the prisoners share different information with the civil society. Considering that, Human Rights Center continues monitoring situation in the prisons.