სახალხო დამცველის განცხადება დეკანოზ გიორგი მამალაძის საქმესთან დაკავშირებით
საქართველოს სახალხო დამცველი ეხმაურება დეკანოზი გიორგი მამალაძის მიმართ მიმდინარე სისხლის სამართლის საქმეს და მოუწოდებს საქართველოს მთავარ პროკურატურასა და სახელმწიფოს მაღალი თანამდებობის პირებს, პატივი სცენ უდანაშაულობის პრეზუმფციასა და სისხლის სამართლის პროცესში მხარეთა თანასწორობის პრინციპს.
საქართველოს მთავარი პროკურატურის საჯარო განცხადების თანახმად, ბრალდებულს უნდა მოეხდინა მაღალი იერარქიის სასულიერო პირის სიცოცხლის ხელყოფა. დეკანოზის დაკავების ფაქტს გამოეხმაურნენ მათ შორის, პარლამენტის წევრები, პრემიერ–მინისტრი, ენერგეტიკის მინისტრი, იუსტიციის მინისტრი და სხვა მაღალი თანამდებობის პირები. მათ დადებითად შეაფასეს საგამოძიებო სტრუქტურების მუშაობა და აღნიშნეს, რომ დეკანოზის დაკავების შედეგად საქართველოს კათალიკოს–პატრიარქის სიცოცხლესა და ჯანმრთელობას საფრთხე არ ემუქრება და პატრიარქს სახელმწიფო იცავს. ცხადია, ასეთი განცხადებები საზოგადოებას სავარაუდო დანაშაულის ადრესატად სწორედ პატრიარქზე მიანიშნებს.
საქართველოს სახალხო დამცველი 2017 წლის 14 თებერვალს შეხვდა და გაესაუბრა ბრალდებულ გიორგი მამალაძეს N6 პენიტენციურ დაწესებულებაში. ბრალდებულთან შეხვედრის შედეგად გამოიკვეთა, რომ გიორგი მამალაძის ბრალდების შესახებ დადგენილებაში არ არის მითითება სასულიერო პირის მკვლელობის მომზადებაზე. გარდა ამისა, სახალხო დამცველთან საუბრისას ბრალდებული წარდგენილ ბრალდებას აბსურდს უწოდებს. საქართველოს კონსტიტუციის თანახმად, პირი უდანაშაულოდ ითვლება, ვიდრე მისი ბრალეულობა არ დამტკიცდება კანონიერ ძალაში შესული სასამართლოს გამამტყუნებელი განაჩენით. საჯარო პირებს გამოძიების პროცესში განსაკუთრებული ვალდებულება აკისრიათ, თავი შეიკავონ ნებისმიერი განცხადების გაკეთებისაგან, რომლითაც შესაძლებელია წინასწარ ჩამოყალიბდეს საზოგადოებრივი აზრი ბრალდებულის დამნაშავეობასთან დაკავშირებით. საქართველოს სახალხო დამცველი აცნობიერებს საქმესთან დაკავშირებით არსებულ მაღალ საზოგადოებრივ ინტერესს და მოუწოდებს მაღალი თანამდებობის პირებს, თავი შეიკავონ ბრალდებულის დამნაშავეობასთან დაკავშირებით მტკიცებითი ხასიათის განცხადებებისგან.
საქართველოს სახალხო დამცველი დამატებით აღნიშნავს, რომ გიორგი მამალაძის უდანაშაულობის პრეზუმფცია თავიდანვე დაირღვა საქართველოს მთავარი პროკურატურის მიერ საჯაროდ გავრცელებული განცხადებით.პროკურატურამ მტკიცებითი ფორმით მიუთითა, რომ გიორგი მამალაძემ ჩაიდინა დანაშაული, კერძოდ „მართლსაწინააღმდეგოდ შეიძინა და თავის საცხოვრებელ ბინაში ინახავდა“ კუსტარულ ცეცხლსასროლ იარაღს.
საქართველოს სახალხო დამცველს ასევე სურს, გამოეხმაუროს პროკურატურის მიერ დაცვის მხარისთვის დაკისრებულ ვალდებულებას, საჯაროდ არ გაამჟღავნონ საქმესთან დაკავშირებული ინფორმაცია. სახალხო დამცველი აღნიშნავს, რომ ამგვარი ზომის გამოყენება, შეესაბამება კანონს, როდესაც იგი აუცილებელია გამოძიების ინტერესებისთვის. ნიშანდობლივია, რომ გიორგი მამალაძის ბრალდებასთან დაკავშირებით შინაარსობრივი მონაცემები თავად პროკურატურის მიერ ვრცელდება. შესაბამისად, გაუთქმელობის ვალდებულება, მოცემულ შემთხვევაში, დაცვის მხარის არათანაბარ მდგომარეობაში ჩაყენებას შეიძლება ისახავდეს მიზნად. საქართველოს სახალხო დამცველი მოუწოდებს საქართველოს მთავარ პროკურატურას, გაავრცელოს ინფორმაცია იმის შესახებ, თუ რა მიზნით მოხდა დაცვის მხარისთვის ამგვარი ვალდებულების დაკისრება, ასევე, გააუქმოს იგი, როდესაც აღარ იარსებებს გაუთქმელობის უკიდურესი აუცილებლობა, რათა არ დაირღვეს მხარეთა თანასწორობის პრინციპი.

The Public Defender of Georgia echoes the criminal case against Deacon Giorgi Mamaladze and calls on the Prosecutor's Office and state officials to respect the presumption of innocence and the principle of equality of arms in the criminal proceedings.
According to the public statement of the Prosecutor's Office, the defendant was going to murder a high-ranking cleric. The detention of the Deacon was echoed by the Members of Parliament, the Prime Minister, the Minister of Energy, the Minister of Justice and other high officials. They praised the efforts of the investigative bodies and noted that the Patriarch’s health and life was no longer in danger as a result of the arrest of the Deacon and that the Patriarch was protected by the state. Obviously, similar statements referred to the Patriarch as an addressee of the alleged crime.
The Public Defender met and talked with defendant Giorgi Mamaladze in prison N6 on February 14, 2017. During the meeting it was revealed that Giorgi Mamaladze’s indictment did not indicate the preparation of a murder of a cleric. In addition, during the meeting with the Public Defender, the defendant described the charges filed against him as absurd. According to the Constitution of Georgia, a person is considered innocent until found guilty by the final verdict of the court. During the investigation, public officials have a special obligation to refrain from making any statement, which can form public opinion about the culpability of a defendant in advance. The Public Defender realizes the high public interest towards the case and calls on the officials to refrain from making affirmative statements about the culpability of the defendant.
The Public Defender also notes that Giorgi Mamaladze’s presumption of innocence was violated from the very beginning when the Prosecutor's Office released a public statement. The Prosecutor's Office indicated in the affirmative form that Giorgi Mamaladze committed a crime, namely, he "illegally bought a improvised firearm and kept it in his house".
The Public Defender also wants to respond to the obligation imposed by the Prosecutor's Office on the defense, i.e. not to disclose case materials publicly. The Public Defender notes that the use of such a measure is in line with the law when its necessity is conditioned by the interests of the investigation. It is noteworthy that the substantial data concerning Giorgi Mamaladze’s indictment was released by the Prosecutor's Office itself. Accordingly, the obligation not to disclose information, in this case, may be aimed at putting the defense in a disadvantageous situation. The Public Defender calls on the Prosecutor's Office to disseminate information about why such an obligation was imposed on the defense, as well as to lift it when there will not be urgent need for it any more, in order to observe the principle of equality.