ადამიანის უფლებათა ცენტრი მოუწოდებს პროკურატურას, დაიცვას დეკანოზ გიორგი მამალაძის ოჯახის უსაფრთხოება
7 მარტი, 2017
ადამიანის უფლებათა ცენტრი აგრძელებს მონიტორინგს დეკანოზ გიორგი მამალაძის საქმეზე და რეაგირებას ახდენს გამოკვეთილ პრობლემებზე. ადამიანის უფლებათა ცენტრის იურისტმა ეკა ლომიძემ დაკავებული სასულიერო პირი რამდენჯერმე მოინახულა სასჯელაღსრულების დაწესებულებაში.
ადამიანის უფლებათა ცენტრის შეფასებით, საფუძველს მოკლებულია პროკურატურის განცხადებები, რომ დეკანოზი გიორგი მამალაძე არ თანამშრომლობს გამოძიებასთან და აფერხებს ჩვენების მიცემას.
ცნობილია, რომ  ბრალდებული ცოტა ხნის წინ სასჯელაღსრულების დაწესებულებიდან  ჯანმრთელობის მძიმე მდგომარეობის გამო გადაიყვანეს ჩაფიძის კლინიკაში, სადაც რამდენიმე დღის განმავლობაში კომპლექსური მკურნალობა უტარდებოდა. მას გადატანილი აქვს მძიმე ოპერაცია და სრულიად ბუნებრივია, რამდენიმესაათიანი დაკითხვის შემდეგ, ჯანმრთელობა გაუარესებოდა. აქვე მნიშვნელოვანია, რომ დეკანოზმა ხანგრძლივი დაკითხვისას ბრალდებასთან დაკავშირებულ ყველა კითხვაზე გასცა პასუხი.
დეკანოზ გიორგი მამალაძის მხრიდან გამოძიების განზრახ გაჭიანურება არ იკვეთება. ბრალდებულის განმარტებით, მას აქვს საფუძვლიანი შიში, რომ მის ოჯახს შესაძლოა, საფრთხე დაემუქროს. ამდენად, დამატებით კითხვებზე, რაც კონკრეტულად მის ბრალდებას ეხება, მხოლოდ მას შემდეგ უპასუხებს, რაც ოჯახის უსაფრთხოება იქნება დაცული.
სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსის მე-9 თავი ითვალისწინებს სისხლის სამართლის პროცესის მონაწილის დაცვის სპეციალური ღონისძიების გამოყენების წესსა და საფუძვლებს. საგამოძიებო ორგანოები ვალდებულნი არიან, გამოძიების პროცესი ისე წარმართონ, რომ საქმის გარშემო არსებული მტკიცებულებები სრულად შეაგროვონ. ამავე დროს, ყველა ღონისძიება უნდა გაატარონ, რათა გამოძიება იყოს ყოველმხრივი, ეფექტური და ობიექტური. ხოლო გამოძიებისთვის მნიშვნელოვანი ინფორმაციის მიღება თუკი უკავშირდება ბრალდებულის ოჯახის უსაფრთხოებას, ადამიანის უფლებათა ცენტრს მიაჩნია, რომ პროკურატურამ ეს ზომები უნდა გაატაროს.

Human Rights Center Calls on the Prosecutor’s Office to Ensure Safety of the Deacon Giorgi Mamaladze’s Family
March 7, 2017
Human Rights Center continues monitoring of the Deacon Giorgi Mamaladze’s case and reacts on all observed miscarriages in the process. The lawyer of Human Rights Center Eka Lomidze several times visited the detainee in the penitentiary establishment.
Human Rights Center believes the statements of the prosecutor’s office as if the Deacon Giorgi Mamaladze does not cooperate with the investigation and refrains from giving the testimonies are groundless.
Reportedly, short time ago, the accused deacon was taken to the Chapidze Medical Clinic because of health problems, where he took complex medical treatment during several days. In the past he underwent serious operation and naturally his health conditions worsened after the several-hours interrogation. At the same time, it is important to note that the Deacon answered all questions related with the accusation during the lengthy interrogation.
We do not think the accused deacon purposefully prolongs the investigation fro. As he clarifies, he has well-grounded fear that his family may become subject of intimidation and said he is ready to answer the rest of the questions after safety of his family is ensured.
Article 9 of the Criminal Procedure Code of Georgia regulates the use of special means to ensure defense of the party of the criminal law proceeding. The investigative bodies are entitled to conduct the investigation process so that they had possibility to collect full evidence about the case. At the same time, they shall take all measures to ensure comprehensive, effective and impartial investigation. If the investigation body can get significant information only after the safety of the accused person’s family is ensured, Human Rights Center believes the prosecutor’s office shall take all relevant measures to satisfy the request of the accused deacon.