ერთი დღე ომისშემდგომ კარალეთში
კარალეთი - სოფელი შიდა ქართლის მხარის გორის მუნიციპალიტეტში, შიდა ქართლის ვაკეზე, გორი-ცხინვალის საავტომობილო გზაზე. დღეს აქ ადამიანები 2008 წლის აგვისტოს დღეებს იხსენებენ. 9 წლის წინ ჩადენილი დანაშაულები ჯერ კიდევ გაუხსნელია. სოფელში უცვლელად დგას ომის დროს დაზიანებული სახლების ნანგრევები. კედლებს ჯერ კიდევ ატყვია ნატყვიარები. არც მოსახლეობას დავიწყებია აგვისტოს მოვლენები. ომმა კარალეთში წარუშლელი კვალი დატოვა.
სოფელ კარალეთის ცენტრში, ერთ-ერთ ღობეზე, ჯერ კიდევ შემორჩენილია ომის დროინდელი სამი ნატყვიარი, რომელიც, ათეულობით დამწვარ სახლთან ერთად, 2008 წლის აგვისტოს მოვლენებს აღწერს. კარალეთის მკვიდრი ა.ბ. 12 აგვისტოს სწორედ სოფლის ცენტრში ნასროლ ტყვიებს ემსხვერპლა. მისი მეუღლე ინცინდენტის ადგილს გვათვალიერებინებს და თან ქმრის გარდაცვალების ამბავს გვიყვება.
„ომი რომ დაიწყო, არ გვეგონა, კარალეთში სიტუაცია ასე თუ გამწვავდებოდა. ჩვენ ომის პერიოდში სახლი ვერ დავტოვეთ და სოფელში დავრჩით. მხოლოდ ჩემი შვილი, თავისი ოჯახით, გავუშვით სოფლიდან. 12 აგვისტოს განსაკუთრებით დაიძაბა სიტუაცია. სახლების დაწვა დაიწყეს. 12 აგვისტოს, საღამოთი გამოვიდა სოფლის ცენტრში ჩემი მეუღლე. მაღაზიიდან გამოსულს გზაზე ესროლეს. სამი ტყვია ჰქონდა მოხვედრილი. ამ ფაქტს ორი ადამიანი შეესწრო (ამჟამად, ორივე მათგანი გარდაცვლილია). გზაზე მიმავალი პატარა მსუბუქი  მანქანა ყოფილა, ფანჯარაში ავტომატი ჰქონიათ გადმოშვერილი და ისროდნენ. როცა ვნახე ჩემი მეუღლე, სისხლის მორევში ცურავდა. უკვე მკვდარი იყო. მიცვალებული სახლში დავასვენეთ. მეგონა, თანდათან გამოკეთდებოდა მდგომარეობა, მაგრამ კი არ გამოკეთდა, უფრო გამწვავდა. მიცვალებული ოთხი დღე როგორღაც შევინახეთ მე და ჩემმა დედამთილმა სახლში, მაგრამ მეტხანს მისი გაჩერება უკვე აღარ შეიძლებოდა და ბაღში დავმარხეთ. 14 დღე ბაღში მყავდა დამარხული, შემდეგ გადავასვენეთ“, - იხსენებს დაზარალებული ზ. ბ.
მისი თქმით, ამავე დღეს ამავე მანქანიდან ნასროლ ტყვიას ემსხვერპლა ადგილობრივი ვ. გ.-ც. ზუსტად იმ დღეს, იგივე მეთოდით. გზაზე გადადიოდა და მაშინ ესროლეს.
კიდე ერთ ომის შედეგად დაზარალებულს სახლის სარდაფში ჩავყავართ, სადაც ჯერ კიდევ შემორჩენილია ომის დროს ნასროლი ყუმბარის შედეგად დაზიანებული ჭერი. სახლის პატრონის თქმით, შეგნებულად არ შეაკეთა სახლის ეს დაზიანებული ნაწილი. მისთვის ეს 2008 წლის ომის ერთგვარ სიმბოლოდ იქცა.
„12 აგვისტოს დაიწვა ჩემი სახლი. როცა ეს მოხდა, სახლში არავინ ვიყავით. ავეჯი დამტვრეული და დამწვარი იყო, ჯერ კიდევ ბოლი იდგა, ახალი მომხდარი იყო. მანქანით მოვედი, მეორე მანქანა, რომელიც ეზოში მეყენა, დაცხრირული დამხვდა. აკუმულატორი არ ჰქონდა და მანქანა ვერ დაქოქეს. სახლს გისოსები ჰქონდა და კარიც დაკეტილი იყო, ამიტომ სახლში „ლიმონკები“ შეყარეს და დაწვეს. სახლი ბოლომდე არ დამწვარა. მიშველა იმან, რომ ასაფეთქებელი სარდაფში გასკდა, თორემ სახლი ბოლომდე განადგურებული დამხვდებოდა. დახმარებას ველოდით, თუმცა ჩვენ ერთი ლარიც კი არ მიგვიღია კომპენსაციის სახით“, - იხსენებს დაზარალებული.
დაზარალებული ბ.ძ.-ც ყურადღებას არასაკმარის კომპენსაციაზე ამახვილებს. მისი ტქმით, მას ცხოვრების ნულიდან დაწყება მოუხდა და ის თანხა, რაც სახელმწიფომ მისთვის გამოყო, არასაკმარისი აღმოჩნდა. იგი მისი ნათესავის, მეზობლად მყოფი სახლის ნანგრევებსაც გვიჩვენებს და 2008 წლის აგვისტოს მოვლენებს ცრემლების გარეშე ვერ იხსენებს.
„12 აგვისტო იყო. მანქანებით დადიოდნენ ნიღბიანები, მანქანებიდან ავტომატები ჰქონდათ გადმოყოფილი, სახლებს ესროდნენ და წვავდნენ. დავინახე ვერცხლისფერი ოპელითა და ნივით მოდიოდნენ. ბრმად ისროდნენ. ხალხს ხოცავდნენ. სახლსა და კარზე აღარც ვფიქრობდით, ოჯახის გადარჩენა გვინდოდა. ორსართულიანი სახლი გვქონდა და მხოლოდ კედლებიღა დაგვრჩა, არც სახურავი შერჩენოდა სახლს. სახლი ბოლომდე ვერ აღვადგინე, მეორე სართული მოვხსენი. კომპენსაცია არ იყო საკმარისი. ცარიელ სახლში ხომ ვერ შეხვალ ადამიანი, სახლს ავეჯიც სჭირდებოდა და საოჯახო ნივთებიც. ამასთან, ოჯახიც ხომ უნდა გამომეკვება. ცხოვრების ნულიდან დაწყება დაგვჭირდა“, - გვიამბობს დაზარალებული ბ.ძ.
როგორც დაზარალებული ჰ. პ. იხსენებს, მისი სახლი ყველაზე ბოლოს დაიწვა. მას და მის ოჯახს 12 აგვისტოს კარალეთის დატოვება მოუწიათ, რადგან სოფელს, მისი თქმით, ინტენსიურად ბომბავდნენ: „უბანშიბიჭები იყვნენ დარჩენილები და მატყობინებდნენ, რომ სახლი დამწვარი არ იყო, თუმცა დასაყაჩაღებლად მოდიოდნენ ხოლმე. 12 რიცხვიდან რომ დაუწყიათ, სამი დღის განმავლობაში უზიდიათ, თუ რამე იყო სახლში. 14 აგვისტოს დამირეკეს, რომ ცეცხლი უკიდია შენს სახლსო. ამან ჩემი ოჯახის ჯანმრთელობაზე ძალიან იმოქმედა. რისთვის დაწვეს, არ ვიცი. მე არავისთან დანაშაული არ მქონია, არც რუსებთან, არც ოსებთან და არც ქართველებთან. კარალეთში 33 სახლი დაიწვა და ყველაზე ბოლოს ჩემი სახლი დაიწვა. მე, სპეციალურად, სახლისა და ჭიშკრის კარი ღია დავტოვე. წაეღოთ ყველაფერი, ოღონდ არ დაეწვათ. აბსოლიტურად არაფერი დაგვრჩა“.
დღეს არც ჰ.პ.-ს სამსართულიანი სახლია აღდგენილი, მხოლოდ ნანგრევებიღაა, ყოფილ სამზარეულოში ჯერ კიდევ შემორჩენილია ჭურჭლის ნამტვრევები.
ადამიანის უფლებათა ცენტრის აღმასრულებელი დირექტორის, ალეკო ცქიტიშვილის განცხადებით, კომპენსაციების საკითხი დაზარალებულებისთვის ერთ-ერთი უმნიშვნელოვანესი საკითხია. ასევე ყურადღებაა მისაქცევი იმ ფაქტზე, რომ რამდენიმე დაზარალებულზე კომპენსაცია საერთოდ არ გაცემულა.
„9 წელი გავიდა, მაგრამ აგვისტოს ომის შედეგები ჯერ კიდევ არ არის აღმოფხვრილი. მოქალაქეებმა ვერ შეძლეს თავიანთი საცხოვრებელის სახლების აღდგენა, მიუხედავად იმისა, რომ ხელისუფლებამ ნაწილობრივ დააკმაყოფილა ოჯახები კომპენსაციებით. დაზარალებულებისთვის მაინც რთული და შეუძლებელი აღმოჩნდა საცხოვრებელი სახლების აღდგენა და განადგურებული ქონების დაბრუნება. მოქალაქეები ელოდებიან, რომ, გარკვეულწილად, მოხდება კომპენსაციების დამატება, რათა მათი საცხოვრებელი გარემო გაუმჯობესდეს. სტრასბურგის სასამართლოში არის შეტანილი სარჩელები, მაგრამ ყველა მოქალაქე არ არის ამ სარჩელებში. შესაბამისად, კომპენსაციები ყველა დაზარალებულზე ვერ გაიცემა. ამიტომ, სახელმწიფომ უნდა გაარგძელოს ყველა იმ დაზარალებულის უფლებების აღდგენაზე მუშაობა, ვინც აგვისტოს ომის დროს დაზარალდა ამა თუ იმ ფორმით. დაზარალებულთა ქონებრივი მდგომარეობა უნდა იქნას შესწავლილი. ასევე უნდა შეისწავლონ, რამდენად საკმარისი იყო ის კომპენსაციები, რაც აქამდე დაზარალებულთათვის გაიცა. ამასთან, უნდა გაირკვეს რატომ არ გაიცა ზოგზე კომპენსაციები. მიუხედავად იმისა, რომ ათი წელია გასული, ბევრი დაზარალებული ელოდება, რომ მათი უფლებები იქნება დაცული“, - აცხადებს ალეკო ცქიტიშვილი.
ადამიანის უფლებათა ცენტრი აგრძელებს 2008 წლის აგვისტოს ომის შედეგად დაზარალებულებისთვის სტატუსის მინიჭების პროცესს. ორგანიზაციის იურისტის, ანა გურიელის თქმით, ადამიანის უფლებათა ცენტრი აქტიურად მუშაობს 2008 წლის აგვისტოს ომის შედეგად დაზარალებული პირების უფლებების დაცვის მიმართულებით.
„გარდა იმისა, რომ ორგანიზაცია საქმეს აწარმოებს სტრასბურგსა და ჰააგის სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოში, ამავდროულად, ძალზედ მნიშვნელოვანი და აქტუალურია ადგილობრივ დონეზე საქმის წარმოება. ადამიანის უფლებათა ცენტრი მიმართავს საქართველოს პროკურატურას იმ პირებისათვის დაზარალებულის სტატუსის მინიჭების თაობაზე, რომელთაც აღნიშნული სტატუსი დღემდე არ გააჩნიათ. ამას გარდა, არანაკლებ მნიშვნელოვნად მიიჩნევა იმ პირების თაობაზე საქმის მასალების გამოთხოვა, რომლებსაც უკვე გააჩნიათ დაზარალებულის სტატუსი. მნიშვნელოვანია, რომ საზოგადოებასა და უფლებადამცველებს მოგვეცეს შესაძლებლობა, გავეცნოთ პროკურატურის მუშაობას ამ მიმართულებით. ადამიანის უფლებათა ცენტრი უკვე გაეცნო არაერთი დაზარალებულის საქმეს. უპირველესად, აუცილებლად მიგვაჩნია, რომ დაზარალებულების დაკითხვის მიმართულებით პროკურატურამ აქტიურად იმუშაოს და მაქსიმალური ინფორმაცია მოიპოვოს იმ კონკრეტული პირების შესახებ, რომლებიც კონკრეტული დანაშაულებების თანამონაწილენი ან დამნაშავეები არიან“, - ამბობს ადამიანის უფლებათა ცენტრის იუსრისტი ანა გურიელი.
ადამიანის უფლებათა ცენტრის იურისტის თქმით, დაზარალებულთა ნაწილი ფლობს ისეთ ინფორმაციას, რაც, შესაძლოა, გადამწყვეტი აღმოჩნდეს ჰააგის სისხლის სამართლის სასამართლოსთვის: „ადამიანის უფლებათა ცენტრი ახორციელებს გასვლით ვიზიტებს საქართველოს რეგიონებში, სადაც აქტიურად ხდება კომუნიკაცია სავარაუდო დაზარალებულებთან. მათი ჩვენებები კი, შესაძლებელია, შეიცავდეს იმ ინფორმაციას, რაც გარკვეულ ზეგავლენას იქონიებს პროკურატურის მიერ გამოძიების წარმოებაზე. ამის გათვალისწინებით, აუცილებლად მიიჩნევა ის, რომ პროკურატურამ აწარმოოს კომუნიკაცია ადამიანებთან, გამოკითხოს ისინი და, შესაბამისი ჩვენებების საფუძველზე, ადეკვატური სამართლებრივი ნაბიჯები განახორციელოს“.

One day in the post-war Karaleti village
Karaleti – village in Gori municipality, Shida Kartli region. It is located on the Gori-Tskhinvali central motor-way. Locals recall the days of the 2008 August war. The crimes committed 9 years ago are still unresolved. The ruins of the destroyed houses are still standing in the village. The walls still have holes from bullet-cartridges. Locals have not forgotten the war days. The trace of the war is still visible in Karaleti.
In the Karaleti village center, a house fence still has holes of three bullet cartridges, which, together with dozen more burnt houses, describe the developments of 2008 August war very clearly.  Resident of Karaleti village A.B was killed in the center of the village on August 12. His wife showed the place, where her husband was killed.
“When the war started, we did not expect the situation will aggravate in Karaleti. We could not leave home during military operations and stayed here. We just sent my son with his family from the village. On August 12, the situation got particularly tense. They started burning of the house. On August 12, my husband went to the village center and they shot him after he left the shop. He had three bullets. Two persons witnessed it (both of them have passed away). A car was moving along the street and people sitting in it were shooting from the automatic weapon. When I saw my husband all in blood, he was already dead. We took his body home. We thought the situation will improve but just the opposite. My mother-in-law and I managed to keep the body of my husband for 4 days but then it was impossible to stay there; we buried him in the garden and only 14 days later we managed to bury him in the cemetery,” the victim of the war Z.B recalled.
She added that on the same day, another neighbor V.G was also killed by the people driving by the car in the village center. He was shot in the street too.
Another victim of the war took us into the basement of his house, where he showed the ceiling, which was damaged by shell. The owner said he did not repair the ceiling - they keep it as a symbol of the 2008 war.
“My house was burnt on August 12. None of us were in it at that moment. The furniture was destroyed and burnt. When we arrived, everything was still smoking. Our car, which was standing in the yard, was riddled. It did not have engine and they could not start it. The house had irons and the door was locked. So, they throw shells inside the building and burnt it. The house was not fully burnt – the shell exploded in the basement. We expected the government would assist us but did not receive even a penny,” the victim of the war said.
Victim B.Dz complained about insufficient compensation. He said, their family had to start life from the beginning. The compensation, which the government paid to them, was not enough. He showed ruins of her relative’s house next to his house and recalls the developments of the 2008 August with tears.
“It was August 12. Masked people were moving around by cars; they were armed with automatic guns and shot and burnt houses. I saw they were coming by silver Opel and Niva. They were shooting houses and people randomly. We did not care about our properties; we wanted to rescue the families. We had two-storied house and now only walls are left from it. I could not restore the house completely; only ground floor. The compensation was not enough. When you enter empty house, you need everything – furniture, other items. Besides that we had to feed the family. We started life from the beginning,” the victim of the war B.Dz said.
As victim of the war H.P recalled, his house was burnt last. He and his family had to flee from Karaleti village on August 12 because the village was intensively bombed. “Some men stayed in the village and they were informing us about our house; though looters were coming. They started looting my house on August 12 and needed three days to take everything from my home. On August 14, neighbors called and said my house was burning. It seriously affected my health. I do not know why they burnt my house. I had not done anything wrong with either Russians, or Ossetians or Georgians. 33 houses were burnt in Karaleti village and my house was the last. I specially left doors open – let them take anything but not burn it. We lost absolutely everything.”
Nowadays, neither H.P could restore his 3-storied house; only ruins are left from it. Smashed vessel are still scattered in the destroyed kitchen.
Executive director of Human Rights Center Aleko Tskitishvili said the issue of compensations is very important for the victims of the war. It is noteworthy that some victims have not received any compensation at all.
“9 years have passed and the outcome of the August war was not addressed yet. Citizens could not restore their houses. Although the state partly satisfied the families with compensations, it was not enough for the victims to restore the destroyed houses and properties. The victims expect to receive additional compensation to improve their living conditions. The applications were sent to the European Court of Human Rights but not every victim participated in the application process. Consequently, every victim of the war will not be compensated. Consequently, the state shall continue working on the restoration of the rights of those people, who were victimized during the august war. The social conditions of the victims shall be studied to identify how adequate the compensations were. Also, it should be found out why some of the victims could not get compensation at all. Although almost ten years have passed, many victims expect restoration of their rights,” Aleko Tskitishvili said.
Human Rights Center continues assisting the victims of the 2008 August war to get official status of the victim. Lawyer Ana Gurieli said the Center actively works on the defense of the rights of the war victims.
“Besides the strategic litigation in the Strasbourg Court and the Hague International Criminal Court, it is very important to carry out strategic litigation on the national level too. Human Rights Center appeals the Chief Prosecutor’s Office of Georgia to grant victim status to the victims of the war. Besides that it is important to collect information about the people, who still do not have the status. The society and human rights defenders shall have possibility to monitor the work of the prosecutor’s office in this direction. The Center has studied the cases of several victims. First of all, it is essential that the prosecutor’s office proactively interrogated the victims and collect as much information as possible about concrete persons, who allegedly participated or committed the war crimes,” lawyer Ana Gurieli said.
According to the lawyer, victims have information about the alleged war crimes, which may become very important for The Hague Court. “Human Rights Center pays field visits to the regions of Georgia to communicate with the victims of the war. Their testimonies may contain the information, which may influence the investigation of the prosecutor’s office. Considering that, it is important that the prosecutor’s office had communication with the people, question them and based on their testimonies carry out relevant legal procedures.”