ბრალდებები ხაშურის ქონების მართვის სამსახურის წინააღმდეგ
ხაშურში მცხოვრები ზაზა მეხრიშვილი  ხაშურის მუნიციპალიტეტის გამგეობის ეკონომიკური სამსახურის უფროსს და მის ორ თანამშრომელს სიტყვიერი და ფიზიკური შეურაცხყოფის მიყენებაში ადანაშაულებს. მეხრიშვილის განცხადებით, დაპირისპირების მიზეზი მის მიერ სოციალურ ქსელში ქონების მართვის სამსახურის მიმართ გამოქვეყნებული კრიტიკული პოსტი გახდა.
„ხაშურის ადგილობრივ ხელისუფლებას, კერძოდ, ქონების მართვის სამსახურს ხაშურის ქონება საკუთარი ბოსტანი ჰგონია. ისინი ისე ექცევიან სახელმწიფო ქონებას, როგორც უნდათ. უამრავი ადამიანი მიდის მათთან მიწებთან დაკავშირებით, რათა ბიზნესი დაიწყონ, თუმცა ქონების მართვის სამსახური მათ ბიზნესის დაწყების საშუალებას არ აძლევს. ასე იკარგება უამრავი ინვესტიცია ხაშურში“, - ნათქვამია ზაზა მეხრიშვილის განცხადებაში.
მეხრიშვილის თქმით, ქონების მართვის სამსახური მხოლოდ ახლობლებსა და სასულიერო პირებზე ასხვისებს მიწებს, საიდანაც ისინი წილებს იღებენ.
,,ზუსტად ვიცი, რომ რეგიონალური ქონების მართვის წარმომადგენლები და ხაშურის ქონების მართვის სამსახური შეკრულები არიან. ეს ხალხი წინა ხელისუფლების დროსაც მუშაობდნენ თანამდებობებზე, პოლიტიკაში არ ერეოდნენ, თუმცა გადახლართულები არიან ერთმანეთთან და ასხვისებენ მიწებს მხოლოდ ნათესავებზე, მეგობრებსა და ე.წ. „ბიზნესმენ სასულიერო პირებზე“, საიდანაც წილებს იღებენ”, - აღნიშნა მეხრიშვილმა სოციალურ ქსელში გამოქვეყნებულ განცხადებაში.
მეხრიშვილის თქმით, მას განცხადების შინაარსზე მოსთხოვა პასუხი ხაშურის ქონების მართვის სამსახურის ხელმძღვანელმა სერგო ლალიაშვილმა და რამდენჯერმე სიტყვიერი და ფიზიკური შერაცხყოფა მიაყენა.
„21 აპრილს საქმეზე ვიყავი გამგეობის შენობაში, სადაც შემხვდა ქონების მართვის უფროსი და მითხრა, რომ საქმე ჰქონდა და მიმიწვია კაბინეტში. მეც გავყევი და კაბინეტში შესვლის შემდეგ დამიწყო ლანძღვა-გინება და ხელი მკრა. ამის შემდეგ შემოვიდნენ მისი თანამშრომლები, რომლებმაც ხელები გადამიგრიხეს. მეორე დღეს დავწერე განცხადება და მივმართე გამგეობას, რათა მოეკვლიათ ეს საკითხი და დამდგარიყო იმ ადამიანების პასუხისმგებლობის საკითხი, ვინც ეს გააკეთა", - აღნიშნა ზაზა მეხრიშვილმა.
მეხრიშვილის განცხადებით, მას ლალიაშვილის გარდა, ფიზიკური და სიტყვიერი შეურაცხყოფა მიაყენეს გამგეობის ქონების მართვის სამსახურის სხვა  თანამშრომლებმაც.
ხაშურის მუნიციპალიტეტის გამგეობის ქონების მართვის სამსახურის ხელმძღვანელი სერგო ლალიაშვილი მეხრიშვილის  ბრალდებას, ფიზიკურ შეურაცხყოფასთან დაკავშირებით, უარყოფს, თუმცა ადასტურებს,  რომ სოციალურ ქსელში გამოქვეყნებულ განცხადებასთან დაკავშირებით მათ შორის შელაპარაკება მოხდა,  რომელიც ფიზიკურ დაპირისპირებაში არ გადაზრდილა.
სერგო ლალიაშვილი, ხაშურის მუნიციპალიტეტის ქონების მართვის სამსახურის ხელმძღვანელი: „მეხრიშვილის ძირითადი საქმიანობა არის საჯარო მოხელეებისა და სახელმწიფო ინსტიტუტების შეურაცხყოფა. მისგან ყველაფერი მოსალოდნელია და ამიტომ კაბინეტის კარი ღია მქონდა საუბრის დროს. არანაირი ფიზიკური დაპირისპირება არ ყოფილა ჩვენ შორის. თვითონ როდესაც შეურაცხყოფას მოგაყენებს შეიძლება, რაღაც რეაქცია მქონოდა, მაგრამ არა ისეთი,  რომ გასცდენოდა საზღვრებს და დამვიწყებოდა რომ მე ვარ საჯარო მოხელე და მაქვს თმენის ვალდებულება."
მეხრიშვილმა  საჯარო მოხელეების გათავისუფლების მოთხოვნით  ხაშურის მუნიციპალიტეტის გამგეობას განცხადებით მიმართა. ინცინდენტიდან მეორე დღეს, მისი თქმით, ლალიაშვილი შვებულებაში გავიდა.

Zaza Mekhrishvili, a resident of Khashuri municipality, blames the head and two employees of the Economical Service Unit at the Khashuri municipal administration in his verbal and physical assault. Mekhrishvili claims the controversy started after he published a critical post about the property management service unit in the social network.
“The Khashuri local government, namely the property management service, perceives the property of Khashuri municipality is their own garden. They manage the state properties according to their individual decisions. A lot of people apply to them for the state-owned lands to start business on them but the representatives of the service do not sell the land to everybody. As a result lot of investment opportunities are wasted in Khashuri,” Zaza Mekhrishvili wrote in social network.
He said the property management service unit assigns the state-owned lands only to their relatives and clergies, and get profit from their businesses.
“I definitely know that the representatives of both regional and municipal property management service units are in a deal. These people were on high positions during the previous government too but did not interfere in political activities. They are close allies and sell land to only their relatives, friends and so-called businessmen clergies, from where they also get profits,” Mekhrishvili wrote in his post.
Mekhrishvili said the head of the Khashuri municipality property management service unit Sergo Laliashvili asked clarifications from him about the post in the social network and verbally and physically assaulted him several times.
“On April 21, I was in the office of the municipal administration, where I met Laliashvili and he invited me into his working room saying he had an affair with me. I accompanied him into the room and he started shouting at me; he even kicked me. Afterwards, his colleagues entered the room and twisted my hands. Next day I wrote a complaint to the municipal administration and requested to investigate the incident and punish the people who had insulted me,” Zaza Mekhrishvili said.
According to him, besides Laliashvili, other employees of the same service unit also physically and verbally abused him.
Head of the property management service unit at Khashuri municipal administration Sergo Laliashvili denies Mekhrishvili’s accusations about physical assault. However, he confirmed that he had an argument with him with regard to his public post in the social network; according to his allegation, the verbal controversy had not turned into physical quarrel.
Sergo Laliashvili, the head of the property management service unit at Khashuri municipal administration: “The main occupation of Mekhrishvili is to insult public servants and state institutions. He can dare anything and for that reason the door of my working room was open during our conversation. There was no physical controversy between us. When somebody insults you, you also respond to him but I did not forget that I am a public servant and have obligation to patience.”
Mekhrishvili petitioned to the Khashuri municipal council with the request to dismiss the public servants. As he states, the next day, Laliashvili took a vacation.